Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 47

Subiect: Canada cu bune şi rele

Data înscrierii
    08.05.2009
    Locație
    Tunica , Mississippi
    Posturi
    59
    Putere Rep
    11

Implicit

Felicitari , ma bucur ca inca mai exista si astfel de Oameni !
    Dumnezeu ne da la toti, da... Nu ne baga pe card!

Data înscrierii
    17.01.2010
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

In cele mai multe cazuri, emigrarea in Canada este echivalenta cu legarea la cap fara sa te doara.

Tara frunzei de artar nu reprezinta nici pe departe ceea ce pare, privita din Romania.
    Peste tot vezi: gunoaie, mizerie, strazi deteriorate, saracie, masini la mina a doua, etc.
    Dupa ce, in scurt timp, constati ca nici de lucru nu se gaseste incepi sa te intrebi ce ai realizat plecind peste ocean.
    In cele mai multe cazuri raspunsul este simplu: NIMIC.

Fata reala a Canadei o puteti viziona aici: canada.php0h.com

Data înscrierii
    14.03.2010
    Locație
    Constanta
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit Viitor posibil emigrant nehotarat

Pe multi poate nu intereseaza,pe altii poate ajuta ... altii poate citesc doar din curiozitate...

Cu ceva timp in urma (aprox 2 sapt) "navigam" pe internet din plictiseala si m-am trezit ca citeam de cateva ore bune site-uri referitoare la emigrarea in Canada...Via Canada prezenta emigrarea si viata in Canada in asa fel incat m-a facut sa completez formularul on-line pentru a vedea daca sunt sau nu eligibil.
    A trebuit sa astept o saptamana pentru a primi raspunsul pe mail si pentru ca nu mai aveam rabdare sa aflu rezultatul am incercat sa aflu "marele raspuns" de la un canadian veritabil (http://www.canadavisa.com/) in 24 ore.
    Foarte prompt omul...a doua zi primesc raspunsul pe mail "nu sunt eligibil" - fara o motivatie,dar cu 3-4 linkuri unde m-am putut documenta si am inteles ca am acumulat 62 pct din cele 67 necesare.(oricum mi s-a spus ca as putea fi eligibil daca obtin o oferta de munca de la un angajator canadian).
    M-am pus pe cautat job-uri in Canada si am ramas placut surprins ca exista foarte multe ... unele chiar pe domeniul si experienta mea (asa ca mi-am actualizat resume-ul am inceput sa imi contactez fostii angajatori pentru scrisori de recomandare ca sa-i impresionez pe canadieni).
    Intre timp,am primit raspunsul de la Via Canada...stupoare!
    La ei eram eligibil si in plus m-au invitat la interviu peste 2 luni,in Mai.I-am contactat telefonic si am pus ceva intrebari pentru ca in mail spuneau ca trebuie sa am la mine 460 EUR sau 750 CAD (suma nu foarte mare dar eu sunt mai suspicios din fire).
    Le-am spus ca eu mi-am facut punctajul si ca nu sunt eligibil (imi mai trebuiesc 5 puncte),insa ei m-au "linistit" si mi-au spus ca sunt peste 50 programe de emigrare in Canada si ca in cel putin unu eu ma incadrez!?
    O sa traiesc pana in Mai si o sa vad la fata locului care-i situatia exacta.

O intrebare pentru romanii din Canada...e posibil ca un angajator canadian "impresionat" de CV-ul si experienta mea sa-mi ofere un job un urma unei aplicatii online daca stie ca nu am Permanent Resident Visa?

Va multumesc anticipat celor care veti binevoi sa raspundeti!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de TFlorin Vezi post
    Intre timp,am primit raspunsul de la Via Canada...stupoare!
    La ei eram eligibil si in plus m-au invitat la interviu peste 2 luni,in Mai.I-am contactat telefonic si am pus ceva intrebari pentru ca in mail spuneau ca trebuie sa am la mine 460 EUR sau 750 CAD (suma nu foarte mare dar eu sunt mai suspicios din fire).
    Le-am spus ca eu mi-am facut punctajul si ca nu sunt eligibil (imi mai trebuiesc 5 puncte),insa ei m-au "linistit" si mi-au spus ca sunt peste 50 programe de emigrare in Canada si ca in cel putin unu eu ma incadrez!?
    O sa traiesc pana in Mai si o sa vad la fata locului care-i situatia exacta.

O intrebare pentru romanii din Canada...e posibil ca un angajator canadian "impresionat" de CV-ul si experienta mea sa-mi ofere un job un urma unei aplicatii online daca stie ca nu am Permanent Resident Visa?
    iti sugerez sa studiezi un topic in care s-a discutat de Via Canada, aici:
    http://forum.romanian-portal.com/sho...ght=Via+Canada

dupa aia, entuziasmeaza-te, sau nu.
    foarte posibil sa fie "impresionati" de clientii platitori.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Bună Florin,
    Punctajul ţi-l poţi face şi tu singur, nu poţi şti dacă cei care ţi l-au calculat au completat corect, cu toate informaţiile tale acele rubrici. de asemenea depinde pentru ce provincie ţi l-au făcut. Convinge-te singur, nu e greu de calculat, e online şi nu se înregistrează nicăieri, dacă tu crezi că ai greşit ceva îl poţi repeta de câte ori vrei. Punctajul se poate îmbunătăţi la nivelul de cunoaştere a limbii.

Punctajul pentru Quebec, partea franceză: http://www.immigration-quebec.gouv.q...rkers/epi.html

Punctajul pentru partea federală, partea engleză: http://www.cic.gc.ca/english/immigra...sess/index.asp

Cu Via Canada trebuie să ai grijă, adică să te informezi corect de la ei căci pe lângă acei bani ceruţi iniţial, va trebui, până la finalizarea dosarului, fie că iei viza sau nu, să plăteşti şi comisionul lor care am înţeles că e de câteva mii de dolari. Nu trebuie să aplezi neapărat la ei, foarte mulţi şi-au făcut şi-şi fac acest dosar singuri, acum e deja destulă informaţie pe internet.

Da, este posibil să găseşti o companie dispusă să-ţi facă un contract, mai ales dacă aplici pentru provinciile cu puţină populaţie ca de exemplu Alberta, Saskatchewan. Trebuie numai să-ţi faci resume ul după modelul canadian, altfel le e cam greu să-l parcurgă. Modele de resume uri găseşti aici: http://canadian-resume-service.com/resume-examples.asp

website ul guvernului canadian cu anunţuri de locuri de muncă, pe provincii, aici: http://jobbank.hrdc-drhc.gc.ca/prov_...=50&Student=No

Data înscrierii
    14.03.2010
    Locație
    Constanta
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit Multumiri

Vreau sa va multumesc pentru raspunsurile primite:
    Sorin...am gasit cate ceva pe acel forum dar nu mi-am satisfacut curiozitatea pe deplin,cat despre cresterea entuziasmului...mai e cale lunga si oricum nu cred ca asta imi lipseste.

fifi...toate acele link-uri le-am studiat din scoarta in scoarta (asa am aflat ca nu adun decat 62 pct din minim 67).Momentan,in asteptarea datei de 14.05 cand am interviul programat,m-am hotarat sa-mi updatez CV-ul dupa modelul canadian si sa strang un arsenal de scrisori de recomandare/intentie pentru a-mi spori jansele in gasirea unui job canadian inca din tara...din cate stiu, acest lucru te ajuta sa castigi puncte (pe care le pot inmulti cu perfectionarea limbii).In acest fel imi cresc sansele si in plus imi dau o alta incredere odata ce voi putea obtine un job canadian.

Sunt tare curios (poate ma poti ajuta) sa aflu cum voi da interviul cu un eventual angajator pentru ca nu cred ca exista cineva care sa ramana mut de uimire dupa parcurgerea CV-ului meu.
    Personal as prefera Toronto,dar daca as avea siguranta oferita de un loc de munca in Canada nu am nimic impotriva pentru Edmonton sau Calgary (cel putin pentru o perioada pana vad cu ochii mei si simt pe pielea mea cum e viata in Canada).
    Ultima modificare făcută de TFlorin; 16.03.2010 la 02:04.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Se poate să fie un angajator impresionat nu neapărat de resume ul tău ci de faptul că accepţi acel job pe acei bani. Canadienii nu prea vor să lucreze pe bani mai puţini dacă locul de muncă oferit este în domeniul lor şi pentru asta au calificare şi chiar câţiva ani de experienţă.

E un lucru pe care eu nu prea-l înţeleg, nu mi se pare logic în procesul ăsta de emigrare. Cum îţi pot acorda ei puncte pentru că ai găsit un job când majoritatea angajatorilor au nevoie de oameni imediat iar procesul de emigrare se definitivează în cel puţin un an. Sincer nu văd nici un angajator să posteze anunţul cu un an înainte, nu au de unde şti, sau în momentul în care au nevoie de cineva să fie dispuşi să aştepte un an până acesta începe lucrul. Mă rog, nu ştiu ce ia ei, cei de la emigrări în consideraţie pentru găsirea unui loc de muncă, poate că şi un email pe care-l primeşti după ce ţi-ai trimis resume ul contează, să vadă că cineva din Canada e interesat de tine.

Interviu nu cred că vei avea decât cu cei care sunt dispuşi să-ţi facă contract şi să te aducă cu work permit, se poate face telefonic, însă ai grijă, în momentul în care ţi-ai dat numărul de telefon, să fii sigur că poţi răspunde 24/24 la el, dacă nu răspunzi şi nu ai nici mesagerie vocală, se mută la altul. Prin această metodă poţi veni în câteva luni în Canada, ca muncitor temporar, nu-ţi trebuie atâţia bani ca şi la emigrare, însă trebe să ai un noroc chior să găseşti un astfel de angajator, majoritatea nici nu se uită la resumeurile celor care locuiesc în afara Canadei.

şeful meu când are nevoie de oameni îmi dă maxim 3 zile, în prima zi pune anunţul şi eu citesc resumeurile, dau telefoane şi programez pentru interviuri a doua zi, iar în a 3-a zi, trebuie să am deja pe cineva care să înceapă lucrul. Asta e în Toronto, unde sunt foarte mulţi oameni şi angajatorii se lăfăie efectiv, au şi de ales şi-şi permit, deci, să şi plătească foarte puţin.

Data înscrierii
    14.03.2010
    Locație
    Constanta
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Sincer sa fiu nu ma pot gandi la ce inseamna bani mai putini pentru un canadian daca job-ul vizat de el este pe domeniul lui in care are calificare si ceva ani experienta...prin comparatie cu salariile din RO,banuiesc ca eu as accepta mult mai putin decat un canadian

Sunt constient ca nimeni nu ar astepta pentru un nou angajat o perioada asa de lunga.Probabil s-au gandit la "usurinta" cu care iti vei gasi un loc de munca odata ajuns in CA...(dau cu presupusul acum pentru ca nu imi dau seama care a fost logica lor).

Ce sa zic...la cat noroc am avut pana acum cred ca e timpul sa ma ajute si pe mine doamne-doamne...oricum nu am nimic de pierdut daca imi trimit CV-ul.(aprpopos...m-am hotarat pentru Alberta/Calgary)
    In cazul in care as fi acceptat,banuiesc ca pot continua procesul de emigrare odata ajuns in Canada nu?

E normal ce spui tu despre seful tau (in locul lui as face la fel).

Ai putea sa-mi spui te rog:
    1.salariile postate odata cu anuntul de angajare se refera la brut sau net?
    (ex:Salary: $20.00 Hourly for 40 hours per week)
    2.din cate am inteles salariul mediu ar fi undeva la $18.87/hour asa sa fie?
    3.din cate am vazut eu iti poti gasi un apartamanet cu 1 sau 2 bedrooms in jur de $1100-$1200 cu absolut toate utilitatile incluse (inclusiv loc de parcare) zic bine?
    4.la cat se ridica cheltuielile legate de mancare pentru 2 persoane?ce alte cheltuieli ar mai fi?
    Ultima modificare făcută de TFlorin; 18.03.2010 la 11:28.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

„Bani mai puţini” înseamnă că dacă meseria lui e plătită cu $20/h +, el nu acceptă $15 de exemplu cât poate oferi un angajator a cărui afacere a avut de suferit niţel, pe când tu accepţi şi unde mai pui că faci şi contract de un an de zile, 6 luni, depinde de caz, timp în care angajatorul poate pune bază pe tine, pe când un canadian poate să vină câteva zile şi apoi renunţă, fie că îşi dă seama că e prea multă muncă pentru banii ăia, fie că a fost acceptat într-un alt job mai bun, fie că-şi dă seama că e un fraier să întrerupă şomajul de un an de zile la care are dreptul în urma disponibilizării de la ultimul job avut, somaj care poate este aproape de plata noului loc de muncă.

În legătură cu aplicatul eu zic să aplici pentru cât mai multe oraşe, provincii, asta în vederea adunării de dovezi pentru dosarul de emigrare, mai ales pentru provincia Quebec, acelea ar fi bine de arătat la dosar, pentru că tu nu ai voie să spui la început că vrei să te stabileşti în altă provincie decât Quebec până iei viza, asta dacă aplici pe partea franceză. Adună răspunsurile, emailuri(scoase la imprimantă şi puse la dosar) sau dacă te sună, numele companiei şi persoana care te-a sunat.

1. acela e salariul brut, din el se opresc taxele în funcţie de provincia respectivă;
    2. nu ştiu cât e salariul mediu, de fapt nici nu există aşa ceva oficial şi nici nu ştiu la ce ar ajuta pe cineva aşa ceva, important de ştiut este salariul minim, ştii sigur că mai puţin de atât nu ai cum să fii plătit, în Ontario venitul minim este acum $9.50/h şi se face de la 1 Aprilie $10.25/h, nu ştiu în alte provincii.
    3. apartamentele aici vin toate cu utilităţile incluse, lumină, apă, căldură, bucătăria, baia „mobilate”, dulapuri, aragaz, frigider, la unele parcarea este inclusă, la altele nu, e vreo $45 pe lună parcă. Poţi găsi şi mai ieftine de atât apartamente, garsonieră cu $700, 1 bedroom $800+, 2 bedroom $900+, $1200 e deja 3 bedroom. Menţionez, deşi poate ştii că toate aceste apartamente, au nr. de dormitoare+ sufrageria şi bucătăria care sunt nu sunt 100% despărţite.

De asemenea se mai găsesc pentru noi veniţi camere de închiriat in subsolurile caselor particulare, $500 dar împarţi baia şi bucătăria cu alt chiriaş, sau chiar apartamente cu 2 dormitoare, am văzut foarte mulţi băieţi, bărbaţi români singuri care caută coleg de cameră pentru apartament, e convenabil să plăteşti $450 pe lună zic eu. am văzut şi fete dar mai puţine, fetele sunt mai mofturoase...

4. e greu să-ţi spun cât cheltuie 2 persoane în medie pe mâncare pentru că aici depinde şi de pretenţiile şi nivelul de trai al fiecăruia, eu şi fiica mea(11 ani) cheltuim cam $400/ lună pe mâncare, dar ducem un trai decent, eu gătesc mult în casă, nu cumpărăm toată ziua mâncare de la fast-food şi nu mergem la restaurante, numai foarte rar. Alte cumpărături, ca şi-n România, şampoane, săpunuri, hartie igienică, detergent de rufe...

Pe lângă cumpărături e de plătit telefonul (fix, cu Bell=$45/ lună, nelimitat şi gratuit în Toronto, mobil, vezi Fido, Rogers, Telus), cablul TV, vezi Rogers pentru pachete, internet vezi Rogers şi Bell pentru pachete, mijloace de transport în comun, abonamentul pe o lună, acoperă tot Toronto, autobuze, metrou, tramvai, $121, vezi TTC pentru alte tarife.
    Ultima modificare făcută de fifi; 19.03.2010 la 19:40.

Data înscrierii
    14.03.2010
    Locație
    Constanta
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc frumos pentru informatii...m-au ajutat sa-mi formez o idee de ansamblu.Dupa calculele mele, cu $2000 net am putea duce un trai decent cred (eu impreuna cu sotia mea).
    Problema mea cea mai mare ar fi ca s-a razgandit sotia mea si "nu mai vrea sa riste", desi dupa parerea mea nu are ce risca...cel putin nu are ce pierde!
    Mi-a ramas o singura modalitate de a o convinge si anume sa primesc o oferta pentru un job din care sa ne putem descurca amandoi pana cand gasim altceva mai bun (putin probabil,dar am demarat actiunea deja si sper sa gasesc ceva pana la data interviului ca sa-mi pot convinge sotia sa vina cu mine).
    Personal as pleca si singur pentru 6 luni,timp in care sa incerc sa o conving sa ma urmeze, iar daca nu reusesc sa ma intorc in tara,dar exista riscuri prea mari in varianta asta si nu stiu daca voi putea sa le accept.

Iti multumesc inca o data fifi pentru raspusurile tale si iti doresc tot ce-ti doresti si tu!

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Exista suflete bune?
    De Attila în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 01.10.2006, 08:07
  2. firme bune si de cuvant?
    De gussy în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.09.2006, 08:54
  3. DVDuri bune in Romania
    De Danniela în forumul Comunitatea romaneasca din Southwest
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 01.06.2006, 10:56
  4. casatorie pe bune
    De pepper în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 29.07.2005, 15:21
  5. Restaurante bune in Toronto
    De toxic în forumul Toronto si suburbii- Ontario- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 26.03.2005, 11:25

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •