Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 11 din 16 PrimulPrimul ... 910111213 ... UltimulUltimul
Rezultate 101 la 110 din 152

Subiect: Vizitand Europa in escale mici si dese :)

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

sorine, sint f. multe de spus despre Paris. Eu am trait acolo 2 ani in anii 90 si stiam orasul inside and out pe vremea aia .. sint multe de vazut si facut. Dar din pacate Parisul a devenit in ultimiii 20-30 de ani cea mai mare parte un oras maghrebin, ai sa vezi cind ajungi ca crezi ca esti in Africa de Nord, si ca in cea mai mare parte e cam nashpa.

Ca sa maximizezi timpul eu zic a iei o harta a Parisului si deseneaza un triunghi as follows: Turnul Eiffer - Place de l'etoile (Arcul de triumf) - Luvru si i-ati un hotel in zona aia, ca aia e zona principala.

Nu te complica cu hotel la periferie ca doar pierzi timpul si nu e nimic interesant. Alternativ poti sa-ti iei hotel altundeva in zona orasului Paris (Montparnasse, Montmartre, Cite, Saint Michel/cartierul latin sint tot zone turistice, de ex.) dar nu te indeparta prea mult de centru.

daca ai 2 zile doar, eu zic sa stai majoritatea timpului in triunghiul de mai sus (turn-arc-Luvru).

Un program ar fi asa:

Ziua 1: Dimineata Turnul Eiffel (daca urci in el iti ia vreo 2 ore); Dupa amiaza Luvru (cel putin 3-4 ore, dar poate si mai mult ..). Deplasindu-te intre astea doua ai ocazia sa vezi Parisul "clasic" cu Seina, cafenelele, lunch intr-un bistro, etc ... deci sa intri in atmosfera.

Seara ai alternativele: daca ramii in "triunghi" poti (1) sa te plimbi pe Champs Elysees, ceea e un must-do ca in August e placut, stai la o bere, etc ... sau (2) in zona aia ai 2 cabarete traditionale - Lido si Crazy Horse, iarasi ambele fac parte din traditia parisului, dar vezi ca trebuie sa-ti rezervi biletele inainte (daca ai noroc poate gasesti bilete pe loc, dar in August nu cred ..) si vezi ca costa $$$ de persoana (daca mai era cazul sa mentionez).

Daca vrei sa iesi din "triunghi" du-te in Montmartre care e o zona must-see unde ai un alt cabaret - Moulin Rouge (cel mai vestit, de fapt) sau doar te plimbi prin cartier si eventual urci pina la Catedrala Sacre Coeur, iei masa la un restaurant "traditional" (de ex. Lapin Agille e unul din ele), e o zona traditionala cu un caracter special (daca o mai fi asa, eu vorbesc de cum era acum 10 - 15 ani). Ar fi bine sa citesti despre Montmartre inainte, in caz ca n-ai citit deja, ca sa stii ce te asteapta ...

Ziua 2: Two choices - (1) te duci la palatul Versailles care e in afara Parisului (din centru faci o ora+) caz in care probabil ca iti trece toata ziua, dar se merita, sau (2) daca vrei sa stai in centru te duci la Notre Dame (catedrala, e tot prin zona aia) si la Domul Invalizilor, de ex.. Iarasi, daca te plimbi intre ele treci prin Saint Michel care e un cartier traditional, si merita facut pe jos. Ideea e ca nu numai vezi obiectivele dar intri cit de cit in atmosfera de Paris.

Seara - faci ce n-ai facut in seara precedenta, adica ori Montmartre ori Champs Elysees (... sau stai in hotel si te uiti la Canal+ cu o bere si chips de la mini bar).

Have fun.
    Divers do it deeper!

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Sorin recomandarile primite de la encore sunt potrivite.

.....ps. Parisul acusi de un an,este al doilea loc f. f important pentru mine dupa orasul natal ,l-am vizitat de curand si pot spune ca in doua zile poti sa vezi putin .Distante mari ,ai nevoie de timp ca sa vizitezi locurile.
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    pai tu crezi ca n-o sa am alta treaba decat sa le flutur pasapoartele pe la nas? mi se rupe de ochii lor buni sau rai, ma duc sa vizitez, nu sa-mi fac prieteni
    ...coane! nu trebuie sa falfai pasapoartele ca sa afle aia de unde "te tragi" ...e de ajuns sa deschizi gura sa intrebi de o directie spre exemplu si te trezesti in partea opusa
    ...e bine ca bunghesti ceva franceza ...asa mai faci si ceva cumparaturi ...nu ca mine in Japonia! unde am cumparat ce m-am priceput ...dupa poze ...exceptand ceva toale.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Sorine, ti-am gasit si hotel in zona, ca sa nu te poti plinge:

http://www.tripadvisor.com/Hotel_Rev...de_France.html

Divers do it deeper!

Data înscrierii
    24.10.2008
    Locație
    Weston,Fl
    Posturi
    37
    Putere Rep
    0

Implicit

Frumos Parisul...e pe primul loc in sufletul meu....! Acum,la inceputul lunii am fost si noi ptr cateva zile ( sa ne luam viza de america ) E adevarat tot ce zice encore....doar ca e luuuung sa faci totul pe jos....asa ca ajuta-te si de busul rosu, au traseele foarte bine puse la punct.....si faci si economie de timp !!! Neaparat o vizita la inaltime....fie ea in Tour Eiffel ori sus pe Arc de Triumf !!!!! Noi am stat langa Louvru, Hotel Louvru Montana ! Merita sa stai in centru ! Si....daca aveti timp si de shopping....fa-i o surpriza sotiei si du-o la Galeriile LaFayette !!!! E scump,dar macar merita vizitat !!!!!
    Sper sa ne zici impresiile tale....dupa.....ca vad ca de Viena nu ai zis nimic.....(pe topicul asta ) !!!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.509
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de encore Vezi post
    Ca sa maximizezi timpul eu zic a iei o harta a Parisului si deseneaza un triunghi as follows: Turnul Eiffer - Place de l'etoile (Arcul de triumf) - Luvru si i-ati un hotel in zona aia, ca aia e zona principala.

Nu te complica cu hotel la periferie ca doar pierzi timpul si nu e nimic interesant. Alternativ poti sa-ti iei hotel altundeva in zona orasului Paris (Montparnasse, Montmartre, Cite, Saint Michel/cartierul latin sint tot zone turistice, de ex.) dar nu te indeparta prea mult de centru.

daca ai 2 zile doar, eu zic sa stai majoritatea timpului in triunghiul de mai sus (turn-arc-Luvru).
    multam coane! vezi, de aia intreb, pentru ca Google nu-ti da astfel de informatii : ) voi incerca sa ma tin de ghidul descris de tine mai sus.
    Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    de aia am si declarat ca voi tine cont de ele.
    Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...coane! nu trebuie sa falfai pasapoartele ca sa afle aia de unde "te tragi" ...e de ajuns sa deschizi gura sa intrebi de o directie spre exemplu si te trezesti in partea opusa
    daca e sa se ia dupa accent, atunci ma baga in oala cu toata europa de est, ca nu-s ei asa destepti sa te ghiceasca din ce tara esti : P
    Citat Postat în original de encore Vezi post
    Sorine, ti-am gasit si hotel in zona, ca sa nu te poti plinge:

http://www.tripadvisor.com/Hotel_Rev...de_France.html

multumesc encore! m-ai scutit de cautari si de timp pierdut. poate ne spui si cum ai petecut timpul acolo
    Citat Postat în original de otavia Vezi post
    E adevarat tot ce zice encore....doar ca e luuuung sa faci totul pe jos....asa ca ajuta-te si de busul rosu, au traseele foarte bine puse la punct.....si faci si economie de timp !!! Neaparat o vizita la inaltime....fie ea in Tour Eiffel ori sus pe Arc de Triumf !!!!! Noi am stat langa Louvru, Hotel Louvru Montana ! Merita sa stai in centru ! Si....daca aveti timp si de shopping....fa-i o surpriza sotiei si du-o la Galeriile LaFayette !!!! E scump,dar macar merita vizitat !!!!!
    Sper sa ne zici impresiile tale....dupa.....ca vad ca de Viena nu ai zis nimic.....(pe topicul asta ) !!!!
    posibil sa alternez mersul pe jos cu mersul cu autobuzele, desi imi place la nebunie sa iau totul la pas. evident ca trebuie sa vad turnul, nici nu ma gandesc altfel. si da, totdeauna stau in centru, pentru a nu pierde timp inutil.

oops, asa e, ai dreptate. traiam cu impresia ca am povestit cate ceva de viena, dar a fost o impresie gresita. oricum, viena este super si mi-a placut tare mult.

multumesc la toata lumea pentru sfaturi!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    daca e sa se ia dupa accent, atunci ma baga in oala cu toata europa de est, ca nu-s ei asa destepti sa te ghiceasca din ce tara esti : P
    ...se pare ca nu ai inteles ce am vrut sa spun! ...nu la accent m-am referit ci doar la ce limba vorbesti! ...in romaneste cu siguranta cu nu o sa intrebi pe nimeni de ceva decat daca auzi ceva grupuri de romani vorbind, dar francezii nu sunt toti asa de prietenosi daca intrebi in orice "engleza" vorbita

...altfel Parisul e un loc super de vizitat! ...sper ca la anu' sa te hotaresti pt Londra
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Sorin, here are my two cents:
    In August, in Paris o sa fie, f f f cald; deci accentul se pune pe indoors activities. Prima data in Paris si numai pt doua zile prezinta mai multe challenges. Prima zi eu recomand SANDEMANs NEW Europe Tours; este “free” si iti prezinta in graba un portret general al orasului. Unde ti-a placut, te intorci singur mai tarziu daca mai ai timp. Dureaza vreo 2 ore si lumea care sta pana la sfarsit lasa 5 sau 10 euros de persoana.
    Louvre, este enorm, numai cateva ore nu-i face dreptate, dar desigur, poti sa stai numai cat te duc piciorele si rabdarea. O alta alternativa ar fi Musée d'Orsay.
    Versailles este interesant, dar eu unul as sta mai bine in Paris si visita alte lucruri unice; ca de exemplu Les Catacombes de Paris.
    Se zice ca sunt peste 50, 000 de restaurante in París, si Chez Marie Louise, langa Canal St Martin, IMHO, este unul dintre cele mai bune si rezonabile la buzunar. Bon voyage
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

N-am citit tot ce scrie pe thread dar oricum un update nu strica...
    Îmi poate da vreun forumist cateva idei bune despre Roma? Ce se poate vedea, ce merita, si mai ales ce trebuie neaparat sa vezi acolo în trei zile?
    tonita=toni42

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de toni42 Vezi post
    Îmi poate da vreun forumist cateva idei bune despre Roma? Ce se poate vedea, ce merita, si mai ales ce trebuie neaparat sa vezi acolo în trei zile?
    Toni, cateva suggestii, si nu neaparat in ordinea importantei, pentru ca fiecare are preferintele lui:

Colosseum- biletul este valabil si pentru Roman Forum si Palatine Hill; daca nu ma insel 12Euros, cei cu pasaport EU au o reducere.
    Pantheon (intrarea free)
    Fontana di Trevi
    Piazza Navona
    Spanish Steps
    Foro di Traiano -Columna lui Traian (Via dei Fori Imperiali)
    Vatican/ Basilica Sancti Petri (free) Vatican Museums and Sistine Chapel parca 15 Euros, cu reducere pt EU
    Campo de Fiori
    Autobuzele sunt destul de eficiente si de preferat. Evita Metro, este frecventat de hoti de buzunar, de obicei fete putin bronzate care vorbesc printre altele si Romaneste.
    Daca ajungi prin Campo de Fiori, in apropiere pe Vicolo del Curato, #13, este restaurantul "Le Streghe" excellent! (in luna August este inchis.
    Have fun!
    Ultima modificare făcută de ModestMouse; 15.05.2012 la 13:52.
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Pagina 11 din 16 PrimulPrimul ... 910111213 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Europa League/Liga Europa 2010-2011–trageri la sorti, discutii, info meciuri live
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 16.12.2010, 16:32
  2. Europa League/Liga Europa 2009-2010 live–discutii,info meciuri live, tragere la sorti
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 83
    Ultimul post: 25.02.2010, 19:36
  3. Mici (mititei)
    De dorianos în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 05.02.2007, 20:13
  4. analize la cei mici
    De marcel2007 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 31.07.2006, 02:31
  5. Vizitand Chicago
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 10.11.2004, 01:52

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii