Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 12 din 12 PrimulPrimul ... 2101112
Rezultate 111 la 118 din 118

Subiect: Doar legume

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Vinete cu Rosii

Ingrediente:
    2 vinete potrivite
    4 rosii potrivite
    usturoi (dupa gust)
    1 fir busuioc
    oregano
    ulei (de masline sau nu)
    sare,
    piper

Preparare:
    Vinetele se taie rondele si se lasa cu sare sa se scurga aprox 30 min. Se prajesc intr-o tigaie cu putin ulei pe o parte si pe alta apoi se scot pe un servet sa se absoarba uleiul.

Rosiile se decojesc, se taie cubulete se amesteca cu usturoiul pisat cu busuiocul maruntit si cu un pic de ulei.

Intr-un castron de servit mare sau in castroane individuale se pune cate un strat de vinete un strat de rosii.

Se serveste cu smantana sau cu cascaval ras. Pentru post se poate servi ca atare. (Eu prefer sa le fac in castronase individual - e mai usor de servit).
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Mancare de Gutui

Ingrediente:
    2 kg gutui,
    200 gr zahar,
    100 ml ulei,
    50 gr faina,
    100 ml vin alb.

Preparare:
    Gutuile nu se curata de coaja, doar se spala foarte bine si se sterg cu un servet de bucatarie.

Se taie apoi in sferturi si se curata de seminte si de partea tare din apropierea lor, apoi se taie felii potrivite, ca acelea de portocala.

Se trec feliile pe rand, prin faina si tot pe rand se prajesc in ulei bine incins apoi se scot in alt vas.

In uleiul ramas se pune restul de faina si zaharul si se amesteca pe foc pana incepe sa se caramelizeze zaharul.

Se stinge cu 100 ml vin amestecat cu 300 ml apa si se mai dau cateva clocote, amestecand ca sa nu se faca cocoloase.

Se toarna peste gutuile prajite si se mai clocotesc impreuna cateva minute.

Se serveste calda sau rece.

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit marian42

In primul rand LA MULTI ANI ! pentru ziua de ieri . Eu ti-am raspuns . Probabil ca nu o sa raspunzi la intrebarea mea de ce ti-ai ales ca avatar semnul unui binecunoscut partid din aintea celui de-al doilea razboi mondial care a esuat lamentabil .

In resst s-auzim numai de bine .

p.s. vasele de lut rezistente la flacara ( aragaz ) au ajuns si in ROMANIA de mult .

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de don_mario001 Vezi post
    DE vase din lut care rezista la flacara din italy ai auzit ?
    Nu, recunosc spasit asta, insa am si o scuza pe masura: sunt surd.
    Da' tu crezi c-au auzit multi de asa minunatie? Basca spui ca se gateste "pe plita", astfel ca nu s-ar pune problema daca rezista sau nu la flacara... Ideea-i ca eu le-as cali-n tigaie si abia p-orma le-as pune-n vasul de lut. Nu afirm ca-i mai bine asa, da-i mai comod.
    Mon cher, revin si-ti spun pentru ultima oara, p-orma esti liber ca pasarea cerului din partea mea:
    - sa copiezi la-ntamplare retete de pe saituri specializate, neverificate, ne'ncercate, nu-ti aduce nici tie si nici userilor cititori niciun beneficiu.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Marian 42

INCEARCA SA ACHIZITIONEZI UN VAS DE LUT ITALIENESC SI O SA VEZI CE GUST MINUNAT CAPATA ORICE GATESI IN EL
    PLITA ARAGAZ MASINA DE GATIT .....ETC
    DACA O SA FII INCANTAT DE VASELE DE LUT ITALIENESTI INCEARCA SI UN VAS ROMAN

CU STIMA

don_mario001

P.S.
    BISERICA SF ILIE GORGANI DIN BUCURESTI ITI SPUNE CEVA ?( PE LANGA CEA MAI MARE CATAPETEASMA DIN ROMANIA -12 m lungime )
    TE VEI INTALNI ACOLO CU NISTE CAMARAZI .

Ca sa nu mai incarc sectiunea culinara a forumului cu postari off topic, am sa-ti raspund la intrebarea pusa aici in topicul "Spalatorilor de vase", la "Discutii generale"

marian42
    Ultima modificare făcută de marian42; 10.09.2009 la 01:21.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ......in schimb anul asta am avut o recolta considerabila de loboda si rosii ....si ma gandeam sa fac suc de rosii ...ca sa termin cura de ciorbe ...si sa ma delectez cu “Bloody Mary” ...
    Pisoi, n-am avut norocul tau sa am supraproductie de rosii anul asta dar am fost la piata (da, in Detroit avem piata ) si pentru ca aratau asa bine am luat nu mai putin de o lada. Cand ti-am citit postarea, ciorbe ... rosii m-a dus gandul la o supa de rosii cu galuste si pana nu am facut-o nu mi-a dat pace pofta. Sa-ti mai zic ca in copilarie nu ma omoram? Ca facea mama ca trenu ca strambam din nas? Ca i-am zis aseara ce-am gatit si-a bufnit-o rasul?

Daca cuiva ii este pofta, va dau si reteta:

Am pus la fiert 1 ceapa, 2 morcovi, 2 bete de telina, si-un pastarnac in 3l de apa .
    Separat, intr-o craticioara am pus cateva linguri de ulei la incins si am adaugat rosiile (4 mari )dupa ce le-am dat pe razatoare. Le-am lasat pana au scazut la jumate.

Zarzavatul se poate scoate sa ramana supa limpede sau pasa intr-un blender si va iesi o supa mai cremoasa. De data asta le-am pasat.

Dupa ce am pasat zarzavaturile le-am pus inapoi in supa de zarzavat apoi am adaugat sucul de rosii fiert separat (se poate face si din suc de rosii la cutie).

Galustile le-am facut din 2 oua si 8 linguri de gris, la fel ca orice galusti pentru supa.

Un sfat, daca faceti supa crema, asa cum am facut eu, fierbeti galustile separat si adaugatile in supa.

Condimete am pus doar sare si piper macinat, pe gustate iar la final patrunjel verde. Dupa gustul meu este mai buna cand se raceste.
    Ultima modificare făcută de livia; 16.09.2009 la 10:24. Motiv: corectie

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Livia, supa asta arta demential. meriti o bulina rosie la cat rau mi-ai facut lol
    As inghiti si farfuria aia.
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Multam keyframe14, buline ca buline, mai teama mi-ar fi de te-ar auzi mama.
    Parca as auzi-o "pai cand iti spuneam eu...... "

Pagina 12 din 12 PrimulPrimul ... 2101112

Subiecte similare

1. Un tanar in cautarea unei tinere simple doar si doar in NYC/NJ/NH
    De FLYZOUL în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 21.09.2009, 17:55
  2. I 130 in Romania? Sau doar in USA
    De fgamp în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 29.03.2009, 10:33
  3. Doar o vorba...
    De christianT în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 27.03.2008, 17:36
  4. viata-doar un vis?
    De idontknow în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 76
    Ultimul post: 23.01.2008, 10:21
  5. Doar...flori!
    De lara_iulia în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 286
    Ultimul post: 18.09.2007, 04:04

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •