Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 118

Subiect: Doar legume

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit Doar legume

Nu sint vegetariana(desi ar fi bine),dar imi place sa pregatesc pentru fiecare fel de carne,garnituri de legume,verdeturi si tot ce poate ajuta sa maninci mai putina carne.Am invatat aici acest lucru,venisem doar cu pure de cartofi si diverse salate crude.
    Mi-a solicitat retete o colega de forum careia vreau sa-i fac pe plac.Ma bucur daca mai pot servi si altor fete.N-am vrut sa le amestec cu retete de prajituri si daca mai este un alt topic de gen asta il rog pe Sorin sa ma mute acolo,ca nu prea stiu sa caut in arhiva.
    Budinca de dovlecei si ardei:
    Daca pregatesti pentru doua persoane:
    2 dovlecei taiati rondele fine
    un ardei (posibil rosu)
    2 oua
    2 linguri de faina
    3 linguri de parmezan(se poate inlocui cu cascaval ras)
    Am lasat 1/2 de ora legumele taiate si sarate la scurs intr-o sita.
    bati intr-un castron cele doua oua(nu prea mult).Adaugi legumele scurse de apa,parmezanul si faina.Condimentezi dupa gust.

Am pregatit doua forma de budinca pe care le-am acoperit cu staniol ca sa pot scoate bina budinca dupa coacere

Le-am aranjat in farfurii,putin mai dichisite,pentru ocazie

Cind pregatesti pentru mai multe persoane,in tava tot cu staniol,lasi sa se raceasca si dupa aceea tai portii.
    Pofta buna.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Arata fain Elliane ,cred e si gustoasa reteta ta ,mi-ar fi bun pentru meniul de Sf. Valentin ...
    E binevenita ideea , topicul cu preparate din legume ,mai nou gatesc spanac si brocoli ,are nevoie corpul nostru sa consume legume/verdeturi in acest anotimp ,ce bine ca ai retete "vegetariene",voi aprecia daca iti faci timp sa le postezi,merci.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Loniia,este foarte gustosa,acompagnata cu un gratar,carne pane,piept de puiut.Am sa postez pe masura ce le pregatesc,ca sa si exemplific.Broccoli,daca dupa ce-i fierbi,calesti putina ceapa si-i dunstui impreuna,poti sa condimentezi si pasta.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    Loniia,este foarte gustosa,acompagnata cu un gratar,carne pane,piept de puiut.Am sa postez pe masura ce le pregatesc,ca sa si exemplific.Broccoli,daca dupa ce-i fierbi,calesti putina ceapa si-i dunstui impreuna,poti sa condimentezi si pasta.
    Urmaresc si eu retele cu sufletul la gura, si pot sa spun ca sunt o vegetariana convinsa pana in varful unghiilor.
    Important este ca orice masa vegetariana sa contina 2/3 carne 1/3 salata. Carnea preferata poate fi de porcule, vitelus, puiutz sau chiar pestisor, fie si de aur dar daca nu imi indeplineste trei dorinte, il prepar cat ai zice peste.

ps pestele fara oase, binenteles,
    am gasit varianta ideala a gusturilor angeliene in materie de peste, si anume Pangarius, dupa cele experimentate la Marele Dezmatz de Crap in Saramura.
    Ultima modificare făcută de angeline; 14.02.2009 la 02:11.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de angeline Vezi post
    Important este ca orice masa vegetariana sa contina 2/3 carne 1/3 salata. Carnea preferata poate fi de porcule, vitelus, puiutz sau chiar pestisor, fie si de aur dar daca nu imi indeplineste trei dorinte, il prepar cat ai zice
    Parca a scris fiu-meu care zice"Cea mai buna leguma-i carnea".

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Cam asa se traduce si la noi , cu legumele ,"cea mai buna leguma e carnea "... insist cu preparatele din legume ,gatesc peste ,pui si vita iar porc foarte rar...trebuie sa tin cont de membrii familiei mele, daca ar fi dupa mine demult treceau pe meniu vegetarian...

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Fetelor, dar cineva pe aici stie sa gateasca tofu in asa fel incat sa fie si gustos? Mi-a ramas o cutie de la tata care nu prea are voie carne si nu ma pricep sa il gatesc asa ca sa aiba un gust de mancare. Adica as putea sa il arunc intr-o tocanita sa se faca acolo, dar parca visez la ceva mai gustos.

Mersi anticipat!
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de hazel Vezi post
    Fetelor, dar cineva pe aici stie sa gateasca tofu in asa fel incat sa fie si gustos? Mi-a ramas o cutie de la tata care nu prea are voie carne si nu ma pricep sa il gatesc asa ca sa aiba un gust de mancare. Adica as putea sa il arunc intr-o tocanita sa se faca acolo, dar parca visez la ceva mai gustos.

Mersi anticipat!
    hazel..cusiguranta nu te asteptai sa-ti raspund eu..

eu tofu il folosesc si la omleta, si la un sos simplu pentru paste..sauu, tai feliute, marinezi cu diferite sosuri care tie iti plac (soy sos, otet, un pic d eulei de masline) si alte condimente..bagi la cuptor..iese super bun, si poti manca cu rice, paste..etc, etc.

alte retete mai complicate nu stiu..dar cel mai mult mie imi place baked sau in omleta. Este o proteina buna mai ale pentru cei ce nu iubesc carnea.
    "Every person, all the events of your life, are there because you have drawn them there.
    What you choose to do with them is up to you"

- from "Illusions, The Adventures of a Reluctant Messiah"

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

aha - foarte bine doamnelor ca vazui si eu acu la spartu' targului mancaruri si retete! taman' ce mancai neste carne de porc in untura (macar am muncit s-o incalzesc).
    mie dintre toate legumele imi place desigur carnea de porc (eventual cu muraturi)! mai bag si shaorme si KFC-uri la greu ca e rapid.
    Da eu as vrea sa trec pe salate ca nu-i a buna cu slana ceapa si-alte derivate. ce sanse am? salata bulgareasca stiu sa fac - altceva...nu prea dar am bunavointa ca se impune!

PS. ma consolez cu gandu' ca nu-s singura vegetariana convinsa. vaz ca mai sunt si altii

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de sad_rain Vezi post
    hazel..cusiguranta nu te asteptai sa-ti raspund eu..

eu tofu il folosesc si la omleta, si la un sos simplu pentru paste..sauu, tai feliute, marinezi cu diferite sosuri care tie iti plac (soy sos, otet, un pic d eulei de masline) si alte condimente..bagi la cuptor..iese super bun, si poti manca cu rice, paste..etc, etc.

alte retete mai complicate nu stiu..dar cel mai mult mie imi place baked sau in omleta. Este o proteina buna mai ale pentru cei ce nu iubesc carnea.
    Mananc tofu ,gata preparat,condimentat cu marar sau chimen la mic dejun sau seara, nu stiam ca il pot prepara in acest fel sad-rain.o data cumparasem simplu si chiar simteam ca trebuie sa fac ceva cu el ,l-am razuit pe macaroane scurte am pus condiment , smantana si l-am pus in cuptor pentru a se omogeniza .

biliboaca i-a treci mataluta pe aici cu reteta de salata bulgareasca...multam anticipat !
    Ultima modificare făcută de Loniia; 18.02.2009 la 13:54.

Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Un tanar in cautarea unei tinere simple doar si doar in NYC/NJ/NH
    De FLYZOUL în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 21.09.2009, 17:55
  2. I 130 in Romania? Sau doar in USA
    De fgamp în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 29.03.2009, 10:33
  3. Doar o vorba...
    De christianT în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 27.03.2008, 17:36
  4. viata-doar un vis?
    De idontknow în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 76
    Ultimul post: 23.01.2008, 10:21
  5. Doar...flori!
    De lara_iulia în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 286
    Ultimul post: 18.09.2007, 04:04

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •