Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 34 din 34 PrimulPrimul ... 24323334
Rezultate 331 la 336 din 336

Subiect: Si totusi Biblia ...

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Eu am o dilemă, există copii care se nasc gay şi dacă da şi dacă nu, mă întreb cât la sută din cei ce se declară mândri că sunt gay chiar s-au născut aşa ori s-au convertit la acest „cult” doar din cauza factorilor externi la care au fost expuşi gen felul cum au fost trataţi de mici de către părinţi, decepţii în dragoste şi toată tevatura asta mondială că e ai dreptul să-ţi alegi cu ce sex vrei să fii. E şocant pentru ce rahaturi ne dau dreptul de a alege, aşa zisa „libertate” şi la câte lucruri cu adevărat suntem constrânşi din ce în ce mai mult.
    Ultima modificare făcută de fifi; 29.06.2015 la 16:01.

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Eu am o dilemă, există copii care se nasc gay ......
    Personal, eu cred ca nu si am sa-ti explic de ce.
    Biblia zice ca homosexualitate este un pacat, iar pacatosii nu vor mosteni Imparatia Cerurilor (1 Corinteni 6:9). Tot Biblia spune ca omul este dotat cu puterea de a alege, (free will) si de a rezista ispitelor (Apocalipsa 3:20,1 Corinteni 10:13, Iacob 1:13-16, etc) Deci, daca cineva se naste gay si inclinatiile lui/ei pro gay sunt atat de puternice ca nu se poate controla, atunci ar insemna ca Dumnezeu ii pedepseste pe nedrept ptr ca ei asa sau nascut si nu se pot abtine. Poate ca or fi si unii care au aceste inclinatii, inascute sau dobandite, nu stiu sa ma pronuntz, insa asa cum un heterosexual poate sa se abtina sa sara in pat cu orice femeie care-i face cu ochiul, asa si cei cu inclinatii gays ar putea sa se abtina de la practica lor aberanta.
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    Ca un alt exemplu, le-am putea atrage atenția asupra activității febrile ce se desfășoară în timpul nostru, în laboratoarele lumii, pentru implantarea cipurilor sub piele, pe mâna dreaptă. Cum a știut cineva cu două mii de ani în urmă că se va ajunge exact la situația asta, menționând chiar că nimeni nu va putea să vândă și să cumpere dacă nu va avea "semnul" acesta pe mână? Apoc. 13: 16,17.
    Fiindcă suntem acum pe topicul de religie, probabil cel mai indicat la acest moment ar fi să reflectăm puțin la aceste texte biblice.
    Kirk, eu nu cred ca trebuie sa ne ingrijoram de implantarea cipurilor ca un semn de control sau autoritate. Textul din Apocalipsa la care te referi este scris in forma metaforica care face aluzia alte texte din Vechiul Testament (Deuteronom 6:6-8; 11:18-19; Exodul 13:9 etc). Aici este vorba, dupa parerea mea, de controlul pe care o putere religiosa o sa-l exercite asupra mintii sau a actiunilor individului. Nu va avea nici o importanta daca crezi cu adevarat in principiile sau doctrina acestei puteri; daca urmezi din dragoste sau doar de nevoie, atat timp cat urmezi pe lider. Cei care vor crede cu sinceritate vor avea semnul pe frunte, adica in constiinta lor (lobul frontal al creierului) iar altii care vor adera numai de frica sau obligatie, semnul pe mana, adica prin actiunile lor. Acuma cu electronic pay, Apple pay, Google pay, Paypal, Bill pay si cate altele, va fi foarte usor ca cei care nu sunt memebri in organizatie sa li se blocheze accountul si sa nu mai poata sa cumpere sau sa vanda.

Spre exemplu, iti mai aduci aminte cum era pe timpul Comunismului in Romania? Erau unii convinsi si devotati Partidului si ideologiei comuniste pana in maduva oaselor. Apoi erau altii, oportunistii, care realizau idiotenia sistemului dar se complaceau si compromiteau ptr unele avantaje materiale sau profesionale. "Ce a fost va mai fi, iar ce s-a făcut se va mai face! Nu este nimic nou sub soare!"(Eclesiastul 1:9)
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de ModestMouse Vezi post
    Textul din Apocalipsa la care te referi este scris in forma metaforica ...
    Salut, ModestMouse! Ne reîntâlnim după o lungă pauză. Ce să zic...Mi se pare interesant punctul de vedere expus de tine. Îl rețin și o să mă mai gândesc. Nu vreau să trag o concluzie pripită. Trebuie să verific și textile pe care le-ai menționat.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    Ca un alt exemplu, le-am putea atrage atenția asupra activității febrile ce se desfășoară în timpul nostru, în laboratoarele lumii, pentru implantarea cipurilor sub piele, pe mâna dreaptă. Cum a știut cineva cu două mii de ani în urmă că se va ajunge exact la situația asta, menționând chiar că nimeni nu va putea să vândă și să cumpere dacă nu va avea "semnul" acesta pe mână? Apoc. 13: 16,17.
    Vorba parintelui Iustin Miron: e o tinta falsa.
    Pai sa stam stramb, sa judecan drept - ce-i cip-ul? O bucata de siliciu, un circuit integrat.
    Adicatelea daca ti-l monteaza intr-un stimulator cardiac, e bun, insa daca-i folosit pe C.I, e demonic?
    Bai, lasa-ma...

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Isus a zis: "Iata ca eu va trimit ca pe niste oi in mijlocul lupilor...". - Mat 10:16.
    Ce o fi vrut sa spuna? Vedeti voi "lupi" pe undeva? Poate s-a referit la faptul ca atunci cand ucenicii lui vor incepe sa spuna altora despre El si despre mesajul lui, multi oameni (majoritatea?) ii vor lua in ras - asemenea fariseilor de atunci - si poate chiar ii vor batjocori; sau ii vor agresa fizic, mai stii? Bine, asta a fost atunci. Astazi nu mai poate fi vorba de asa ceva. Astazi oamenii, majoritatea, sunt civilizati, cu bun simt. E cu totul altceva acum. Totusi, avem si in ziua de azi o problema. Acum avem alti dumnezei. Nu mai e la moda ala de atunci. Ala era nevazut; astia sunt vazuti. Pe Dawkins, pe Hawking sau pe Zuckerberg, de exemplu, oamenii ii pot vedea oricand vor; macar la televizor sau in poza. Si apoi avem obiecte concrete acum, nu imaginare. Punem, de exemplu, smartphone-ul pe un piedestal si ne inchinam lui cat dorim. Ne asezam in genunci si ne aplecam pana atingem cu fruntea podeaua; si apoi ne ridicam, si iar ne aplecam...Nu putem insa de prea multe ori, pentru ca intre timp ne mai suna cineva si trebuie sa vorbim. Ei, ne descurcam. Sa ne gandim insa ca viata este efemera. Dupa ceva vreme ne vom duce, rand pe rand, putin sub nivelul solului, cu smartphone cu tot. Intre timp, lucrurile nevazute sunt vesnice. Ele nu pier odata cu noi. Sa ne gandim la asta. Ne putem face cate putin timp, chiar si in valtoarea vietii din prezent, in care smartphone-ul zbarnaie intruna, sa vedem care a fost mesajul acelui om numit Isus. Ce a spus El de fapt. Ceva important pentru noi? El a fost un om inteligent, sa stiti; pe langa alte calitati pe care le-a avut. Va puteti da seama dupa tot ce a spus si a invatat pe altii. Chiar daca in discursurile lui nu gasim referiri la filosofiile vremii, sa nu credeti ca nu le cunostea. I s-a parut insa o pierdere de timp sa inceapa sa le dezbata, cand erau alte lucruri mult mai importante de spus. El a aratat ca schimbari mari vor avea loc pe pamant, nu neaparat intr-un viitor apropiat. In istoria lumii se perindasera deja o serie de imparatii (sau forme de guvernare) si altele aveau sa urmeze. Dar la un moment dat, spune El, toate acestea vor fi zdrobite si va veni una, cu totul deosebita, care le va lua locul. Uite ce scrisese profetul Daniel cu niste secole in urma: "Dar in vremea acestor imparati (vom vedea care) Dumnezeul cerurilor va aduce o imparatie care nu va fi nimicita niciodata; ea va sfarama si va nimici toate acele imparatii si ea insasi va dainui vesnic"- Daniel 2:44. Isus a adus o serie de detalii cu privire la aceasta imparatie. Cam in toate pildele lui, El incepe asa: "Imparatia lui Dumnezeu se aseamana cu...". Apoi, chiar in rugaciunea model El zice sa cerem: "Vie imparatia Ta...". Vie, adica sa vina. Iar la Matei 24:14, zice ca "Evanghelia aceasta a imparatiei va fi vestita in toata lumea..." inainte de a veni sfarsitul. O fi o veste buna, din moment ce asa o numeste El (evanghelie = veste buna).
    Sa ne facem timp si sa reflectam. Sa vedem despre ce este vorba. Nu plecati cu "nu" inainte. Ar fi pacat sa dam cu piciorul la ceva ce s-ar putea dovedi a fi de mare pret pentru noi.

Pagina 34 din 34 PrimulPrimul ... 24323334

Subiecte similare

1. Chiar asa, biblia
    De fl%rin în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 230
    Ultimul post: 29.05.2010, 17:27
  2. Biblia-editia 2008
    De doru9 în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 62
    Ultimul post: 16.08.2009, 13:48
  3. Totusi, K1 sau K3?
    De OanaI în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 27.05.2008, 21:31
  4. biblia emigrantului in australia
    De florina_ro în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 09.03.2007, 22:03
  5. Si totusi Steaua....
    De sorin în forumul Pro Sport-Discutii despre Sport-Stiri,rezultate,pronosticuri
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 16.02.2005, 13:30

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •