Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 21 din 31 PrimulPrimul ... 111920212223 ... UltimulUltimul
Rezultate 201 la 210 din 310

Subiect: Flori, plante, grădinărit

Data nscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat n original de qualia Vezi post
    Big deal-u e cum o ingrijeste dupa ce-o planteaza sau cum face sa iasa o floare dintr-o saminta, nu-i intotdeauna usor, eu sint la stagiul de trials and errors.

Manolica, in ce zona esti? Zona de plante, 7, 8? La cald adica? Vad ca ai un adevarat mansion acolo si le mai merge si florilor bine.
    zona 7 e aici...
    Citat Postat n original de Melina Vezi post
    Orice amarat stie sa planteze o floare , big deal. Nu aveti si caprioare pe acolo ?
    asta e gen: sa vina caprioara sa manance floarea...
    nu sunt caprioare aici...

Citat Postat n original de FidelKatzo Vezi post
    nici nu indraznesc sa arat pozele astea la nevasta-mea,ca incepe sa imi faca reprosuri...

foarte frumos le-ai aranjat Manolica..!
    gracias bre, pana la urma-s niste flori...

Citat Postat n original de livia Vezi post
    Pai ne-a cam intrecut pe toti(toate) la capitolele astea 2, nici nu-mi mai vine sa mai postez florile de anul asta, ca par "jigarite" in comparatie cu cele super "bibilite" ale lui.
    curaj cucoana, sa zicem ca eu am mai multa rabdare...
    Ultima modificare făcută de manolica1; 27.06.2014 la 09:58.
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data nscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.239
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat n original de Melina Vezi post
    Este mare lucru ca cineva sa inteleaga de gluma fara sa se supere.

Salbaticia are farmecul ei , nu vad de ce Fidel ar avea retineri.

Gradina mea este foarte mica..Cand am inceput sa plantez m-am orientat dupa vecini,ca eu habar nu aveam de gradinarit..Am plantat tot felul de tufe care fac flori la diferite luni ale anului. Fica-mea a gasit o tuja in tren cand facea neveta si mi-a adus-o acasa. Am plantat-o in coltul casei si acum trebuie sa aiba 12-13m inaltime. In partea in care avem terasa am plantat trandafiri,din pacate este partea de west si au soare numai dupamasa. Asa ca au ramas mici si rahitici,in fiecare an imi propun sa ii scot dar sunt prea puturos.Unele tufe s-au facut asa de mari ca trebuie sa ma strecor printre ele cu masina de taiat iarba.
    Cand am vazut gradina lui Manolica m-a apucat asa o pofta de lucru si imi faceam planuri in minte unde sa ma apuc,noroc cu Gigi ca mi-a adus aminte ca acum avem CM in Brazilia..

Data nscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat n original de FidelKatzo Vezi post
    Gradina mea este foarte mica..Cand am inceput sa plantez m-am orientat dupa vecini,ca eu habar nu aveam de gradinarit..Am plantat tot felul de tufe care fac flori la diferite luni ale anului. Fica-mea a gasit o tuja in tren cand facea neveta si mi-a adus-o acasa. Am plantat-o in coltul casei si acum trebuie sa aiba 12-13m inaltime
    ..
    O ideie buna sa narezi imagina , am impresia ca daca din intamplare trec pe langa ea fara sa stiu unde stai o sa imi dau seama ca este a ta.

Citat Postat n original de manolica1 Vezi post
    asta e gen: sa vina caprioara sa manance floarea...
    nu sunt caprioare aici...
    ...
    I uite ce suparat este asta .

free your mind before your mind will set you free

Data nscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Asta e in spatele casei, face niste trompete portocalii si uneori apar la ele pasarile colibri. N-am reusit inca sa le prin in poza, se misca prea repede.

Trandafirul e printre putinii care nu au degerat iarna asta, majoritatea au degerat si i-am tuns scurt de tot, atata ca au dat lastari tineri si isi revin, nu au murit.

Mica gradina de legume, fasolea mi-au piscat-o ceva insecte sau naiba stie ce, rosiile si castravetii se dezvolta frumoas pana acum.

Da Pisoi, e loboda printre ele. Dupa ce culeg prima tura, las de samanata pentru la anul.

Ha ha, aici e marele meu proiect. De supararea ca bolta asta a ramas goala, a trebuit sa tai toate joardele de trandafiri catararatori care au degerat. Le va lua cativa ani sa ii vad iar sus. La baza e plin de menta si nu am vrut sap sa o scot. Am pus doua ghivece mari si in ele sunt castraveti care as vrea sa se urce pe bolta metalica. Ha ha, ar fi tare sa imi vad castravetii pe bolta, o sa zic ca s-au corcit trandafirii de erau inainte.

Manolica, anul asta am luat clopotei, cred ca sunt ca ai tai, sper sa reziste, am luat albi si rosii. Asta e locul umbrit unde am pus o gramada de plante care nu au supravietuit.

Ultima modificare făcută de livia; 27.06.2014 la 15:57.

Data nscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Aici am plantat un fir de trompete, din cele din spatele casei. Asta acum vre-o 5 ani. A crescut repede. E o planta care-mi place atata ca e belea curata. Se imprastie peste tot, din seminte si e greu de smuls, are radacini foarte adanci.

Asta e o mandevilla, am descoperit-o doar anul trecut dar imi place tare mult ca infloreste din primavara pana in octombrie.

Mi-au ramas mici pantalonii

Asta e tot o mandevilla dar alt model, nu e cataratoare, e curgatoare.

Sa nu uit, in oras la mine teii sunt in floare si e o placere seara sa le simti mirosul cand adie vantul.

Asta il las pe Pisoi sa ghiceasca ce este.

Fidele, posteaza si tu gradinita ca uite ca nici ale mele nu sunt bibilite.
    Ultima modificare făcută de livia; 27.06.2014 la 16:07.

Data nscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.124
    Putere Rep
    32

Implicit

Livia, multumim pentru pozele foarte frumoase. In ultima poza stiu ce e!
    Teiul e unul din pomii mei preferati, azi imi zicea mama ce frumos miroase teiul de la bunici ..s-a facut de 10-12 metri imi amintesc cum il udam cand eram copil si era cat mine..
    Dar sa stiti ca si doamna Olga are gradina frumoasa..

Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 27.06.2014 la 21:35.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data nscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.239
    Putere Rep
    40

Implicit

Cand am vazut pozele ce frumoase sunt iar m-am inhibat,voi sunteti latifundiari in comparatie cu mine..Frumoase flori si gradina ai Livia..!
    M-a dat gata grillul ala de pe terasa,cand ma gandec ce grill prapadit am eu imi vine sa ma ascund dupa cactusul lui Gigi.

ps. Recunosc ca am exagerat cu tuja mea de 12-13m, dar cand ma uit la pozele voastre simt nevoia sa ma laud. Azi de dimineata in timp ce mi-am baut cafeaua m-am uitat cu atentie si cred ca este cam 8-9m.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 28.06.2014 la 05:13.

Data nscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Eu va multumesc de aprecieri dar cum spuneam, la mine e mai salbatic asa. Ne-am gandit si la o varianta in care sa punem pietris sau mulch in jurul plantelor care vrem sa le avem dar sotul a zis mereu ca asa vrea, mai ca la tara, sa se simta ca-n fundu' curtii. Am picat in final amandoi de acord sa o lasam asa desi pentru pentru mine inseamna mai multa munca, buruienile crescand mai repede decat florile. In sfarsit, mai e de lucru. Gradina e muncuta mea, am scos iarba si am ingradit cu ceva piatra sa stopez iarba sa mai intre dar chiar si asa, anul urmator in primavara iarba apare si trebuie scoasa din timp pana nu prinde radacini ca lumea. Horteansiile de langa gradina sunt puse de mine in urma cu vre-o patru ani, am mutat din cele care le am pe latura din spatele casei, catre vecini, acolo am numai hortensii si bujori, am ratat bujorii infloriti anul asta la pozat. Imbraca bine pamantul si sunt si decorative, cresc tufe mari iar cand apar bulgarii chiar se vad bine. O sa le pozez cand sunt in toi.

Cel mai mult am de furca cu lastarii de copaci care apar peste tot. Sunt copaci mari in jur iar semintele lor zboara peste tot. Daca nu-i prind la timp cand sunt mici, e belea apoi sa-i scot din pamant. Ce nu am pozat e piesa de baza in curte, un artar care acopere cu umbra lui cam jumate din teren avand umbra buna in verile calduroase. E mai bun decat orice umbrela pentru ca sub el se creaza ca o briza. Nu era iarba taiata cand am facut pozele daca nu uit, o sa pozez si copacul.

Fidel, curtea nu e asa mare ca a "mesterului" . Iar gratarul ala nici macar nu e unul de-adevaratelea, ma refer la unul profesonist. Aici, la capitoul gratare asta e un gratar normal, din categoria "pentru toata lumea". Imi amintesc cand am venit in America ca mi se parea toate mai mari, de fapt si sunt. Probabil ca unde spatiul nu e asa o problema ca in Europa, toate se fac mai mari.

Data nscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

ce fin ne-a lucrat Livia...
    superbe florile si se vede ca sunt intretinute, intradevar buruienile imi dau de furca si mie, pana anul asta le scoteam una cate una mana, anul asta nu ma mai agit ca ma mut...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat n original de manolica1 Vezi post
    intre timp florile au mai crescut, zilele trecute, in camera cu flori am descoperit aceasta floare, e superba culoarea si zici ca este din ceara, seara miroase superb...

Manolică, planta se numeşte Hoya şi ntr-adevăr este impresionantă am şi eu una dar foarte mică n comparaţie cu a ta, am nţeles că nfloreşte după foarte mult timp, tu de cnd o ai?

grădinile voastre, manolică şi livia, arată superb!

Pagina 21 din 31 PrimulPrimul ... 111920212223 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Flori de mina!
    De lara_iulia n forumul Divertisment jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 32
    Ultimul post: 05.09.2012, 03:32
  2. Flori
    De elliane n forumul Divertisment jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 23.03.2009, 17:41
  3. Ce flori plantati in gradina?
    De Felisa n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 62
    Ultimul post: 15.07.2008, 06:45
  4. Flori in Romania
    De safciu n forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.02.2008, 07:59
  5. Doar...flori!
    De lara_iulia n forumul Divertisment jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 286
    Ultimul post: 18.09.2007, 04:04

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •