Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 11 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 108

Subiect: Ghid viza K1

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit Pasul 6

Examenul Medical

Examenul medical poate fi sustinut la una dintre clinicile acreditate de ambasada Americii in Romania:

Update Februarie 2010, NUMERE DE TELEFON S-AU SCHIMBAT la:

COLENTINA HOSPITAL
    Sos. Stefan cel Mare No. 21
    Bucharest, Sector 2
    Tel: 021-316-7320 or 021-317-3245 ext. 5357
    Ms. Felicia Titeica

CENTRUL MEDICAL UNIREA
    Opera Center Building
    Str. Costache Negri nr. 1-5
    Bucharest, Sector 5
    Tel: 021-402-5084 or 021-402-5087
    Cell Phone: 0724-299331 or 0743-439612

vezi aici:http://travel.state.gov/pdf/medical/...-0001-0807.pdf

E posibil ca numere sa se mai schimbe, pentru a va asigura, verificati pagina oficiala:

http://travel.state.gov/travel/cis_p.../cis_1004.html sau sunati la ambasada la 021 200 3300

1. Mrs Mara Toma
    Unirea Medical Center(They changed their address)
    Address: Costache Negri nr. 1-5, Bucharest
    Phone number: (004) 021 318 7740
    Mobile: (004) 0724 299 331, (004) 0743 439 612

2. Mrs Felicia Titeica
    Colentina Hospital - Clinica de Neurologie, Etaj 1
    Address: Soseaua Stefan cel Mare nr. 21, Sector 2, Bucharest
    Phone number: (004) 021 318 0600

3. Bio-Medica International
    Address: Calea Floreasca nr. 111-113, Sector 1, Bucharest
    Phone numbers: (004) 021 311 7793, (004) 021 311 7794, (004) 021 311 7795

Nota1 : Bio-Medica si Clinica Unirea dau rezultatele in aceiasi zi, aviz persoanelor din provincie; in 2008 la Unirea costul examenului era de $100, plus costul vaccinurilor. Spitalul Colentina ofera rezultatele a doua zi.

pentru Bio-Medica:http://www.romanian-portal.com/forum...ad.php?t=15494

pentru Clinica Unirea(septembrie 2009):

Citat Postat în original de Corry26 Vezi post
    Fetele hai sa va mai spun de mine.Am facut medicalul.Si poate ajuta pe cineva daca povestesc un pic cum a fost nu?Am avut programare la CMU la ora 9:30am.Cand am ajuns acolo am spus la receptie pt ce am venit si imediat m-a luat o asistenta si m-a dus sa-mi ia sange apoi mi-a spus sa astept la usa doamnei doctor.Imediat a iesit si dna doc si m-a poftit inauntru.Eu NU am avut lista cu vaccinurile asa cum am mai si spus anterior pe aici dar am fost la doc de familie si mi-am luat adeverinta cum ca nu sufar de boli psihice si psihologice.Mi-a cerut imediat pasaportul...poze(in plicul de la ambasada ei zic ca trebuie 3 dar de fapt aveti nevoie de 4)....si adeverinta de la doc meu.Apoi a inceput sa ma intrebe daca fumez....daca am avut x si y boala....daca sunt alergica la ceva ...insarcinata....etc.M-a intrebat daca vreau sa fac vaccinurile la ei sau daca nu in state.Am spus ca le vreau aici.Am intrebat si de Gardasil si a spus ca da trebuie sa-l fac.Nu am fost prea bucuroasa.Intre timp cat noi vorbeam asistenta imi taia pozele si incepuse sa-mi completeze fisele.Apoi doc m-a intrebat daca le facem acum si am zis da.Mi-a facut Gardasil,TD(tetanos) si Rubeolla...3 vaccinuri.Restul nu mai erau pt varsta mea(26 impliniti pe 31 iulie).Dupa mi-a spus sa revin la 1pm pt radiografia pulmonara si apoi la 3pm pt rezultate.Am revenit la orele respective si asta a fost.M-a costat 900ron vaccinurile+300medicalul in sine=1200ron
    Mai 2009:

Citat Postat în original de rita76 Vezi post
    Cat priveste medicalele, le-am facut la Unirea, aveam toate vaccinurile facute inca de copil, asa ca toata procedura de la medicale a fost cu viteza, in 15 minute eram gata cu consultul si recoltarea de singe. Am revenit in aceeasi zi la ora 2 pm pentru radiografie la plamini si rezultate. Doamna doctor a fost foarte dragutza, m-a felicitat pentru rezultate foarte bune, si mi-a urat succes.
    Mai 2009:

Citat Postat în original de iulia75 Vezi post
    fetelor AM LUAT VIZA!!!!!!!!!!sant asa de fericita...........acum o sa va povestesc in detaliu tot,cum a decurs si vizita medicala si interviul,o sa incep cu medicalul k e mai scurt de zis,deci sa purcedem,dak uit ceva ma intrebati voi si eu va voi raspunde
    medicalul l-am avut miercuri la 9 la centrul medical unirea si vil recomand tuturor,f de treaba,eu sant f f incomoda cand e vb de ace sau doctori dar au fost mai mult decat de treaba,in fine,am ajuns la 9 dim,la intrare miau zis ce camera,am ajuns acolo doctorita mia luat pasaportul si ma pus sa astept afara,a venit o asistenta si ma luat sami ia sange pe urma mau bagat la radiologie plamani(ce e bine aici k e usa in usa nu te trimit in alta parte),acolo am dat peste un tip tanar care ma pus sa ma dezbrac de tot ,nici macar lantisor la gat pana la brau,ma aranjat cum sa stau si mia facut poza la plamani,pe urma am ajuns iar in fata cabinetului unde era consultul,ma luat doctorita la intrebari ,gen dak am rani ,operatii etc,mia luat inaltimea,greutatea,pulsul si mia facut un vaccin antitetanos,mia urat succes si sa vin la 14.30 dupa rezultate,care sant intrun plic sigilat,nu vezi nimic si asa il duci la ambasada,si mia mai dat o copie cu vaccinurile care le aveam sa o am eu so iau cu mine in state,si am uitat sa precizez sa luati la voi 4 poze nu 3 cum zic in foile trimise de la ambasada,eu am avut noroc ca a fost f draguta si mia zis a 4-a poza so aduc cand vin dupa acte la 14.30,totul ma costat 370 lei noi k nu am avut dolari.....cum am rezolvat cu vaccinurile o sa va scriu mai tarziu sau maine ca stiti k nu aveam,la 14.25 am fost acolo am dat poza mia sigilat plicul si asta a fost tot

Nota2 :

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    ca recomandare, fiţi sigure/siguri că la vizita medicală veţi primi o copie a immunization record (de regulă se face una, dar se poate ca cei de la cabinet să uite). nu vă sfiiţi să cereţi, vă poate scuti de complicaţii (alergătură) mai târziu.
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 05.02.2010 la 20:00.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit Cerinte

Cerinte photo:

-Sa fie o fotografie frontala, efectuata in ultimele sase luni, color si pe un fundal de culoare deschisa. Solicitantul de viza trebuie sa priveasca direct aparatul de fotografiat. Nu trebuie sa priveasca in jos sau in nicio alta directie.

-Dimensiunea fotografiei trebuie sa fie de 51 x 51 mm, cu o imagine a fetei de la barbie pana la crestet cuprinsa intre 25 mm si 30 mm (nu mai mica decat linia punctata si nu mai mare decat linia continua exterioara), in care trebuie evitata expunerea danturii.

-Capul solicitantului de viza, incluzand atat fata cat si parul, trebuie sa fie de la coroana capilara pana la marginea barbiei, si de o parte si de cealalta a liniei parului.

-Pavilioanele urechilor trebuie expuse. Aplicantii cu parul lung trebuie sa-si duca parul in spatele urechilor sau sa-si pieptene parul pe spate. Solicitantii nu trebuie sa poarte cercei in urechi in timpul pozarii.

-Vor trebui evitatea accesoriile care acopera capul (cum ar fi palariile sau baticurile, decat numai pe motive religioase) sau care acopera ochii (ochelarii de soare, ochelarii de vedere cu lentile opace sau chiar fumurii).

Pentru cerintele USCIS privind fotografiile( tip pasaport) atasate formularelor, gasiti aici:

http://travel.state.gov/pdf/Photo%20...2010-01-04.pdf

Langa cladirea consulatului (26 Nicolae Filipescu Street, 020962, Bucharest, Romania)- care se gaseste chiar in spatele Hotelului Intercontinental, exista un magazin photo, unde se pot face fotografii tip pasaport pe loc. Este recomandabil sa faceti fotografiile aici, deoarece astfel veti avea asigurarea ca fotografiile atasate formularelor sunt facute conform cerintelor USCIS.

Cerinte examen medical/vaccinuri:

The following vaccinations are required for immigration purposes:

Acellular pertussis
    Hepatitis A
    Hepatitis B
    Human papillomavirus (HPV)
    Influenza
    Influenza type b (Hib)
    Measles
    Meningococcal
    Mumps
    Penumococcal
    Pertussis
    Polio
    Rotavirus
    Rubella
    Tetanus and diphtheria toxoids
    Varicella
    Zoster

Pe foaia cu instructiuni primita in plicul de la consulat sunt specificate urmatoarele vaccinuri:

oreion, pojar, rubeola, poliomelita, diftero-tetano-pertusis (DTP), haemophilus influenzae tip B (HIB), hepatita A si B, meningococcal, virusul human papiloma (HPV), varicela, antipneumococic si gripa.

Pentru mai multe informatii:

http://travel.state.gov/visa/immigra...inations_are_1

http://www.cdc.gov/ncidod/dq/pdf/ti_vacc.pdf

http://www.cdc.gov/vaccines/pubs/vis...ds/vis-hpv.pdf

http://www.cdc.gov/ncidod/dq/dsforms/2053.htm

http://bangkok.usembassy.gov/root/pd...ical_forms.pdf
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 08.09.2009 la 05:30.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit Pasul 7

Interviul pentru viza

Pregatirea documentatiei pentru interviu:

-2 formulare DS-156
    vezi exemplu completat: http://www.visajourney.com/examples/Form-DS-156.pdf

-formularul DS-156k
    vezi exemplu completat: http://www.visajourney.com/examples/Form-DS-156K.pdf

-pasaportul valabil cel putin 6 luni de la data eliberarii vizei

-certificatul de nastere in original si o fotocopie. In cazul in care acesta nu poate fi obtinut, atunci se pot prezenta dovezi secundare, cum ar fi: certificat de botez, certificat de la spital, documente de la scoala si/sau declaratie legalizata din partea parintilor.

-2 fotografii tip pasaport

-copii legalizate dupa deciziile de divort (daca este cazul)

-formularul I-134, Affidavit of Support, cu documentia necesara:
    1. Scrisoare de la banca cu data deschiderii contului, totalul banilor depozitati in anul trecut, si balanta la data eliberarii.
    2. Adeverinta de la firma, cu data de la care lucreaza, postul pe care este incadrat, salariul, si daca postul e permanant ori temporar.
    3. Tax return Forms, pe ultimul an.
    4. Orice alt document care sa certifice propietati sau venituri.
    Acest formular trebuie completat si semnat, fie doar de petitioner, fie de o alta persoana (sponsor), fie atat de petitioner impreuna cu o alta persoana (sponsor), fiecare cate un formular in parte. Persoana/ persoanele ce vor completa acest formular trebuie sa demonstreze o situatie financiara peste limita saraciei (poverty limit). Pentru informatii despre "poverty limit" vezi aici:
    http://www.uscis.gov/files/form/I-864p.pdf

-dovezi ale relatiei

-plicul cu rezultatele de la examenul medical, sigilat, cu stampila si semnatura medicului pe lipitura

-cazier judiciar se obtine de la politie pe loc si este valabil 30 de zile de la data eliberarii.

-copii legalizate dupa sentintele penale (daca este cazul)

-livrete militare (daca este cazul)

Formular I-134:

-informatii generale:
    http://www.uscis.gov/portal/site/usc...0045f3d6a1RCRD

-formular:
    http://www.uscis.gov/files/form/I-134.pdf

-instructiuni de completare:
    http://www.uscis.gov/files/form/i-134instr.pdf

-exemplu de formular completat:
    http://www.visajourney.com/examples/Form-I-134.pdf
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 19.08.2011 la 08:11.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit Ziua cu interviul

- aplicantii pentru vize marriage based(k1, k3, CR1, IR1) sunt programati de regula la ora 1pm.
    - e recomandabil sa fiti acolo cu 15-30 minute inainte.
    - un ofiter va fi acolo, el are o lista cu persoanele programate
    - trebuie sa aveti pasaportul la indemana pentru identificare
    - dupa ce ofiterul va striga lista, veti merge in "coridorul" marcat inafara consulatului unde veti astepta pana veti fi chemat de un alt ofiter din interiorul cladirii, in ordine.
    - la intrare exista un detector si mici rafturi unde veti lasa toate lucrurile care nu va vor trebui in timpul interviului, inclusiv telefoanele mobile, pe care trebuie sa le inchideti.
    - pe langa documentatia pentru interviu, nu aduceti cu voi un bagaj foarte mare pentru ca nu va vor lasa sa intrati cu el.
    - dupa ce veti trece de detector, ofiterii de aici va vor indruma spre ghiseul unde va vor cere formularele pentru a fi verificate(nu in toate cazurile).
    - dupa ghiseu veti merge intr-o camera de asteptare, apoi in camera cu ghiseele unde vor avea loc interviurile cu consulii
    - mai intai veti fi chemati pentru amprente
    - apoi veti fi chemat la un ghiseu de un consul, ce va va cere documentatia pentru interviu
    - consulul va va cere de asemenea sa platiti taxa pentru consulat la ghiseul din interiorul consulatul.
    - dupa ce veti plati taxa, veti fi chemat la interviul propiu-zis, unde veti preda chitanta si consulul va va pune intrebari despre relatie.
    - intrebarile, de regula, sunt standard:
    What is your fiance/fiancee's name?
    Where/How did you meet?
    When was the first time you talked?
    When did you start dating?
    What are your feelings about your fiance/fiancee?
    Where does he/she work?
    Did you meet his/her parents and have you talk to them? Did he/she meet you parents?
    Did he/she come visit you? Did you visit him/her?
    How many times and for how long ?....
    ...cu mici variatii de la caz la caz.

pentru reviews cititi aici: http://www.visajourney.com/reviews/i...p?cnty=Romania
    - dupa interviu, veti fi chemat la ghiseu din nou pentru a primi "verdictul"
    - viza poate fi printata in pasaport in aceiasi zi sau ziua urmatoare, caz in care trebuie sa reveniti sau consulatul va trimite pasaportul spre voi prin curier rapid
    - daca ati primit viza, veti fi chemat pentru ultima data la ghiseu unde veti primi pasaportul si pachetul galben pe care il veti aduce cu voi la intrarea in USA.
    - consulul va va oferi toate informatii necesare, asa ca nu va sfiiti sa puneti intrebari!!

Februarie 2009:

Citat Postat în original de gladiator Vezi post
    Dragii mei, va multumesc pentru sustinere , eforturi de orice fel!Am primit visa!Sfaturi:nu luati bagaj mare gen geanta, nu aveti voie, veti astepta in fata ambasadei si va veni un politist cu stil romanesc, sa va strige, apoi veti astepta tot afara sa va dea cu o chestie pe mana, apoi o sa va cheme cate doi sa intrati in ambasada, fara metale veti trece printr-o chestie pt. detectare de metale, apoi urcati intr-o incapere unde sunt scaune si asteptati sa ve cheme, vi se vor lua actele , apoi stati jos, va cheama apoi pt amprente , din nou jos, apoi va cheama pt documente, dovezi , achitati suma tot acolo in incapere la ghiseu sa aveti 131 de dolari, ori bani rom, ori dolari nu amestec, cum am facut eu 130 dol si ...restul am vrut sa dau adica un dolar in bani rom , m.am trezit prea tarziu cu banii , credeam ca suma e de 130 dolari in fine un om mi.a dat un dolar,dintre romanii ce asteptau la interviu!apoi interviul cu intrebari de genul....unde mergi, in ce oras, cu ce se ocupa fiancee?ce vei face tu acolo planurile de nunta care sunt?cam 5 minute a durat apoi am asteptat vreo ora pana am primit visa . Va pup si mult succes!
    Mai 2009:

Citat Postat în original de rita76 Vezi post
    Salutare, tuturor!

Am luat viza, dupa foarte putine emotii (am avut norocul sa fiu luata prima la toate procedurile: amprente, paperwork, interviu). Nu mai era nimeni cu K1, doar un IR1 si vreo 2 cupluri cu K3. Eram f putini!!!
    Personalul consular, asa cum a scris si Iulia era f ok, interviul l-am avut cu o americanca tinara si foarte draguta, iar interviul in sine a fost o suma de intrebari absolut previzibile ("Tell me how u met your fiance, Where does he work, When was the last time u saw each other, Do you know his parents, Do they agree with your relationship, Are you wearing the ring-let me see it, etc).Ceea ce pot sa confirm, la fel ca toate celelalte persoane, daca relatia este reala, toate intrebarile astea sunt ca si cum te-ar intreba cat e ceasul. Au refuzat o singura persoana, care parea sa aiba un overstay cam lung, si atunci tipa i-a spus sa obtina un waiver.
    Mai 2009:

Citat Postat în original de iulia75 Vezi post
    acum cu interviul
    -ora 13 sant la poarta afara,ma uit in jur mai mult batrani,iam recunoscut dupa plicul galben,si cu k1 eu cu inca o tipa si un pusti la vreo 22 de ani care a fost si respins din start pt ca nu avea decat 3 mailuri cu el si pasaportul....sincer nu stiu ce era cu el pe acolo,iar cealalta tipa a luat viza si ea destul de tanara credca vreo 24 ani,dar sa trecem peste,vine un jandarm roman responsabil cu paza cu o hartie in mana se uita in pasaport si te verifica si pe urma poti intra in curtea ambasadei,acolo astepti pana iti vine randul pt ca intra doi cate doi in cladire,azi au fost in jur de 20 programati dupa 13 dar toti erau cu viza de asi vizita copii stabiliti acolo,doar eu si cu cei doi pt viza asta
    -intru in cladire imi iau telefonul si una din genti simi spun ce era in geanta sa car in brate(in geanta erau dovezile relatiei si o sa va vb si despre asta)si ma trimit la etajul unu,nici nu ajung bine acolo si ma striga in limba romana (era romanca tipa)sa ma prezin la ghiseul 5,ma prezint,imi ia pasaportul si-mi spune sa astept
    -astept destul de mult,asta a fost nasol azi k sa asteptat f mult,si ma striga la ghiseul 8 o ameicanca simi explica in engleza cum sa pun degetele pt amprente,imi ia amprentele ,imi ureaza good luck si iar imi zice sa astept
    -iar astept ceva timp si sant strigata la ghiseul 5 iar,imi cere dovezile relatiei si actele de garantie,primul lucru la cerut DS-165K,pe urma cert de nastere si cazierul,sa uitat sa vada dak sant in regula,dupa a fost plicul de la vizita medicala,la desfacut,la cercetat atent,mia dat radiografia inapoi,pe urma actele de garantie si dovezile,si i sa parut ciudat actul lui de divort da iam zis k asta e ce mia dat,mia zis ok ,iar good luck si asteapta-si astept si astept si aud numele meu sa ma prezin la ghiseul 8,acolo o americanca f draguta,ma asteptam sa fie consulul k asa zisese cea de la ghiseul 5,mia luat interviul care a durat fix 3 min,a fost cel mai scuret interviu din ziua respectiva si singurul in romana aproaper,au mai fost 2 femei in varsta care tot in romana au fost intervievate si asta pt ca la dovezi ale relatiei vam spus ca stau f f strong da va spun si despre asta,si a decurs in felul urmator
    -heloo...hello,sti engleza?te deranjeaza daca iti iau interviul in engleza?am zis nu dar sa ma scuze dak uneori nu intelege ce zic pt ca din cauza emotiilor accentul meu poate nu e so good sometime,mia zimbit si intro romana stricata ok,il vom lua in romana,sper sa ma intelegi,acum ridica mana dreapta si jura ca tot ce ai adus e adevarat,am ridicat mana,am jurat si intrebarile au fost:(va dau si rasp mele in paranteza)unde vati cunoscut?(chat room yahoo la muzica),ii place muzica?ce muzica?(muzica veche gen anii 70)cine?(abba si elvis,elvis chiar ii place sal cante)a mai fost casatorit?(da)cand a divortat?(2008)ai copii?(nu)ai mai fost casatorita?(nu),ce intentionezi sa faci cand ajungi in usa?(sa ma casat pe 3 iulie dak e posibil si sa fac un copil)a ras mia zis ai luat viza,mult succes ,asteapta sa te strige sati dea pasap cu viza,si asta a fost tot,si razand o sati zic totusi in engleza sa ei loc si sa astepti viza si iar a ras......interviul a fost f relaxant si tipa f f de treaba ca de alfel toate astazi,si puse pe glume mai ales cea care lua interviul ii placea mult sa glumeasca si sa rada.....si dupa o ora de asteptat,viza,plicul galben care sa-l predau in usa,viza e pe 6 luni,dar in 90 de zile trb sa te casat si sa dai startul la celalte proceduri acolo.......bani cei 131 $ ma trimis cea de la ghiseul 5 sai platesc dupa ce a vazut k totul e in regula cu actele care mi lea cerut
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 20.12.2009 la 10:47.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit Pasul 8

Entering USA/ Intrarea in SUA

Beneficiarul, parte romaneasca ajunge in state. La Point of Entry (POE) acesta va completa un formular I-94. Formularul I-94 completat, plicul galben primit de la ambasada, si pasaportul cu viza sunt documentele necesare pe care acesta trebuie sa le aiba la indemana cand ajunge la ghiseu. Plicul galben va ramane la ei, ofiterul va pune o stampila in pasaport cu data intrarii, tipul vizei (k1) si termenul de valabilitate a vizei (90 zile) si va inapoia partea de I-94 ce va contine numarul de formular, numele beneficiarului, data nasterii si la fel o stampila asemanatoare cu cea din pasaport ce contine data intrarii, tipul vizei si termenul de valabilitate a vizei (timpul maxim de sedere).

Nota1: Veti avea acces la bagaje abia dupa procesare actelor, care in general dureaza intre 15-20 de minute, deci trebuie sa pastrati plicul galben asupra voastra pe parcursul intregii calatorii.
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 20.12.2009 la 11:47.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit Pasul 9

Dupa intrarea in Usa, ordinea in care urmatorii pasi vor fi executati depinde in mare parte de cat de curand va avea loc casatoria si daca beneficiarul isi va schimba numele in urma casatoriei.

Urmatorii pasi ce trebuie executati in cele 90 de zile sunt:

1.Casatoria

2.Obtinerea Social Security Number (SSN)

3. Aplicarea pentru Green Card, Advance Parole si Employment Authorization Document. Aplicarea pentru Green Card se mai numeste Adjustement of Status (AOS) si beneficiarul trebuie sa aplice pana la expirarea celor 90 de zile, deoarece dupa cele 90 de zile, statutul lui va fi considerat ilegal chiar daca casatoria a avut loc. Doar aplicatia pentru AOS ii poate proteja statutul beneficiarului si garanta sederea acestuia pe teritoriul SUA.

Obtinerea Social Security Number (SSN)

SSN este ca un CNP romanesc. SSN este necesar pentru deschiderea unui cont bancar, pentru a fi angajat (viza K1 permite benefiaciarului sa munceasca pe perioada celor 90 de zile) si de asemenea in unele state este necesar pentru obtinerea permisului de conducere.

Daca beneficiarul va aplica pentru SSN inainte de schimbarea numelui in urma casatoriei, atunci el va trebui sa aplice din nou pentru schimbarea numelui la aceiasi SSA. Este recomandabil astfel sa se aplice pentru SSN dupa casatorie daca in urma casatoriei beneficiarul isi va schimba numele si casatoria are loc in primele 2 luni ale vizei.

Aplicarea pentru SSN trebuie facuta inainte ca I-94 sa expire. Multe Social Security Administration (SSA) nu accepta aplicatii pentru SSN daca termenul de expirare a I-94 se apropie (de regula 14 zile sau mai putin pana la expirarea I-94).

La 2 saptamani de la intrarea in Usa beneficiarul poate aplica pentru SSN (de regula cam 2 saptamani dureaza pana la inregistrarea intrarii beneficiarului pe teritoriul USA, in sistem). Daca inregistrarea nu are loc, atunci SSA va trebui sa verifice manual prin aplicarea unui formular G-845 pe numele beneficiarului la USCIS. De aceea este recomandabil sa verificati cu SSA din county-ul in care locuiti daca ati fost inregistrati in sistem inainte de a merge sa aplicati pentru SSN. In plus, daca la aplicare pentru SSN nu ati fost deja inregistrati, obtinere SSN va dura in jur de o luna, insa daca ati fost inregistrati atunci va dura undeva la 2 saptamani.

Pachetul necesar pentru aplicatie SSN cuprinde:

1. Formular SS-5 completat si semnat in original
    2. Pasaport cu viza
    3. Formular I-94 valid
    4. O alta forma de identificare gen certificat de nastere international, certificat de casatorie american etc.

Formular SS-5:

http://www.ssa.gov/online/ss-5.pdf

Cu acest pachet veti merge la SSA din county-ul in care locuiti si veti aplica in persoana pentru SSN.
    Pentru a localiza SSA in county-ul in care locuiti vizitati link:https://secure.ssa.gov/apps6z/FOLO/fo001.jsp

sursa:http://www.visajourney.com/forums/in...ustom&page=ssn

Dupa 2 saptamani sau 1 luna (dupa caz, vezi mai sus) veti primi SSN card in posta, pe care va trebui sa-l semnati. Pe el va scrie "VALID FOR WORK ONLY WITH INS AUTHORIZATION", ceea ce inseamna ca dupa ce I-94 a expirat, beneficiarul va avea nevoie de EAD sau Green Card pentru a putea sa munceasca.
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 20.12.2009 la 12:58.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit Pasul 10

Adjustment of status (AOS)

Beneficiarul poate aplica pentru AOS numai dupa casatoria cu partea americana.

Pachetul pentru aplicatie Green Card trebuie sa cuprinda, (recomandabil in aceasta ordine):

1. Cec in valoare de $1010 ($930 taxa formular I-485 + $80 taxa biometrics).
    2. Cover letter in care sa se precizeze tipul aplicatiei si sa se indexeze continutul pachetului.
    3. Formular I-485: Petition for Alien Relative, completat si semnat in original.
    http://www.uscis.gov/portal/site/usc...0048f3d6a1RCRD
    4. Copie dupa pasaport, partea biografica si pagina cu stampila de intrare pe teritoriul Usa si copie dupa viza K1
    5. Copie fata-verso I-94 si copie dupa NOA2 "Approval" pentru I-129F
    6. Copie oficiala dupa certificatul de casatorie, trebuie sa contina sigiliul, stampila institutiei unde a fost inregistrat. E recomandabil la inregistrarea certificatului de casatorie, care are loc dupa nunta, sa solicitati macar 2-3 copii, contra unei mici taxe( $5-$10 pe copie) deoarece va vor fi necesare in aplicarea pentru I-485, schimbarea numelui pe SSN card, pentru a inregistra casatoria in romania si pentru a demostra noul nume pana la obtinerea carnetului de conducere, EAD sau Green card cu noul nume.
    7. Copie si traducere legalizata dupa certificatul de nastere al beneficiarului
    8. 2 Poze tip pasaport, pe spatele carora se va scrie numele intreg al beneficiarului, apoi se vor pune intr-o punga de plastic ce va fi atasata de formularul G-325
    9. Formular G-325A (4 exemplare), completat si semnat in original
    10. Formulare medicale. Beneficiarul va trebui sa mearga la unul din medicii acreditati de Uscis.
    Pentru a localiza unul vizitati link: https://egov.uscis.gov/crisgwi/go?ac...ffice_type=CIV .
    In cazul in care examenul medical pentru viza a fost executat cu mai bine de un an atunci beneficiarul va trebui sa sustina din nou examenul medical. Medicul va completa un formular I-693, Report of Medical Examination and Vaccination Record, pe care il va pune in plic sigilat cu semnatura si stampila medicului pe lipitura.
    In cazul in care examenul medical pentru viza a fost executat cu mai putin de un an, atunci beneficiarul va trebui sa includa doar suplimentul cu vaccinurile I-693A (paginile 1, 4, 6) cu informatiile despre beneficiar (part 1), tabelul cu informatiile despre vaccinuri si partea cu informatiile, semnatura si acreditarea medicului (part 5). Acesta la fel va fi pus intr-un plic sigilat cu semnatura si stampila medicului pe lipitura.
    Plicul sigilat (fie cu I-693, fie doar I-693A) va fi inclus in pachet.
    11. Formularul I-864, Affidavit of Support completat si semnat in original.

12. Formularul I-765, Application for Employment Authorization (optional)
    13. Formularul I-131, Application for Travel Document (optional)

Daca beneficiarul aplica pentru EAD si AP in acelasi timp cu AOS, sau inainte ca Green Card-ul sa fie aprobat atunci el nu va mai plati taxa pentru aplicatie EAD sau AP, respectiv taxa formular I-765 sau I-131.

sursa: http://www.visajourney.com/faq/k1k2visa-aos.html
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 17.01.2010 la 09:15.

Data înscrierii
    04.02.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Draga Georgiana,
    Am gasit informatiile pe care le-ai postat extrem de utile si la subiect. Eu intentionez sa ma mut in NC, Durham mai precis, am aplicat pt fiancee visa. Dosarul a fost aprobat si NVC a trimis dosarul meu la Bucuresti. Eram curioasa cat mai dureaza din acest moment si din fericire m-ai lamurit. Multumesc...pt ca am citit f multe prostii...intrebari fara sens.....oameni care habar nu au sa completeze o aplicatie....
    Am si eu multi prieteni in NJ!

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de andytanody Vezi post
    Draga Georgiana,
    Am gasit informatiile pe care le-ai postat extrem de utile si la subiect. Eu intentionez sa ma mut in NC, Durham mai precis, am aplicat pt fiancee visa. Dosarul a fost aprobat si NVC a trimis dosarul meu la Bucuresti. Eram curioasa cat mai dureaza din acest moment si din fericire m-ai lamurit. Multumesc...pt ca am citit f multe prostii...intrebari fara sens.....oameni care habar nu au sa completeze o aplicatie....
    Am si eu multi prieteni in NJ!
    cu mare placere si apreciez gestul.

Data înscrierii
    18.02.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit Buna Georgiana

Buna Georgiana...
    Am urmat informatiile care le-ai postat pe forum si vreau sa iti spun ca apreciez efortul pe care il depui,,dar totusi sunt cateva greseli MAJORE pe care le-ai postat pe site...si anume suma de $455 nu este corecta si adresa la care trebuie trimis pachetul nu este Vermont(logodnicul fiind din PA) ci undeva in Dallas.
    Dosarul a fost retrimis de cei de la Vormont la cei din Dallas care totusi ni l-au trimis inapoi cu un NOTICE OF REJECTION ca suma cecului era incorecta...

Nu inteleg totusi cum celelalte fete de pe forum nu au avut probleme urmand aceiasi pasi,,,poate totusi ele s-au documentat mai mult inainte sa trimita...

In sfarsit asta este...mai avem de asteptat...
    Sper sa nu te deranjeze thread-ul meu,nu vreau decat sa ajut .

Pagina 2 din 11 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ghid viza de emigrare (CR1/IR1)
    De Georgian@ în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 109
    Ultimul post: 25.07.2014, 02:34
  2. Ghid de Emigrare
    De Aurelian în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 01.06.2010, 08:42
  3. Ghid viza K3
    De Georgian@ în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 12.01.2010, 07:27
  4. Ghid de emigrare
    De Aurelian în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.01.2010, 08:25
  5. Ghid pentru emigrare in SUA
    De Vlad în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 07.08.2007, 08:56

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •