Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 82

Subiect: Vrem sa ne mutam in San Diego

Data înscrierii
    05.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit Vrem sa ne mutam in San Diego

Salutare,

Eu si sotia mea (ambii in jur de 30 de ani, fara copii) locuim in prezent intr-o suburbie a Seattle-ului si ne-am cam saturat de vreme. Vrem sa ne mutam mai la soare. Am studiat putin California, si San Diego ni se pare cel mai bun loc pentru noi in acest moment.

Este cineva din SD care ne poate da detalii despre cartierele cele mai bune de locuit, eventual sa ne recomande citeva complexuri de apartamente. Bugetul nostru pentru chirie e undeva la 1200 - 1400 USD/luna pentru 1 BR. Dorim ca zona in care sa ne mutam sa fie cit mai aproape de aeroport. Am prefera sa fie cit mai aproape de ocean .

Multumesc,
    Daniel

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.467
    Putere Rep
    26

Implicit

Citat Postat în original de dennyx Vezi post
    Salutare,

Eu si sotia mea (ambii in jur de 30 de ani, fara copii) locuim in prezent intr-o suburbie a Seattle-ului si ne-am cam saturat de vreme. Vrem sa ne mutam mai la soare. Am studiat putin California, si San Diego ni se pare cel mai bun loc pentru noi in acest moment.

Este cineva din SD care ne poate da detalii despre cartierele cele mai bune de locuit, eventual sa ne recomande citeva complexuri de apartamente. Bugetul nostru pentru chirie e undeva la 1200 - 1400 USD/luna pentru 1 BR. Dorim ca zona in care sa ne mutam sa fie cit mai aproape de aeroport. Am prefera sa fie cit mai aproape de ocean .

Multumesc,
    Daniel

Sper sa vina Anda sa te ajute cu informatii. Faceti o alegere superba, San Diego mi-a ramas la inima! (nu va plangeti de vreme, azi avem parte de o zi extraordinara, insorita si calduta it was loong due! ) Succes!
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    04.08.2005
    Locație
    CA
    Posturi
    1.481
    Putere Rep
    21

Implicit

Buna Daniel - zonele cautate de voi ar fii: Ocean Beach, Point Loma, North Park, Mission Hills, Kensington.

Trimite-mi un PM si vorbim mai mult.

Daca dai un serach pe craigslist cu zonele mentionate mai sus i-ti poti face o idee mai buna.

Cand veniti in SD?

Anda
    Never be afraid to say what you feel.You can only die once ;)

Data înscrierii
    15.09.2009
    Locație
    Australia, Phoenix, AZ and TBD...
    Posturi
    77
    Putere Rep
    5

Smile

Citat Postat în original de dennyx Vezi post
    Salutare,

Multumesc,
    Daniel
    Dennyx, si pe noi ne bate gandul dar nu suntem 100% hotarati....cum vi se pare San Diego? Cel mai mult ma ingrijoreaza situatia economica...v-at gasit repede joburi?

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.467
    Putere Rep
    26

Implicit

Citat Postat în original de Oana Mc Vezi post
    Dennyx, si pe noi ne bate gandul dar nu suntem 100% hotarati....cum vi se pare San Diego? Cel mai mult ma ingrijoreaza situatia economica...v-at gasit repede joburi?

Asta ne retine si pe noi - gasirea de joburi. Altfel, piata de real estate e buna-rau, in sensul ca au scazut preturile la case, inainte mi se pareau f mari.

Fost din nou in San Diego in primavara, superb ca de obicei, plecat cu inima franta. Si la Seattle a fost frumos de tot vara asta, din pacate nu intotdeauna avem vremea asta frumoasa.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    15.09.2009
    Locație
    Posturi
    77
    Putere Rep
    5

Implicit

Citat Postat în original de hazel Vezi post
    Asta ne retine si pe noi - gasirea de joburi. Altfel, piata de real estate e buna-rau, in sensul ca au scazut preturile la case, inainte mi se pareau f mari.

Fost din nou in San Diego in primavara, superb ca de obicei, plecat cu inima franta. Si la Seattle a fost frumos de tot vara asta, din pacate nu intotdeauna avem vremea asta frumoasa.
    Hazel, noi am stat 2 ani in Phoenix, Arizona si am plecat deja de acolo, momentan suntem in Romania intr-o vacanta prelungita. Decizia va trebui luata in curand oricum....credeai ca prea mult soare iti poate da depresie exact ca si prea multa ploaie? Am subestimat desertul sau mi-am supraestimat puterea de adaptare la o clima atat de dura.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.467
    Putere Rep
    26

Implicit

Oana, de depresie de la multa ploaie si mai ales nor, cum e in Seattle, am auzit. De depresie dela prea mult soare nu dar te cred. Stii care e culmea? Compania mea a cumparat candva o companie din Arizona si la toti le-au facut relocare aici. Unul cate unul au plecat inapoi la Phoenix pentru ca tanjeau dupa soarele lor...dar ei s-au nascut acolo. Probabil ca nici eu nu as sta acolo...
    Einstein

Data înscrierii
    15.09.2009
    Locație
    Posturi
    77
    Putere Rep
    5

Implicit

Citat Postat în original de hazel Vezi post
    Oana, de depresie de la multa ploaie si mai ales nor, cum e in Seattle, am auzit. De depresie dela prea mult soare nu dar te cred. Stii care e culmea? Compania mea a cumparat candva o companie din Arizona si la toti le-au facut relocare aici. Unul cate unul au plecat inapoi la Phoenix pentru ca tanjeau dupa soarele lor...dar ei s-au nascut acolo. Probabil ca nici eu nu as sta acolo...
    Daca s-au nascut acolo, da...aveam si eu colegi de munca nascuti in Phoenix care nu aveau nici o problema...dar pentru mine a fost f deprimant. In primele 6 luni am fost ok, ooo, ce frumos e sa ai soare in fiecare zi...Dupa o vreme nu stii unde sa te mai ascunzi de el, este si foarte sticlos si nu prea exista anotimpuri.
    Verile sunt un cosmar, 5 luni nu poti iesi din casa, iar cand vine vremea mai buna, adica 30 de grade, nu ai unde sa iesi pentru ca este un oras f boring. Noi am locuit inainte in Melbourne, Australia si trecerea de la vegetatia luxurianta la nisip si cactusi, precum si trecerea de la un oras dinamic, cosmopolit la "tara" si-au spus cuvantul.

Te cred ca nu ai mai auzit de depresie de la prea mult soare, nici eu, pana m-am imbolnavit

Cel mai bine este sa fie un echilibru, extremele nu sunt bune. Voi de cat timp stati in Seattle?

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    Lala Land
    Posturi
    2.562
    Putere Rep
    23

Implicit

San Diego...hmmm! Din cate stiu eu acum piata joburilor este cam slaba in SD! Am fost de cateva ori in SD...si sincer nu mi s-a parut ca as putea gasi acolo ceva ce nu gasesc in LA!Pardon..am gasit-o pe Anda! Poate doar faptul ca per general este mai curat decat in LA! Dar daca pui in balanta asta(curatenia) si ailalta(joburile) parca tot e mai bine la mine-n sat! E doar o parere subiectiva!
    De fapt SD mi se pare un oras prea linistit pentru gusturile mele.Dar pentru o familie cu copii poate fi orasul perfect! De gustibus non est disputandum!

We are the people our parents warned us about.
    -- Jimmy Buffett

You know there is a problem with the education system when you realize that out of the 3 R's only one begins with an R.
    -- Dennis Miller

Life is what happens to you while you're busy making other plans.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.467
    Putere Rep
    26

Implicit

Citat Postat în original de Oana Mc Vezi post
    Daca s-au nascut acolo, da...aveam si eu colegi de munca nascuti in Phoenix care nu aveau nici o problema...dar pentru mine a fost f deprimant. In primele 6 luni am fost ok, ooo, ce frumos e sa ai soare in fiecare zi...Dupa o vreme nu stii unde sa te mai ascunzi de el, este si foarte sticlos si nu prea exista anotimpuri.
    Verile sunt un cosmar, 5 luni nu poti iesi din casa, iar cand vine vremea mai buna, adica 30 de grade, nu ai unde sa iesi pentru ca este un oras f boring. Noi am locuit inainte in Melbourne, Australia si trecerea de la vegetatia luxurianta la nisip si cactusi, precum si trecerea de la un oras dinamic, cosmopolit la "tara" si-au spus cuvantul.

Te cred ca nu ai mai auzit de depresie de la prea mult soare, nici eu, pana m-am imbolnavit

Cel mai bine este sa fie un echilibru, extremele nu sunt bune. Voi de cat timp stati in Seattle?
    Wow, ati locuit in Australia? SI nu va e dor?? Eu as vrea candva sa locuim la Sidney

Noi in Seattle suntem de 9 ani. AM fost si suntem incantati de vegetatie si relief si natura in general - ocean, munti, lacuri rauri, etc E zona safe, scolile sunt bune si joburi foarte multe cu toata industria de software, aviatie, telefonie si altele.

Dar dupa 8 ani m-a ajuns si pe mine si am suferit de depresie de la vreme innorata...Iarna si toamna tarzie ploua si daca nu ploua e innourat. Vara este superb.

Divo, sa nu te superi, prefer San Diego de o mie de ori LA-ului. Mi se pare modern, curat si din ce am observat este foarte multa viata si acolo. Sunt convinsa ca sunt mult mai multe oportunitati in LA, de aceea deocamdata prefer sa raman in Seattle decat sa ma mut in sud
    Einstein

Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. vrem sa ne mutam in germania
    De maribu în forumul Comunitatea romaneasca din Germania
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 13.09.2010, 12:29
  2. Vrem sa ne mutam in Houston
    De în forumul Comunitatea romaneasca din Southwest
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 30.08.2007, 01:46
  3. am vrea sa ne mutam in San Antonio.