Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 31 PrimulPrimul ... 2345614 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 310

Subiect: Flori, plante, grădinărit

Data nscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    29

Implicit

Pisoi,ai modificat-o genetic?Superb exemplar.Imi place si cana ce se vede pe masa.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data nscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat n original de elliane Vezi post
    Livia,spune-mi daca sint fragute cele postate de tine.Am si eu in Ro zmeura,care inca nu a avut ocazia,saraca,sa-mi faca fructe.
    Da Elliane, sunt chiar fragute, ai mei le-au gasit aici cand au cumparat casa. Sunt in partea din spate a casei. In fiecare an culeg cateva paharute. Zmeura am si eu cateva fire dar cred ca nu-i place locul unde le-am plantat, ca sunt parca in acceasi faza de 2 ani. Din pacate nu am alt loc unde sa le mut, daca fac 2-3 fructe pe fir, nu evolueaza neam.

Pisoi, aia e rosie "siliconata", nene , invidioasa mai sunt, cu ani in urma am avut si noi niste exemplare frumoase, in utimii ani insa.... nimic performant, nush ce rasaduri am nimerit ca nu am mai avut parte de rosii ca lumea.
    Ultima modificare făcută de livia; 21.07.2009 la 11:03. Motiv: adaugare

Data nscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

...nu e nici modificata genetic si nici siliconata ...daca ar fi fost sa fie asa, dupa sfaturile celor de specialitate ar fi trebuit sa-mi apara cel putin doua la fel (la hectar) ...alte chimicale nu pun in gradina de nici un fel ...rezultatele sunt excelente.

livia, nu planta numai un singur soi de rosii ...eu am luat cred ca vreo 6 soiuri ...iar pamanul tre sa-l alimentezi cu organice ...mai e problema si de polenizare, vreme, soare/umbra, umiditate, insecte, ...etc

elliane, cana e a mea, ...de cafeaua de dimineata si care imi reaminteste in fiecare dimineata ca sunt ...totusi roman chiar daca.....

...iaca si Coco-Palm-ul de la Trader Joes ....inca nu ne-am hotarat unde sa-l plantam

Data nscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Implicit Muscate si Hydrangea in Martha's Vineyard

"Nu spera cnd vezi miseii * La izbnda facnd punte, * Te-or ntrece nataraii, * De ai fi cu stea n frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dnsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Data nscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    29

Implicit

E adevarat ca,vara asta fierbinte,nu a priit ortenziilor mele.Nici calele nu prea s-au bucurat.
    In schimb au fost si "fericiti".

Mai este un "fericit",dar astept floarea deschisa.

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

elliane, mprăştiata de mine, nici nu văzuse pnă acum ultima ta postare, floare de cactus ca aceea pusă de tine nu am mai văzut pnă acum. Sunt frumoşi cactuşii, mai ales florile lor dar eu m-am ferit să ţin din cauză de spaţiu şi superstiţii, am adoptat odată o aloe vera, am ţinut-o vreo 3 ani, numai petru că fosta proprietară voia s-o arunce la gunoi. Anul ăsta n primăvară am plantat-o la marginea unei păduri, am vizitat-o şi am udat-o, e bine pnă acum, peste iarnă cine ştie dac-o rezista...

elliane şi alţii care mai urmăriţi topicul ăsta, vă mai aduceţi aminte de zambilele mele din primăvară?! Am făcut aşa cum ai zis tu, elliane, le-am udat ct mai rar şi le-am ţinut la nu prea multă lumină. Ce credeţi că am descoperit azi cnd am vrut să le ud din nou? O zambilă ncolţită, mă-ntreb cnd o să-nflorească, grăbita de ea...Am mutat-o ntr-un vas separat şi am pus-o la lumină, avea şi doi puişori pe care i-am pus napoi n vasul cel mare.

Ultima modificare făcută de fifi; 19.09.2009 la 11:04.

Data nscrierii
    25.06.2009
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Data nscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    29

Implicit

Fifi,du zambila in casa cind se lasa frigul.Va inflori,daca are lumina si caldura.

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

PăPăPPPăi, elliane, la mine nu există „afară” că' eu n-am nici măcar balcon deschis, ci numai un "solarium" unde ţin majoritatea plantelor din cauză că e singura ncăpere din apartamentul nostru de la etajul 7 unde am voie să fumez şi are doi pereţi din sticlă.

Nu-mi e teamă că nu-nfloreşte zambila, din contră, mi pare rău că-nfloreşte nainte de vremea ei...

edit: california, frumoase florile postate, sunt din grădina ta?
    Ultima modificare făcută de fifi; 19.09.2009 la 20:18.

Data nscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat n original de fifi Vezi post

Nu-mi e teamă că nu-nfloreşte zambila, din contră, mi pare rău că-nfloreşte nainte de vremea ei...
    Te asigur ca-i minunat sa ai o zambila inflorita in luna februarie.Mi s-a intimplat si mie.

Pagina 4 din 31 PrimulPrimul ... 2345614 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Flori de mina!
    De lara_iulia n forumul Divertisment jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 32
    Ultimul post: 05.09.2012, 03:32
  2. Flori
    De elliane n forumul Divertisment jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 23.03.2009, 17:41
  3. Ce flori plantati in gradina?
    De Felisa n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 62
    Ultimul post: 15.07.2008, 06:45
  4. Flori in Romania
    De safciu n forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.02.2008, 07:59
  5. Doar...flori!
    De lara_iulia n forumul Divertisment jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 286
    Ultimul post: 18.09.2007, 04:04

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •