Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate 41 la 47 din 47

Subiect: Canada cu bune şi rele

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit Tu din RO sti mai multe decat multi de aici!

Citat Postat în original de TFlorin Vezi post
    In opinia mea viata in Canada este mai buna decat in Romania
    Total de acord

Tocmai ce a afirmat cineva ca serviciile medicale sunt gratuite si pentru toata lumea in Canada,iar un US nu este asa!
    Asta asa este

sau poate o sa-mi spui ca aceasi persoana a mai spus ca taxele platite de canadieni sunt mult mai mari fata de cele ale americanilor...
    De fapt taxele in Canada sunt numai un pic mai mari ca in US. Mai jos un citat dintr-un articol scris de o canadianca care traieste in US.

http://www.denverpost.com/opinion/ci_12523427

"In actuality, taxes are nearly equal on both sides of the border. Overall, Canada's taxes are slightly higher than those in the U.S. However, Canadians are afforded many benefits for their tax dollars, even beyond health care (e.g., tax credits, family allowance, cheaper higher education), so the end result is a wash. At the end of the day, the average after-tax income of Canadian workers is equal to about 82 percent of their gross pay. In the U.S., that average is 81.9 percent."

In opinia mea acele taxe mai mari se regasesc in serviciile sociale oferite (e posibil sa gresesc,asa ca va rog sa ma contraziceti daca aveti argumente)
    Nici un argument aici
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

T..

In opinia mea viata in Canada este mai buna decat in Romania (ce-ar fi daca m-as gandi ca e mult mai greu acolo?As mai vrea oare sa emigrez?)Nu vi se pare logic ca trebuie sa pleci la drum cu asteptari pozitive si sperante?

....
    christianT, te-as ruga sa-mi spui daca Deux-Montagnes este in Quebec.Am citit undeva ca in Quebec taxele sunt mai mari decat in restul Canadei - asa sa fie?
    Se zice ca Alberta ar avea taxele cele mai mici...gresesc?

..
    Draga Florin,
    Nici o legatura intre nivelul de viata din Canada, comparativ cu Romania. Pur si simplu nu se poate face comparatia. Romania nu o sa ajunga nici in 50 de ani la nivelul de viatza din Canada. Mult mai interesant este o comparatie intre nivelurile de viatza din Canada si USA. Eu ma incapatzanez sa cred ca sunt comparabile, nu cred ca sunt diferente notabile.

Da, La ville de Deux-Montagnes, e un orasel linistit de periferie ce face parte din "La grande region de Montreal". UN orasel perfect sa-ti cresti copiii iar mai apoi sa imbatranesti.
    vezi mai jos amanunte:

http://www.ville.deux-montagnes.qc.c...spx?lang=EN-CA

Ca tema de casa, verifica numai cate parcuri sunt in oraselul asta in care locuiesc, ce numara nu mai mult de 18.000 locuitori!

Uite aici:

http://www.ville.deux-montagnes.qc.c...spx?lang=EN-CA

Referitor la ce ma intrebi despre taxe, subiectul e vast si merita un topic separat.
    Ultima modificare făcută de christianT; 12.07.2010 la 19:14.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    23.02.2006
    Locație
    Chicago, United States
    Posturi
    1.102
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de christianT Vezi post
    Draga Florin,
    Nici o legatura intre nivelul de viata din Canada, comparativ cu Romania. Pur si simplu nu se poate face comparatia. Romania nu o sa ajunga nici in 50 de ani la nivelul de viatza din Canada.
    Cand citesti asa ceva iti vine sa plangi. Asta e motivul pt care aproape toti emigrantii in Canada si SUA nu mai vor sa revina in Romania. O alta replica ce doare: "La ce sa ma intorc?".

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de usdream Vezi post
    Cand citesti asa ceva iti vine sa plangi. Asta e motivul pt care aproape toti emigrantii in Canada si SUA nu mai vor sa revina in Romania. O alta replica ce doare: "La ce sa ma intorc?".
    Au dreptate acele persoane : "La ce să mai revină aici ?". Dacă s-au dus acolo să se stabilească acolo (și presupunând că nu e vorba de persoane inconștiente) atunci nu au la ce să se întoarcă ...

Lucrurile stau cu totul altfel când ai totuși pe cineva aici - iar acolo nu ai pe nimeni "closed to you" ...

Deoarece nu vreau să mai dau exemplul meu (doar să spun că am fost în Franța fără gândul de a mă stabili acolo, vroiam doar să fac 2 sau 3 ani studii la Paris) o să spun 2 vorbe despre ce m-a frământat pe mine de vreo 20 de ani, când am început să remarc ceva ce unora li s-ar putea părea chiar "bizar" - deși nu e deloc cazul, e absolută normalitate, confirmată din plin de statistici ...

Atunci, în perioada aceea (anii 89 - 92) am observat că în filme, în romane chiar, asa-zișii "eroi" ori nu aveau familie (mai ales mă refer la părinți) ori erau într-un fel sau altul în conflict cu aceasta, cu familia.
    Atunci am început să caut în istorie, la personajele celebre. Si am rămas stupefiat ! Fie că era vorba de muzicieni, scriitori, regizori, matematicieni, filozofi, actori ... etc ... la majoritatea covârșitoare erau probleme din cele mai serioase cu familia.
    Pe ei familia nu-i lega prea tare sentimental ! ... A fi într-un loc cu ei sau în alt loc (fără ei, fără familia lor) era totuna. A fi la München sau Paris, New York sau Los Angeles, gândurile lor erau în altă parte, dar nu la frații sau părintii lor.

(Sigur, declarațiile lui Beethoven despre mama lui care murise când el avea 17 ani, sau poezia lui Eminescu din 1880 - fiindcă i-au luat 4 ani ca să se gândească să scrie și el despre mama lui, moartă în 1876 - ...etc ... toate astea par înduioșătoare, dar ei nu puteau să facă nimic, locul de pe pământ nu mai conta. Nu și-ar fi regăsit părinții ...)

La ce m-as întoarce eu (dacă aş pleca, cumva, undeva) decât la câteva persoane din familia mea ? La nimeni ! ... Nici mort n-aș vrea să fiu adus aici dacă și eu as fi ca MAJORITATEA persoanelor care nu au fost legate de cineva de aici (un frate, un părinte ...) ...

Deja cineva care se căsătorește arată în plus putere de desprindere, chiar dacă este atașat puternic de cineva din familie (asa cum eu sunt atașat de : mama, fratele meu, nepoatele mele ... de restul m-as putea dispensa, zic eu ...).
    Dar vă spun fără emfază și ipocrizie că eu nu m-as căsători cu cineva care s-ar interpune intre mine și familia mea ... Ducă-se ... Stau precum un călugăr - chiar am această voluptate ... dacă pot înțelege mulți asta nu știu ...

Asa cum sunt prietenii cei adevărați (care în principiu nu vor să-ți distrugă relația cu "prima familie") așa ar trebui să fie și soția sau soțul ... adică ceva "suplimentar". Deși nu contează,eu adaug că pt mine nu am găsit așa ceva ... și nici nu cred să găsesc vreodată prin "locurile unde mă preumblu eu", adică mai ales la ţară, unde lumea e plină de prejudecăți (câteodată îi detest pe țărani !) ... așa că eu prefer această "pseudo-călugărie".

Aşa că la ce ar pleca unul ca mine ? Că n-am pe nimeni "în altă parte" ! Si în plus singurele persoane dragi ar rămâne aici. Deci la (unul ca) mine s-ar pune problema altfel : "La ce să plec ?"

Sfatul meu pt cei ce vor să plece (foarte, foarte tare își doresc asta) ar fi ca mai întâi să se asigure că au lângă ei pe cineva foarte drag cu care ar putea pleca "și la capătul lumii", să discute serios cu persoana respectivă ... iar restul sunt "formalități" - trebuie doar să muncești serios ceea ce e o adevărată fericire (nefericiți din start sunt cei ce nu-și dau seama de bucuria dată de muncă !).

Anul trecut, în toamnă, intrând pt prima oară pe acest forum (primul forum unde am publicat) m-am gândit să creez un forum pe ideea "Prietenie și abia apoi Emigrare" ... După ceva timp am renunțat fiindcă am alte lucruri care mă interesează mai mult ...

Sper ca unii să înțeleagă ce am scris eu aici ... și mai adaug că singurătatea te poate face să te simți ca un cerșetor în cel mai maiestuos palat ! ... Aşa că ..............

PS - Referitor la "Prietenie și abia apoi Emigrare", adaug că asta se poate face (la urma urmei) și aici pe forum - nu mai cred ca anul trecut că este nevoie de un forum separat ...

Deci cei interesați au chiar aici un bun loc pt a-și găsi prieteni. Aşa cred eu ...
    Enfin ...
    Ultima modificare făcută de JulianM; 26.07.2010 la 08:13. Motiv: PS added
    Julian M.

Data înscrierii
    11.08.2010
    Locație
    United Kingdom
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de JulianM Vezi post
    Au dreptate acele persoane : "La ce să mai revină aici ?". Dacă s-au dus acolo să se stabilească acolo (și presupunând că nu e vorba de persoane inconștiente) atunci nu au la ce să se întoarcă ...

Lucrurile stau cu totul altfel când ai totuși pe cineva aici - iar acolo nu ai pe nimeni "closed to you" ...

Deoarece nu vreau să mai dau exemplul meu (doar să spun că am fost în Franța fără gândul de a mă stabili acolo, vroiam doar să fac 2 sau 3 ani studii la Paris) o să spun 2 vorbe despre ce m-a frământat pe mine de vreo 20 de ani, când am început să remarc ceva ce unora li s-ar putea părea chiar "bizar" - deși nu e deloc cazul, e absolută normalitate, confirmată din plin de statistici ...

Atunci, în perioada aceea (anii 89 - 92) am observat că în filme, în romane chiar, asa-zișii "eroi" ori nu aveau familie (mai ales mă refer la părinți) ori erau într-un fel sau altul în conflict cu aceasta, cu familia.
    Atunci am început să caut în istorie, la personajele celebre. Si am rămas stupefiat ! Fie că era vorba de muzicieni, scriitori, regizori, matematicieni, filozofi, actori ... etc ... la majoritatea covârșitoare erau probleme din cele mai serioase cu familia.
    Pe ei familia nu-i lega prea tare sentimental ! ... A fi într-un loc cu ei sau în alt loc (fără ei, fără familia lor) era totuna. A fi la München sau Paris, New York sau Los Angeles, gândurile lor erau în altă parte, dar nu la frații sau părintii lor.

(Sigur, declarațiile lui Beethoven despre mama lui care murise când el avea 17 ani, sau poezia lui Eminescu din 1880 - fiindcă i-au luat 4 ani ca să se gândească să scrie și el despre mama lui, moartă în 1876 - ...etc ... toate astea par înduioșătoare, dar ei nu puteau să facă nimic, locul de pe pământ nu mai conta. Nu și-ar fi regăsit părinții ...)

La ce m-as întoarce eu (dacă aş pleca, cumva, undeva) decât la câteva persoane din familia mea ? La nimeni ! ... Nici mort n-aș vrea să fiu adus aici dacă și eu as fi ca MAJORITATEA persoanelor care nu au fost legate de cineva de aici (un frate, un părinte ...) ...

Deja cineva care se căsătorește arată în plus putere de desprindere, chiar dacă este atașat puternic de cineva din familie (asa cum eu sunt atașat de : mama, fratele meu, nepoatele mele ... de restul m-as putea dispensa, zic eu ...).
    Dar vă spun fără emfază și ipocrizie că eu nu m-as căsători cu cineva care s-ar interpune intre mine și familia mea ... Ducă-se ... Stau precum un călugăr - chiar am această voluptate ... dacă pot înțelege mulți asta nu știu ...

Asa cum sunt prietenii cei adevărați (care în principiu nu vor să-ți distrugă relația cu "prima familie") așa ar trebui să fie și soția sau soțul ... adică ceva "suplimentar". Deși nu contează,eu adaug că pt mine nu am găsit așa ceva ... și nici nu cred să găsesc vreodată prin "locurile unde mă preumblu eu", adică mai ales la ţară, unde lumea e plină de prejudecăți (câteodată îi detest pe țărani !) ... așa că eu prefer această "pseudo-călugărie".

Aşa că la ce ar pleca unul ca mine ? Că n-am pe nimeni "în altă parte" ! Si în plus singurele persoane dragi ar rămâne aici. Deci la (unul ca) mine s-ar pune problema altfel : "La ce să plec ?"

Sfatul meu pt cei ce vor să plece (foarte, foarte tare își doresc asta) ar fi ca mai întâi să se asigure că au lângă ei pe cineva foarte drag cu care ar putea pleca "și la capătul lumii", să discute serios cu persoana respectivă ... iar restul sunt "formalități" - trebuie doar să muncești serios ceea ce e o adevărată fericire (nefericiți din start sunt cei ce nu-și dau seama de bucuria dată de muncă !).

Anul trecut, în toamnă, intrând pt prima oară pe acest forum (primul forum unde am publicat) m-am gândit să creez un forum pe ideea "Prietenie și abia apoi Emigrare" ... După ceva timp am renunțat fiindcă am alte lucruri care mă interesează mai mult ...

Sper ca unii să înțeleagă ce am scris eu aici ... și mai adaug că singurătatea te poate face să te simți ca un cerșetor în cel mai maiestuos palat ! ... Aşa că ..............

PS - Referitor la "Prietenie și abia apoi Emigrare", adaug că asta se poate face (la urma urmei) și aici pe forum - nu mai cred ca anul trecut că este nevoie de un forum separat ...

Deci cei interesați au chiar aici un bun loc pt a-și găsi prieteni. Aşa cred eu ...
    Enfin ...
    Cineva care gandeste, in sfarsit... Bravo!
    Where there is a will, there is a way.

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

vara asta am avut „bucuria” să fiu aproape în cel mai adevărat sens al cuvântului la un mic incident pe o autostradă din Canada:

la următoarea poză şoferul a încetinit, aş mai fi făcut una dar mai era un pic şi ajungea la rezervor şi ar fi fost cam neplacut

„căldură mare, dom` şef!”

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345

Subiecte similare

1. Exista suflete bune?
    De Attila în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 01.10.2006, 08:07
  2. firme bune si de cuvant?
    De gussy în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.09.2006, 08:54
  3. DVDuri bune in Romania
    De Danniela în forumul Comunitatea romaneasca din Southwest
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 01.06.2006, 10:56
  4. casatorie pe bune
    De pepper în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 29.07.2005, 15:21
  5. Restaurante bune in Toronto
    De toxic în forumul Toronto si suburbii- Ontario- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 26.03.2005, 11:25

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •