Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 33

Subiect: O incercare de mai bine...sau topicul discutiilor "pe loc repaus"

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit O incercare de mai bine...sau topicul discutiilor "pe loc repaus"

Dupa cum stiti numele meu este Georgiana si de curand Sorin mi-a propus sa moderez aceasta sectiune de vize.

Trebuie sa recunosc in primul rand, ca nu am cunostiinte vaste despre toate tipurile de viza incluse in aceasta sectiune, de aceea am nevoie de ajutorul vostru in a raspunde intrebarilor aici pe forum si in a invata/ afla cat mai multe si despre alte tipuri de viza, altele decat cele de care mai stiu.

Ma gandeam ca ar fi tare folositor sa intocmim un fel de ghid pentru toate tipurile de viza pe care le stiti. informatii despre vize sunt foarte multe pe acest forum, insa imprastiate, sunt mai greu de gasit si inteles, uneori sunt scrise intr-un mod formal, alteori informal, ceea ce poate deruta. Doresc sa folosim pe topicurile cu ghiduri un ton semi-formal/formal, in care sa includem informatii, link-uri, exemple de formulare completate si alte lucruri care considerati ca vor fi folositoare cititorilor doritori sa afle cat mai multe informatii despre vizele de turist si de imigrare.

M-ar interesa in primul rand cati dintre voi ar fi interesati de propunerea mea. In functie de cati se vor anunta vom vedea daca se merita sau nu. Putem folosi acest topic pentru a ne consulta. Va amintesc ca pe topicurile cu ghiduri as dori sa punem informatii si alte lucruri corecte, mai putin pareri sau impresii. Pe astea le puteti pune aici sau pe topicurile deja existente.

Pai cam atat, astept raspunsurile/propunerilor voastre! o zi buna!

Data înscrierii
    23.09.2007
    Locație
    Bucharest, Romania
    Posturi
    369
    Putere Rep
    14

Implicit

Daca propui ceva de genul ghidurilor de pe VJ, cred ca e o idee foarte buna, mai ales sa le avem in romana, sa fie ceva mai clare. I'm in daca ai nevoie de ajutor!

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Rainschild2007 Vezi post
    Daca propui ceva de genul ghidurilor de pe VJ, cred ca e o idee foarte buna, mai ales sa le avem in romana, sa fie ceva mai clare. I'm in daca ai nevoie de ajutor!
    sigur ca da, orice informatie poti culege de pe oriunde cu link-uri/referinte etc etc, eventual daca gasesti pe site la USCIS vreun up date sau orice consideri ca poate fi de folos, fiecare cum isi gaseste timp liber sa se documenteze si sa posteze(stii cum e, unde-s multi puterea creste, asa ca eu apreciez orice ajutor din partea voastra).

si ca tot ziceai de VJ, putem posta unele informatii gen "intrebare si raspuns".

probabil o sa incepem cu pasul 1,2...(ca sa fie mai usor de urmarit si inteles),ce zici?

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.667
    Putere Rep
    10

Implicit

Georgiana,in momentul in care se aplica pentru I-485 se aplica si pentru EAD si AP.Se primesc mai repede de multe ori(intre 2 saptamani si 4 luni) decat se aproba I-485.
    In momentul in care ai intrat cu viza K3(K4 dupa caz) poti aplica pentru SSN,dar vei primi un SSN fara drept de lucru.Il schimbi dupa ce primesti EAD-ul!

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.667
    Putere Rep
    10

Implicit

Petitia I-130 este aprobata inainte de intrarea cu viza K3/K4 in US!

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de divo Vezi post
    Georgiana,in momentul in care se aplica pentru I-485 se aplica si pentru EAD si AP.Se primesc mai repede de multe ori(intre 2 saptamani si 4 luni) decat se aproba I-485.
    In momentul in care ai intrat cu viza K3(K4 dupa caz) poti aplica pentru SSN,dar vei primi un SSN fara drept de lucru.Il schimbi dupa ce primesti EAD-ul!
    divo, te rog citeste prima postare pe acest topic. putem discuta pe acest topic sau pe topicurile deja existente despre fiecare viza in parte. insa, pentru ghiduri, as dori sa respectam regulile deja postate. daca este ceva gresit, imi spuneti si o sa rectific.

am ales sa incep fiecare ghid cu o mica descriere(vezi sursa), apoi am impartit procesul in pasi. la fiecare pas exista mentiuni, note, de asemenea, dupa fiecare sectiune importanta, o sa pun o sectiune de intrebari si raspunsuri.

poti aplica pentru EAD si AP si inainte si in acelasi timp cu I 485. beneficiile aplicarii in acelasi timp e ca nu mai platesti si sunt aprobate mai repede.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Petitia I-130 este aprobata inainte de intrarea cu viza K3/K4 in US!
    asa stiam si eu, o sa verific si poate gasesc o scurta descriere mai buna in alta parte.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.667
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Georgian@ Vezi post
    divo, te rog citeste prima postare pe acest topic. putem discuta pe acest topic sau pe topicurile deja existente despre fiecare viza in parte. insa, pentru ghiduri, as dori sa respectam regulile deja postate. daca este ceva gresit, imi spuneti si o sa rectific.

am ales sa incep fiecare ghid cu o mica descriere(vezi sursa), apoi am impartit procesul in pasi. la fiecare pas exista mentiuni, note, de asemenea, dupa fiecare sectiune importanta, o sa pun o sectiune de intrebari si raspunsuri.

poti aplica pentru EAD si AP si inainte si in acelasi timp cu I 485. beneficiile aplicarii in acelasi timp e ca nu mai platesti si sunt aprobate mai repede.
    Georgiana,eu zic sa lasi pe cineva care stie despre ce e vorba sa scrie ghidul despre K3.Si restul pe care vrei sa le mai scrii,ca am impresia ca va fi o serie de ghiduri. Si nu ma refer la mine,Doamne fereste. Dar sunt convinsa ca sunt pe aici forumisti care au trecut prin asa ceva. Ce zici...nu e mai corect?
    Eu am zis de SSN fara drept de lucru,la care poti aplica pe baza vizei K3/K4 si asta imediat dupa ce ai intrat in tara. Dupa ce aplici la AOS e alta mancare de peste.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

nop, se pare ca amandoua ne-am inselat:

Briefly, the K3/K4 process is as follows:

A. The US Citizen files an I-130 petition for the foreign spouse.
    B. USCIS (INS) issues a receipt (I-797) acknowledging filing of the I-130 petition.
    C. The US Citizen files an I-129F petition, using the I-797 receipt as "proof of filing an immigrant petition". All children of the foreign spouse will be listed on this petition. The I-129F is sent to the Service Center where the underlying I-130 petition is currently pending. At this point, the "track" of the K3/K4 process becomes similar to the current processing for K1/K2 fiance(e) visa.
    D. When the petition is approved, it is sent to the NVC for processing and then the appropriate Consulate is notified and processing for the K3/K4 non-immigrant visa is begun, including medical, police check, I-134 affidavit of support, and Consular interview. The fee will be the same as the current K1 fiance(e) visa.
    E. The K3 visa is issued to the spouse, the K4 to the minor children, they go to the United States.
    F. The K3 spouse and K4 children file the I-485 for Adjustment of Status, either immediately or when the I-130 petition is approved. The new K visa will be issued for an effective period of 2 years, with multiple entries permitted, and provision to extend the visa beyond 2 years. The State Department has indicated that in K3/K4 cases, that the USCIS (INS) will retain the approved I-130 petition. This means if he K3/K4 visa holder wishes to obtain an immigrant visa at a Consulate, they need to notify that Consulate to begin the process, after which the Consulate will request the approved I-130 petition from the USCIS (INS). The USCIS (INS) seems to expect that most K3/K4 folks will apply for AOS from inside the United States, but due to long processing times at some local offices, it is very possible some folks will wish to opt for Consular processing after they arrive in the United States.
    Note about the I-130 approval - In some cases the I-130 may be approved prior to the K-3 being processed. There are certain advantages if this happens such as receiving an Immigrant Visa instead of a K3. Please read the IR1/CR1 Guide if your I-130 is approved during the K3 Process to find out what you can do.

http://www.visajourney.com/faq/k3k4visa-outline.html

Georgiana,eu zic sa lasi pe cineva care stie despre ce e vorba sa scrie ghidul despre K3.Si restul pe care vrei sa le mai scrii,ca am impresia ca va fi o serie de ghiduri. Si nu ma refer la mine,Doamne fereste. Dar sunt convinsa ca sunt pe aici forumisti care au trecut prin asa ceva. Ce zici...nu e mai corect?
    Eu am zis de SSN fara drept de lucru,la care poti aplica pe baza vizei K3/K4 si asta imediat dupa ce ai intrat in tara. Dupa ce aplici la AOS e alta mancare de peste.
    nu am facut nici o afirmatie legata de ssn, doar de AP si EAd.
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 31.07.2009 la 17:30.

Data înscrierii
    26.05.2009
    Posturi
    252
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Georgian@ Vezi post
    Dupa cum stiti numele meu este Georgiana si de curand Sorin mi-a propus sa moderez aceasta sectiune de vize.

Trebuie sa recunosc in primul rand, ca nu am cunostiinte vaste despre toate tipurile de viza incluse in aceasta sectiune, de aceea am nevoie de ajutorul vostru in a raspunde intrebarilor aici pe forum si in a invata/ afla cat mai multe si despre alte tipuri de viza, altele decat cele de care mai stiu.
    eu pentru probleme de immigration m-as adresa serviciilor abilitate ale US Government.
    de ex:
    http://infopass.uscis.gov/index.php e bun pentru cei ce au deja un case number.

Restul sunt doar pentru informare...sunt si forumuri despre vize; sunt utile in principiu insa cele mai abilitate sunt serviciile USCIS sau Dept of Homeland Security.

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. "Miscarea de rezistenta romaneasca", sau cand Guvernul Romaniei face zero pt imagine
    De sorin în forumul Despre Romania si despre romani-forum general
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 01.05.2010, 09:39
  2. Loc de "discutii amicale", sau topicul K1
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 294
    Ultimul post: 20.10.2009, 22:09
  3. E timpul sa spunem "Destul ... hai pa!" actualei clase politice ?
    De Pintea în forumul Politica,politicieni,guvern,administratie locala
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 03.12.2008, 13:10
  4. Multumiri gazdei forumului "domnul Sorin"
    De arhang3l în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 02.05.2007, 04:48

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii