Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Poze de vacanta - Mexico 2009

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.468
    Putere Rep
    26

Implicit Poze de vacanta - Mexico 2009

Am ajuns in sfarsit sa prelucram din poze si sa facem ordine. Am sa incerc sa le pun in ordine cronologica, sa incerc sa va port cu imagini si cateva cuvinte prin locurile umblate.

Enjoy!

Vedere din avion - aceasta nu e poza noastra, este de pe internet, dar da o imagine a ceea ce inseamna Cancun. Cancunul este asezat in partea de est Peninsulei Yucatan, in partea de sud a Mexicului. Zona e cunoscuta ca si Mayan Coast ( Coasta Mayana) datorita civilizatiilor de dinainte de venirea spaniolilor, in zona asta, mayasii.
    Mayasii erau foarte avansati in stiinte legate de Pamant si astronomie, faimosi pentru precizia calculelor lor si pentru complexitatea ritualurilor religioase. Toata zona abunda de saituri arheologice si simbolurile acestei civilizatii. Mayasii ca si populatie au fost in majoritate exterminati de catre spanioli, dar un numar restrans inca traiesc in zona.

Ultima modificare făcută de hazel; 21.03.2009 la 15:52.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.468
    Putere Rep
    26

Implicit Prima impresie

dupa ce am lasat valizele din mana.

Voi mai reveni cu aceleasi imagini in diverse alte momente ale zilei si ..noptii. Dar pentru acum, ne indreptam spre Chicken Itza.
    Ultima modificare făcută de hazel; 21.03.2009 la 16:56.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.468
    Putere Rep
    26

Implicit Vizita la zona arheologia de la Chicken Itza

Inainte sa plecam in vacanta ne-am tot interesat ce se poate face unde mergem. Asa ca imediat ce am ajuns am inceput sa ne interesam de excursii si nu am stat mult pe ganduri sa ne retinem prima excursie, la zona arheologica de la Chicken Itza.

Excursia a avut ca prima oprire un loc unde este o cenota. Cenotele sunt considerate minuni ale naturii ale statului Yucatan. Sunt peste 3000 de cenote in Yucatan si sunt un fel de gropi sapate de natura in limestone si umplute cu apa. Unele sunt subterane iar altele, ca aceasta, la suprafata. Asta e umpluta cu apa limpede si curata si vizitatorii pot sari in ea. Am indraznit sa sar si eu si a fost o senzatie ciudata Unele cenote erau folosite si ca locuri de sacrificiu. Cea din poza nu a fost folosita pentru asa ceva.

Zona este una dintre cele mai impresionante asezari mayase, culminand cu magnifica piramida a lui Kukulcan.

Pana cu putin timp inainte sa vizitam ne-a spus ghidul ca se putea urca pe piramida, dar la un moment dat a fost inchisa datorita faptului ca multi simteau nevoia sa isi inscriptioneze numele si alte memorii pe momumente. Piramida este de fapt construita deasupra alteia. De pe aceste piramide se oficiau sacrificiile umane - ati vazut filmul lui Mel Gibson -Apocalypta? incepe cu un astfel de sacrificiu. De asemenea sacrificiile se oficiau si aruncand oamenii de vii in cenotele din apropiere, un fel de gropi naturale umplute cu apa. Pe vremea aceea era o onoare sa iti sacrifici viata, pentru ca mergeai in rai in loc sa mergi iad, cica
    Sacrificiile se faceau prin taierea capului sau prin scoaterea de vie a inimii din piept.
    Personal am fost incantata sa vad piramida asta pentru ca in filmul Frida apare pictorita ecaladand aceasta piramida impreuna cu Trotky, care se refugiase in Mexic ca sa nu fie omorat de Stalin.

Cenota unde se oficiau sacrificii umane

Jacuzzi mayas

Arta mayasa -

In apropierea zonelor arheologice mayasii sunt in numar mai mare concentrati. Traiesc din vanzarea artei populare, sunt extrem de saraci. Cu turismul, multi dintre ei vorbesc mai bine engleza decat spaniola.
    Ghidul ne-a povestit ca in vremurile stravechi copiilor mici li se presau fruntile sa li se faca plate, era un semn de noblete. De asemenea li se puneau de mici un pendul in fata ochilor ca sa devina incrucisati, era si acesta un semn de noblete.

Din nefericire nu am fost inspirata sa fotografiez pe mayasi. Au trasaturi specifice si sunt foarte scunzi, mai scunzi decat mexicanii. Mexicanii sunt de fapt considerati metisi intre spanioli si maya. Ni s-a spus ca maya sunt scunzi nu intamplator, ci pentru ca au regresat in inaltime pe timpul ocupatiei spaniole pentru ca au fost infometati si tinuti pe fasole si porumb.

Next..Isla Mujeres ( Insula Femeilor sau a Muierilor )
    Ultima modificare făcută de hazel; 21.03.2009 la 17:23.
    Einstein

Data înscrierii
    27.01.2006
    Posturi
    3.528
    Putere Rep
    24

Implicit

Superba aceasta zona Hazel! Cred ca, de neuitat acest concediu!
    Multumim ca ne delectezi cu atatea frumuseti!
    Ultima modificare făcută de lebada; 22.03.2009 la 13:45.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.063
    Putere Rep
    16

Implicit

vecinaaa mai vreau poze..

ce-mi faci..nu imi e gandul decat la vacanta..soare, plaja, volei..apa, valuri..iar soare..iar plaja..

vreau poze mai multe plsss.

chiar asa, unde-mi umbli azi??
    "Every person, all the events of your life, are there because you have drawn them there.
    What you choose to do with them is up to you"

- from "Illusions, The Adventures of a Reluctant Messiah"

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.468
    Putere Rep
    26

Implicit Isla Mujeres

Multumesc fetele

Azi am fost cu ai mei si la cumparaturi pentru detox Sad, cum ai petrecut la munte?

Deci, sa purcedem catre Isla Mujeres - stiam de la Livia ca i-a placut mult acolo. S-a dovedit ca si pentru noi a fost una dintre cele mai frumoase zile de vacanta.

Dis de dimineata ne-am imbarcat pe barca si baietii din echipaj au inceput curand antrenul. Paharele cu tequila sunrise, Mexicola si alte variatii de bauturi simple cu tequila curgeau in continuu.

Ca sa iesi in larg catre Isla, trebuie sa trecem printr-o laguna cu mangrove, unde culoarea apei este de niste variatii de turquoise fantastice.

Spre iesirea din Laguna, corabia Captain Hook, care se pare ca este autentica, din sec 17

Iesim in larg din laguna si culorile marii sunt la fel de frumoase

Trecem pe langa o nava militara mexicana

Ajungem pe insula

Einstein

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.468
    Putere Rep
    26

Implicit Isla Mujeres cont.

Dupa o sedinta de snorkeling si luatul pranzului inchiriem un golfcart ca sa dam un tur de insula.

Vedere catre Garrafon Park

Cumparand inghetata de la vanzatorul ambulant

Cel mai de est punct al Mexicului

Tarmul marii

Insula are structura din limestone, o roca foarte moale si poroasa si usor de corodat.

Suntem fascinati de salbaticiunea tarmului si de formatiunile de limestone. In curand vom intra in orasel...

Ultima modificare făcută de hazel; 22.03.2009 la 22:45.
    Einstein

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.468
    Putere Rep
    26

Stil si culoare mexicane - din mers

Intrand in oras

VW de colectie

Einstein

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.468
    Putere Rep
    26

Dupa o zi fantastica si plina de impresii, e timpul sa ne indreptam spre casa

In port

Privind in urma cu ... melancolie \

Se zareste Cancunul

Parasailers

Dupa cateva pahare de tequila sunrise ( well, more like "tequila sunset" this time )

Vantul serii batea destul de puternic

Cancun din ce in ce mai aproape si sfarsitul unei zi extraordinare

Einstein

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.001
    Putere Rep
    30

Implicit

hazel vacanta voastra se vede a fost reusita,prin pozele tale ne-ai adus din caldura si farmecul locurilor vizitate .

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Fotografii din Franta - poze personale, poze care ne plac, "diverse"
    De JulianM în forumul Comunitatea romaneasca din Franta
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 17.07.2010, 10:30
  2. Poze din vacanta
    De în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 43
    Ultimul post: 25.07.2008, 00:24
  3. Poze din vacanta
    De light în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 03.07.2008, 02:40
  4. E cineva din New Mexico?
    De danafaina în forumul Comunitatea romaneasca din Southwest
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 18.03.2008, 15:28
  5. ID in New Mexico
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18.01.2008, 20:18

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi