Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate 41 la 46 din 46

Subiect: Rasol cu cartofi

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

Citat Postat în original de livia Vezi post
    L-am papat prima data cu ochiuri deasupra iar ce-a ramas (ca am facut cam mult) l-am folosit garnitura la un gratar de vaca.
    M-ai facut sa zambesc livia.
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de livia Vezi post
    Uite, cand imi este pofta de ceva si nu mai stiu cum se face sau pur si simplu sunt in pana de inspiratie, intru pe net si caut retete. Zilele trecute aveam spanac si-mi aminteam ca am mancat candva un spanac cu smantana, reteta ardeleneasca. Mama il gatea cu totul diferit asa ca daca o intrebam, mare lucru nu ma putea ajuta.
    Dupa ce mi-am aruncat ochiul pe cateva site-uri, am gasit reteta asta http://gospodini.blogspot.com/2007/0...c-la-buni.html care mi se parea ca este ce caut.

Am improvizat nitel, plecand de la reteta originala, am pus jumate lapte, jumate smantana, iar spanacul nu l-am taiat marunt, l-am lasat exact cum a ramas dupa fiert.

In final arata cam asa:

L-am papat prima data cu ochiuri deasupra iar ce-a ramas (ca am facut cam mult) l-am folosit garnitura la un gratar de vaca.

De ce m-a inspirat mai mult site-ul cu pricina? Fotografiile insotitoare si comentariile de la final.

Draga Livia, fara sa stiu reteta de care zici asa am inceput si eu, acum cativa ani, sa fac spanacul. Pun si bulion si cateva picaturi de lamaie, dar si smantana si parmezan din ala ras si pun, ai sa razi, si usturoi. Ii place fetii ( ca al meu nu pune gura pe spanac : )) si asta ma incurajeaza mereu sa fac. Eu cumpar de la TJ spanac inghetat si de ala prepar.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de hazel Vezi post
    Draga Livia, fara sa stiu reteta de care zici asa am inceput si eu, acum cativa ani, sa fac spanacul. Pun si bulion si cateva picaturi de lamaie, dar si smantana si parmezan din ala ras si pun, ai sa razi, si usturoi. Ii place fetii ( ca al meu nu pune gura pe spanac : )) si asta ma incurajeaza mereu sa fac. Eu cumpar de la TJ spanac inghetat si de ala prepar.
    Nu-i nimic de ras,hazel.Se face cu usturoi.Cred ca prin "regat" se pregateste cu bulion.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    Nu-i nimic de ras,hazel.Se face cu usturoi.Cred ca prin "regat" se pregateste cu bulion.

Da elliane, mama mea il gatea numai cu bulion si lamaie. eu am schimbat reteta : ) urzici insa nu am mai mancat de nustiu cand..alea mama le facea cu sos alb si usturoi...yammy.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    31.05.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    2.102
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    Poate, nu de catre ai mei, unde spanacul se pregateste drept si/sau cu usturoi. Smantana este la alegere cand se serveste. Mie-mi place drept, putin usturoi verde si bineinteles cu ochiuri. Tot la fel prefer si stevie, loboda sau urzici.
    opinia mea este doar referitoare la ceea ce ai spus - nu aduce in discutie daca esti sau nu cracanat - nici nu-ti judeca spusele in functie de culoarea ochilor sau a parului.
    in rest sauzimdebine

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Rasol de Salau

Rasol de Salau

Ingrediente:
    un peste salau
    2-3 morcovi,
    o telina mica,
    o ceapa
    2-3 cartofi curatati de coaja
    o lamaie,
    putin ulei
    sare,
    cateva boabe piper

Preparare:
    Se curata pestele de solzi si intestine, se spala cu apa rece, se scurge si se tine la frigider. Intr-o cratita punem la fiert ceapa, morcovii, telina si cartofii cu sare dupa gust, boabele de piper si cand sunt fierte adaugam pastravul intreg sau taiat bucati mari si mai fierbem inca 10 minute la foc potrivit.

Se scoate apoi pestele pe platou si in jurul lui asezam legumele taiate rondele sau bucati (fara ceapa) peste care stoarcem lamaia, stropim cu putin ulei si patrunjel verde

Se serveste atat cald, cu mujdei de usturoi sau hrean ras, cat si rece
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •