Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 19

Subiect: Lucian Bute vs. Fulgencio Zuniga - March/Martie 13 2009 - Montreal - Box IBF

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit Lucian Bute vs. Fulgencio Zuniga - March/Martie 13 2009 - Montreal - Box IBF

BOX. Pugilistul român Lucian Bute îşi va apăra titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, în faţa columbianului Fulgencio Zuniga.

Confruntarea dintre cei doi este programată pe 13 martie, la Montreal. Adversarul lui Bute este clasat pe locul 9 în ierarhia WBO şi pe locul 10 în clasamentul WBC, având în palmares 22 de victorii, dintre care 19 au fost obţinute prin KO. La rândul său, Lucian Bute are la profesionişti 23 de victorii din tot atâtea meciuri şi îşi va apăra titlul pentru a treia oară.

Sursa: Evenimentul Zilei

Data înscrierii
    27.01.2006
    Posturi
    3.522
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    [B][FONT=Arial]BOX. La rândul său, Lucian Bute are la profesionişti 23 de victorii din tot atâtea meciuri şi îşi va apăra titlul pentru a treia oară.

Pariez pe el. Va învinge. Va lua si acest titlu!!! Are o viata sportiva exemplara si merita asta!!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit Bute ar putea boxa nerefăcut psihic 100%

Mai sunt 3 zile pana la meci. Sa speram ca nu vom avea emotii la fel de mari ca la ultimul meci si Bute va castiga din nou.
    -------------------------------------------------------------------------
    Comentatorul canadian Nick Charles se întreabă, înainte de partida Lucian Bute - Fulgencio Zuniga, cât de refăcut este pugilistul român din punct de vedere psihic după meciul susţinut la finalul anului 2008 în compania mexicanului Librado Andrade.

"Ceea ce face această luptă fascinantă pentru mine este legat de întrebările legate de starea de sprit a lui Bute şi, în special, de încrederea sa. Este încă un campion - aproape - dar modul în care a părăsit ringul după meciul cu Andrade mă face să mă întreb dacă va mai avea încrederea pentru a stopa furtuna de lovituri pe care o lansează Zuniga. Iubesc faptul că Bute luptă din nou atât de repede şi că nu stă să aştepte, dar lumea lui a fost zdruncinată. Este dificil de stabilit modul în care va reacţiona, ceea ce face ca meciul să fie şi mai interesant decât e deja", a spus Nick Charles, comentator la ShoBox.

Fightnews.com notează că, în meciul cu Andrade, Bute nu a părăsit ringul ca un învingător, iar din acest motiv el trebuie admirat pentru că a decis să revină atât de repede în ring împotriva unui adversar determinat şi periculos precum columbianul Zuniga, care este obişnuit să joace pe terenurile adversarilor, iar singurele sale trei înfrângeri ale carierei au fost în meciuri pentru titlul mondial.

"Oare Bute se întoarce prea repede? Mai este aura de invincibilitate încă acolo? Cât de mult a contat «ciomăgeala» din ultima rundă primită de la Andrade din punct de vedere psihic, emoţional şi mental? Cât contează avantajul unui tânăr la modă şi cu o popularitate răspândită în Montreal?", se întreabă fightnews.com

Lucian Bute este convins că îl va învinge pe Zuniga în partida ce se va disputa, vineri, la Bell Centre din Montreal. "Vreau să fac un spectacol mare. Zuniga este un adversar agresiv şi ştiu că va încerca să pună presiune pe mine, dar stilul său va fi benefic pentru cariera mea. Vineri, 13, va fi foarte ghinionistă pentru Zuniga. El nu va părăsi Bell Centre cu centura IBF în rucsac, ci mai degrabă cu a patra înfrângere a carierei", a afirmat Bute.

Fulgencio Zuniga a menţionat că în trecut s-a pregătit timp de o săptămână alături de Bute. "Victoria obţinută împotriva lui Victor Oganov, care avea 26 de victorii şi tot atâtea prin knock-out, a fost cea mai importantă din cariera mea. Cred că în acel meci am demonstrat ce fel de luptător sunt. Voi pune presiune pe Bute încă din prima rundă. M-am pregătit o săptămână cu Bute. Este un pugilist rapid care loveşte puternic, dar tot timpul am fost încrezător că pot concura împotriva celor mai puternici. În curând, voi fi campion mondial şi trebuie să aduc centura înapoi în Columbia. Tot ce cer este să am parte de un arbitraj corect", a subliniat Zuniga.

Campionul mondial la box profesionist, versiunea IBF, Lucian Bute, îl va întâlni, la 13 martie, la Belle Center din Montreal, pe columbianul Fulgencio Zuniga, într-o întâlnire în care îşi va apăra pentru a treia oară centura mondială la categoria supermijlocie.

Lucian Bute şi-a păstrat titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, după ce l-a învins, în 25 octombrie 2008, pe mexicanul Librado Andrarde, într-un meci disputat la Montreal.

Bute s-a impus la puncte, după un meci de 12 reprize, însă în ultimele secunde ale meciului Bute a căzut la podea şi a fost numărat de arbitru, fiind "salvat" de gongul final.

În meciul cu Andrade (27 victorii, o remiză, nicio înfrângere), Bute (22-0-0, 18 KO) şi-a pus pentru a doua oară în joc centura mondială cucerită în 20 octombrie 2007, la Montreal, după ce l-a învins prin KO în repriza a 11-a, pe columbianul Alejandro Berrio.

Bute şi-a apărat pentru prima oară cu succes centura mondială în 1 martie 2008, după ce l-a învins, prin KO tehnic în repriza a zecea, pe americanul William Joppy.

Lucian Bute, în vârstă de 29 de ani, este al treilea pugilist român campion mondial la box profesionist, după Mihai Leu şi Leonard Doroftei.

Sursa: Mediafax

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit Lucian Bute vs. Fulgencio Zuniga in live / direct la ProTv – 13 martie 2009

Meciul dintre Lucian Bute si columbianul Fulgencio Zuniga in care Bute işi va apara pentru a treia oara titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, va fi transmis în direct lala Pro TV.
    În aceeaşi gală va boxa şi Jo Jo Dan, care îl va întâlni pe mexicanul Cesar Soriano.

Cine gaseste informatii despre cum se poate viziona in direct pe internet, pentru cei care nu prind ProTv, este rugat sa posteze aici. Cei care sunt interesati sa vada meciul, sa verifice acest topic pana la inceperea meciului, pentru ca in unele cazuri au fost postate linkuri cu 10-15 minute inainte de meci.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit Lucian Bute vs. Fulgencio Zuniga Centre Bell, Montreal (completari)

Meciul e programat in gala de la 19:30 ora locala, Montreal. Detalii aici:
    http://www.centrebell.ca/en/calendar

Practic gala incepe pe 13 martie, la 19:30 ora Montrealului, dar meciul lui Bute incepe un pic mai tarziu, dupa celelalte meciuri de “incalzire” de la inceputul galei.
    In Romania, meciul va fi pe data de 14 martie(!!!), cu gala incepand un pic dupa miezul noptii, de la 1:30. Detalii suplimentare de pe ProTv aici:
    http://www.protv.ro/emisiuni/sport-p...lgencio-zuniga

Cum ne-a obisnuit deja, ProTv-ului nu prea ii pasa de diaspora romana, asa ca pe ProTv International deocamdata nu sunt semne ca l-ar transmite, asa ca trebuie sa ne descurcam din nou cum putem cei imprastiati prin lume. Cred ca un “rusine ProTv International” se impune.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.653
    Putere Rep
    23

Implicit

Cum ne-a obisnuit deja, ProTv-ului nu prea ii pasa de diaspora romana, asa ca pe ProTv International deocamdata nu sunt semne ca l-ar transmite, asa ca trebuie sa ne descurcam din nou cum putem cei imprastiati prin lume. Cred ca un “rusine ProTv International” se impune.
    Chestia asta ma enerva la culme si pe mine, cand eram in State. Nu inteleg de ce naiba ii sar din schema pe cei aflati afara. Nici sport.ro pe net nu il poti accesa de afara, din cate am incercat eu.

Sper sa-l cotonogeasca bine Bute pe Zuniga.
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 11.03.2009 la 12:21.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Incercati www.cool-tv.net .
    Acum, in momentul in care scriu, merge.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit sa-l sparga la gurita, in limbaj…shogunistic :)

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Sper sa-l cotonogeasca bine Bute pe Zuniga.
    Bute trebuie sa fie constient de data aceasta ca meciurile se pot castiga la puncte, mai ales daca ai 10-1 la reprize si esti in ultima, cand adversarul de va provoca la o bataie de totul sau nimic, in care nu are ce pierde. Putea sa castige meciul cu Andrade fara sa intre in faza aia dubioasa, daca nu se angrena in bataia aia cu carat pumni cu nemiluita si sper sa fie mult mai atent de data aceasta, sa-si foloseasca mai mult creierul decat pumnii in anumite momente critice. A fost luat de val odata, sa speram ca e mult mai intelept acum.

p.s. meciul lui bute incepe la 5:00 dimineata (ora Romaniei), pe 14 martie (13 martie seara in America de Nord). gala propriu zisa incepe mult mai devreme, asa ca nu intrati in panica si aveti rabdare, in caz ca vizionati de pe surse care dau toata gala.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Cei din SUA pot viziona meciul la tv pe canalul Showtime http://sports.sho.com/ la ora 11 pm.

Data înscrierii
    08.12.2003
    Posturi
    162
    Putere Rep
    10

Implicit

... Cred ca un “rusine ProTv International” se impune.
    Din "surse" stiu ca au fost probleme cu transmiterea chiar pe teritoriul Romaniei, dar in final s'a rezovat, si nu m'ar mira sa se fi rezolvat la interventia sportivilor. Nu cred ca are legatura cu ProTV International netransmiterea in lume. Sunt clauze contractuale care interzic acest lucru.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Meciuri live Bute vs cine o fi :) - Bell Centre, Montreal
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 05.11.2010, 18:51
  2. Lucian Bute vs. Edison Miranda April 17 2010 (17 aprilie 2010)-Montreal – Bell Centre
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 18.04.2010, 07:21
  3. Lucian Bute vs Librado Andrade –November 28 2009 live on HBO /direct HBO 28 noiembrie
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 29.11.2009, 10:58
  4. Lucian Bute vs. Carl Froch?
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 20.05.2009, 22:16
  5. GALA BOX INTERBOX - Lucian Bute
    De Costin_72 în forumul Montreal si suburbii- Quebec- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 23.01.2007, 06:36

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •