Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Chec hi-tech in 5 minute!

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Chec hi-tech in 5 minute!

Ingrediente:
    8 linguri rase de faina
    8 linguri rase de zahar
    2 linguri de cacao neagra
    cate 1/2 lingurita de praf de copt / fiecare cana
    6 linguri de lapte
    6 linguri de ulei
    2 cani goale de ceai

Mod de preparare:
    In fiecare cana puneti 4 linguri de faina rase, 1 lingura de cacao, 4 linguri de zahar (la fel de rase si frezate) si cate 1/2 lingurita de praf de copt.
    Amestecati cu vigoare ingredientele uscate din cana.

Adaugati oul si amestecati din nou, de data asta chiar va folositi toata priceperea, pana cand maglavaisul e uniform. Adaugati pe rand 3 linguri de ulei si 3 linguri de lapte, amestecand din nou.

Cana cu compozita rezultata se introduce in cuptorul cu microunde setat la 700-850 de wati pentru exact 4 minute sau la 1000 de wati pentru 3 minute.

Dupa trecerea timpului de coacere extragem cana cu grija, ca e fierbinte, si introducem pe urmatoarea cana pregatita la fel.

O lasam sa se raceasca 1-2 minute si extragem checul din cana, iese foarte usor, e prins doar la buza canii, putin, trecem o lama de cutit de jur imprejur si va aluneca usor afara.

De aici incolo, fiecare dupa cum il taie capul: tai felii, pudrezi cu zahar praf si o halesti la fel de repede cum ai preparat-o, ungi cu gem, cu nutella etc.

Eu le-am taiat in felii iar feliile le-am uns cu ceva gem de caise si le-am finisat cu ciocolata topita, alba si neagra, pe care am taiat-o in bucati mici, am pus-o pe fiecare in cate o punga (separat) pe care am azvarlit-o tot in microunde, pret de 1 minut si jumatate.

Pana la urma sunt chiar frumusele, nu?

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Chec pufos

Ingrediente:
    5 oua, 2-2,5 cani lapte, esenta de rom, 2-3 pliculete de zahar vanilat, un varf cutit de sare, 1 pahar ulei, zahar 1-1.5 cana, scortiosara, 2-3 linguri cacao, faina cat cuprinde, 2-3 pliculete de praf de copt

Mod de preparare:
    Se separa galbenusurile de albusuri si se freaca cu 3/4 din cantitatea de zahar, cu mixerul. Se adauga mixand continuu si esenta cu vanilie. Cand compozitia devine cremoasa, ca o spuma, se adauga uleiul cate putin, si, dupa incorporarea lui, si laptele si faina amestecata cu praful de copt, cat cuprinde.

Separat, se bat tot cu mixerul la viteza mai mare albusurile, cu un varf de cutit de sare si zahar, nu neaparat pudra, ci si tos, dar va trebui sa se mixeze mai mult. Compozitia trebuie sa fie foarte tare, exact ca la bezea.

Se incorporeaza cele doua compozitii, amestecand doar de sus in jos, cu lingura de lemn, sa dea consistenta aluatului. Se amesteca doar de sus in jos si nu cu mixerul.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Chec de lamaie

Ingrediente:
    -250 g margarina rama
    -200 g zahar
    -1 praf sare
    -coaja rasa de la o lamaie
    -2 plicuri zahar vanilat
    -4 oua
    -250 g faina
    -2 lingurite praf de copt
    -50 ml lapte

Glazura:
    -50 g margarina
    -50 g zahar pudra
    -50 ml zeama de lamaie-eu am folosit glazura alba la rece cumparata

Preparare:
    -Se incalzeste bine cuptorul
    -Se amesteca margarina, cu zaharul, sare, coaja de lamaie si zaharul vanilat
    -Se adauga oule unul cate unul, si mixam bine
    -Se adauga laptele,mixam bine
    -Se adauga apoi faina se amesteca cu praful de copt.
    -Se unge o forma de chec cu margarina, si se tapeteaza cu putina faina, se toarna aluatul si se coace aprox. 50 minute la foc mediuPentru glazura se lasa sa fiarba incet margarina cu zaharul pudra si sucul de lamaie. Checul se scoate din cuptor si se acopera cu glazura de lamaie.

Se lasa sa se raceasca, se desprinde de margini si se pun pe un platou.
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Chec de albuse

Ingrediente:
    8 albusuri
    220( 200 ) gr zahar
    200 fructe confiate( nuci , stafide coji de lamaie , portocale, fructe uscate, bucatele de ciocolata etc)
    120 gr faina
    coaja rasa de lamaie
    tava unsa si fainata bine de tot

Preparare:
    Se bat albusurile cu zaharul pus pe rand, bine de tot, pana spuma este teapana, se adauga apoi peste spuma fructele, faina si coaja rasa de lamaie. Se amesteca bine de sus in jos dar cu atentie si se pune apoi in tava de chec bine unsa si fainata. Se coace la foc potrivit.

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Chec cu Mac

Ingrediente:
    1/2 pahar apa,
    1 pahar mac,
    3/4 + jum pahar zahar,
    5 oua
    1 lingurita rom,
    zeama de la o jum de lamaie,
    un pic sare,
    jum pahar ulei,
    1 jum pahar faina,
    1 praf de copt

Preparare:
    Apa calda cu macul se pun la un loc pentru circa jumatate de ora pana sa racit apa. 5 galbenuse, 3/4 pahar zahar, romul lamaia si sarea se mixeaza la un loc.

Se adauga uleiul pe urma macul racit si pe urma faina cu praful de copt. La urma albusele cu jumatatea de pahar zahar. Se foloseste orce tava doriti de chec patrate... etc

Subiecte similare

1. Tech & Learning
    De AndaF în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 33
    Ultimul post: 10.06.2010, 10:23
  2. Top Tech
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 04.06.2007, 02:25
  3. Science & Tech Section
    De în forumul Info diverse,bilete avion,posturi tv/radio,cluburi,juridic
    Răspunsuri: 0