Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 28

Subiect: ce trebuie sa stii..

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit ce trebuie sa stii..

Desi criza se simte puternic si in Italia,mai sint romani care se indreapta spre aceasta tara,cu o speranta.
    A fost si este nevoie tot timpul,de asistenti medicali(infirmiere profesionale).
    Ce m-a determinat sa deschid acest topic?O noua colega,romanca,la prima experienta,dupa absolvirea scolii post-liceale sanitare in Ro.
    Cred ca cel mai important lucru,atunci cind te hotarasti "s-o tai" din Ro,este sa inveti limba respectiva.
    Poti sa ai colegi romani cu care te-ntelegi,dar trebuie sa te-ntelegi si cu sefii si cu cei pe care trebuie sa-i indrumi,ca infirmier profesional si cu bolnavii.
    Cind ajungi aici pentru o astfel de profesie,trebuie sa uiti sistemul sanitar din Ro.Nu are nimic in comun cu cel italian.
    Aici "d-na asistenta",este doar un operator sanitar,fara halatel cu nasturii deschisi si sandale cu tocuri.
    Autonomia se rezuma la anti-piretice,medicatii cutanee si alte citeva nimicuri.
    Restul,este decis numai si numai de catre medicul curant.
    Asta la specific.
    In general,necunoscind limba,te poate pacali oricine si te trezesti la sfirsitul lunii cu un salar de mizerie.
    Nu vreau sa comentez pregatirea practica a asistentilor din Ro,amintesc numai ca "teoria ca teoria,dar practica ne omoara".
    Inca ceva,noua mea colega a dat peste mina unui bolnav care incerca sa o loveasca.Am vazut-o eu,dar daca o vedea altcineva,a doua zi era fara servici.
    Putini stiu,de exemplu,ca,asa ca in tara si aici au dreptul la o masa,sau bonuri de masa.Daca nu-ti ceri acest drept,nimeni nu ti-l da.
    Orele suplimentare au un spor de 15%,iar noptile 10%.
    Cam asta-mi vine in minte acum,dar daca cineva are nevoie de informatii,apelati cu incredere.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    03.05.2005
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit as vrea sa stiu ceva mai mult..

Buna Elliane,

As avea nevoie de ajutorul tau cu citeva informatii.Dupa 13 ani de america a cam venit timpul sa ma apropii de casa.Am ceva familie in italia si de aceea ma gindesc ca ar fi mai usor pentru mine sa i-mi incerc norocul acolo pentru inceput.Stiu ca nu este foarte usor sa gasesti de munca dar pur si simplu m-am saturat de tara asta de oameni singuri si am nevoie de o schimbare.Nu stiu italiana,vorbresc foarte bine spaniola dar cred ca nu ar fi o problema sa invat destul de repede.Din pacate siteurile gen monster.com nu au prea multe joburi in domeniul computerelor(networks,point of sale systems).Cunosti ceva siteuri locale cu joburi sau ceva agentii de plasare in zona roma?Ti-as ramine recunoscator pentru orice sfat care m-ar ajuta.

Multumesc!

Nicu

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.342
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    Inca ceva,noua mea colega a dat peste mina unui bolnav care incerca sa o loveasca.Am vazut-o eu,dar daca o vedea altcineva,a doua zi era fara servici.
    Am incercat sa inteleg si nu pot. Care pare sa fie problema? De ce cetateanul cu pofta de-a lovii nu e incriminat? pare asa ilogic inadmisibil.
    Fata isi pierdea locul de munca pt ca un pacient a incercat sa o loveasca?

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Da,Claudiu,este inadmisibil sa lovesti un bolnav,poate sa te coste locul de munca.Stii cu cine ai de-a face in momentul in care-ti semnezi contractul de munca.Nimeni nu te obliga.
    Nicu,am lipsit citeva zile.Imediat ce timpul imi va permite,am sa caut ceea ce te intereseaza.Oricum cred ca-i indicat sa inveti limba in primul rind.Daca stii spaniola sigur nu va fi o problema.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.342
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    Da,Claudiu,este inadmisibil sa lovesti un bolnav,poate sa te coste locul de munca.Stii cu cine ai de-a face in momentul in care-ti semnezi contractul de munca.Nimeni nu te obliga.
    Nicu,am lipsit citeva zile.Imediat ce timpul imi va permite,am sa caut ceea ce te intereseaza.Oricum cred ca-i indicat sa inveti limba in primul rind.Daca stii spaniola sigur nu va fi o problema.
    Stai putin ca eu intelesesem altceva. Cand ai spus "a dat peste mana unui blonav care" am crezut ca "a dat peste un bolnav care" adica cu sensul ca a intrat in contact. Daca i-a dat peste mana se schimba situatia. Bine ca nu i-a pus o perna pe fatza. scuze de confuzie.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de claudiunj Vezi post
    Bine ca nu i-a pus o perna pe fatza. scuze de confuzie.
    N-o spune de doua ori.Citeodata e tentant

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Nicu,acestea sint putine din anunturile de cautare personal specializat in informatica,in zona Roma.
    http://www.inkontro.com/lavoro/j-off...tico-roma.html
    Cum eu despre informatica nu stiu multe(sau chiar nimic),nu pot sa-ti spun mare lucru,dar daca ai nevoie de traducere in ro,pot s-o fac.
    Este indicat sa pui in balanta,salariile cu chiriile in Roma,si traiul scump.
    Loc de munca pentru sotie si scolile pentru copii(daca ai).
    Italia,poate fi tentanta pentru un roman care vine din Ro sau pentru un roman care vine din USA,dar vine cu muuulti bani.

Data înscrierii
    03.05.2005
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit Multumesc

O zi buna!Nicu,inceraca si ste-ul asta.Ei pot sa-ti dea toate informatiile necesare si in mod sigur,vor avea si informatii in engleza.Mai ales ca "fuga de inteligenta"merge invers,dinspre Italia spre America.
    http://www.romavisibile.it/centri-impiego

Daca va hotariti pentru o alta zona(mai indicat nordul),poate este mai usor.
    Succes,Elliane
    Ultima modificare făcută de elliane; 29.08.2009 la 02:39.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Nicu,in site-ul de mai jos gasesti toate ofertele de munca in informatica,zona Roma.
    Iti stau la dispozitie pentru clarificari.
    Succes

http://www.motorelavoro.it/offerte-l...formatica.html

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Noua procedura de rezidenta pentru cetatenii romani in Italia,m-a lasat putin in "umbra",pentru ca fiecare varianta suna diferit.
    Am gasit,in sfirsit,ceva edificant, in site-ul primariei Mantova.
    Mi se pare simplu,tot ce trebuie sa ai este un servici si o casa.In cazul in care nu ai servici,primesti o rezidenta de doar trei luni.In acest timp poti sa-ti scoti tessera sanitara si sa umbli sa-ti cauti un servici "in regula".
    Nu-i usor,dar nici imposibil.
    Nu am timp sa traduc acum pentru cei ce nu cunosc limba.Am s-o fac imediat ce timpul mi-o va permite.

"centro impiego I cittadini bulgari e romeni, per la prima volta in Italia e non impiegati nei seguenti settori: lavoro stagionale, agricolo, turistico/alberghiero, domestico, edilizio, metalmeccanico, dirigenziale, spettacolo, marittimo
    La centru pentru ocupatie,cetatenii romani si bulgari,pentru prima data in Italia si cu alte ocupatii decit,munci temporarae agricole,turistic/hoteluri,guvernante,constructii,directoriale,spect acol,maritim

• nulla osta dello Sportello Unico dell’Immigrazione della Prefettura
    LAVORATORE AUTONOMOmuncitor independent

1. Passaporto o carta di identitŕ del paese di origine
    2. Ricevuta iscrizione camera di commercio o albo imprese artigiane o visura camerale Chitanta de inscriere la camera de comert sau intreprinderi artizanale
    3. Dichiarazione dei redditi oppure Declaratia de venitur sau bilantul,facturi care sa demonstreze resursele economice minime

• bilancio o fatture comprovanti le risorse economiche minime
    LIBERO PROFESSIONISTA

1. Passaporto o carta identitŕ del paese di origine
    2. Certificato di attribuzione partita Iva rilasciato Agenzia delle Entrate Certificat de atribuire nr TVA,eliberat de Agentia Intrarilor(Fisc)
    3. Dichiarazione dei redditi oppure bilancio o fatture comprovanti le risorse economiche minime.Acelasi ca la muncitori independenti
    FAMILIARE DI LAVORATORE Familia muncitorului

• Passaporto o carta identitŕ del paese di origine
    • Certificazione del rapporto parentale avente valore in Italia Certficat care sa dovedeasca gradul de rudenieCU APOSTILA PENTRU A FI VALABIL IN iTALIA)
    Per familiare si intende:

• il coniuge Sot/sotie
    • i discendenti diretti (figli e nipoti - figli dei figli) di etŕ inferiore a 21 anni
    • i discendenti diretti (figli e nipoti - figli dei figli) di etŕ superiore a 21 anni a carico
    • discendenti diretti del coniuge come sopra
    • ascendenti diretti (genitori e nonni) a carico
    • ascendenti diretti (genitori e nonni) del coniuge
    STUDENTE

1. Passaporto o carta identitŕ del paese di origine;
    2. Certificato di iscrizione presso un istituto pubblico o privato riconosciuto dalla normativa vigente;
    3. Assicurazione sanitaria di almeno 1 anno o pari al corso di studi se inferiore all’anno;
    4. Disponibilitŕ risorse economiche secondo i parametri di seguito indicati documentabile anche con autocertificazione;
    NON LAVORATORE

1. Passaporto o carta identitŕ del paese di origine;
    2. Assicurazione sanitaria di almeno 1 anno
    3. Disponibilitŕ risorse economiche secondo i parametri di seguito indicati
    Risorse economiche minime

Le risorse economiche possono essere dimostrate con uno dei seguenti documenti:

• estratto conto corrente bancario
    • autocertificazione
    • fideiussione
    Solo dichiarante € 5.317,65
    Dichiarante + 1 familiare di etŕ superiore ai 14 anni € 7.976,48
    Dichiarante + 1 figlio di etŕ inferiore ai 14 anni € 7.976,48
    Dichiarante + 2 o piů figli di etŕ inferiore ai 14 anni € 10.635,30
    Dichiarante + 2 o piů figli di etŕ inferiore ai 14 anni + un familiare . di etŕ superiore ai 14 anni € 13.294,13
    Ultima modificare făcută de elliane; 27.09.2009 la 00:29.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Stii sigur ca esti roman daca:
    De american_prayer în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 02.03.2010, 17:46
  2. Citeodata este mai bine sa nu stii..
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 51
    Ultimul post: 10.10.2007, 06:28
  3. ce viza imi trebuie?
    De dada2007 în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 25.09.2007, 20:52
  4. Ce trebuie sa fac?
    De lucia_idle în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 05.09.2007, 12:46
  5. vin in Toronto, ce trebuie sa fac?
    De strainul în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 06.12.2005, 22:33

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •