Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Supa franceza de ceapa

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Supa franceza de ceapa

Ingrediente reteta
    1/4 cana de unt, 3 cepe taiate pestisori, 1 lingurita zahar, 1 lingura faina, 2 1/2 cani de apa, ˝ cana vin rosu, 300 ml supa de vita, 1 bagheta, 100 g cascaval feliat, sare, piper
    Mod de preparare (timp estimat: 1 h, complexitate: redusa)
    Topiti untul intr-o craticioara. Adaugati zaharul si apoi
    ceapa si dinstuiti la foc mediu 10 minute sau pana devine aurie. Adaugati faina si amestecati bine bine cu ceapa si zeama lasata. Apoi adaugati apa, vinul si supa si incalziti pana la punctul de fierbere. Reduceti focul la minimum, sarati, acoperiti si fierbeti timp de 10 minute.
    Taiati bagheta in 4 felii de aproximativ 2,5 cm si puneti-le in cuptor la 150°C (foc mediu) timp de 10 minute sau prajiti-le in toaster doar cat sa prinda culoare. Pastrati restul baghetei pentru a o servi cu supa.
    Puneti supa in 4 castroane termorezistente. Asezati feliile de paine prajita deasupra, apoi feliile de cascaval, puneti castronasele pe o tava cu hartie de copt si bagati in cuptor la 220°C (foc mare) timp de 10 minute sau pana se topeste cascavalul (pentru cine doreste – aceasi operatie se poate face si in cuptorul cu microunde). Serviti cu atentie la painea si branza fierbinti de deasupra. La servire se poate pune smantana.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.666
    Putere Rep
    10

Implicit

Yummy....yummy..imi place supa asta!"French Onion" ii zice pe aici..!Nu am incercat niciodata sa o gatesc...dar daca tot am acum reteta la "botul calului"....poate ca o sa ma indemn sa o si folosesc!

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Supa-crema de ceapa,in chifle

Ingrediente:
    Pt 4 persoane
    - 4 chifle(250 grame fiecare)
    - 300 g cartofi
    - 1 l supa de carne(din cub)
    - 500 g ceapa
    - 100 ml smintina
    - Sare
    - Piper
    - 1/4 lg chimen praf
    - 6-8 feliute cheddar
    - Putin patrunjel tocat

Mod de preparare:
    Se curata cartofii,se taie cuburi,se spala si se pun la fiert intr-un litru de supa de carne.
    Se curata ceapa,se taie felii.Jumatate se adauga la supa, iar cealalta jumatate se prajeste,apoi se adauga (fara uleiul in care s-a prajit) si ea la supa.Se lasa totul la foc mic,cu capac,pina cind totul e moale.
    Se ia de pe foc si cu un robot de bucatarie se mixeaza, pina devine crema.
    Se pune apoi piper ,chimen si sare daca e nevoie; se amesteca.Se pune smintina si se mesteca bine.
    Pina fierbe supa,se taie capacel la chifla si se scobeste miezul(se poate folosi la pesmet).
    In chifla scobita,se pune supa, feliutele de cheddar,patrunjel.Se acopera pe jumatate.Se serviste fierbinte,pe o farfurie.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Supa Frantuzeasca

Ingrediente:
    2.5 l lapte
    2.5 l apa
    2 morcovi
    0.8 kG cartofi albi
    o lingura vegeta
    o legatura patrunjel
    doua cepe mai mici dupa preferinte
    un piept pui
    patru linguri ulei

Preparare:
    Laptele se fierbe separat, se toaca marunt ceapa, morcovul se da pe razatoare mare, cartofii se taie cuburi, iar patrunjelul se toaca.

Se pune morcovul la calit in ulei, dupa cinci minute se pune si ceapa inpreuna cu vegeta. pieptul de pui se pune la fiert in apa pana este aproape fiert, dupa care se adauga ceapa si morcovul calit si se fierbe pana ce pieptul este moale, la fel si morcovul.

Cand totul este fiert se adauga laptele fiert si se lasa sa dea in clocot cinci minuta dupa care se mai pune sare dupa gust si se pune pantrunjelul tocat si se opreste focul. Cartofii trebuie sa fie albi deoarece trebuie sa se inmoaie putin atunci cand sunt fiert, sa nu fie tari.

se serveste calda, nu fierbinte
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit supa de ceapa

1/2 kg ceapa , 100 gr unt , 2l apa sau supa de carne , 1/2 lingura faina , sare , piper , 150gr cascaval ras , 6-8 felii de franzela prajita
    Se curata ceapa si se taie in feliute foarte subtiri . Se pune intr-un vas pe aragaz untul si ceapa si se amesteca pana cand aceasta din urma se inmoaie , se aduga faina , apoi se toarna supa de carne clocotita . Se adauga sare si piper si se lasa pe foc pana fierbe ceapa foarte bine , apoi se strecoara . Intr-un vas de sticla termorezistenta ( Jena ) se asaza doua felii de franzela prajita presarata cu cascaval ras , se toarna peste ele 1-2 linguri de supa , se asaza din nou doua felii de franzela prajita peste care se presara cascaval ras , apoi 1-2 linguri de supa . Se repeta tot astfel aceasta operatie pana se termina painea . Se pune la cuptor si se lasa la foc potrivit 10-15 min , dupa care se serveste la masa presarand restul de cascaval .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit supa de ceapa

3 cepe de apa mari , 80 gr unt , o lingura faina , cateva seminte de chimen , sare , piper , 2l apa , 2 linguri smantana , 1 pahar lapte
    Se curata ceapa , se spala , se taie in felii subtiri ( pestisori ) se pune in unt pe foc , intr-o oala acoperita si se amesteca bine pana incepe sa se inmoaie . Se prafuieste cu faina , se amesteca din nou si se stinge cu lapte , apoi se adauga apa . Se lasa sa fiarba la foc potrivit 20-25 min . Se adauga dupa gust sare , piper , chimen . Cand supa este gata se drege cu doua linguri de smantana si se presara pe deasupra o legatura de patrunjel verde tocat marunt . Se serveste cu crutoane de paine uscate in cuptor .

Subiecte similare

1. Imbogatirea vocabularului (franceza)
    De Ben în forumul Comunitatea romaneasca din Franta
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 23.04.2010, 07:38
  2. Imbogatirea vocabularului (franceza)
    De Ben în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 23.04.2010, 07:38
  3. zona franceza
    De abdolibya în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 23.05.2008, 19:27
  4. sa exersam franceza
    De ralucahl în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 09.04.2006, 09:55
  5. Din ce carti invatati franceza.....
    De ovex în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 08.04.2006, 06:08

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi