Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 19

Subiect: Orice incepe cu

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

lorenbelle Guest

Implicit

Muchas gracias, de verdad, muy amable!

Am o mare rugaminte, stiu ca suna ca a cauta acul in carul cu fan..E posibil sa iau cumva legatura cu o anume romanca care traieste in Montreal, sau cel putin asta stiam de ea acum vreo 5 ani, si care se numeste Bianca Heroiu? Cum pot sa o caut? Ma gandesc ca a luat si ea legatura cu comunitatea romaneasca..Poate un spatiu virtual recupera o prietenie din coplilarie? Am nevoie de o anume metoda sau de noroc?

Un salut,

Loredana

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Loredana, in primul rand bine ai venit pe acest forum! [img]smileys/smiley1.gif[/img]

In al doilea rand, pot spune ca nu e chiar la fel cu a cauta un ac in carul cu fan, dar nici usor nu e sa gasesti pe cineva despre care stii ca s-ar putea (deci nu e sigur) sa fie in Montreal. Pot sa-ti spun insa ca mai multe capete gandesc mai bine decat unul si ca iti va fi mai usor sa faci investigatii in acest sens cu ajutorul unor persoane amabile si saritoare cum inclin sa cred ca sunt vizitatorii nostri. Iti doresc multa bafta in ceea ce priveste gasirea prietenei tale!

Data înscrierii
    01.06.2004
    Locație
    Romania
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

[B]

CHER MONSIEUR (MADAME)

Je voudrais vous annoncer que je me suis interesse aux Autorites Roumaines et a l

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

Monsieur Radu Lucian,

Cred ca mai nimerit ar fi sa postezi ceva in romaneste, in cazul in care cunosti limba, bineinteles. Dupa nume asa s-ar parea. Dar, nu-i obligatoriu ca daca ai un nume romanesc sa cunosti si limba. Am cunoscut un caz, dar asta-i alta poveste. De ce remarca asta? Nu cred ca altii, in afara de vorbitorii de limba romana, viziteaza forumul asta.

Referitor la doleanta ta, de a avea un job in Canada, nu esti singurul. Crede-ma! Putin probabil, dar nu imposibil, sa-ti poti aranja un job de la distanta. Personal nu cunosc pe nimeni, doar ceva cazuri in mediul academic. Mai indicat ar fi sa obtii o viza de rezident permanent, sa vii "sur place" si pe urma sa incepi sa faci sapaturi pt. a gasi un job in Canada. In general companiile de pe aici au de unde alege (dintre cetatenii si rezidentii permanenti), nu prea le vad in a-si bate capul sa aduca pe cineva din afara.

Iti doresc succes!
    Kiddy

Guest

Implicit

mai kiddy mai, da tu esti cam dur cu bietii oameni. poate ai fost si tu in situatia de a cauta posibilitati de a ajunge in canada pe vremuri si stii cum este cind faci orice este posibil sa obtii ceea ce vrei. ai si dreptate, ca totusi toata lumea stie romaneste pe aici, da omu' s-o fi gindit ca poate citesc si bastinasi canadieni mesajele din intimplare[img]smileys/smiley2.gif[/img]

just a thought[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Data înscrierii
    31.05.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    2.102
    Putere Rep
    24

Implicit

pt. kiddy : nu conteaza ceea cespui - conteaza cum o spui. din pacate stilul tau elimina mesajul care in esenta este adevarat

pt. radu lucian : daca tot ai ajuns pana aici incearca sa spui din nou ceea ce vrei siin romaneste.nu se stie de unde sare iepurele. cat despre dorintata de a ajunge in canada si de ceea ce poti face pentru astanu pot da sfaturi. ce pot sa-ti spun este ca orice este binevenit. daca stai si nu actionezi nu vei reusi niciodata. asa ca ...continua.

in rest sauzimdebine

Guest

Implicit

Pentru romanii din Canada a aparut un site de mica publicitate gratuit, la adresa anunturi.ca. Mie mi se pare o idee excelenta.

Mihai

Data înscrierii
    28.01.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Stimati membri ai Comunitatii Romanesti din Montreal

Sunt un tanar Roman care s-a decis a incepe procedura de emigrare in Canada. Cred ca stiti cum este pentru ca ati trecut cu totii prin aceasta. O multime de intrebari si dileme. In parte m-am pus la punct cu tot ce inseamna intregul proces si cu viata in Canada. Dar as fi interesat daca exista cineva caruia as putea sa-i trimit CV - ul meu pentru a putea sa-si dea cu parerea despre sansele ce le-as putea avea emigrand.

Asadar, daca exista cineva care ar dori sa ofere un sprijin cu o parere va rog a-mi da de stire pentru a putea trimite documentul.

Cu deosebit respect,

Lucian

lucian.horga@rdslink.ro

Data înscrierii
    14.10.2004
    Locație
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Am vazut ca mai cauta cineva acul in carul cu fan si incerc si eu. Caut doua persoane, fosti colegi de serviciu, stabilite in Canada, ma gansesc ca poate viziteza forumul si cine stie, Cristian Vieru si Gratiela Partoaca. Ziceam ca e doar o incercare firava fara prea multe sanse de reusita, dae putin maimult decat nimic.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. F1 - orice sfat
    De eurov în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 08.09.2007, 07:29
  2. incepe DV 2008
    De boo0709 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 13.10.2006, 09:41
  3. Orice incepe cu...
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Southeast
    Răspunsuri: 97
    Ultimul post: 14.04.2005, 05:45
  4. Orice incepe cu
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast
    Răspunsuri: 122
    Ultimul post: 24.02.2005, 09:01

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi