Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 41

Subiect: Creveti pe pat de rosii

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Cum curatam calamarii

- scoateti pielea cu punctisoare visinii incepand de la coada, de acolo se desprinde foarte usor
    - trageti afara capul (tentaculele), el va iesi cu un intestin care trebuie indepartat
    - curatati tubul alb in interior: prima data iese un os transparent cu aspect de plastic si apoi scoateti tot ce e gelatinos in interior; introduceti tubul sub jet de apa si curatati bine interiorul
    - curatati capul: intre tentacule este un cartilaj cu un punct negru in mijloc, scoateti-l strangand de la baza asa cum ati scoate un cos ; taiati ochii folosind o foarfeca sau un cutit.
    - calamarii sunt curatati acum, puteti sa-i preparati dupa cum doriti
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Calamari umpluti

Ingrediente

2 calamari mari (20 cm lungime)
    1 ceapa mare
    1 ardei gras
    1 rosie mare
    1 catel usturoi
    1 ansoa in sare (sau sardina)
    50 ml vin alb sec
    2 linguri pesmet
    1 lingura ulei
    sare, piper
    1.Curatam calamarii . Tentaculele se toaca marunt.
    2.In uleiul incins se calesc ceapa si ardeiul tocate marunt. Se presara putina sare.
    3.Se adauga tentaculele tocate si ansoa taiata marunt si se mai lasa la calit 2 minute.
    4.Se adauga usturoiul strivit, se amesteca rapid si se stinge cu vin. Se lasa cam 2 minute pana vinul se evapora.
    5.Se adauga rosia decojita taiata cubulete si se fierbe pana scade sosul. Se condimenteaza cu piper. Se ia de pe foc si se adauga pesmetul. Umplutura e gata.
    6.Umplem tuburile calamarilor cu aceasta umplutura, dar lasati spatiu deasupra de cca 1-2 degete (calamarii se strang pe gratar si nu vrem sa iasa umplutura afara). Se inchid cu o scobitoare ca sa nu iasa umplutura afara la prajit.
    * calamarii umpluti se pot pastra la frigider pana in momentul in care doriti sa-i serviti
    7.Incingem foarte tare tigaia grill unsa doar cu un strop de ulei. Calamarii trebuie sa-i facem repede si sa nu ii prajim prea tare fiindca devin cauciucosi. Ii asezam pe gratarul incins si lasam cam 2-3 minute pe fiecare parte, apoi ii rostogolim si pe laterale cam 1 minut. Stim ca sunt gata cand culoarea alba semitransparenta a tuburilor devine alb mat.
    8.Se scot din tigaie si se servesc imediat cu o garnitura de cartofi natur.

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Calamari la grill

Ingrediente

6 calamari proaspeti
    1 lamaie
    4-5 catei usturoi
    1 varf lingurita chimen macinat (sau coriandru)
    1/2 lingurita boia iute
    4 linguri ulei
    sare, piper
    lime pentru servit

Preparare
    Intr-un bol amestecam coaja de la lamaie, sucul de la jumatate de lamaie, chimenul, usturoiul pisat, boiaua, uleiul si sarea si piperul. Punem calamarii in bol, amestecam bine si apoi acoperim cu folie de plastic. Se lasa la marinat in frigider intre o jumatate de ora si o ora.
    Punem calamarii scursi de marinata pe o tigaie tip grill incinsa (fara grasime!!!).Prajim pe ambele parti 3 minute.
    Se servesc cu felii de lime sau lamaie.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Caracatita in stil spaniol

ca sa iasa caracatita moale, trebuie tinuta in congelator cel putin cateva ore si apoi trebuie bine fiarta cu capac. O caracatita de 1 kg se fierbe cca 1 ora si jumatate.
    Ingrediente

caracatita
    1 lingura otet (sau sucul de la jumatate de lamaie)
    1 lingurita boia afumata
    2 catei usturoi
    2 linguri ulei masline
    sare
    lime sau lamaie pentru servire
    Preparare

1.Caracatita am congelat-o cu o zi inainte deoarece am luat-o proaspata, de pe gheata. Am decongelat-o si apoi am facut mici crestaturi la baza tentaculelor ca sa relaxeze nervii. Sincer nu stiu daca are efect, am citi asta pe undeva, dar a mea a iesit buna, deci data viitoare voi proceda la fel. Am pus caracatita in oala, am acoperit-o cu apa, am pus putina sare si otetul (sau suc lamaie). Am acoperit cu capac si am lasat la foc mediu pentru 45 minute. In acest timp nu se ridica capacul.
    *Adaptati timpul de fierbere in functie de marime caracatitei!
    2.Dupa cele 45 minute am testat sa vad daca e fiarta, furculita trebuie sa intre usor in caracatita. Am lasat-o sa se raceasca in apa in care a fiert.
    3.Am taiat apoi caracatita in cubulete.
    4.Intr-o tigaie am incins uleiul si apoi am pus cuburile si usturoiul taiat felii. Am lasat la prajit la foc mediu pana a inceput usturoiul sa se rumeneasca. Am adaugat boia si am amestecat rapid, lasand la prajit inca 1 minut.
    5.Se serveste cu felii de lamaie sau lime.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Stridii gratinate cu spanac

Ingrediente:
    48 stridii,
    500g spanac,
    o ceapa, 1 catel de usturoi,
    unt,
    3 linguri de ulei,
    piper;
    pentru sosul alb
    - 250ml de smantana,
    40g unt,
    40g faina,
    30g de branza rasa, sare.
    preparare:
    Curatati si spalati spanacul. Puneti spanacul intr-o tigaie cu putina sare si apa si inabusiti-l la foc mic timp de 5 minute, dupa care il scoateti si il tocati mai mare. Intr-o alta tigaie incalziti uleiul, adaugati spanacul astfel pregatit si il rumeniti timp de cateva minute. Stridiile, spalate in prealabil, si cu ceapa si usturoiul tocate fin se pun intr-o tigaie, se acopera cu capacul si se tin la foc iute timp de 5 minute, asa incat sa nu se deschida. Se dau deoparte de pe foc si se scot stridiile, care se lasa sa se zvante. Zeama rezultata se strecoara si se tine la indemana. Pentru sosul alb se topeste untul, se incorporeaza faina si smantana si se adauga zeama obtinuta anterior, si se tine pe foc mic pana cand se obtine un sos cremos, usor fluid. Stridiile si sosul obtinut se pun impreuna intr-o tava unsa cu unt, se presara deasupra branza rasa si se pun in cuptorul incalzit la 220°C timp de 5-10 minute. Se servesc imediat.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Stridii la cuptor

Ingrediente:
    16 stridii,
    100g de pesmet,
    100g de unt
    , sare, piper,
    100g branza Emmenthal.

preparare:
    Curatati foarte bine striidiile, sub jet de apa; deschideti-le cu cutitasul de stridii (pastrati doar partea concava a cochiliei), extrageti molustele, spalati-le si lasati-le sa se scurga de apa pentru cateva minute. Rumeniti pesmetul intr-o tigaie in care a-ti topit 50g de unt si puneti cate putin din amestecul rezultat in fiecare cochilie. Adaugati deasupra molusca, puneti sare, piper, peste care punetiputina branza Emmenthal rasa si putin unt. Stridiile astfel pregatite se baga la cuptor, la 200°C timp de 10 min. Se servesc imediat, calde.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Vongole cu mazare

Ingrediente:
    1kg de mazare,
    1 ceapa,
    4 linguri de ulei,
    1 lingura de bulion,
    apa, sare, piper,
    1,2 kg de vongole,
    200g de paine.

Pregatiti boabele de mazare; taiati fin ceapa si caliti-o intr-o tigaie. Adaugati si mazarea, putina sare si piper. Se fierbe la foc mic, timp de 15-20 de minute, amestecand din cand in cand. Intre timp se spala vongolele foarte bine, sub jet de apa. Se pun intr-o tigaie, la foc iute, fara sa puneti nici un condiment si se lasa sa se deschida de la sine, de la caldura, agitand din cand in cand recipientul. Cand s-au deschis se dau deoparte de pe foc, se extrag molustele, se spala si se pun in mazare cu 5 minute inainte ca aceasta sa fie gata si se amesteca bine. Se prajeste painea. Vongolele si mazarea se aseaza pe platoul de servit, se orneaza cu bucati de paine prajita. Se serveste cald.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Salata de caracatita cu legume

Ingrediente:
    700g de caracatita,
    1 foaie de dafin,
    2-3 fire de telina,
    2 morcovi,
    200g de masline negre si verzi,
    patrunjel,
    ulei de masline,
    sare, piper,
    lamaie.

Caracatita se spala, se curata de ventuze si de cioc si se pune la fiert aprox. 1 ora cu multa apa, foaia de dafin si sare. Cand este gata se scurge de zeama si se lasa sa se raceasca. Intre timp se curata si se spala legumele, se taie pentru salata si se pun intr-un castron. Cand caracatita s-a racit, se desprinde fiecare tentacul si impreuna cu corpul se taie in bucati potrivite. Se pun in castronul de salata, se adauga maslinele, patrunjelul tocat, ulei, sare, piper si zeama de lamaie dupa gust. Se serveste rece.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Sepie cu cartofi

Ingrediente:
    200g de sepie,
    2 cartofi,
    ulei de masline,
    1 legatura de patrunjel,
    1 lamaie,
    sare, piper.

Se pregatesc cartofii feliati pe gratar. Intr-o tigaie se prajesc sepiile feliate, se scurg de ulei si se pun intr-un castron impreuna cu cartofii. Se pune sare, putin piper, patrunjelul tocat, ulei si zeama de lamaie. Se serveste rece.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Regineta

Ingrediente pentru o portie:
    120g de tagliatelle,
    100g creveti roz,
    2 langustine,
    5 midii,
    5 vongole,
    ulei de masline,
    2 catei de usturoi,
    1 pahar de vin alb sec,
    sare, piper,
    50g aluat pentru blat de pizza.

Intr-un vas se fierb tagliatelle-le si se tin la indemana, intr-un vas Jena. Intr-o tigaie se pune la incins uleiul, se pun scoicile spalate in prealabil si se tin la foc iute agitandu-se din cand in cand, pana cand se desfac. Dupa ce s-au desfacut, sa adauga in tigaie crevetii decorticati si langustinele intregi, se rumenesc foarte putin si apoi se adauga vinul. Se amesteca si se tin pe foc pana cand s-au facut iar la final se adauga usturoiul tocat, sare si piper dupa gust. Fructele de mare cu sosul obtinut se toarna peste tagliatelle iar vasul se acopera cu aluatul de pizza si se baga la cuptor pentru 5-10 min. Se serveste imediat.

Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Verzi si Rosii [2]
    De sauzimdebine în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 69
    Ultimul post: 26.03.2009, 16:51
  2. Verzi si Rosii
    De sauzimdebine în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 406
    Ultimul post: 11.03.2009, 05:22
  3. Pete rosii pe piele
    De cipi2002 în forumul Medicina pentru toti