Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 10 din 16 PrimulPrimul ... 89101112 ... UltimulUltimul
Rezultate 91 la 100 din 152

Subiect: Vizitand Europa in escale mici si dese :)

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit Viena, orasul valsului….here I come :)

Anul asta a fost sa fie Viena ca escala de doua zile inainte de a ajunge in Romania. Ca si in anii precedenti, rog pe cei care locuiesc in Viena, sau au vizitat orasul pe indelete, sa impartaseasca din experienta lor legata de acest oras. Ma intereseaza care ar fi cea mai buna zona de inchiriat o camera la hotel, pentru a putea vizita orasul mai mult la pas, fara sa fie nevoie sa te deplasezi prea mult (consider o pierdere de timp inchirierea unei masini pentru astfel de vizite turistice), care-s cele mai interesante obiective de vizitat, ce trebuie neaparat vazut in acest oras, ce v-a placut cel mai mult in acest oras, etc., etc.

Un prieten mi-a sugerat sa nu cumva sa ratez cofetariile vieneze si ma voi conforma in acest sens.

Asa cum stim cu totii, acum, putem gasi orice fel de informatii pe internet, dar dupa parerea mea conteaza foarte mult sa auzi impresii de la cei care au trecut deja prin astfel de experiente. Am timp suficient pana in august sa ma documentez si sper ca voi primi informatii in acest sens si de la unii forumisti, carora le multumesc anticipat.

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Ideal este sa stai in centru, Innere Stadt, unde sunt majoritatea restaurantelor si atractiilor turistice. Insa, nu este obligatoriu; Viena are un sistem de transport in comun execelent. Am stat la Hilton Stadtpark si Le Méridiensunt si sunt f bune. Poti sa incerci si priceline; de obicei poti gasi hotel f bun la preturi mici. Daca nu ma insel poti cumpara un card pt 24, 48 sau 72 ore si poti calatori oriunde in Viena. Pt o zi costa parca E5.6, de rest nu mai tin minte. De la VIE airport poti sa iei S-Bahn si costa parca E3.5/persoana. CAT costa E10, este mai elegant si rapid, dar personal nu cred ca este necesar. St. Stephens Cathedral, Imperial Palace (Hofburg), Schoenbrunn Palace si Stadtpark, numai cateva sugestii pt vizitat. IMHO, Demel Café are cel mai bun Dobos si apfelstrudel; Plachutta cel mai bun Wiener Schnitzel, o masa in gradina este neparat necesara. Daca esti pasionat de muzica clasica un concert la Musikverein este obligatoriu. In August insa filarmonica este in vacanta, dar au concerte in costume de epoca; de obicei muzicieni din Budapesta se da in spectacol. Have fun!
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Anul asta a fost sa fie Viena ca escala de doua zile inainte de a ajunge in Romania. Ca si in anii precedenti, rog pe cei care locuiesc in Viena, sau au vizitat orasul pe indelete, sa impartaseasca din experienta lor legata de acest oras. Ma intereseaza care ar fi cea mai buna zona de inchiriat o camera la hotel, pentru a putea vizita orasul mai mult la pas, fara sa fie nevoie sa te deplasezi prea mult (consider o pierdere de timp inchirierea unei masini pentru astfel de vizite turistice), care-s cele mai interesante obiective de vizitat, ce trebuie neaparat vazut in acest oras, ce v-a placut cel mai mult in acest oras, etc., etc.

Un prieten mi-a sugerat sa nu cumva sa ratez cofetariile vieneze si ma voi conforma in acest sens.

Asa cum stim cu totii, acum, putem gasi orice fel de informatii pe internet, dar dupa parerea mea conteaza foarte mult sa auzi impresii de la cei care au trecut deja prin astfel de experiente. Am timp suficient pana in august sa ma documentez si sper ca voi primi informatii in acest sens si de la unii forumisti, carora le multumesc anticipat.
    ha ha, poate ne intalnim in zbor sau prin aeroport, ca si eu merg, insa cu escala de cateva zile in franta. have fun!!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de ModestMouse Vezi post
    Ideal este sa stai in centru, Innere Stadt, unde sunt majoritatea restaurantelor si atractiilor turistice. Insa, nu este obligatoriu; Viena are un sistem de transport in comun execelent. Am stat la Hilton Stadtpark si Le Méridiensunt si sunt f bune.
    Intotdeauna prefer sa stau cat mai aproape de majoritatea locurilor de vizitat si voi cauta prin zona precizata de tine. Cand nu ai decat doua zile la dispozitie, nu vrei sa irosesti timpul aiurea prin mijloacele de transport.
    St. Stephens Cathedral, Imperial Palace (Hofburg), Schoenbrunn Palace si Stadtpark, numai cateva sugestii pt vizitat. IMHO, Demel Café are cel mai bun Dobos si apfelstrudel; Plachutta cel mai bun Wiener Schnitzel, o masa in gradina este neparat necesara. Daca esti pasionat de muzica clasica un concert la Musikverein este obligatoriu. In August insa filarmonica este in vacanta, dar au concerte in costume de epoca; de obicei muzicieni din Budapesta se da in spectacol. Have fun!
    Le-am trecut pe lista, alaturi de ce am deja acolo si ce voi mai adauga si apoi voi incerca sa incropesc un traseu cat mai optimizat.
    Multumesc pentru informatii!
    Citat Postat în original de Georgian@ Vezi post
    ha ha, poate ne intalnim in zbor sau prin aeroport, ca si eu merg, insa cu escala de cateva zile in franta. have fun!!!
    Sa purtam bascute tricolore sa ne recunoastem intre noi romanii, cand ne intersectam prin aeroporturi.
    Vacanta placuta si tie!

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Pentru hotel am o sugestie: Radisson Palais este un hotel de 5* chair in centrul orasului, langa Stadtpark. Ei ofera un deal "Family and Friends Rate," adica 80 EUR pentru Europa si $80 in US. Oricine poate beneficia de acest deal si uite cum:

1. Go to www.radisson.com
    2. Click "More Search Options"
    3. Fill in your reservation information
    4. Enter CARLSONF in the "Promotional Code" field
    5. Click "Find Hotels"

Breakfast este inclus, care altfel costa 28 EUR. Poti face rezervatia acum pt ca au numai un numar mic de camere disponibile la ptretul asta, si daca te razgandesti poti cancela rezervatia cu 24 hrs inainte de data respective fara nici un penalty.
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

St. Stephens Cathedral, Imperial Palace (Hofburg), Schoenbrunn Palace si Stadtpark, numai cateva sugestii pt vizitat.
    Pe langa obiectivele sugerate de tine, am mai cules de pe net urmatoarele:
    - Mozarthaus Vienna
    - The Museums Quartier
    - The Ringstrasse
    - Vienna´s Prater with Giant Ferris Wheel (Riesenrad)
    - Belvedere palace
    - Butterfly house (Schmetterlinghaus
    - Albertina museum & gallery
    - Church of St. Charles Borromeo (Karlskirche)
    - Museum of Art History (Kunsthistorisches Museum)
    - Burgtheater (Imperial Court Theater)
    - Hundertwasserhaus

Ce zic cei care au vizitat deja Viena? E vreunul din ele care nu s emerita si ar fi o pierdere de timp?
    Pentru hotel am o sugestie: Radisson Palais este un hotel de 5* chair in centrul orasului, langa Stadtpark. Ei ofera un deal "Family and Friends Rate," adica 80 EUR pentru Europa si $80 in US.
    ......
    4. Enter CARLSONF in the "Promotional Code" field

Breakfast este inclus, care altfel costa 28 EUR. Poti face rezervatia acum pt ca au numai un numar mic de camere disponibile la ptretul asta, si daca te razgandesti poti cancela rezervatia cu 24 hrs inainte de data respective fara nici un penalty.
    Multumesc pentru aceasta informatie! Intr-adevar, pretul este foarte bun si nu strica o rezervare, mai ales ca daca apare ceva mai bun se poate renunta la ea.

Data înscrierii
    24.10.2008
    Locație
    Weston,Fl
    Posturi
    37
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu din Viena am ramas doar cu o amintire : restaurantul DO&CO chiar in centru, in Stephanplatz !!! Excelent !!!!!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit A venit randul Parisului :)

In vara anului asta (2012) m-am hotarat sa bifez Parisul, in drum spre Romania, iar asta se va intampla pe la inceputul lunii august, asta in caz ca are vreo importanta pentru turisti luna in care viziteaza acest oras. As fi preferat Londra, dar am lasat-o pentru la anul, ca anul asta au Olimpiada si e complicat.
    Asa cum s-a discutat si despre alte orase de pe acest topic, as vrea sa aflu informatii de la cei care au fost deja la Paris, sau au locuit prin zona si pot oferi informatii direct de la sursa, ca Google pot sa-l folosesc, nu-i asta problema. Deci sa spunem cam ce ar trebui si s-ar merita vazut in 2 zile, ca nu as vrea sa stau mai mult de doua zile.
    De asemeni, care ar fi zonele recomandate pentru cazare, pentru a se putea vizita cat mai mult la pas, nu din autobuze, sau alte mijloace de transport. Daca nu explorez pe jos locurile noi, degeaba le vad din mersul unui mijloc de transport.
    Multumesc anticipat!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    In vara anului asta (2012) m-am hotarat sa bifez Parisul, in drum spre Romania, iar asta se va intampla pe la inceputul lunii august, .......

...pana atunci io zic sa te apuci intai de invatat Franceza!
    ...e posibil sa nu fi "vazut cu ochi buni" nici ca roman si nici ca american!

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...pana atunci io zic sa te apuci intai de invatat Franceza!

am fost fluent in franceza cand am terminat liceul, dar au trecut vreo douaj'si ceva de ani de atunci. e un bun prilej sa exersez : )

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...e posibil sa nu fi "vazut cu ochi buni" nici ca roman si nici ca american!
    pai tu crezi ca n-o sa am alta treaba decat sa le flutur pasapoartele pe la nas? mi se rupe de ochii lor buni sau rai, ma duc sa vizitez, nu sa-mi fac prieteni

Pagina 10 din 16 PrimulPrimul ... 89101112 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Europa League/Liga Europa 2010-2011–trageri la sorti, discutii, info meciuri live
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 16.12.2010, 16:32
  2. Europa League/Liga Europa 2009-2010 live–discutii,info meciuri live, tragere la sorti
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 83
    Ultimul post: 25.02.2010, 19:36
  3. Mici (mititei)
    De dorianos în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 05.02.2007, 20:13
  4. analize la cei mici
    De marcel2007 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 31.07.2006, 02:31
  5. Vizitand Chicago
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 10.11.2004, 01:52

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii