Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 47

Subiect: Canada cu bune şi rele

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Asta cu soţia e chestie personală, trebuie lămurită între voi, să ştii că am văzut foarte multe cupluri care odată ajunse aici s-au despărţit, poate aveau ei probleme şi dinainte însă puşi ceva mai mult în situaţia de a se sprijini moral şi înţelege unul pe celălalt, au cedat psihic. Bine că mai e şi faza că odată ajunse aici femeile şi văzând cât de protejate sunt prin lege şi-o cam ia în cap. Mă rog, nu e situaţia voastră dar am vrut să menţionez şi asta.

În cazul vostru trebuie să vreţi amândoi să obţineţi măcar rezidenţa, nu trebuie să vă lichidaţi totul când plecaţi din ţară, dacă nu vă convine, vă întoarceţi sau faceţi cum ai zis tu, vii primul şi după ce ai găsit un loc de muncă vine şi ea. Am văzut pe net zilele trecute o cameră într-un basement cu $400 toate incluse, inclusiv telefon şi cablu TV. Uite, ca s-o convingi povesteşte-i cazul meu, femeie singură, cu o fetiţă de 4 ani după mine am plecat în Canada, nu mi-a fost uşor dar nici rău ca-n România nu mi-a fost, n-am murit de foame şi nici pe străzi n-am dormit, ba chiar i-am oferit o copilărie pe care în România nici în două vieţi nu reuşeam.

Ar fi bine să se îndeplinească ce-mi doresc eu, anume ca toţi românii care vor cu adevărat şi au nevoie, să ajungă în Canada.
    Ultima modificare făcută de fifi; 28.03.2010 la 16:11.

Data înscrierii
    14.03.2010
    Locație
    Constanta
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Sunt constient ca e cat se poate de persoanala chestia asta si trebuie luata o hotarare doar "in familie".Oricum sotia mea nu se gandeste ca nu ne vom descurca odata ajunsi in Canada...ei nu-i vine usor sa plece de langa parintii ei.
    In plus imi tot spune ca aici avem o casa,o masina si prieteni,insa acolo vom fi singuri si va trebui sa o luam de la capat fara a avea nimic.
    Personal nu vad de ce nu am putea avea si acolo prieteni cu care sa iesim in weekend-uri sau cu diverse alte ocazii...cat in ceea ce priveste casa si masina - nu sunt inca ale noastre (mai platim rate la ele) si sunt convins ca odata ce vom avea job-uri ni le vom putea permite si in Canada.

Oricum mai am pana la interviu si am inceput deja sa aplic pentru diverse job-uri in speranta ca daca voi putea sa-mi asigur un job inca din Romania o voi putea convinge mai usor.

Sunt curios ce vrei sa spui prin protejarea femeilor si prin faptul ca "si-o iau in cap"?

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Asta cu părinţii şi prietenii mie mi se pare o copilărie, sincer, ori eu sunt mai dură însă cred că soarta şi deciziile unui cuplu,ale unei familii nu trebuie să le decidă părinţii şi nici atât prietenii. Să zicem prin absurd că aş înţelege un caz în care părinţii sunt foarte bătrâni, bolnavi şi nu mai au pe nimeni în România dar şi aşa, dacă vouă vă merge bine îi puteţi vizita, îi puteţi aduce la voi pe perioade foarte lungi sau chiar se pot stabili de tot aici cu voi.

Despre prietenii din România ce să zic, eu am avut foarte mulţi, nu era niciodată casa goală, ca la gară, unii veneau alţii plecau, ba la o cafea, ba să imprumute pe termen nedefinit câteva ţigări, ba maşina de tocat carne, ba un pahar de zahăr şi multe altele. Să-ţi spun că de când am plecat din ţară, dacă au întrebat 3 din ei de noi, dar ce zic eu de prieteni căci nici rudele nu întreabă de noi...

Aici e altfel, parcă lumea are mai mult bun simţ, nu aterizează la uşa ta în vizită fără să te sune în prealabil, să ştie dacă eşti ocupat sau nu, sau măcar să ştie dacă eşti acasă şi să nu terorizeze vecinii cu bătăi în uşă.

Români sunt destui în Canada, nu trebuie să vă faceţi griji, mulţi dintre ei şi-au păstrat modul de viaţă de acasă, de exemplu colega unui amic a venit la lucru într-o dimineaţă terminată de oboseală. Avuseseră chef acasă, aveau şi o fetiţă de 2 ani care era foarte bolnavă în acea perioadă, n-a putut să doarmă toată noaptea fie din cauza temperaturii, fie din cauza petrecăreţilor care erau foarte veseli, băuţi şi zgomotoşi. Tipa de dimineaţă când a plecat la muncă trebuia să fie atentă pe unde calcă pentru că musafirii erau înşiraţi pe jos peste tot prin sufragerie, s-au pilit şi fiind aproape dimineaţă s-au culcat pe unde au putut. Deci chefuri se fac şi dacă soţia trebuie să meargă la lucru a doua zi şi nu se anulează nici chiar dacă îţi crapă copilul, cum să-ţi dezamăgeşti prietenii?!

O să revin, trebuie să merg la muncă.

Data înscrierii
    28.06.2009
    Locație
    BR,Romania
    Posturi
    292
    Putere Rep
    11

Implicit

Saptamana trecuta,a fost in vizita o familie sot si sotie,veniti din Canada la mama ei aici in Romania.Intamplarea a fost ca am reusit sa vorbesc cu ei si sa ma aflu cate ceva.In mare parte mi-au spus ca acolo este greu,dar nu este ca in Romania,dar nici paradis.Mi-a mai spus ca ei au concediu 2 saptamani pe an,cu exceptia sarbatorilor si ca acolo au rate la casa,la masina etc,aici am vrut sa punctez ca m-au lamurit cum este viata economica acolo.Despre socializari cu oamenii,iarasi mai greu mi-a spus,pentru ca ei pleaca dimineata si vin seara si cu vecinii doar se saluta acolo.Au zis ceva care pe de o parte m-a uimit,au spus ca ei cand vin in Romania asta foarte rar,se relaxeaza,acolo viata este in continua miscare.Ei au plecat cu loteria vizelor si cu timpul si-au facut o mica afacere...cam atat pentru anul asta,poate cand vor reveni vom vorbi mai multe.Le-am spus si de forum,poate isi vor face timp si pentru el.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de florin92 Vezi post
    Saptamana trecuta,a fost in vizita o familie sot si sotie,veniti din Canada la mama ei aici in Romania.
    ...................................
    Ei au plecat cu loteria vizelor si cu timpul si-au facut o mica afacere...cam atat pentru anul asta,poate cand vor reveni vom vorbi mai multe.Le-am spus si de forum,poate isi vor face timp si pentru el.
    Ceva nu pusca aici, ca nu exista loteria vizelor pentru Canada.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

s-or fi mutat oamenii din SUA în Canada.

de puşcat nu puşcă mai multe, da' nu crez să aibă vreo importanţă ...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    28.06.2009
    Locație
    BR,Romania
    Posturi
    292
    Putere Rep
    11

Implicit

Scuzati-ma,au stat 5 ani in Detroit si apoi au emigrat in Canada.Am uitat eu sa mentionez.

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

Citat Postat în original de florin92 Vezi post
    Scuzati-ma,au stat 5 ani in Detroit si apoi au emigrat in Canada.Am uitat eu sa mentionez.
    Pai si la Detroit huzureau?

florin92, e vorba de o experientza personala aici, experienta lor. Asta nu inseamna ca toti romanii din Canada nu reusesc sa se relaxeze sau sa socializeze.
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    28.06.2009
    Locație
    BR,Romania
    Posturi
    292
    Putere Rep
    11

Implicit

Exact,pai eu nu am bagat discutia la gramada,am vorbit strict din ce mi-au spus ei..atat!

Data înscrierii
    14.03.2010
    Locație
    Constanta
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit relaxare in Romania?

In opinia mea oricine se relaxeaza in concediu indiferent de locatia aleasa pentru petrecerea lui...Nu cred ca cineva poate sa creada ca in Canada curg rauri de lapte cu miere si ca totul ti se da gratuit odata ce ajungi acolo.
    In toata lumea trebuie sa muncesti pentru a castiga;diferenta e ca in unele locuri munca iti este recunoscuta si remunerata mult mai bine decat in Romania.
    In opinia mea Canada este mult peste S.U.A. din punct de vedere social, poate chiar si economic.

Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Exista suflete bune?
    De Attila în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 01.10.2006, 08:07
  2. firme bune si de cuvant?
    De gussy în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.09.2006, 08:54
  3. DVDuri bune in Romania
    De Danniela în forumul Comunitatea romaneasca din Southwest
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 01.06.2006, 10:56
  4. casatorie pe bune
    De pepper în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 29.07.2005, 15:21
  5. Restaurante bune in Toronto
    De toxic în forumul Toronto si suburbii- Ontario- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 26.03.2005, 11:25

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •