Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 13 din 16 PrimulPrimul ... 31112131415 ... UltimulUltimul
Rezultate 121 la 130 din 152

Subiect: Vizitand Europa in escale mici si dese :)

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Îti trimit pPM un link.
    tonita=toni42

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de toni42 Vezi post
    Îti trimit pPM un link.
    mersi coane Toni, dar nu pot vedea linku' pentru ca aia ma obliga sa-mi fac cont si sa ma loghez, ceea ce nu am chef. de ce n-or avea liber la citit, ca aici?

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

...coane Sorin, am tot vrut sa-ti dau ceva informatii dar am fost tare ocupat, ...si acum sunt iar in deplasare pa east, iar undeva aproape de "o forumista activa" dar foarte "rezervata" ...
    ...pentru inceput iti sugerez sa te orientezi cu cazarea undeva in centru pe la Piccadilly Circus, de acolo poti vizita cele mai "must see" puncte din Londra
    ...de la aeroport puteti lua metroul pana in centru la hotel iar bagajele mai mari pt RO le poti lasa contra cost la aeroport, sper ca nu s-a schimbat procedura.
    ...ajuns in centru iti sugerez sa iei unul din variantele de "tour bus" care e arhi-suficient de vizitat si alte obiective ...se plateste bilet pt 24 de ore si puteti lua (stop and go) acest bus de cate ori va arde pipota pe traseul stabilit.
    ...eu am luat o varianta in care a fost inclus si un cruise pe Tamisa care tot asa se poate lua cand vrei dar la ore fixe din 2 locuri stabilite.

Cam atat acum, o sa revin cu ce stiu ...intreaba si ti se va raspunde!

p.s. ma asteptam ca "venerabilul local" sa vina cu ceva sugestii!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.171
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    Stai linistit ca se inteleg ei in privat. Jos Iliescu, sus armele.. mentalitati din astea comune e imposibil sa nu lege prietenii puternice.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Sorin, uite un copy&paste de la linku de care ziceam:

"Hihi, ce-a trecut vremea
    M-am abatut putin de la recomandarea de mai sus, asa ca m-am stabilit chiar mai jos de Tamisa si am devenit chiar fan sudul Londrei Atat de mult, incat m-am gandit sa fac si un ghid al zonei, extrem de underrated dar din care nu m-as da dus la nord de rau
    Asadar recomandari ptr. o evadare sud-londoneza:
    - Richmond - cel mai mare parc din Londra.
    - Putney, una din cele mai frumoase cartiere, cu un aer destul de boem si multi kiwis, saffers si aussies. De la Putney Bridge se da traditional startul in cursa Oxford-Cambridge in primul weekend din aprilie. Zona e traditionala ptr. urmarit caiace. 'Spaniolul' meu preferat e La Mancha; e destul de populat de catre spaniolii in exil, ceea ce e un semn bun. Gambasii al Ajillo sunt putin netraditionali, insa buni. Chorizo-ul in sos de cidru e senzational, la fel cu platoul mix de peste si seafood sau scoicile cu sos de rosii. The Boathouse, exact la rau si langa pod e o alegere buna, mai putin in zilele in care joaca Fulham ptr. ca e destul de aglomerat de catre away fans. Plecand intr-o ‘mica’ plimbare (Thames Walk), treceti prin parcul Wandsworth si descoperiti un hidden gem in materie de pub-uri, Cat's Back, langa Riverside Quarter. Tot acolo e un restaurant italian pe care il recomand, Marco Polo. De incercat Calamarii prajiti ca starter si Seabass-ul (Branzino) cu legume la gratar ca main.
    - Wandsworth. Un exemplu bun de zona 'revampata', oferit de Battersea Reach si cel trendy The Cake Boy, unde Eric Lanlard organizeaza si cursuri de 'bakeuit'. Pub-uri de incercat: upmarket-ul The Waterfront si unul mai micut, ascuns prin spate la blocuri, The Ship si al sau cidru de 8.4 grade ).
    - Battersea Park si faimoasa Power Station, una din cladirile 'iconice' ale sudului Londrei, un alt punct important pe harta zonelor ‘revampate’ din sudul Londrei, unde urmeaza a se construi un alt complex residential cu restaurante si galerii. Mai jos de parc si in directia Clapham Junction e unul din cele mai bune restaurante portugheze, A Toca, extrem de popular printre portughezii si brazilienii 'londonezi'.
    - Clapham – merita sa te abati de la Thames Path ptr. a cobori putin si mai in sud ptr. cursurile de gatit laRecipease-ul lui Jamie Oliver.
    - Sarind peste Vauxhall, Waterloo si atractiile comerciale – London Eye si Aquarium (cu toate ca restaurantul italian Azzurro merita o mentiune), Thames Path-ul duce catre una dintre cele mai frumoase zone din Londra contemporana: South Bank. Cu al sau National Theatre, care printre altele va gazdui din toamna un nou spectacol, Emil si Detectivii (remember diapozitivele de pe vremea copilariei?). Tot la capitolul teatre, The Old Vic (al carui director e un anume Kevin Spacey) si The Young Vic cu ceva mai avangardist.
    - Urmatorul popas e la Southark si muzeul meu preferat, Tate Modern. Un loc unde poti petrece o zi intreaga, care se poate incheia in style cu o cina la restaurantul de la etajul 7, venison steak-ul e yummylicious. Arhitectural, e una dintre cele mai reusite transformari de la sud de rau, complexul residential de lux NEO Bankside completeaza in acelasi stil zona. Culinar, The Swan is a safe bet. Sau, o mica abatere din drum, dar merita traversat podul la St.Paul si incercat un cocktail la Barbecoa, doar 8 quids ptr. best Negroni in town.
    - Revenind in sud, Thames Walk duce printr-o alta zona in care acum zece ani treceai doar daca aveai ganduri sinucigase, actualmente una dintre cele mai trendy: Borough Market, a carui celebritate a crescut de cand a devenit locul de aprovizionare a chef-ilor gen Gordon Ramsay, Heston Blumenthal ecc. Sambata e ziua cea mai buna de vizitat si distrus toate progresele facute in cursul saptamanii la gym . Arhitectonic, Shad Thames e un alt exemplu de success al gentrificarii.
    - Greenwich e un 'hit and miss', parerea mea. Imi place parcul, observatorul, insa zona e destul de rough. Totusi, Muzeul maritim de la Cutty Sark e un ‘must see’. New Capital Quay promite sa schimbe aceasta imagine si sa devina un alt success story in schimbarea imaginii sudului Londrei. Dpv culinar, Greenwich-ul nu e asa bine reprezentat, in afara de Gipsy Moth, nu-mi vine nimic altceva in memorie la cap. puburi. Dar daca tot ati ajuns in zona si stomacul da semne de nerabdare dupa un epic walk de-a lungul Tamisei, merita o alta mica abatere in nordul raului si ‘turcul’ meu preferat: Hazev in Canary Wharf. Tot in zona, ptr. cei iubitori de bucatarie italiana, Obika Mozzarella Bar se ridica la inaltimea ‘fratelui’ milanez din Brera.
    - Daca mai tin picioarele, sudul Londrei ofera cea mai la moda venue in materie de muzica electronica, Electric Brixton. Un fost teatru decazut si 'revampat', in fiecare weekend e macar un nume mare (Swedish House Mafia, Sven Vath, Paul Van Dyk, John Digweed ecc)

Enjoy Saf’London!"

DanD - forum în Germania

tonita=toni42

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

Nu inca, dar sper sa apara, ca mai sunt vreo trei luni pana plec : )
    Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Stai linistit ca se inteleg ei in privat. Jos Iliescu, sus armele.. mentalitati din astea comune e imposibil sa nu lege prietenii puternice.
    Mai Jiji mai, ce vrei sa insinuezi? Ai prefera sa spunem "sus bunicuta"? Nu, n-am discutat nimic in privat.
    Sorin, uite un copy&paste de la linku de care ziceam:
    .................
    Multumesc coane Toni! Impresiile celor care au fost deja prin locuri prin care vrei sa mergi, sunt mai bune decat orice povesti de pe siteuri de turism.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Sorin, uite un copy&paste de la linku de care ziceam:..................................

DanD - forum în Germania
    ...bai nea tony! tu ce dk faci acum? ...confuzezi total omu'? ...d-apai sefu' nu sta p-acolo decat fo 2-3 zile iar tu ii sugerezi sa viziteze suburbiile Londrei?
    ...omu' a spus clar ca la Londra ie doar in trecere, in rest sta tot prin RO fo luna ...chiar daca e satul de Mazare, Base, Ponta si "aliatii" politici! ...sau daca viziteaza a-mia oara Faimosul Cazino in paragina al C-tei!
    ...si io m-am simtit cam la fel in Turcia! ...abia asteptam sa ajung "acasa" la al nostru protector Obama!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.171
    Putere Rep
    32

Implicit

... in rest sta tot prin RO fo luna ...chiar daca e satul de Mazare, Base, Ponta si "aliatii" politici! ...sau daca viziteaza a-mia oara Faimosul Cazino in paragina al C-tei!
    Pai unde e mai Pisoi mai bine ca in Romania? Gasesti de toate, e ieftineala, libertate, trai nu gluma .. banul suficient sa-l ai. Sa ma corecteze Sorin daca gresesc. De s-ar imparti valize cu pretul corect la fiecare, n-ar mai ramane in diaspora nici 20 de insi, cu toate relele de acolo.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

dragi forumisti!

in 13 ani de cand sunt in Canada ma aflu pentru a ii-a oara in Europa, de data asta la Paris!
    E absolut uimitor acest oras al luminilor. am sa revin cu poze. Promit!
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

de cand am deschis acest topic, e prima data cand sunt in pana de inspiratie si nu stiu ce tara sa aleg pentru escala mea anuala de vara. hmm, o sa revin.

Pagina 13 din 16 PrimulPrimul ... 31112131415 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Europa League/Liga Europa 2010-2011–trageri la sorti, discutii, info meciuri live
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 16.12.2010, 16:32
  2. Europa League/Liga Europa 2009-2010 live–discutii,info meciuri live, tragere la sorti
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 83
    Ultimul post: 25.02.2010, 19:36
  3. Mici (mititei)
    De dorianos în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 05.02.2007, 20:13
  4. analize la cei mici
    De marcel2007 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 31.07.2006, 02:31
  5. Vizitand Chicago
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 10.11.2004, 01:52

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii