Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 26

Subiect: Schimbarea de provincii în Canada

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de hazel Vezi post
    Sotul meu la viata lui numai cu agentii a rezolvat, inclusiv cand a schimbat provinciile si tara. Cum s-a mutat in Vanc, sau cand a venit la Seattle, primul lucru ce l-a facut a fost sa iti trimita rezumeul la 1-2 agentii cu care mai lucrase si la Toronto. Dintr-un job de contract de la o agentie a ramas permanent la compania la care e acum. Si parerea mea e ca atunci cand esti nou intr-un loc o agentie e foarte buna. Inclusiv primul meu job mai de doamne-ajuta in Toronto tot prin agentie l-am obtinut.
    da, si eu tot prin intermediul agentiilor mi-am gasit locul de munca. E mult mai simplu..le spui cine esti, ce stii si ei iti gasesc..ramane sa fii acceptat si sa-ti placa si tie locul, compania..benefits, etc, etc. Sunt agentii care se respecta, care lucreaza numai cu companii top si sunt foarte selectivi cand reprezint ape cineva.
    "Every person, all the events of your life, are there because you have drawn them there.
    What you choose to do with them is up to you"

- from "Illusions, The Adventures of a Reluctant Messiah"

Data înscrierii
    17.02.2009
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

https://pehcmw1.calgary.ca/psc/pdhr/...IEW_JOBS.GBL?&

asta este site-ul unde city isi pune posturile, eu ce am mai facut am intrat pe site-ul companiilor si am upload CV meu, sa il aiba acolo ca nu se stie.
    din pacate acum lucrurile sunt un pic cam shubrede, nimeni nu prea vrea sa angajeze ca de le e frica, apoi e luna februarie si toata lumea e plecata in vacanta, astept si eu martie sa vedem ce se intampla.
    si eu am aceeasi parere, fifi, fara angentii, nu am incredere deloc, dar nu se stie niciodata unde ajungem.

pana una alta... sanatate si bafta multa

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Problema cu agenţiile de plasament e că sunt foarte multe în ultimul timp şi nu şti daca sunt sau nu serioase, foarte multe din ele mint în legătură cu posibilitatea de angajare permanentă şi oferă numai job uri temporare, în care te plătesc ei nu compania pt care lucrezi. Din asta şi trăiesc.

maimu, nu am acordat atenţi asupra ce ai spus despre asigurarea de sănătate, deci înainte trebuia să plăteşti dar acum nu? Spune-mi puţin despre asta sau dă-mi unde anume să citesc.

mulţumesc!
    Ultima modificare făcută de fifi; 24.02.2009 la 04:21.

Data înscrierii
    17.02.2009
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

Implicit

http://www.health.alberta.ca/health-...ance-plan.html
    da, pana anul asta in ianuarie se platea $40/ pers/luna. acum ei spun ca e de ajuns ptr o perioada. de obicei sau in cele mai multe cazuri angajatorul plateste aceasta suma. in cazul in care nu esti angajat sau din cine stie ce alt motiv, era datoria ta sa platesti cei $40.
    si noi am fost sfatuiti sa ne facem acest card, altfel orice consultatie trebuia platita ca si cum nu eram rezidenti ai acestei provincii.
    mai multe detalii vei gasii pe site-ul postat.
    in acest caz, multa sanatate

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    21

Implicit

fifi,

sa-ti povestesc, de doua zile ma aflu in Edmonton-Alberta. Am mai fost acum cativa ani, dar anul asta in doua zile parca am vazut mai bine oraselul. Ca sa vezi, cum Sad_Rain se gandeste le fifi (nu te intreba de ce..ca n-ai sa gasesti raspunsul..nici macar eu nu il stiu..so renunta)..am pus intrebari pe aici legat de "schimbarea de provincii"..Explicatii in detaliu cu procentaje si sume nu am..dar am cateva pareri de la doua persoane ce s-au mutat din Toronto in Edmonton. Una de un an, alta de 5 ani, amadoua avand cam aceleasi pareri:
    -viata mult mai calma pentru persoanele ce au copii (safe, nu asa mare agitatie)
    -vremea destul de diferita- vara nu este aceeasi umiditate care e in Toronto, iarna..se pare ca e cam la fel
    -preturile si posibilitatile de achizitionare a unei locuinte mult diferite (in bine) fata de Toronto
    -scolile mai micute comparativ cu scolile mari (cu numar foarte mare de elevi) din Toronto (si spun ele ca dau impresia unei familii in sensul ca fiecare elev e cunoscut de principal, profesori etc)
    -despre jobs..depinde (ambele si-au gasit job-ul aici in Edmonton) si apoi au facut mutarea..

Oraselul nu e urat, are parti frumoase..atat cat am vazut eu..se pare ca sunt si parti triste (ca in orice alt oras din lume)

ps. cei cu care am vorbit erau canadieni nascuti, crescuti in Ontario
    "Every person, all the events of your life, are there because you have drawn them there.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Ştiu că te gândeşti la mine, mi-am dat seama de prima dată când ai postat aici, exact, aceleaşi motive le am şi eu aşa cum am spus şi multe altele, personale. Totuşi de ce mă gândesc mai mult, mă ia o frică de o simt şi-n maduva oaselor, frica pt riscurile schimbării şi perioada de acomodare a fiicei mele, ei încă nu i-am spus nimic de planurile mele. Dacă era vorba numai de mine, sau dacă mai aveam pe cineva nu mi-ar fi fost aşa de greu. Încă mai am timp, ideal ar fi să se întâmple la sfârşitul verii, înainte de a începe ea şcoala.

mulţumesc sad_rain, mulţumesc maimu şi la toţi ceilalţi care vă gândiţi la noi.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    21

Implicit

fifi, daca mai ai intrebari spune-mi si intreb..aflu direct de la sursa..(mai sunt aici cateva zile bune..so, poti intreba)

Despre cea mica nici nu trebuie sa-tifaci griji. Toata mutarea e spre binele ei..si sa stii ca sunt si universitati bune in Alberta..serios..noah..vezi eu deja ma gandesc departe

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de sad_rain Vezi post
    fifi, daca mai ai intrebari spune-mi si intreb..aflu direct de la sursa..(mai sunt aici cateva zile bune..so, poti intreba)

Despre cea mica nici nu trebuie sa-tifaci griji. Toata mutarea e spre binele ei..si sa stii ca sunt si universitati bune in Alberta..serios..noah..vezi eu deja ma gandesc departe
    Cred că glumeşti cu ce am îngroşat eu acolo, păi tu nu ai habar cu ce creatură am eu de-a face, mă vezi pe mine cum sunt?! ei, s-o vezi pe ea, nu ţi-ai mai dori copii pe lumea asta. )

Departe mă gândesc şi eu, nu e nimic rău în asta, apreciez efortul tău dar am încă timp, am învăţat că nu e sănătos să iei decizii de la o zi la alta, aşa că petrece-ţi timpul cât mai plăcut cât stai acolo, ţine legătura cu amicii tăi şi vom mai vedea noi ce-o fi, numai zile să avem şi capul să fie sănătos că-n rest le ducem pe toate.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Cred că glumeşti cu ce am îngroşat eu acolo, păi tu nu ai habar cu ce creatură am eu de-a face, mă vezi pe mine cum sunt?! ei, s-o vezi pe ea, nu ţi-ai mai dori copii pe lumea asta. )

Departe mă gândesc şi eu, nu e nimic rău în asta, apreciez efortul tău dar am încă timp, am învăţat că nu e sănătos să iei decizii de la o zi la alta, aşa că petrece-ţi timpul cât mai plăcut cât stai acolo, ţine legătura cu amicii tăi şi vom mai vedea noi ce-o fi, numai zile să avem şi capul să fie sănătos că-n rest le ducem pe toate.
    Desigur fifi ca tu stii mai bine. succes!

hehe legat de copii nu cred ca ma sperie ceva..ca sa-mi doresc sa nu mai am inca un puiut mic..
    BTW: nu e nici un efort..ca daca ar fi fost..ma gandesc ca nu il faceam..sau poate..cine mai stie..Si eu sunt la fel de sincera ca si tine.

Succese fifi in luarea deciziei care sa-ti fie pe plac.
    Ultima modificare făcută de sad_rain; 28.02.2009 la 19:36.

Data înscrierii
    19.08.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    112
    Putere Rep
    13

Smile

Buna FIFI, poate te hotarasti si vii in Alberta.....ne mai putem intalni, nu se stie niciodata....

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Provincii însîngerate-1918 - anul impliniriilor naţionale Cicerone IONIŢOIU
    De Cojocaru OLD în forumul Despre Romania si despre romani-forum general
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 22.04.2010, 04:27
  2. Schimbarea din tine
    De Melina în forumul Sondaje/Polls
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 25.10.2009, 16:26
  3. Prelumgirea sau schimbarea vizei!!!
    De dog48 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 26.02.2007, 01:04
  4. Schimbarea pasaportului
    De credinta în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 31.01.2007, 06:31

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •