Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 47

Subiect: Canada cu bune şi rele

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Canada cu bune şi rele

O să vă povestesc aici câteva din lucrurile despre Canada din perspectiva experienţei mele sau a altora. Ştiu că poate mulţi nu sunteţi interesaţi de aceste aspecte dar pentru posibilii aspiranţi la emigrare poate prinde bine.

O să încep cu un incident recent. Criza economică mie nu mi s-a părut aşa dodoloaţă cum vorbea lumea din cauză că la noi în companie toate mergeau destul de binişor. Am avut şi noi o perioadă mai înceată din cauza altor clienţi dar ne-am revenit apoi. Şeful meu avut nevoie să angajeze un bărbat pe post de ajutor general şi pentru că era nemulţumit de ce oameni îi trimitea o agenţie s-a hotărât să pună el un anunţ direct pe website ul de job uri. Anunţul era deplorabil, nu se cerea calificare, salariul minim pe economie, dar a mentionat că presupune şi ridicarea unor greutăţi...

Între orele 10AM şi 4PM a primit 164 de email uri cu CV uri de la oameni care aplicau pt acel post. A fost şocat şi el şi a spus că aşa ceva nu vazut niciodată. Nemaifăcând faţă mi le-a trimis mie pe toate să mă uit peste ele şi să chem la interviu pe câţiva care par mai buni. M-am uitat pe jumate din ele ieri şi ca o veste bună totuşi, până acum nici un nume de român.
    Ultima modificare făcută de fifi; 15.04.2009 la 05:09.

Data înscrierii
    23.02.2006
    Locație
    Chicago, United States
    Posturi
    1.102
    Putere Rep
    19

Implicit

"M-am uitat pe jumate din ele ieri şi ca o veste bună totuşi, până acum nici un nume de român."
    Asta e pentru tine o veste buna ? sau o simpla constatare ?

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Da, este o veste bună, aşa cum am spus anunţul este printre cele mai deplorabile, muncitor necalificat într-o fabrică de asamblare a pieselor electronice, care mai implică şi efort fizic după statul în picioare 8 ore, salariul minim, (pe Ontario abia acum a crescut de la $8.75 la $9.50) ce bărbat îşi poate întreţine familia cu astfel de loc de muncă, pentru că nici nu acceptă copii abia ieşiţi de pe băncile şcolii.

Am spus că e o veste bună că nu este nici un aplicant român în sensul că românii din Toronto, chiar şi cu această criză, ori nu şi-au pierdut locurile de muncă, ori îşi caută ceva mai bun. Dacă era vreun nume de român, fii sigur că-i acordam prioritate dar în acelaşi timp, faţă de alţii îi spuneam şi dezavantajele şi dacă era cu adevărat disperat îl recomandam pe el prima dată. De mult timp mă roagă şeful să-i aduc pe cineva român dacă ştiu că e om serios, totuşi, românii veniţi în Canada, au majoritatea facultate şi nu aspiră la astfel de locuri de muncă, nici chiar pentru început.

Data înscrierii
    23.02.2006
    Locație
    Chicago, United States
    Posturi
    1.102
    Putere Rep
    19

Implicit

Fifi, acum ca e dimineata am inteles ceea ce ai vrut sa spui cu "vestea buna". Multumesc

Data înscrierii
    21.05.2009
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit viza

buna ziua
    stie cineva cumva..
    ce viza trebuie pt canada?

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de blueman99 Vezi post
    buna ziua
    stie cineva cumva..
    ce viza trebuie pt canada?

Bună să-ţi fie inima, dar cred că ai greşit topicul. Pt Canada sunt multe „vize”, trebuie mai întâi să ne spui de ce vrei să vii în Canada, cât vrei să stai şi ce vrei să faci aici ca să ştim cum să te îndrumăm.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

usdream, până la urmă am angajat o româncuţă, a spus şi spune că avea nevoie de acest loc de muncă, e de o săptămână deja şi văd că încă-i place, eu o să am grijă de ea cât voi fii acolo, atât cât pot.

Data înscrierii
    23.02.2006
    Locație
    Chicago, United States
    Posturi
    1.102
    Putere Rep
    19

Implicit

Ma bucur pt ea de 2 ori. Prima data pt ca gasit ce cauta , si a doua oara pt ca te are pe tine acolo.

Data înscrierii
    09.11.2009
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit buna fifi

Ma bucur sa vad ca sunt si romani care ajuta alti romani. Fifi, as vrea sa vorbesc cu tine, dar mai private daca se poate. Vreau sa plec si eu din tara asta minunata , Romania si m-am gandit la canada, si poate ma poti ajuta tu. Iti dau oa dresa de mail unde sa-mi scrii, sau imi dai tu oa dresa de-a ta si te contactez eu? Anunta-ma. Merci

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Te ajut cu plăcere dacă pot, nu e nevoie de adrese de email, putem discuta în particular şi aici, în partea de sus, dreapta a paginii de forum găseşti „Private Messages”, dă click pe el şi trimite-mi mesaj acolo.

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Exista suflete bune?
    De Attila în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 01.10.2006, 08:07
  2. firme bune si de cuvant?
    De gussy în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.09.2006, 08:54
  3. DVDuri bune in Romania
    De Danniela în forumul Comunitatea romaneasca din Southwest
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 01.06.2006, 10:56
  4. casatorie pe bune
    De pepper în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 29.07.2005, 15:21
  5. Restaurante bune in Toronto
    De toxic în forumul Toronto si suburbii- Ontario- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 26.03.2005, 11:25

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •