Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Sa luptam impreuna impotriva spam-ului

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit Sa luptam impreuna impotriva spam-ului

In ultimele zile parca s-a spart o conducta cu nenorociti care isi fac conturi de spam, din care unii mai si apuca sa posteze cate un mesaj, uneori mai multe pana apuc sa le sterg. Pana acum le-am sters conturile, pentru ca nu suportam sa vad nume de forum dubioase, dar s-ar parea ca nu este cea mai buna metoda, pentru ca unii isi fac din nou aceleasi conturi. Banuiesc ca majoritatea sunt roboti de spam care nu obosesc niciodata si nu cred ca stersul conturilor este o solutie, asa ca de acum incolo in loc sa le steg conturile, le voi bloca/suspenda (ban).

Un dezavantaj al blocarii vs. stergere, este ca aceste nume de cont dubioase, vor ramane pe forum, asa ca va trebui sa va obisnuiti cu aceasta idée, pana vom gasi alte metode de a stopa acest fenomen. Pe cat posibil, acestora le vor fi blocate si IP-urile, desi unii probabil ca folosesc IP-uri de tip proxy.

Rugamintea mea catre voi este ca in cazul in care-mi scapa unele postari, unele fiind chiar porcoase, pe care poate nu le observ pentru a le sterge, sa folositi optiunea “report” pentru a-mi da de stire ca sunt unele mesaje care mi-au scapat si care trebuie sterse.

Oricine poate sa-si dea cu parerea despre cum poate fi imbunatatita lupta impotriva spam-ului.

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

Stiu ca in unele locuri cand accesezi anumite siteuri sau vrei sa postezi ceva (de exemplu craigslist, ziare) iti arata o imagine cu diverse litere cifre si tu trebuie sa completezi o casuta cu literele respective cifrele care le vezi si dupa aia dai submit.

Acum eu nu stiu pe partea IT cat sar complica siteul sau nu etc.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de godrimartis Vezi post
    Stiu ca in unele locuri cand accesezi anumite siteuri sau vrei sa postezi ceva (de exemplu craigslist, ziare) iti arata o imagine cu diverse litere cifre si tu trebuie sa completezi o casuta cu literele respective cifrele care le vezi si dupa aia dai submit.

Acum eu nu stiu pe partea IT cat sar complica siteul sau nu etc.

Buna idee godri! Aceasta functionalitate se numestge CAPTCHA. Sorin, pentru prevenirea inregistrarilor automate ai putea sa te interesezi sa implementezi asa ceva in aplicatia de inregistrare. Desi intotdeauna se vor gasi isteti sa sparga si programelele astea. Dar macar pentru o perioada elimini cateva inregistrari din astea.

Din cate inteleg se poate instala captcha si free de la site-ul asta

http://www.captcha.net/
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de hazel Vezi post
    Aceasta functionalitate se numestge CAPTCHA. Sorin, pentru prevenirea inregistrarilor automate ai putea sa te interesezi sa implementezi asa ceva in aplicatia de inregistrare.
    e deja pe masa de lucru a webmasterului.

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    redeventa pentru copyright primesc?

P.S. Daca bugetul de verzisori esti afectat de criza economica atunci accept si buline verzi in schimb

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post

Super.

Alte idei nu mai am pe moment. In orice caz, e plin internetul de forumuri tehnice unde diversi propun diverse solutii pentru eliminarea spamului pe forumuri, ca de ex. plugins si alte nebunii. Poate ca webmasterul sa caute prin aceste discutii sa gaseasca ceva util si pt forumul asta.

In orice vaz, aseara am vazut ca napadise o buruiana care vindea aplicatii MS pe la toate topicurile...
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit aplauze pentru webmaster :)

Aplauze pentru webmaster care s-ar parea ca a gasit ac de cojocul lor. Singura lor sansa ar mai fi sa invete limba romana daca vor sa treaca testul.

Subiecte similare

1. Spam
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 20.04.2011, 11:04
  2. Hai sa lamurim impreuna
    De marian42 în forumul Sondaje/Polls
    Răspunsuri: 70
    Ultimul post: 10.02.2010, 10:28
  3. SA CONSTRUIM IMPREUNA UN ZIAR
    De 12345 în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18.01.2007, 02:24
  4. Un vot impotriva saraciei
    De tonita în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 27.06.2005, 04:49

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii