Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 9 din 16 PrimulPrimul ... 7891011 ... UltimulUltimul
Rezultate 81 la 90 din 152

Subiect: Vizitand Europa in escale mici si dese :)

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

pe langa cele de mai sus.....aleea rosie...plimbarea pe canale cu vaporasele...romantic mmmmm....ar fi muzeul figurilor de ceara din ce-mi amintesc eu....erau niste cozi luuuungi
    vacanta frumoasa
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    25.11.2006
    Posturi
    2.197
    Putere Rep
    27

Implicit

Depinde cat stai.Poti opta pe o cina romantica cu vaporasul, atmosfera este superSi daca nu vizitezi "cartierul rosu" tot degeaba, am ras de ne-am spart ....

Data înscrierii
    25.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    169
    Putere Rep
    15

Implicit Vacanta in Europa

Vara asta in August vom pleca in Europa pentru 6 saptamani... Yeeeeey!!! Abia astept... sunt ca un copil ce asteapta sa plece in tabara... Vom sta 4 saptamani in tara, una in Nice, Franta, iar inainte de intoarcere vom sta o saptamana in Austria. Pentru cei ce ati fost in Nice, ce recomandari aveti? Ce anume trebuie vizitat?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Toate ca toate dar o plimbare pe Amstel nu trebuie ratata.
    Trecut pe agenda. Mersi!
    Citat Postat în original de ModestMouse Vezi post
    Multe de vazut si facut in Amsterdam. Numai cateva sugestii generale care pot fi incluse intr-o vizita scurta.

Mikes’s Bike Tour; 22 euro pentru 4 ore de guided tour. Countryside Tour te duce cu bicicleta sa vezi, printre altele, o moara de vant si o ferma de branza.

http://www.mikesbiketoursamsterdam.com/

Cu St. Nicolaas Boat Club poti vedea orasul din barca, excelent mode de a vedea toate canalelel orasului. Nu cost nimic dar majoritatea lasa o donatie de 5 sau 10 euro; in jur de 1 1/2 ora de guided boat tour. http://www.amsterdamboatclub.com/

Sandeman's New Amsterdam walking tour: in jur de 3 ore de mers pe jos, este free, faci numai o donatie la sfarsit.
    http://www.newamsterdamtours.com/

Westerkerk (West Church ) unde este imormantat Rembrandt. Se poate visita numai cu ghid si costa 5 sau 6 euro

Anne Frank House; este bine sa citesti cartea inainte vizita (daca nu ai citit-o pana acuma). Poate fi un pic deprepresanta vizita. Fi pregatit sa stai la coada 1-2 ore. (10 euro)

Van Gogh’s Museum; 1-2 ore la coada. (15 euro)

De la Schiphol Airport faci numai 20 de nimute pana-n centru; statia de tren este chair la subsolul aeroportului. Un billet de tren pana pana-n centru costa 3 sau 4 euro si le poti cumpara de la o masina automata cu CC. Un taxi cost vreo 30 euros Da-mi de stire daca ai nevoie de sugestii pt hotel.
    Have fun!
    ModestMouse, multumesc de sugestii! Sper sa acopar cat mai multe din locurile mentionate de tine.
    Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    In caz ca te intereseaza poti vizita Amsterdam Arena, turul complet de la mersul pe gazon pana la loje, sala de conferinte de presa, vestiare, sala de trofee, etc. Mie mi s-a parut fabulos la 20 de ani, dar recunosc ca nu pot spune ca vazusem vreun mare stadion de fotbal al lumii la vremea aia cum defapt nu prea pot spune nici acum.
    Mai poti merge la Heineken brewery/muzeu, nu-ti "rupe gura" dar e ok. Iti explica cum face beverage-ul si iti da si vreo 2 beri.
    Daca mergi cu copii nu se pune problema dar in caz contrar poate gasesti interesant o data in viata sa mergeti si la muzeul de sex. Nu cred ca mai exista asa ceva nicaieri in lume. Nu e muzeul lui Van Gogu sa nu-l confunzi.

Daca sacrifici o zi, tragi o fuga si pana la Brussels cu TGV-ul faci cam 3 ore si mai bifezi o tara, respectiv vezi unde se fac cartile daca tot esti acolo.
    Se retine sugestia cu beraria, dar doar daca imi va ramane ceva timp. Am vizitat fabrica de bere Budweiser din St. Louis, tot asa cu tur si bere la final, deci cam stiu despre ce e vorba.
    Muzeu de sex? Hmm, ce-o mai fi si aia? Vom vedea. Tare aia cu confundatul cu muzeul lui 'nea Gogu. Initial voiam sa fac escala la Bruxelles pentru ca erau posibile niste variante mai bune cu biletul de avion, dar daca nu, poate trag o fuga asa cum spui tu.
    Citat Postat în original de browneyes Vezi post
    pe langa cele de mai sus.....aleea rosie...plimbarea pe canale cu vaporasele...romantic mmmmm....ar fi muzeul figurilor de ceara din ce-mi amintesc eu....erau niste cozi luuuungi
    vacanta frumoasa
    Daca-s luuungi cozile, nu cred ca voi sta. Urasc cozile. Mersi de sugestii!
    Citat Postat în original de opium-female Vezi post
    Depinde cat stai.Poti opta pe o cina romantica cu vaporasul, atmosfera este superSi daca nu vizitezi "cartierul rosu" tot degeaba, am ras de ne-am spart ....
    Vad ca multa lume sugereaza cartierul rosu, asa ca ma lasa nevasta sau nu, e musai sa calc si pe acolo.
    Multumesc la toata lumea care a postat informatii si sugestii. Ma apuc sa-mi fac "lectiile".

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de danafaina Vezi post
    Pentru cei ce ati fost in Nice, ce recomandari aveti? Ce anume trebuie vizitat?
    Sunt multe de vizitat, insa depinde de pasiunile tale, precum si de buzunar (Coasta de Azur este f scumpa)
    Promenade des Anglais este ideal de plimbat si “people watching.”
    Dea lungul promenadei este plaja care insa nu are nisip, numai niste pietricele. Sunt mai multe plaje private care insa te costa pentru chezlong, umbrela, prosop si nu te lasa sa-ti aduci bautura sau mancarea ta, poti sa cheltuiesti peste 100 euro numai sa stai la plaje. Plaja publica este free. Insa toate sunt clothing optional, asa ca inca o oportunitate pentru people watching…LOL
    Open-air marketplace este la fel ca la Matache.....numai ca de 1000 x mai mare si mai bogata in produse LOL....multe locuri de mancat bine si ieftin pe strazile din jurul pietii.

Daca esti pasionata de arta, you’re in luck! Grimaldi Chateau in Antibes gazduieste Musee Picasso, in Vence la Chapelle du Rosaire poti vedea o expozitie a lui Matisse, in Nice este un alt Musee Matisse si unu al lui Chagall si Musee Renoir in Cagnes-sur-Mer, toate accesibile by bus care costa 1 eur daca nu ma insel. Poti lua si Les Train Touristiques (care de fapt nu este tren) si este destul de informative. Sau Train des Merveilles, destul de interesant si frumos, te duce pana in Italia.
    http://www.trains-touristiques.sncf....ce_anglais.htm
    Villa Ephrussi De Rothschild merita timpul si deranjul.
    http://www.villa-ephrussi.com/en/ephrussi/
    La Table Alziari este un restaurant excellent precum si Le Bistro d'Antoine insa greu de gasit masa fara rezervatie. Enjoy!
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post

Vad ca multa lume sugereaza cartierul rosu, asa ca ma lasa nevasta sau nu, e musai sa calc si pe acolo.
    Multumesc la toata lumea care a postat informatii si sugestii. Ma apuc sa-mi fac "lectiile".

pai asta e si partea amuzanta....sa mergi cu nevasta sa comentezi, sa te amuzi copios la unele vitrine......cine stie cu ce se lasa seara pana la sfarsit....
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    25.11.2006
    Posturi
    2.197
    Putere Rep
    27

Implicit

Daca tot vorbiti de Europa, m-am hotarat sa va postez cateva poze facute de mine din ultimele excursii sa le numesc asa.V-am mai povestit despre San-Sebastian , este un orasel cochet,incarcat de istorie si evenimente mondene,sunt multe localuri de jazz pt cei carora le place astfel de muzica, gastronomia este de apreciat, si vara avand in vedere ca exista si marea este fantastic.Sper sa va placa!
    Acum o luna am fost in Cordoba , vizitand feria,atomsfera buna,muzica , petreceri,si cu totii imbracati in costumele regionale.
    San Sebastian

Data înscrierii
    25.11.2006
    Posturi
    2.197
    Putere Rep
    27

Implicit

Cordoba:

La plimbare cu sareta

Arta si eleganta:

Cordobeses la plimbare:

M-au vazut si au vrut sa ma salute in stilul lor propiu ,doi cavaleri

Si al final va las sa va delectati privirile cu poarta de la feria cordobesa vazuta de noapte!

Data înscrierii
    25.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    169
    Putere Rep
    15

Implicit

ModestMouse, suna interesant trenul pana in Italia.
    Multumesc mult pentru informatii!

Data înscrierii
    25.11.2006
    Posturi
    2.197
    Putere Rep
    27

Implicit

A fost vre-unul dintre voi in Portugalia? Unde v-ati cazat?Ceva impresii?

Pagina 9 din 16 PrimulPrimul ... 7891011 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Europa League/Liga Europa 2010-2011–trageri la sorti, discutii, info meciuri live
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 16.12.2010, 16:32
  2. Europa League/Liga Europa 2009-2010 live–discutii,info meciuri live, tragere la sorti
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 83
    Ultimul post: 25.02.2010, 19:36
  3. Mici (mititei)
    De dorianos în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 05.02.2007, 20:13
  4. analize la cei mici
    De marcel2007 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 31.07.2006, 02:31
  5. Vizitand Chicago
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 10.11.2004, 01:52

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii