Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Locuri interesante prin NYC

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

Care ar fi locurile interesante pe unde se poate pierde timpul in weekenduri sau oricand cineva are cateva ore disponibile? Carciumi, taverne, baruletze, etc. Banuiesc ca noii veniti abia asteapta sa afle din experianta...experimentatilor [img]smileys/smiley101.gif[/img]

Guest

Implicit

Sorin, nu vrei sa ma lasi [img]smileys/smiley2.gif[/img].

Tii neaparat ca forumul NY sa fie revigorat [img]smileys/smiley4.gif[/img]

Ce pot sa spun, decat ca romanii din NY sunt putin mai privilegiati. Aici gasesti magazine alimentare romanesti, gasesti cofetaria "la Nita" cu savarine si alte prajituri cunoscute din tara, gasesti frecvent Muscatul Ottonel, Grasa de Cotnari. E drept gsesti cu mare usurinta si grasa de NY [img]smileys/smiley36.gif[/img]peste tot. Unele ajung pana la 400 pounds.

pe Queens blvd, sunt doua resturante romanesti. Harmony si Casa Romana. Mamaliguta cu branza si smantana, sarmalele, zacusca sunt ca la mama acasa. Daca vrei ceva mai deosebit, poti merge in Manhattan. Little Italy sau Soho sunt pline de minunatii. Buzunarul e conditia principala. Daca el e bine ticsit... lumea e a ta.

fel de fel de cluburi de noapte, cu promoteri care teasalteaza cu flyeresa intrii in clubul promovat de ei [img]smileys/smiley1.gif[/img], lume care canta prin parcuri pana spre dimineata, toate sunt acolo !

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

Hey Snuffy, e normal ca tzin ca forumul de NY sa fie revigorat mai ales cu doi

Guest

Implicit

Eeeeh, ai atins un subiect foarte sensibil.

Atractiile in NY nu sunt locale. Asta e ce nu vede cel ce nu sta aici. Atractiile sunt venie turiste [img]smileys/smiley36.gif[/img]. Stau putin, se plimba si pleaca.

Data înscrierii
    10.11.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu stiu daca mai citeste cineva acest "thread" de discutii, dar imi voi aduce "my 2 cents contribution"! Poate il revigoram!

--nu voi scrie nimic despre restaurante si cofetarii romanesti, caci Snuff si-a adus contributia[img]smileys/smiley1.gif[/img]si nu stiu prea multe despre baruri. Totusi: pt. tineretul doritor de dans (techno) nightclub Roxy aduce aproape in fiecare lunacite un DJ dintre ceimai buni din lume... lots of banging and shaking! Experienta poate fi interesanta si amuzanta in acelasi timpOh, destul de scumpa: intrarea aprox. $30, o sticla de apa $5. Don't ask me about the black market [img]smileys/smiley2.gif[/img]I have not a clue.

--cluburi / restaurante cu muzicajazz sunt locate downtown, in jurul New York University, destul de ieftine.

Parasind "entertaining" domain, viata culturala a NY-ului este bogata si speciala.Estenecesar timpsi sursa de informatii, caci depinde de anturaj.

--Metropolitan Museum of Art: stiti ca vinerea intrarea este gratis/sau numai 2-3 dolari la caserie. The American Wing este ca o gradina interioara, splendid amenajata, unde puteti petrece citeva momente de liniste simeditatie, cu o carte, relaxant; sau Egyptian Room; apoi, puteti lua liftul (dupa ce intrebati left & right) pina la Roof Terrace, de unde puteti admiraprivelistea spre Central Parksi spreambele East & West. Ieftin!

--O plimbare la World Financial Center--din pacate minus Turnurile Gemene [img]smileys/smiley7.gif[/img]Promenada pe malul Hudson River a fost refacuta. Civilizat, curat, decent;localnici cu carucioare si catzei, joggers. Este si un mic park, puteti sta pe iarba si admira apusu.Un moment placut, mai alespe apus. Apusul spre New Jersey este mangific. Daca aveti noroc sa fiti acolo cind vasele de croaziera Queen Marysi/sau Elizabeth sunt pe apa, atunci ati avut noroc. Nu costa decit metroul!

--Stiti ca exista cinematografe de arta unde ruleaza filme straine,citeodata chiar si un film romanesc:Angelica (downtown)Paris, Lincoln Center (costa aprox. $10) In timpul verii in piatzeta de la Lincoln Center au programe "free" de jazz si dans!!

--Window shopping! Cel mai rafinat loc de plimbare,dupa parerea subsemnatei, este Madison Avenue de la 50s in sus, spre 80-90. Boutiques, antiques, jewelery...

--campusul universitatii Columbia: intre 114-116 Street & Broadway (sa nu va lasati influentati de cei care va spun ca nu este safe; misinformation) Zona este ultrapopulata cu studenti si considerata "chic." A well hidden secret pt. astronomii amatori: Telescopul de pe acoperisul cladirii Pupin Hall care gazduieste Astronomy& Astrophysics Dept. este deschis vinerea seara, de la 8-9PM in sus. Dar depinde de vreme. Daca ceruleste senin (cum a fost pe 7 noiembrie--eclipsa totala de luna) atunci va puteti conversa cu galaxiile! No joking, it's free! Pt. toata lumea. Sambata au program pt. kids, asa ca cei cu copii se pot prezenta pt. diferite workshops--again, it's free.

Plus ca in zona sunt doua catedrale celebre:Riverside Cathedral, si St. John the Divine. Au concerte mereu, dar trebuie platit un bilet. Nu intotdeauna. Citeodata au "free mass" cu muzicade Bach gratis...

</script>

Data înscrierii
    02.11.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    30
    Putere Rep
    0

Implicit

Ma declar nemultumita [img]smileys/smiley19.gif[/img]

Unde e statuia vesela, cocotatul in Empire State Building (ca se pot lua bilete de pe net, fara a fi obligat sa te duci intr-o zi anume si asta te scapa de cel putin 2 ore de stat la coada), unde e Times Square, Central Park???? Iar de muzeu stiam ca doar daca te duci spre inchidere(vineri) e gratis [img]smileys/smiley17.gif[/img]sau cel putin scria in pliant [img]smileys/smiley9.gif[/img]
    Crede si nu cerceta :D

Data înscrierii
    10.11.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Cleo4a

Ma declar nemultumita [img]smileys/smiley19.gif[/img]

Unde e statuia vesela, cocotatul in Empire State Building (ca se pot lua bilete de pe net, fara a fi obligat sa te duci intr-o zi anume si asta te scapa de cel putin 2 ore de stat la coada), unde e Times Square, Central Park???? Iar de muzeu stiam ca doar daca te duci spre inchidere(vineri) e gratis [img]smileys/smiley17.gif[/img] sau cel putin scria in pliant [img]smileys/smiley9.gif[/img]
    Statuia vesela??? Lamureste-ma, te rog, despre ce statuie este vorba. Statuia Libertatii?? Stately, yes, but far from jolly-merry character.

Draga Cleo, te intereseaza sa stii unde este Times Square, locatia geografica, sau unde este TS in postul meu, care nu s-a vrut un ghid al NY-ului, cred ca iti dai seama. Daca as descrie toata experienta mea de 16 ani in acest oras, probabil ca asi ocupa tot spatiul forumului. Nu am scris nimic despre New York Public Library, the Research Library, cladirea cu lei de la 42nd St. cu Fifth Ave., unde intrarea este libera, si despre multe alte obiective turistice mai mult sau mai putin cunoscute--Cloisters, de ex. Sau despre dept. stores, Bloomingdale, sau Saks 5th Ave., sau Lord & Taylor, ca sa nu mai vorbim de Macy's (prea aglomerat pt. gustul meu) Lista este mult prea lunga.
    Si sunt convinsa ca exista locuri de vizitat si experimentat de care nu am avut habar, in toate boroughs, Manhattan si Brooklyn si in Bronx, Harlem si chiar in Queens. Astept comentarii, sugestii de alti newyorkezi. In fond, de aceea exista acest Forum!
    Daca te intereseaza ceva anume, intreaba-(ma)! Just Ask![img]smileys/smiley25.gif[/img]

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

Foarte interesante informatii ne dezvalui tu aici Mado. Am sa tin cont de sugestiile tale cand mai trec prin NY.

Snuff si Sauzimdebine sunt newyorkezi si poate vin si ei cu ceva la acesta discutie [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    10.11.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Any time, Sorin!

Dar sa nu sofezi in NY. Metroulsi bus-urile.

I'm a subway mutant specie.

Just kidding!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

Din nefericire pentru mine am sofat chiar prima data cand am fost in NY si bineinteles ca m-am ratacit [img]smileys/smiley36.gif[/img]Problema a fost cu podurile, ca neavand macar harta si cautand dupa ureche o adresa am platit taxe pe la poduri de mi-a venit rau [img]smileys/smiley19.gif[/img]

Nu prea am avut timp sa vizitez prea multe pt ca de doua ori cand am fost, am avut doar cate o zi la dispozitie, dar macar am fost la statuie, am luat Manhattan-ul la pas, am vizitat Gemenii (existau pe vremea aia) si alte cateva locuri. Una peste alta a fost foarte interesant.

De o chestie inca nu sunt sigur: se face sau nu la dreapta pe roshu in NYC?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Linkuri interesante si utile
    De în forumul Info diverse,bilete avion,posturi tv/radio,cluburi,juridic
    Răspunsuri: 38
    Ultimul post: 11.05.2011, 09:35
  2. Locuri de vacanta
    De Rebela în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 27.09.2009, 17:54
  3. Este cineva prin Rhode Island sau prin zo
    De b_nvalentin în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.07.2008, 13:59
  4. Biografii "interesante"
    De agora în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 23.03.2006, 05:30

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •