Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Ce companie bancara preferati sa lucrati?

Votanți
29. Nu poți vota în acest sondaj
  • Bank of America

12 41,38%
  • J. P. Morgan Chase

5 17,24%
  • Citi

2 6,90%
  • Wells Fargo

3 10,34%
  • Suntrust

0 0%
  • HSBC

1 3,45%
  • Keybank

0 0%
  • U.S. Bank

3 10,34%
  • Banci locale

2 6,90%
  • Credit Unions

1 3,45%
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 18 din 18

Subiect: Primii pasi: checking account, credit card, auto loan, mortage

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de godrimartis Vezi post

Bank of America, care are doua tipuri de card securizat, unul securizat total unde cum am mai zis mai sus linia de credit este egala cu suma depusa de tine in banca(minim 300$),
    https://www.bankofamerica.com/credit...tegory_id=2029

Orchard Bank, card securizat total (cont minim 200$)
    http://www.orchardbank.com/ecare/car...rds_ob_sp8_xml

2. Carduri de credit de la banci subprime, care deobicei sunt carduri de credit normale, deci nu va trebui sa depui nici un $ in banca, dar aceste carduri au lini de credit mici si taxe anuale/ lunare, comisoane foarte mari.
    http://www.capitalone.com/creditcard..._H1_03_T_CCPCP

http://www.firstpremier.com/

https://www.creditonebank.com/credit-cards/compare.aspx

3. Carduri de credit de la diverse magazine on-line, acetea au avantajul ca poti sa primesti linie de credit mai mare, taxele si comisoane nu sunt exagerate. Dar o gramada de minusuri: ai voie sa il folosesti numai in magazinul care l-a emis, preturile la produse sunt mari, nu raporteaza linia de credit la toate birourile de credit.
    https://www.crownjewelers.com/Application.asp

http://www.kay.com/webapp/wcs/stores...001&applyLoc=A

http://www.venue.com/credit_app.php?_function=info

Cele trei carduri de mai sus nu sunt de recomandat, dar pot reprezenta o solutie.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Si in domeniul asta, ca dealtfel in multe altele, e o bulibaseala totala.
    Dar sa vorbim la concret: acum vreun an, cand (in mod hazliu) inca mai cochetam cu ideea de a-mi construi credit history si alte prostii dintr-astea, am aplicat la Citi la un card de credit securizat de 1000 de parai. M-au respins. Nici pana azi n-am priceput de ce

Dupa vreo luna-doua, tot ei mi-au trimis o aplicatie pt un card nesecurizat.
    Am aplicat la el, intuind parca potentialul umoristic al situatiei. M-au aprobat. Limita de 2500 de parai. Misto, nu? Muuuulta logica. Multa ratiune.

Alta comedie. Fiind in tara in iarna, ma suna imputernicitul din State ca am primit o aplicatie la un card de la Capital One. Aplic online si ma aproba. Pentru 200 de dolari... M-am enervat si i-am zis sa-l arunce la gunoi, ce dracu' sa fac cu card de 200 de parai, sa-mi cumpar chibrituri ?!
    Cica nu poti sa zvarli pe geam pur si simplu, asa ca l-a pastrat.
    A stat acolo nefolosit pana in vara cand am venit in State. Am platit intr-o zi de pe el un nimic de 10-15 dolari, nu mai stiu ce. Acu' vreo saptamana m-am dus online sa-l platesc si imi marisera limita la 1000 de parai... Fara nici o noima...Nu-i vorba, ca nici cu astia inafara de sa-mi iau vreo doau perechi de pantofi, nu vad ce-as putea face.
    Eventual sa-mi mareasca limita de cinci ori, de inca doua ori, ca sa pricep ceva.

Alt caz. Ieri, in drum spre Vegas m-am oprit la un prieten care e medic aici in California, omul are 3 (trei) clinici mari, nu gluma, nu face prea multi bani, "numa" vreo juma de milion pe an. De curand si-a mai cumparat un parter de cladire noua, peste 500 de metri patrati, pentru care a cerut de la Wells Fargo, banca lui, la care are vreo 12 conturi si prin care ruleaza milioane de dolari, un imprumut de 500.000 de dolari, ca sa-si amenajeze spatiu. L-au refuzat. A cerut 400.000, l-au refuzat. 300.000-NU. 200.000-NU. 100.000-NEAH. I-au oferit 25.000 de dolari... Pai, sunt intregi la cap?
    E medic, face o tona de bani, lucra numai cu ei, si l-au refuzat???
    Pai, atunci un om normal, saracu', ce dracu sa mai faca cu ei ??

Cine-si mai bate capul cu retardatii astia?...
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Alt caz. Ieri, in drum spre Vegas m-am oprit la un prieten care e medic aici in California, omul are 3 (trei) clinici mari, nu gluma, nu face prea multi bani, "numa" vreo juma de milion pe an.
    Cred ca poti sa renunti la ghinimelele de la "numa"........ daca esti doctor depinde de specialitate poti sa castigi intre 200.000 - 700.000 $ mai ales in California.
    Apai sa ai si trei clinici si tot nu faci mai mult de 500.000 atunci mai bine iti deschizi trei Dunkin' Donuts si sigur faci cel putin atat.

Sa revenim la treburi serioase, de astazi au intrat in vigoare mai multe reglementari care creaza un pic de ordine in industria de credit carduri, dar schimbarile importante vor veni doar la inceputul anului viitor.

http://money.cnn.com/2009/08/19/news...form/index.htm

Beginning Aug. 20, credit card issuers will be required to give customers 45 days advance notice before making any significant changes to a contract and will be required to mail bills 21 days before the due date.

Consumers will also have the right to reject changes to their contracts, including interest rate increases, and they will have the option of paying off their balances at their existing rates within five years.

In February, credit card companies will be prohibited from raising interest rates on existing balances unless the borrower is more than 60 days delinquent or the increase is stated in the contract.

Among other measures to come in February: Consumers under the age of 21 will be required to have a cosigner and will have restricted credit limits; credit card issuers will not be able to raise interest rates in the first year unless specified in the contract; and issuers will be required to give more advance notice before raising rates on future purchases.

Eu cred ca aceste reglementari sunt mai mult decat bine venite

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Cred ca poti sa renunti la ghinimelele de la "numa"........ daca esti doctor depinde de specialitate poti sa castigi intre 200.000 - 700.000 $ mai ales in California.
    Apai sa ai si trei clinici si tot nu faci mai mult de 500.000 atunci mai bine iti deschizi trei Dunkin' Donuts si sigur faci cel putin atat.

Ghilimelele sunt foarte bine puse, acolo unde sunt puse. Cat castiga un medic tu personal poti doar presupune, nu afirma.

Apai-napai-dapai daca tu crezi ca poti face judecati de valoare asupra cuiva care face juma'de milion pe an, inseamna ca nu realizezi ridicolul situatiei in care te pui.
    Atata vreme cat probabil ca nu reusesti sa faci nici macar 10% din suma aia, cotcodaceala ta are valente de-a dreptul umoristice.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Thumbs up

Ghilimelele sunt foarte bine puse, acolo unde sunt puse. Cat castiga un medic tu personal poti doar presupune, nu afirma.
    Asa e shogu numai tu ai prieteni, sti tu vorba aia ....... da' multi!
    Vezi ca exista un DOL care te poate ajuta cu salariu mediu din orice stat si pe orice functie.

Apai-napai-dapai daca tu crezi ca poti face judecati de valoare asupra cuiva care face juma'de milion pe an, inseamna ca nu realizezi ridicolul situatiei in care te pui.
    si cum am mai afirmat, la tine valoarea omului se masoara in bani, mai stiu pe cativa, Becali, Adrian copilul minune, si prieteni tai fara numar, fara numar

Atata vreme cat probabil ca nu reusesti sa faci nici macar 10% din suma aia, cotcodaceala ta are valente de-a dreptul umoristice. .
    Te corectez, ca sa dormi tu linistit, nici macar 0.1%.

Data înscrierii
    29.09.2008
    Locație
    parter
    Posturi
    157
    Putere Rep
    13

Implicit

Stie cineva daca National City Bank e la nivel national? Poate fi gasita in toate statele sau macar in majoritatea?
    Whatever

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de foreignfantasy Vezi post
    Stie cineva daca National City Bank e la nivel national? Poate fi gasita in toate statele sau macar in majoritatea?
    joaca-te un pic cu linkul asta:
    http://web.sa.mapquest.com/nationalcity/

Data înscrierii
    27.09.2012
    Locație
    Timisoara
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

De obicei cu bancile locale!

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte similare

1. De unde luam Credit Card si cine inca acorda fara un Credit Score?
    De pacha88 în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 39
    Ultimul post: 22.04.2010, 15:52
  2. Indrumari pt primii pasi in Green Card !!
    De Jeorjet în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.06.2006, 10:23
  3. Credit card emis in Romania, folosit inUS
    De mihaiv în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 04.06.2006, 05:58
  4. international loan pt colegiu ????
    De karissma în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 04.01.2006, 08:19
  5. care sunt primii pasi?
    De iuli_nic în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 09.11.2005, 01:40

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii