Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 26

Subiect: Schimbarea de provincii în Canada

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Schimbarea de provincii în Canada

A auzit cineva ceva despre facilităţile pe care le ai la schimbarea provinciilor în Canada? Eu vreau să plec din Toronto şi am auzit că poţi beneficia de somaj dacă spui că vrei să părăseşti provincia, pur şi simplu pe motive medicale cum ar fi imposibilitatea de a mai rezista la umiditatea din Ontario, fără să se ceară nu ştiu ce documentaţie sau investigaţii medicale.

De fapt pe mine mă face să mă gândesc la o schimbare oraşul ăsta mare, zgomotos şi cam violent, a început să mă sufoce, vreau mai multă siguranţă pentru fetiţa mea şi mai multă linişte pentru mine, deja îmbătrânesc şi aş vrea să mă retrag „mai la ţară”.

Mă gândesc la Alberta, Edmonton, Calgary, orice părere, experienţă, sugestie e mai mult decât binevenită.

Vă mulţumesc anticipat!

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    21

Implicit

fifi, eu sunt de cativa ani aici dar nu am auzit de ceva facilitati atunci cand te decizi sa scimbi locatia pe motive de sanatate. E adevarat ca nic nu m-a interesat relocarea in canada.

Mutarea din Ontario in Alberta eu una o consider chiar o idee buna. Am vizitat si Toronto, si cele doua orase mentionate de tine din Alberta. Ti-as sugera Calgary-ul. Ideea e sa-ti gasesti job, in rest viata e mai "lejera" sa zicem comparativ cu Toronto. Banuiesc ca toate aste ale stii si sunt convinsa ca ai facut cercetari..Singurele diferente sa fie cele legate de taxele provinciale(diferite si desigur mai mici in Alberta)..altfel, viata e un pic mai ieftina si mai linistita decat in Toronto.

Succes in alegerea locului potrivit.
    "Every person, all the events of your life, are there because you have drawn them there.
    What you choose to do with them is up to you"

- from "Illusions, The Adventures of a Reluctant Messiah"

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Fifi, sotul meu s-a mutat candva de la Toronto la Vancouver. CHestia e ca el era in somaj pe atunci, fiind proaspat dat afara de la compania lui in urma restructurarilor. Nu a trebuit decat sa isi transfere somajul in provincia BC.

Acum nu stiu ce facilitati sunt pentru cineva care doreste sa se mute. L-am intrebat pe el daca cineva beneficiaza de anumite facilitati ca de ex. ajutor de somaj. A spus ca din ce stie el da, se poate beneficia in conditiile in care demonstrezi ca ai motive sa parasesti provincia si un eventual job acolo. Mi-a dat exemplul cu sotia care trebuie sa isi paraseasca locul de munca dintr-o provincie ca sa se mute dupa sotul ei care a fost detasat in alta provincie. Nu avem cunostinte de cum s-ar putea face cu motive medicale.

In legatura cu orasele de care intrebi, cred ca sunt mai sanatoase pt familii cu copii. Dar pe mine nu m-ar mana sa ma duc acolo din cauza ca ar fi chiar mai frig decat in To. Imi aduc aminte ca in To nu scapam de sinuzita iarna.
    Iti urez si eu succes la gasitul locului unde sa va fie bine.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Vă muţumesc fetelor, frigul nu este o problemă pentru noi, răcim de vreo 2 ori pe an, toamna şi primăvara şi chiar şi atunci ne ţine foarte puţin şi fără prea multe complicaţii, fiica mea în 5 ani a făcut de 2 ori temperatură, o dătă din cauza varicelei şi altă dată de la o gripă adusă de la şcoală.

Frigul nu este chiar o problemă în Canada dacă nu ai tu ceva sensibilităţi, în Canada sunt condiţii peste tot.

În Toronto din cauză de prea multă forţă de muncă job urile nu sunt aşa grozav plătite, ceri mai mulţi bani, îţi spune că nu are fără să-i fie teamă, pentru că oricând se găseşte un nou venit, zelos şi conştiincios care se mulţumeşte şi cu puţin. În Calgary şi Edmonton am văzut pe website ul de job uri, aceeaşi poziţie cu a mea, muuuuulte mai bine plătită, fără măcar să se ceară experienţă, nimic... Mă gândesc acum la diferenţa de preţuri de acolo, chirii, mâncare, pentru că după real estate nu prea te poţi lua, şi la Toronto arată preţuri uriaşe dar totuşi nu e chiar aşa...

mai e o chestie care mă înfioară, începând cu anul viitor fiica mea va merge la middle school, gimnaziu. Guvernul nu mai asigură în Toronto transport la şcoală începând cu această vârstă, trebuie să meargă cu mijloace de transport în comun. Lucruri care se bat în cap, la daycare nu mi-o mai primeşte de la 10 ani dar de la 11 ani nu-i mai asigură transportul la şcoală. Am înţeles că în alte provincii, chiar şi oraşe mai mici din Ontario, le asigură autobuz de şcoală inclusiv la liceu.

Mi-e teamă, şcoala ei este la doi paşi de liceul unde anul trecut în vară a fost împuşcat acel băiat, Toronto este violent, zici că dacă nu te expui eşti în afara pericolului dar în liceu au pătruns arme şi a fost împuşcat, în timpul cursurilor, un copil, ce siguranţă să mai ai să-i dai drumul pe stradă singură...

ceva trebuie să fac, poate totuşi văd aceste postări şi oameni care locuiesc acolo, Edmonton, Calgary şi mă mai lămuresc şi pe mine puţin, ca să ştiu şi să fiu sigură de ce decizii iau.

Data înscrierii
    17.02.2009
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit salut

nu stiu eu foarte multe despre Calgary, am sosit anul trecut in iunie, dar voi incerca sa pun in cuvinte cum vad eu orasul, in speranta ca poate iti va fi de folos, ptr ca si tu la randul tau ne-ai fost de ajutor.
    orasul este situat langa munti, la o inaltime de app 1200m, aerul este foarte uscat, de aceea iarna frigul nu se simte atat de puternic, in plus vantul cald numit Chinook face ca iarna sa fie chiar suportabila. vara este foarte cald, dar scurta. GST este de 5%, taxa pe salariu de 30%, din ianuarie anul acesta nu mai platim Alberta health care-ul, noi avem un apartam 2 bdr inchiriat la $975, + bills. industria orasului este bazata pe petrol si gaz, locuri de munca sunt, unele chiar bine platite, transportul in comun este bine dezvoltat, insa aici se conduce foarte mult. un bilet de tren este 2.70(90 min), abonam lunar pe transit este $83. preturile la imobiliare au scazut foarte mult, insa din auzite provincia noastra o duce inca bine. eu inca sunt in cautare de un job mai bun, insa depinde foarte mult de ceea ce sti sa faci si cata vechime ai. foarte multe companii ofera beneficii cum ar fi dental pay, medical pay, iti match RSp-ul, si altele. orasul este foarte intins, nu stiu foarte multe despre scoli si sistemul de educatie de aici insa o prietena are copii la scoala catolica, se spune ca e cea mai buna, in comparatie cu cea publica. viata e linistita, oameni din toate colturiile lumii, parerea mea este ca partea de S.W si S.E este cea mai sigura parte a orasului. si aici auzi impuscaturi si batai, majoritatea din partea gang memb.
    din pacate trebuie sa fug la munca, dar daca este ceva ce am omis te rog sa ma intrebi, iar daca voi sti am sa raspund.

multa bafta si sanatate

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

maimu şi dacă stau să mă gandesc nu pot să-mi aduc aminte cine eşti, nu-mi aduc aminte să fi ajutat pe cineva vreodată

Lăsând gluma la o parte, informaţiile tale sunt foarte folositoare şi încurajatoare, îţi mulţumesc mult. Unde îţi cauţi tu locuri de muncă, dă-mi şi mie ceva link uri, poate tu eşti mai la curent fiind acolo.

Din ce mi-ai spus până acum, un singur lucru nu am înţeles, ce ai vrut să spui prin faptul că „taxa pe salariu este de 30%”, nu de alta dar sună cam înfricoşător.

Data înscrierii
    17.02.2009
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

e ok sa pun link-uri? daca nu e imi cer scuze, da e atunci:

http://jb-ge.hrdc-drhc.gc.ca/srch_en...=09&Student=No

https://pehcmw1.calgary.ca/psc/pdhr/...IEW_JOBS.GBL?&

http://www.workopolis.com/work.aspx?...chId=723245544

http://jobsearch.monster.ca/Search.a...=km&cy=CA&vw=b

http://regionalhelpwanted.com/AdvSea...20is%20Calgary

scuze nu stiu nici eu cum sa ii zic dar aproape 30% din salariu se duce in EI, CPP SI TAX. ca ce e una si ce e alta nu stiu, dar banutii tot ni ia.

ma bucur ca pot fi de ajutor si iti doresc multa bafta.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de maimu Vezi post
    e ok sa pun link-uri? daca nu e imi cer scuze, da e atunci:
    da, e ok sa pui linkuri atata timp cat nu o faci cu o tenta vadita de reclama sau spam ci pentru a ajuta alti forumisti cu informatii, asa cum ai facut tu.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Mulţumesc de link uri, maimu cele locale mă interesau mai mult, jobbank, monster le ştiam şi eu dar mă enervează că-s pline de anunţuri de la agenţii de plasament cu care nu m-aş încurca nici bătută.

Totuşi pe ele am găsit aceeaşi poziţie cu a mea de acum, muuult mai bine plătite.

Taxele nu ajung la 30% chiar şi adunate, ne ia destul, ai dreptate dar nu chiar atât, m-ai făcut să-mi sară inima din piept.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Sotul meu la viata lui numai cu agentii a rezolvat, inclusiv cand a schimbat provinciile si tara. Cum s-a mutat in Vanc, sau cand a venit la Seattle, primul lucru ce l-a facut a fost sa iti trimita rezumeul la 1-2 agentii cu care mai lucrase si la Toronto. Dintr-un job de contract de la o agentie a ramas permanent la compania la care e acum. Si parerea mea e ca atunci cand esti nou intr-un loc o agentie e foarte buna. Inclusiv primul meu job mai de doamne-ajuta in Toronto tot prin agentie l-am obtinut.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Provincii însîngerate-1918 - anul impliniriilor naţionale Cicerone IONIŢOIU
    De Cojocaru OLD în forumul Despre Romania si despre romani-forum general
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 22.04.2010, 04:27
  2. Schimbarea din tine
    De Melina în forumul Sondaje/Polls
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 25.10.2009, 16:26
  3. Prelumgirea sau schimbarea vizei!!!
    De dog48 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 26.02.2007, 01:04
  4. Schimbarea pasaportului
    De credinta în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 31.01.2007, 06:31

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •