Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 12 din 16 PrimulPrimul ... 21011121314 ... UltimulUltimul
Rezultate 111 la 120 din 152

Subiect: Vizitand Europa in escale mici si dese :)

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Multumesc ModestMouse!
    Cam mult pentru 3 zile, dar am "bifat" de pe lista ta Vatikanul, Fontana di Trevi, Piata Spaniola, Coloseumul si bineînteles Forum Traiani.

Columna lui Gutza am postat-o pe alt topic ca sa nu fiu off aici.
    tonita=toni42

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit si vechi si noi :)

Revin cu ceva completari de la ultima escala in Viena, pentru ca efectiv am uitat sa postez macar un rezumat mic. Incep prin a multumi la toti cei care mi-au dat informatii si sfaturi care mi-au prins foarte bine!
    Concluzia generala despre Viena a fost ca nu ma asteptam sa arate totul asa bine si sa ma simt asa bine vizitand locuri extraordinare si stand la o cafeluta la terasele alea dragute.
    O alta chestie e ca nu prea ma omor sa pun poze, desi am sute. Poate intr-o buna zi….
    Citat Postat în original de ModestMouse Vezi post
    Ideal este sa stai in centru, Innere Stadt, unde sunt majoritatea restaurantelor si atractiilor turistice.!
    Exact asta am facut. Intotdeauna ma cazez in cea mai buna pozitie pozibila pentru a vizita cat mai mult la pas.
    Pentru hotel am o sugestie: Radisson Palais este un hotel de 5* chair in centrul orasului, langa Stadtpark. Ei ofera un deal "Family and Friends Rate," adica 80 EUR pentru Europa si $80 in US. Oricine poate beneficia de acest deal si uite cum:
    ………………………
    Cu mare intarziere iti multumesc pentru aceasta sugestie ModestMouse!! Exact asa am facut. Am avut o singura problema pe care am rezolvat-o pana la urma, in sensul ca desi rezervarea online a mers snur, cand am ajuns acolo, mi-au spus ca acel cod este pentru rude sau prieteni ai celor care lucreaza in reteaua lor hoteliera si mi-au cerut numele celui pe care-l cunosc. Nestiind vreun nume, voiau sa-mi dea camera la pret intreg, fara reducerea consistenta, dar le-am spus ca am gasit acel cod online si nu e vina mea ca ei nu au grija sa le schimbe periodic si nu au avut incotro.
    Btw, daca mai ai vreun cod din ala pe care sa-l folosesc si la Paris…..
    Citat Postat în original de encore Vezi post
    Ca sa maximizezi timpul eu zic a iei o harta a Parisului si deseneaza un triunghi as follows: Turnul Eiffer - Place de l'etoile (Arcul de triumf) - Luvru si i-ati un hotel in zona aia, ca aia e zona principala.
    Citat Postat în original de encore Vezi post
    Nu te complica cu hotel la periferie ca doar pierzi timpul si nu e nimic interesant. Alternativ poti sa-ti iei hotel altundeva in zona orasului Paris (Montparnasse, Montmartre, Cite, Saint Michel/cartierul latin sint tot zone turistice, de ex.) dar nu te indeparta prea mult de centru.
    daca ai 2 zile doar, eu zic sa stai majoritatea timpului in triunghiul de mai sus (turn-arc-Luvru).
    Un program ar fi asa:
    ……………………………….
    Have fun.
    Multam encore! Acum listez harta si trasez triunghiul, sa vad ce gasesc bun pe acolo in materie de hoteluri. Voi lista si programul sugerat de tine sa fie acolo, in buzunar.
    Citat Postat în original de otavia Vezi post
    Sper sa ne zici impresiile tale....dupa.....ca vad ca de Viena nu ai zis nimic.....(pe topicul asta ) !!!!
    Asa e, nu am zis nimic de Viena si mi-am insusit critica deja (vezi mai sus). Voi incerca sa nu mai fiu asa superficial de acum incolo.
    Sorin, here are my two cents:
    In August, in Paris o sa fie, f f f cald; deci accentul se pune pe indoors activities. Prima data in Paris si numai pt doua zile prezinta mai multe challenges. Prima zi eu recomand SANDEMANs NEW Europe Tours; este “free” si iti prezinta in graba un portret general al orasului. Unde ti-a placut, te intorci singur mai tarziu daca mai ai timp. Dureaza vreo 2 ore si lumea care sta pana la sfarsit lasa 5 sau 10 euros de persoana.
    Louvre, este enorm, numai cateva ore nu-i face dreptate, dar desigur, poti sa stai numai cat te duc piciorele si rabdarea. O alta alternativa ar fi Musée d'Orsay.
    Versailles este interesant, dar eu unul as sta mai bine in Paris si visita alte lucruri unice; ca de exemplu Les Catacombes de Paris.
    Se zice ca sunt peste 50, 000 de restaurante in París, si Chez Marie Louise, langa Canal St Martin, IMHO, este unul dintre cele mai bune si rezonabile la buzunar. Bon voyage
    Vor fi de fapt vreo 2.5 zile, ca o sa plec dupa amiaza din Paris. As fi putut sa stau mai mult, dar intotdeuna imi rezerv doar 2-3 zile pentru astfel de escale, pentru ca sunt multe de facut si in Romania. Ma apuc sa studiez tot ce mi-ati spus voi aici si eventual sa-mi fac dinainte un plan pentru optimizarea acestei calatorii.
    Citat Postat în original de toni42 Vezi post
    N-am citit tot ce scrie pe thread dar oricum un update nu strica...
    Îmi poate da vreun forumist cateva idei bune despre Roma? Ce se poate vedea, ce merita, si mai ales ce trebuie neaparat sa vezi acolo în trei zile?
    Toni, tu reinventezi roata, huh? Cu Roma a inceput acest topic. Hai ca te “iert” pentru ca ne-ai aratat columna lui Guta!

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Btw, daca mai ai vreun cod din ala pe care sa-l folosesc si la Paris…..
    Incearca tot CARLSONF; nu stiu data exacta a visitei tale, dar m-am uitat si Radisson Metropolitan, Paris Eiffel este disponibil pentru 80 Euro mare parte din August. Pe mine nu m-a intrebat nimeni de sanatate la receptie pana acuma, dar daca as fi in situatia asta as spune ca o cunosc pe T. W., manager at Radisson Martinique, New York. Have fun!
    Ultima modificare făcută de sorin; 07.06.2012 la 07:10. Motiv: editat nume (l-am salvat undeva), sa nu am probleme de incalcare "privacy" :)
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Incearca tot CARLSONF; nu stiu data exacta a visitei tale, dar m-am uitat si Radisson Metropolitan, Paris Eiffel este disponibil pentru 80 Euro mare parte din August. Pe mine nu m-a intrebat nimeni de sanatate la receptie pana acuma, dar daca as fi in situatia asta as spune ca o cunosc pe Tara Williams, manager at Radisson Martinique, New York. Have fun!
    Facusem un test si am observant ca inca functioneaza codul ala, dar nu voiam sa mai am discutii cu astia cu ruda/cunostinta, in caz ca intreaba din nou. Mi-am rezervat deja, dar cu optiune de “free cancellation”, asa ca o sa ma uit inca odata pe varianta cu Radisson-ul.

Multam pentru raspuns!

P.S. Ala e un nume real, sau la plesneala, ca banuiesc ca se uita daca exista in system in caz ca te intreaba?

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

P.S. Ala e un nume real, sau la plesneala, ca banuiesc ca se uita daca exista in system in caz ca te intreaba?
    Te duceam eu la deruta cu un nume scos din stim noi unde? Tara este managerul de la Radisson Martinique NY

http://www.facebook.com/tara.williams.5680

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Cool

Te duceam eu la deruta cu un nume scos din stim noi unde?
    MM, sper ca nu m-ai inteles gresit.Intrebarea mea ar fi trebuit poate sa fie formulate ca “daca dau un nume la plesneala, verifica astia?” Nu m-am indoit in privinta bunelor tale intentii si iti multumesc din nou pentru informatiile excelente. Dau o bere cand vizitezi Chicago.

P.S. Chir ma gandeam ca e simplu sa afli un nume, intri la receptia unui hotel, asa sa pui o intrebare la plesneala, apoi citesti numele de pe ecuson

P.S. Din pacate, nu functioneaza codul pentru zilele cand vreau eu. Daca ma duc cu o zi la stanga sau dreapta e OK, dar nu am cum, asa ca …. Pacat, e un hotel tare bun, mi-a placut mult cel din Viena.
    Ultima modificare făcută de sorin; 04.06.2012 la 17:18. Motiv: adaugat p.s.

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Lightbulb

P.S. Din pacate, nu functioneaza codul pentru zilele cand vreau eu. Daca ma duc cu o zi la stanga sau dreapta e OK, dar nu am cum, asa ca …. Pacat, e un hotel tare bun, mi-a placut mult cel din Viena.
    BUMMER!!!

Ai putea sa stai la alt hotel numai o noapte si apoi sa te muti, dar cam mare deranjul numai pt 2 nopti.
    Incearca si la http://www.astrid-hotel.com/ este destul de bun si rezonabil la pret.

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

ModestMouse multumesc mult, cum pot sa ma revansez pentru informatii?

Toni, tu reinventezi roata, huh? Cu Roma a inceput acest topic. Hai ca te “iert” pentru ca ne-ai aratat columna lui Guta!
    Iertare jupâne, ma cam lasa memoria în ultima vreme, dar stiam ca manele ma-juta la vremuri grele!
    tonita=toni42

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

ModestMouse multumesc mult, cum pot sa ma revansez pentru informatii?
    Cu placere Toni; cand am sa mai trec prin comuna ta, poate ne intalnim la o Kaffee und Kuchen.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

In vara anului asta (2012) m-am hotarat sa bifez Parisul, in drum spre Romania, iar asta se va intampla pe la inceputul lunii august, asta in caz ca are vreo importanta pentru turisti luna in care viziteaza acest oras. As fi preferat Londra, dar am lasat-o pentru la anul, ca anul asta au Olimpiada si e complicat.

Asa cum spuneam inca de anul trecut, vara aceasta (2013) a venit randul Londrei. Voi avea 4 zile pline acolo, perioada care sper sa fie suficienta pentru a bifa atractiile principale.

Orice informatii si sugestii din partea celor care locuiesc in Londra, sau au vizitat-o de multe ori si cunosc aprtile bune sau mai putin bune ale orasului, sunt binevenite. Ca de obicei, as dori sugestii in ceea ce priveste zona ideala pentru cazare, pentru a fi cat mai aproape de obiectivele importante.

Multumesc anticipat!

Pagina 12 din 16 PrimulPrimul ... 21011121314 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Europa League/Liga Europa 2010-2011–trageri la sorti, discutii, info meciuri live
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 16.12.2010, 16:32
  2. Europa League/Liga Europa 2009-2010 live–discutii,info meciuri live, tragere la sorti
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 83
    Ultimul post: 25.02.2010, 19:36
  3. Mici (mititei)
    De dorianos în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 05.02.2007, 20:13
  4. analize la cei mici
    De marcel2007 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 31.07.2006, 02:31
  5. Vizitand Chicago
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 10.11.2004, 01:52

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii