Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 19

Subiect: aplicare cetatenie americana

Data înscrierii
    26.10.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    118
    Putere Rep
    11

Implicit aplicare cetatenie americana

Salutare!
    Cu cat timp inainte de cei 5 ani poti aplica pt cetatenie (citisem undeva 90 zile). In momentul cand am intrat in US aveam 25 ani si nu am semnat chestia cu selectiv services...nici nu-mi aduc aminte de asa ceva. Se poate sa am probleme acum din cauza respectivei hartii?
    Si inca ceva....sotia are viza F1(suntem casatoriti de 2 ani ). Trebuie sa astept sa primesc efectiv cetatenia, sau pot aplica inca de acum si pt ea pt adjustment of status? O sa avem si un bebe la vara...iar sotia asteapta raspuns pt intrare in rezidentiat aici (cu ajutorul lui Dumnezeu poate reusim)....dar in cazul in care nu incepe rezidentiatul, si viza de student expira...cam ce variante am avea ...
    Va multumesc anticipat la toti.
    Ultima modificare făcută de ralux; 09.02.2009 la 03:04.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.710
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de ralux Vezi post
    Salutare!
    Cu cat timp inainte de cei 5 ani poti aplica pt cetatenie (citisem undeva 90 zile).
    Citez:

“To become a naturalized United States citizen, one must be at least eighteen years of age at the time of filing, a legal permanent resident of the United States, and have had a status of a legal permanent resident in the United States for five years less 90 days before they apply (this requirement is reduced to three years less 90 days if they (a) acquired legal permanent resident status, (b) have been married to and living with a citizen for the past three years and (c) the spouse has been a U.S. citizen for at least three years prior to the applicant applying for naturalization.) They must have been physically present for at least 30 months of 60 months prior to the date of filing their application. Also during those 60 months if the legal permanent resident was outside of the U.S. for a continuous period of 6 months or more they are disqualified from naturalizing (certain exceptions apply for those continuous periods of six months to 1 year). They must be a "person of good moral character", and must pass a test on United States history and government. Most applicants must also have a working knowledge of the English language.There are exceptions, introduced in 1990, for long-resident older applicants and those with mental or physical disabilities. This requirement for an ability to read, write, and speak English is not regarded as too difficult, since the test requires that applicants read and write in English.”

Ghidul de naturalizare il gasesti aici:
    http://www.uscis.gov/files/form/N-400.pdf

Instructiuni in legatura cu completarea aplicatiei pentru naturalizare N-400 gasesti aici:
    http://www.uscis.gov/files/form/N-400ins.pdf

Formularul N-400 (expira la 31 decembrie 2009) il gasesti aici:
    http://www.uscis.gov/files/form/N-400.pdf

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    Lala Land
    Posturi
    2.562
    Putere Rep
    24

Implicit

Este foarte important cum ai luat rezidenta!Daca ai venit cu loteria si erai sub 26 de ani,ai fost automat inregistrat in Selective Service! Trebuie doar sa intri la ei pe site,si sa introduci numele,SSN-ul si data nasterii!
    Da,pentru cetatenie se pot trimite actele cu 90 de zile inainte de implinirea celor 5(sau 3 dupa caz) ani de cand ai primit GC-ul!Pentru a putea aplica pentru sotia ta,trebuie ca sa ai mai intai cetatenia!Abia apoi se face AOS!
    Daca (Doamne fereste) ii este refuzat rezidentiatul,si in consecinta viza(cred ca e vorba de H1),va putea reintra in legalitate dupa ce iti iei tu cetatenia,si vei aplica pentru ea!Dar...ar fi binevenite mai multe amanunte!
    Bafta multa!

We are the people our parents warned us about.
    -- Jimmy Buffett

You know there is a problem with the education system when you realize that out of the 3 R's only one begins with an R.
    -- Dennis Miller

Life is what happens to you while you're busy making other plans.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    2.566
    Putere Rep
    22

Implicit

Salutare!
    In momentul cand am intrat in US aveam 24 ani si nu am semnat chestia cu selectiv services...nici nu-mi aduc aminte de asa ceva. Se poate sa am probleme acum din cauza respectivei hartii?
    Regret sa-ti dau vestea asta.. dar Selective Service System (http://www.sss.gov/ ) este foarte important pt aplicatie si motiv extrem de serios de respingere. Pe aplicatie de cetatenie vei gasii o sectiune unde va trebuii sa completezi numarul de inregistrare cu SSS.(pe langa asta va trebuii sa atasezi si o copie a cardului de inregistrare) Daca nu te-ai inregistrat trebuie sa explici “de ce?” Incerc sa presupun ca daca ai o explicatie deosebita, poate reusesti sa-i indupleci. Trebuie sa consulti un avocat.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    Lala Land
    Posturi
    2.562
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de claudiunj Vezi post
    Regret sa-ti dau vestea asta.. dar Selective Service System (http://www.sss.gov/ ) este foarte important pt aplicatie si motiv extrem de serios de respingere. Pe aplicatie de cetatenie vei gasii o sectiune unde va trebuii sa completezi numarul de inregistrare cu SSS.(pe langa asta va trebuii sa atasezi si o copie a cardului de inregistrare) Daca nu te-ai inregistrat trebuie sa explici “de ce?” Incerc sa presupun ca daca ai o explicatie deosebita, poate reusesti sa-i indupleci. Trebuie sa consulti un avocat.
    Claudiu,ai dreptate..dar eu nu am vrut sa il sperii!Iar daca a venit cu loteria,e automat inregistrat...deci scapa de griji!Dar sa il lasam sa ne dea mai multe detalii...!

-- Jimmy Buffett

You know there is a problem with the education system when you realize that out of the 3 R's only one begins with an R.
    -- Dennis Miller

Data înscrierii
    26.10.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    118
    Putere Rep
    11

Implicit

intai vreau sa va multumesc la toti pentru raspunsuri. Cand am venit in US acum aproape 5 ani...am venit "based on family". mama mea a devenit cetatean si a aplicat pt mine..eu am fost la ambasada in bucuresti...am primit actele necesare..si apoi am venit aici. In momentul respectiv nu prea stiam engleza..si nu aveam nici o idee despre legile de aici..cu atat mai putin despre acest service. E chair asa de grava treaba???

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    Lala Land
    Posturi
    2.562
    Putere Rep
    24

Implicit

intai vreau sa va multumesc la toti pentru raspunsuri. Cand am venit in US acum aproape 5 ani...am venit "based on family". mama mea a devenit cetatean si a aplicat pt mine..eu am fost la ambasada in bucuresti...am primit actele necesare..si apoi am venit aici. In momentul respectiv nu prea stiam engleza..si nu aveam nici o idee despre legile de aici..cu atat mai putin despre acest service. E chair asa de grava treaba???
    Scrie si tu o scrisoare la Selective Service,in care sa le zici ca nu ai stiut de serviciul acesta,si sa ii rogi sa iti dea ceva,o declaratie care sa iti justifice neinregistrarea ,pentru a-ti putea obtine cetatenia!Au fost persoane care asa au procedat ,si asa si-au rezolvat problema!
    Bafta!

-- Jimmy Buffett

-- Dennis Miller

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    2.566
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de divo Vezi post
    Scrie si tu o scrisoare la Selective Service,in care sa le zici ca nu ai stiut de serviciul acesta,si sa ii rogi sa iti dea ceva,o declaratie care sa iti justifice neinregistrarea ,pentru a-ti putea obtine cetatenia!Au fost persoane care asa au procedat ,si asa si-au rezolvat problema!
    Bafta!
    Daca asa zice Divo , asa o fii, eu te sfatuiesc insa sa nu pui baza in ce spun eu sau ce spune ea, ci sa consulti un avocat. Ai facut destul rau mergand dupa ureche si neglijand niste legi din pura nestiinta. E o vorba ca avocatul e cel mai bun prieten al omului in America si daca exista o cale pt tine in situatia asta atunci un avocat o stie mai bine ca noi. Succes!

Data înscrierii
    26.10.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    118
    Putere Rep
    11

Implicit

o fi avocatul un prieten bun...numai sa fie unul bun. Am mai fost anul trecut la 2 si eu stiam mai multe lucruri decat el. Si am mai dat si o gramada de bani. o sa incerc sa sun maine la selective services sa vad daca imi pot spune ceva. daca mai aveti si alte idei..sugestii...incep sa fiu din ce in ce mai nelinistit..

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    2.566
    Putere Rep
    22

Implicit

Neaaparat sa fie decent, nu pusti iesiti din facultate cu iarba in gura... Pe chestie de emigratie poti sa te orientezi si pe din astia mai in varsta ca-s versati indiferent de notorietate. Nu vreau sa te nelinistesc dar adevarul e bine de stiut, e bine sa fii pregatit, doar nu vrei sa te pacalim. Eu iti zic ce cred ca te poate ajuta, nimic altceva. Sper ca peste o vreme sa ne dai o veste buna. Multa bafta.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Obtinere cetatenie americana
    De sorin în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 158
    Ultimul post: 08.11.2012, 11:24
  2. dubla cetatenie romano-americana
    De ioana04 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2014, DV-2015, DV-2016 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 29.10.2008, 14:55
  3. cetatenie americana
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 09.10.2006, 12:46
  4. cetatenie americana
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 16.03.2006, 15:00
  5. Cetatenie americana
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse