Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 16 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 151

Subiect: Vizitand Europa in escale mici si dese :)

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Geneva, in primul rand se poate ajunge de la aeroport cu autobuzul 10, insa nu exista zboruri direct din Chicago, doar din NY si alte cateva, si nici de zboruri direct la Bucuresti nu sunt sigura, parca sunt, insa cu escala in Budapesta. Geneva e impartita in 2, partea franceza si partea elvetiei, partea franceza nu prea are nimic din punct de vedere turistic.

Geneva se gaseste la poalele alpilor, pe marginea lacului Boden. Bodenul e foarte extins, seamana cu o mare interioara, in general e plin de barci, pe marginea vestica sunt hotelurile cele mai scumpe iar pe cea estica coloana de apa si renumitele parcuri, cu statuile personalitatilor reformatoare, plus tabla si piesele de sah imense, plus ceasurile facute din flori, iar la sud colina pe care se gaseste centrul cultural istoric, cu biserica cu turn. in Geneva e o placere sa te plimbi cu trenul din geneva directie NNE, spre exemplu spre Berna, Zurich, Lausanne, pentru ca linia ferata e pe niste coline, acoperite cu vita de vie, si in dreapta ai lacul, iar in spatele lui se vad muntii alpi. De asemenea, in timpul iernii lacul Boden se revarsa peste strazi si apoi apa ingheata, cineva mi-a trimis niste poze, cam asa arata:
    (strada cu hotelurile de lux)

(partea cu parcurile dinspre alpi)

Geneva mai inseamna si centrul diferitelor organizatii. de asemenea, poate ati auzit si de laboratorul unde se fac experimente pe particule, e undeva la 128 m sub pamant, nu ai voie cu nimic electronic(portabil etc etc), am niste cunostiinte, cercetatori in fizica in franta care se duc cam pe fiecare luna la laborator in geneva si imi mai spun ei cate una alta, nu ce au nascocit astia pe la televizor ca au creat o gaura neagra si ca o sa vina sfarsitul pamantului.

in elvetia ca orase ar mai fi Basel, din punct de vedere istoric e impresionanat, apoi Luzern, mai mic insa plin si el de cladiri istorice, si de podurile din lemn acoperite, cu imagini desenate pe pereti si tavan, care il fac renumit. totusi ca pentru o vacanta, in elvetia nu trebuie ratate statiunile montane gen interlaken etc etc. transportul cu trenurile e foarte bine pus la punct, exista trenuri speciale, gen trenul branzei, al ciocolatei, al alpilor, care te duce numai in locatiile cheie, iti poti lua un abonament cobori la o locatie, apoi iei trenul urmator, si tot asa.

mai sunt si alte locuri si lucruri de vazut in elvetia. arhitectura este foarte impresionanta, pentru ca s-a pastrat modul de constructie(si materialele in mare parte) din strabuni, influentat in special de climat, adica daca te duci in zona montana o sa ai un stil, daca te duci spre berna ai un altul si tot asa. satele si-au pastrat identitatea intr-un mod foarte frumos, am fost surprinsa sa vad un festival al vacilor, in care vacile frumos impopotanate faceau parada, e de fapt o competitie, insa turistii se inghesuisera sa vada minunea.
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 17.04.2009 la 10:29.

Data înscrierii
    24.10.2008
    Locație
    Weston,Fl
    Posturi
    37
    Putere Rep
    0

Implicit

Giorgiana....esti sigura ca ai doar 22 ani ????? Cand ai avut timp sa vezi si sa cunosti atatea....!!! Esti incredibila.....si o zic cu admiratie !!!

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

mersi<<blush>>

sa zicem ca toata viata am fost o rebela. provin dintr-o familie modesta in romania(de abia se pot intretine pe ei), insa moral mi-au fost cel mai bun suport, niciodata nu mi-au tinut teorii etc etc, parinteste mi-au impartasit experienta si temerile lor si atat. sa zicem ca am avut genul de parinti inteligenti care te ghideaza din umbra. am prieteni in romania care de fiecare data cand vorbesc cu mine, prima intrebare este "si pe unde ai mai fost?", nimeni nu intelege de unde am eu banii, banii daca esti chibzuit nu-ti trebuie multi, e o chestiune de decizie, stai in bucuresti o luna si mananci in oras, sau pleci inafara si stomacul tau n-o s-o duca foarte bine insa spiritul tau o sa fie incantat.
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 17.04.2009 la 14:31.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    30

Implicit

Frumos si util topicul.

Georgiana, pozele sunt superbe!

Am vizitat Viena de doua ori si nu ne-am saturat. Este frumos daca poti sta pe undeva pe langa centrul istoric, StephanPlatze fiindca poti respira acea istorie si simti pulsul orasului. AM vazut printre altele Catedrala Sf STefan, palatul Schoenbrunn, locul unde e sediul UN din Vienna, cateva muzee. Nu te poti satura de Viena.

In Londra am stat o saptamana odata si ne-am intoarce oricand. Nu ne-a ajuns. In principiu am cautat sa vedem toate locurile istorice celebre si muzee...Casa Parlamentului, Turnul Londrei, London Eye, British Museum, Galeria Nationala. Nu ai cum sa te plictisesti acolo. Locul e plin de istoria pe care am invatat-o ca si copii in scoala, mai ales pe la orele de engleza.

Grecia este o locatie de vis. Sunt atatea locuri acolo ca nici nu stii de unde sa incepi. Am mers pe cateva insule in marea Saronica ( nu departe de Atena) si o zi (numai, din pacate) in Atena. Acropolele si Partenonul trebuie facute musai. Am urcat pe Muntele Likavitos. Trebuie mers la unul din zecile de restaurante din Portul Pireus, noaptea, ca sa gusti din viata de noapte a locului...
    Am avut placerea si norocul de a vizita Stockholm, care este un alt loc supoerb si plin de istorie. Daca vei avea oportunitatea sa vizitezi orasul nu ocoli palatul regal si muzeul Vasa.

In toate orasele cea mai frumoasa experienta a constat in a bate orasul per pedes sau in mijloacele de transport. Nu cred ca e cale mai buna sa gusti si sa intelegi un oras decat prin a-l bate cu piciroul si cu mijloacele locale de transport.

Nu am ajuns din pacate in tari pe care tanjesc sa le vizitez ca Italia, Spania, Franta...poate in viitor, cine stie.

Sorin, iti urez peripluri frumoase prin locurile pe care vei ajunge sa le vezi.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    20.06.2007
    Locație
    44°27'13.39"N , 26° 5'14.92"E
    Posturi
    1.358
    Putere Rep
    19

Implicit sal

cred ca la Elvetia pe linga asta trebuie specificat f clar ca preturile sint F mari ... mai ales la tren .... cazi jos , paradoxal insa benzina in septembrie 2008 era mai ieftina ca in germania si cei de pe granita alimentau in Elvetia. Inca ceva despre elvetia .... nicaeri nu am vazut decit in elvetia (in afara de Ro ) oameni cu rucsac in spate si bine imbracati care adunau chistoace de tigari in gara ...insa si in elvetia ca si in norvegia ...o gramada oameni vroiau ca tu sa imparti tigarile TALE cu ei

bye

P.S. cine vrea sa vada ziua la miezul noptii sa viziteze Norvegia vara
    dependent de Romania

Data înscrierii
    24.01.2009
    Locație
    Miami, FL
    Posturi
    60
    Putere Rep
    10

Implicit

Nu am detalii, dar asa am vizitat si eu Roma, Madrid, Paris si Istanbul facand escale.

La Roma am stat peste noapte cu "gazda" aproape de aeroport si am vizitat Colosseum, piata cu Statuia lui Traian, tin minte o fantana in aer liber tot prin preajma si restaurante multe. Superb.

La Paris am stat 5 ore - eram in drum spre Romania din Miami. Nu am stat mult dar a fost indeajuns sa "simt" din farmecul orasului. Am vazut Turnul Effel si imprejurimi.

Vara trecuta cand m-am intors din Romania am avut escala la Madrid. Am stat acolo o noapte ...am vazut pietele lor istorice, "muzeul" de jamon, tot felul de stradute intortocheate in madridul istoric.

Data înscrierii
    25.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    169
    Putere Rep
    14

Implicit Austria

Austria e o tara superba. Recomand cu caldura orasul Krems, cam la 60 km. de Viena, de-a lungul cursului Dunarii, e ceva de vis. Cu siguranta veti fi captivati de aerul proaspat si curat al padurilor, de aroma imbatatoare a viilor din zona Wachau. Apoi mai e Durnstein, Weissenkirchen.

Data înscrierii
    25.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    169
    Putere Rep
    14

Implicit

Voiam sa postez si niste poze, dar nu stiu cum sa o fac...

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.441
    Putere Rep
    28

Implicit

Toate tarile europene cu viziune in ansamblu in viitor si-au dezvoltat o politica de mediu demna de invidiat. Acolo daca tai un copac risti sa faci puscarie.
    Ultimele sondaje claseaza Viena ca cel mai preferat oras unde merita sa traiesti.

http://www.evz.ro/articole/detalii-a...e-sa-traiesti/

Citat Postat în original de danafaina Vezi post
    Austria e o tara superba. Recomand cu caldura orasul Krems, cam la 60 km. de Viena, de-a lungul cursului Dunarii, e ceva de vis. Cu siguranta veti fi captivati de aerul proaspat si curat al padurilor, de aroma imbatatoare a viilor din zona Wachau. Apoi mai e Durnstein, Weissenkirchen.
    ps Incearca iin urma instructiunilor respective
    http://www.romanian-portal.com/forum...read.php?t=393
    Ultima modificare făcută de angeline; 12.05.2009 la 02:34.

Data înscrierii
    25.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    169
    Putere Rep
    14

Implicit

Multumesc, Angeline!
    Am reusit sa fac un album, dar acum nu stiu cum sa postez o poza impreuna cu un mesaj.

Pagina 3 din 16 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Europa League/Liga Europa 2010-2011–trageri la sorti, discutii, info meciuri live
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 16.12.2010, 17:32
  2. Europa League/Liga Europa 2009-2010 live–discutii,info meciuri live, tragere la sorti
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 83
    Ultimul post: 25.02.2010, 20:36
  3. Mici (mititei)
    De dorianos în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 05.02.2007, 21:13
  4. analize la cei mici
    De marcel2007 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 31.07.2006, 03:31
  5. Vizitand Chicago
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 10.11.2004, 02:52

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii