Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: tochitura de neuitat

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit tochitura de neuitat

Ingrediente:
    2 piepti de pasare
    300 g muschiulet de porc
    2 crenvrusti
    2 carnaciori oltenesti
    300 g ficatei de pasare
    1 pahar de vin alb dulce
    vegeta ,usturoi,cimbru,boia de ardei iute,ketchup
    300 g branza de burduf sau telemea
    100 g ulei
    malai ptr.mamaliguta
    oua
    ardei iute
    250 g smantana

Mod de preparare:
    se taie cubulete carnea de porc,se dezoseaza pieptii de pui si se taie si ei cubulete,se taie feliute carnaciorii si se prajesc pe rand:
    carnea de porc 15 min
    carnea de pui 10 min
    ficateii 15 min
    carnaciorii foarte putin
    se face un sos :se amesteca vinul,usturoiul(mujdei)1 lingura vegeta,cimbru,1 lingura boia dulce,boia iute,2 linguriketchup.pe farfurii mari se aseaza tochitura,sos,1 lingura si jumatate branza de burduf,1 ou ochi,smantana.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Moshule, ia dezvolta un pic aici, pupa-ti-ash leafa: ce, cum, cat si cand? Mai cu seama la faza cu sosul n-am priceput, ca nu zici nimic daca-l fac pe foc sau nu si nici care-i rostul branzei de burduf in fitiriseala de fata, ca mie nu-mi da inima ghes dupa asa o fandacsie...

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Tochitura olteneasca

Ingrediente:
    -1 kg fleica de porc
    -200g costita afumata
    -2-3 cepe
    -9-10 ciuperci
    -1 ardei gras(de preferat rosu)
    -2-3 rosii
    -50ml ulei
    -boia
    -100 ml vin alb
    -o foaie dafin
    -piper
    -sare
    -usturoi
    -busuioc

Mod de preparare:

Carnea se spala si se taie cubulete, dupa care se inabuse intr-un wok, impreuna cu uleiul, o cana de apa, sare, piper,foaia de dafin.
    Intre timp se taie ceapa si ardeiul julien
    Ciupercile se taie feliute
    Costita se taie julien
    Rosiile se decojesc si se taie cubulete
    Cand carnea a fiert pe jumatate, de adauga ceapa, ciupercile si costita.
    Dupa 10 min se adauga ardeiul, rosiile, vinul, usturoiul,busuiocul si se mai fierbe 5 min.
    Se serveste alaturi de mamaliguta sau piure.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Tochitura Moldoveneasca

Ingrediente:
    cartofi cubulete
    500 g pulpa porc
    500 g carnati afumati
    3-4 linguri untura (ulei)
    4 cepe
    10 catei usturoi
    sare si piper dupa gust

Mod de preparare:
    Se pune untura in ceaun pentru topire (sau uleiul se incinge), se adauga slanina si pulpa de porc taiate bucatele si se lasa cateva minute pana ce slanina incepe a se topi;

Se adauga apa cat sa le cuprinda si se lasa in continuare la fiert. Dupa 30 min se aduaga si carnatii taiati bucatele si costita afumata;

Daca apa scade, se mai adauga si se lasa la fiert pana ce se evapora si ramane doar uleiul in ceaun,iar carnea ramane rumena;

La sfarsit se taie ceapa pestisori si usturoiul feliute si se adauga in ceaun, se mai lasa 10 min.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Tochitura

Ingrediente:
    250 gr. carne de porc
    250 gr. carne de vita
    1 morcov
    2 ardei
    2 cepe mari
    ulei
    sare
    piper

Mod de preparare:
    Se taie morcovul rondele, ceapa si ardeiul felii subtiri. Se pun la calit in tigaia cu ulei si se lasa pana se sticleste ceapa, dupa care adaugam carnea taiata cubulete si apa (sa treaca peste carne), o lasam la foc moale pana e fiarta carnnea.
    Sse serveste cu mamaliguta sau piure de cartofi

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Tochitura cu mamaliguta

Ingrediente:
    cabanos, pulpa de vita, costita afumata, usturoi, cimbru, vin rosu, ulei, bulion, verdeata, boia dulce, sare, piper, mamaliguta

Mod de preparare:
    Carnea de vita, cabanosul si costita se pun la calit impreuna cu ceapa tocata marunt. Se adauga usturoiul pisat, vinul si bulionul. Se condimenteaza cu sare, piper, cimbru si boia. Se introduce la cuptor la foc mic si se lasa sa fiarba in suc propriu pana scade. La sfarsit se presara verdeata.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit tochitura taraneasca

Ingrediente:
    2 cepe mari; 2 ardei grasi;1/2 pachet de unt; 2 conserve cu rosii taiate in bulion;200ml vin rosu sec; 500g carne de porc slaba; 500g carnati picanti afumati; 500g ciuperci champion curatate;2-3 catei de usturoi;1 legatura patrunjel ;sare,piper si ienibahar dupa gust.

Mod de preparare:
    se curata si se taie (nu prea mic )ceapa,ardeii,carnea ,carnatii si ciupercile;
    se pun la calit in unt ceapa ,ardeii si carnea, care se condimenteaza dupa gust,cand ceapa devine transparenta se adauga carnatii si ciupercile si se calesc pana cand se patrunde carnea (de preferat sa se caleasca inabusit )
    dupa care se adauga vinul si rosiile si se fierbe inca 10-15 min condimentandu-se dupa gust,inainte de oprirea focului se adauga usturoiul pisat si patrunjelul tocat si se mai da un clocot; se serveste cu mamaliga si cu vin rosu sec.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Tochitura

Ingrediente:
    300 gr pulpa de porc degresata,
    300 gr ficat de porc,
    1 ceapa verde mai mare,
    2 rosii,
    1 legatura patrunjel,
    sare,
    piper macinat,
    1 lingura ghimbir ras,
    1 lingura cimbru uscat,
    1 baton scortisoara.

Preparare:
    Deoarece nu am folosit ulei deloc, am gatit tot timpul cu capac, folosindu-ma de sucul lasat de carne si legume.

Carnea se taie cuburi, se amesteca cu cimbru si se pune in tigaia de teflon, pe foc mic, pana isi schimba culoarea.

Se adauga ceapa taiata rondele si dupa ce se inmoaie, se pune ficatul taiat cuburi mari. Se inabusa timp de 7-8 minute.

Intre timp, se curata rosiile de coaja, se taie felii si se adauga peste carne.
    Se potriveste de sare si piper, se pune ghimbirul si batonul de scortisoara.
    Se fierbe totul aprox. 10 minute pana cand sosul scade si capata consistenta.

Se stinge focul, se scoate batonul de scortisoara si se presara cu patrunjel verde, tocat.

Se serveste cu mamaliga si salata de varza cu rosii.
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Tochitura olteneasca cu mamaliguta

Ingrediente:
    500 gr pulpa de porc
    100 gr costita afumata
    200 gr ciuperci
    1 ardei gras
    2 cepe
    150 ml suc de rosii
    3 catei de usturoi
    100 ml ulei
    sare, piper

Preparare:
    Se taie pulpa de porc cubulete. Costita se taie si ea cubulete mici. Uleiul se incinge intr-o cratita si prajim bucatile de carne sarate si piperate. Se scoate carnea si se rumenesc bucatile de costita afumata care apoi se scot deoparte.

Se curata , se spala si se taie marunt ciupercile, ceapa si ardeiul gras si se calesc impreuna in uleiul in care s-a prajit carnea si costita.

Se calesc timp de 5 minute dupa care adaugam 150 ml suc de rosii si se inabusa la foc mic. Se adauga si usturoiul tocat, carnea si costita si se lasa sa dea 2-3 clocote impreuna.

Se serveste tochitura cu mamaliguta, se poate presara cu patrunjel verde tocat si eventual cu cascaval razuit cine doreste.

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Tochitura (aproape)

Ingrediente:
    500 g carne de porc taiata cuburi
    300 gr carnati proaspeti, usor prajiti (in loc de alte taieturi de carne si organe de porc cum scrie in reteta originala)
    200 gr carnati unguresti, usor afumati
    100 ml vin alb
    300 ml zeama supa
    200 ml suc de rosii
    cimbru ( reteta lui Radu Anton Roman zice o legatura proaspat, eu am pus o lingurita uscat)
    piper, o lingurita boia dulce + un varf de cutit boia iute ( optional)
    5 catei usturoi pisat (eu nu i-am folosit pt. ca avea carnatii destul usturoi)
    2 linguri smantana

Preparare:
    Am prajit carnatii proaspeti taiati felii si carnita vreo 10 minute la foc mediu, le-am sarat si piperat ( mai putina sare ca erau sarati carnatii) si le-am mai prajit 5 minute. Apoi am adaugat vinul, zeama de supa ( eu am avut de vita), sucul de rosii, cimbrul, piperul si boiaua dulce si le-am lasat sa fiarba la foc mic vreo 20 de minute, pana sosul scade cam la jumate si se ingroasa. Am adaugat feliile de carnat unguresc, iar dupa vreo 2-3 minute si smantana si boiaua iute, si le-am mai lasat 2 minute la focul cel mai mic.

Reteta lui Radu Anton Roman zice sa pui un ou ochi in mijloc si sa presari branza deasupra, dar eu le-am pus separat pe masa sa-si puna fiecare dupa gust.
    Foarte buna cu un bot de mamaliga sau un codru de paine si un pahar de vin alb rece.

Subiecte similare

1. obiceiuri de neuitat ...
    De Loniia în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 24.02.2010, 01:56
  2. “Politia” restaurantelor–catalogati restaurantele care v-au lasat amintiri de neuitat
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 23.01.2009, 18:33

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •