Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 34 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 336

Subiect: Si totusi Biblia ...

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit Si totusi Biblia ...

"Biblia este cea mai raspandita carte din toate timpurile." - The World Book Encyclopedia.

Biblia a fost mult denigrata si luata in deradere pe acest forum, ca de altfel si in viata reala. Deschid acest topic pentru cei care de data aceasta au ceva pozitiv de spus la adresa ei. Sunt convins ca se pot spune si multe lucruri bune despre aceasta "carte". De aceea invit pe oricine care are un argument cat de mic sau un comentariu care sa recomande Biblia ca pe o carte de valoare sa participe. Desigur, un argument izolat nu va convinge ca aceasta carte are valoare, la fel cum aparitia unei flori nu convinge ca a sosit primavara. Dar presupun ca nu avem in acest caz de-a face numai cu o singura "floare".
    Nu propun sa discutam despre Ortodoxism, nici despre Catolicism si nici despre vreo secta oarecare, ci despre cartea in sine. Si nu va sfiiti cu gandul ca veti fi taxati drept "oameni religiosi", pentru ca oricine poate gasi ceva de valoare in paginile acestei carti, inclusiv persoanele nereligioase.
    Si pentru ca sunt initiatorul topicului, e normal sa incep eu cu ceva. Uite, m-am gandit ca pentru inceput sa aduc in discutie cateva aspecte remarcabile referitoare la Biblie.
    Cu mai bine de 550 de ani in urma, Gutenberg inventa tiparul. Cea dintai opera care a iesit de sub tipar a fost o Biblie (Biblia lui Gutenberg, in jurul anului 1455). De atunci, au fost tiparite miliarde de carti, despre orice subiect pe care il poate concepe mintea omeneasca. Biblia insa este cea mai remarcabila dintre toate. Se estimeaza ca au fost tiparite (integral sau partial) peste 4,7 miliarde de Biblii, de cinci ori mai multe decat Carticica rosie a lui Mao, care, dupa Biblie, este cea mai raspandita carte de pe glob. Biblia a fost tradusa, partial sau integral, in peste 2400 de limbi. Cel putin o parte din Scripturi este disponibila in limbi vorbite de peste 90% din populatia globului. Cam jumatate din scriitorii Bibliei si-au incheiat scrierile inainte de nasterea lui Confucius, renumitul intelept chinez, si a lui Gautama, intemeietorul budismului.
    Ultima modificare făcută de kirk; 23.12.2008 la 15:38. Motiv: am sters mentiunea cu rugamintea adresata lui florin10,

Data înscrierii
    04.08.2005
    Locație
    CA
    Posturi
    1.478
    Putere Rep
    27

Implicit

Buna idee acest subiect, Kirk!

Dupa ani de credinta, posturi tinute, etc am ajuns aici sa fiu "agnostica" (cred ca acesta e cuvantul);
    Am ajuns sa cred ca religia a fost inventata de barbati sa poata controla si avea putere in cat mai multe domenii...

In timpul inchizitiei de cine nu ne placea ii numeam vrajitoare sii ii ardeam pe rug - acum vedem 'gay si lesbi' exact cum erau vrajitoarele in trecut...razboaie si multe altele, totul in numele religiei si al lui Dumnezeu' - orice nume ar avea el - ca ii spunem Allah, Buda, Isus...

Oare sunt mai multi Dume-zei sau este unul singur?

P.S. Nu vreau sa jicnesc cu opinia mea - asta cred in momentul de fata si ascult orice alta opinie care aduce si argumente. As vrea sa cred ca sunt open-minded ;)

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Imi place comentariul tau, Anda. Dar fiindca am scris deja mult astazi, ii las pe altii sa raspunda. Daca nu zice nimeni nimic, am sa revin.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.159
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    "Biblia este cea mai raspandita carte din toate timpurile."
    Biblia a fost mult denigrata si luata in deradere pe acest forum, ca de altfel si in viata reala.
    Si de-ar fi sa fie numai “o carte”, Biblia n-ar trebuii niciodata luata in batjocura chiar si numai pt multele invataminte spre cum ar trebuii traita o viata demna.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    30

Implicit

Insemnatatea Bibliei

Eu o gasesc imensa ( si de-ar fi sa o abordez ca o filosofie - cea mai imbratisata dealtfel de lume):
    - este un reper comportamental
    - este o "speranta" pentru multi
    - este un "refugiu" pentru multi
    - este un "catalizator"
    - este o cale pentru multi

Si lista ar putea continua dar ma opresc aici. In concluzie, lumea are nevoie de ea. Faptul ca este atat de raspandita nu face decat sa confirme ca lumea in ansamblul ei ar fi destabilizata fara aceasta "carte".
    Nu sunt o presoana prea religioasa ; dar nu-i pot contesta Bibliei importanta.
    Cu ce nu sunt eu de acord? cu extremele. asta ma inspaimanta; iar propaganda abuziva ma indeamna sa ma "feresc" si imi creeaza disconfort. ca si cum cineva incearca sa ma "cumpere".
    Deocamdata atat!

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.088
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de biliboaca Vezi post
    Insemnatatea Bibliei

Eu o gasesc imensa ( si de-ar fi sa o abordez ca o filosofie - cea mai imbratisata dealtfel de lume):
    - este un reper comportamental
    - este o "speranta" pentru multi
    - este un "refugiu" pentru multi
    - este un "catalizator"
    - este o cale pentru multi

Si lista ar putea continua dar ma opresc aici. In concluzie, lumea are nevoie de ea. Faptul ca este atat de raspandita nu face decat sa confirme ca lumea in ansamblul ei ar fi destabilizata fara aceasta "carte".
    Nu sunt o presoana prea religioasa ; dar nu-i pot contesta Bibliei importanta.
    Cu ce nu sunt eu de acord? cu extremele. asta ma inspaimanta; iar propaganda abuziva ma indeamna sa ma "feresc" si imi creeaza disconfort. ca si cum cineva incearca sa ma "cumpere".

Deocamdata atat!
    biliboaca
    ti-am dat bulinuta verde ,dar mi-a intrat asta...
    "You must spread some Reputation around before giving it to biliboaca again"

Rar citesc Biblia ,recunosc! doar atunci cand ma simt"pierduta"...o tin intre palme si o las sa se deschida la intamplare .Nu-mi rezolva problemele dar ma ajuta sa inteleg lumea in care traiesc.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    30

Implicit

Multam Loniia pentru intentie. n-i bai ca nu intra. ma bucur daca te regasesti cumva in ce am scris.

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    biliboaca
    ti-am dat bulinuta verde ,dar mi-a intrat asta...
    "You must spread some Reputation around before giving it to biliboaca again"

Rar citesc Biblia ,recunosc! doar atunci cand ma simt"pierduta"...o tin intre palme si o las sa se deschida la intamplare .Nu-mi rezolva problemele dar ma ajuta sa inteleg lumea in care traiesc.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Bine spus, claudiunj. Stiam eu ca sunt pe forum persoane ca tine, ca Suflet_solar, ca lebada, lara_iulia sau nicoleta (poate vor scrie si ei/ele cate ceva pe aici), ca sa mentionez doar cateva, care au respect pentru Biblie si pentru credinta parintilor nostri in general. Si, asa ca si lui Loniia, mi-a placut si mie ce a scris biliboaca. Anda, inteleg sentimentul pe care il incerci atunci cand vine vorba de religie, despre inchizitie si multe fapte rele de ieri si de azi. Ar fi un subiect de discutat si asta. Aici, eu am propus o discutie nu atat despre religie, cat despre Biblie, desi pare cam absurd pentru ca una este legata de cealalta. Dar ideea ar fi: ce gasim bun in Biblie, ce invataturi sau ce merite, ce calitati are ea in general. Ceva cam asa. Sigur, putem si sa ne extindem. Am vazut si eu clipul postat de Rebela, cu preotul acela. Si stiu ca nu e un caz izolat. Rau ca se intampla asemenea lucruri! M-am gandit ca daca israelitii in vechime, care au avut in mijlocul lor un Avram sau un Moise, s-au abatut de atatea ori de la legile care le-au fost date si l-au maniat mereu si mereu pe Dumnezeu, ce sa pretinzi de la romani, sau de la bulgari, sau de la englezi, care au venit doar asa "accidental" in legatura cu credinta lor? Mai discutam.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    EU
    Posturi
    105
    Putere Rep
    12

Implicit

Biblia, cati o mai tin la loc de cinste in casa? cati o inteleg citind-o? ce mai inseamna biblia pt noi in ziua de azi? abia de mai avem timp sa reflectam asupra a ceea ce se intampla in jurul nostru, daramite sa mai citim si sa aplicam invataturile bibliei.

Eu cand spun biblie ma gandesc cu dragoste si duiosie la bunicii mei care ne trezeau dimineata la 5 ca sa mergem la slujba, care respectau zilele de post de peste saptamana sa nu se "taie" laptele vacii, care participau cu veselie la toate nuntile si botezurile din sat, care faceau toate parastasele pt morti si praznicile de peste an. Au trait simplu, cu frica lui Dumnezeu si uitandu-ma acum in urma imi dau seama cat de fericiti au fost. Si da, au avut Biblia in casa la loc de cinste, o iconita mica si o candela.

Data înscrierii
    09.10.2008
    Locație
    USA
    Posturi
    506
    Putere Rep
    18

Implicit gand de pace, inainte de Craciun :)

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    Bine spus, claudiunj. Stiam eu ca sunt pe forum persoane ca tine, ca Suflet_solar, ca lebada, lara_iulia sau nicoleta (poate vor scrie si ei/ele cate ceva pe aici), ca sa mentionez doar cateva, care au respect pentru Biblie si pentru credinta parintilor nostri in general.
    Draga Kirk, multumesc pentru cuvintele tale. Incerc sa respect ceva ce pentru mine are valoare(chiar daca nu stiu sa aduc prea multe argumente, "saraca cu duhul" probabil ...de ce anume Biblia are valoare)!
    Uite, unul dintre paragrafele mele favorite: http://www.youtube.com/watch?v=Sov5zw4rC-w (Epistola 1 catre Corinteni, in interpretarea lui Marcel Iures)

Stii, Kirk, sa ma ierti ca indraznesc sa te rog ceva, public, puteam s-o fac pe pm, dar asa simt ca-i mai bine. Propun sa inchidem topicul acesta(daca nu cer prea mult) si sa ne mutam cu totii pe topicul lui Florin (ca niste buni colegi de forum ce suntem) care ne-a spus ca putem veni si cu pareri pro, nu numai cu pareri contra Bibliei!
    Ma gandesc, asa, el e bine intentionat, crede ca o sa ne ajute pe noi sa vedem altfel lucrurile, adica el spera ca noi(astia care suntem pro) o sa pretuim mai putin Biblia.
    Iar eu, in naivitatea mea, trag nadejde ca daca ne unim putin fortele, noi astia care suntem pro, poate reusim sa le mai schimbam din pareri celor care sunt contra Bibliei. Ce zici, sa mai incercam, iar?

PS: Si daca n-om reusi sa ne schimbam nici unii altora parerile, n-o fi bai, ca doar nu de-asta scriem pe forum. Dar macar sa fim toti pe acelasi topic, daca vorbim de acelasi lucru, Biblia!
    Ultima modificare făcută de Suflet_solar; 22.12.2008 la 22:07.

Pagina 1 din 34 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Chiar asa, biblia
    De fl%rin în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 230
    Ultimul post: 29.05.2010, 17:27
  2. Biblia-editia 2008
    De doru9 în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 62
    Ultimul post: 16.08.2009, 13:48
  3. Totusi, K1 sau K3?
    De OanaI în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 27.05.2008, 21:31
  4. biblia emigrantului in australia
    De florina_ro în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 09.03.2007, 22:03
  5. Si totusi Steaua....
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 16.02.2005, 13:30

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •