Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 30 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 292

Subiect: haiosenii- glume/bancuri/intamplari haioase

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.216
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de biliboaca Vezi post
    Aaaa si Nadia...si-a terminat studiile si s-a intors acasa...
    Am ramas putin dezamagit de final ..ma asteptam sa zici ca a intalnit un flacau frumos italian la vreo 62 de ani si au trait fericiti pana la adanci batraneti.

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit Definiţii noi extrase din Moldovian DEX 2008

PRUDENT = pastă de dinţi cu extras de prune
    MONOLOG = olog de un picior
    BIOLOG = olog de am-bele picioare
    SEXOLOG = olog de 6 picioare (de ex. miriapod sexolog) AŢÂŢAT = fără sâni
    AMÂNAT = fără mâini
    ÎNCHINARE = transport către China
    ÎNVINUIRE = procesul de fermentare a mustului!
    ÎNFOCARE = transformare în focă
    GHINIOANE = varianta moldovenească pentru ardelenescul „Bine, Ioane"
    ÎMPRĂŞTIERE = rezultatul procesului prin care beţivii se fac praştie
    BIZAR = zar dublu
    MĂCEL = mac mic
    MICROSCOP= scop mărunt
    ÎNVIORAT = Prevăzut cu vioară
    LEŞINA = pe unde merge „le tren"
    MERITORIU = teritoriul ocupat de livada de meri
    RATEU = pateu din carne de raţa )
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de claudiunj Vezi post
    Am ramas putin dezamagit de final ..ma asteptam sa zici ca a intalnit un flacau frumos italian la vreo 62 de ani si au trait fericiti pana la adanci batraneti.
    hai mai mai claudiu.. nu fii dezamagit! Asa e viata - nu toate povestile au happy end.
    Nadia s-a casatorit cu Fane, un flacau din sat de varsta ei cu care era-n vorba din liceu. Baiat cu stare - 10 hectare de bostane, casa cu etaj, curte mare cu "solarii" intinse de "palageni",ARO, tractor, si dacia break.
    Nu a profesat niciodata deoarece el nu a lasat-o din..gelozie poate sau poate din lipsa de personal. Si...inca nu au mostenitori ...

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de keyframe14 Vezi post
    PRUDENT = pastă de dinţi cu extras de prune
    MONOLOG = olog de un picior
    BIOLOG = olog de am-bele picioare
    SEXOLOG = olog de 6 picioare (de ex. miriapod sexolog) AŢÂŢAT = fără sâni
    AMÂNAT = fără mâini
    ÎNCHINARE = transport către China
    ÎNVINUIRE = procesul de fermentare a mustului!
    ÎNFOCARE = transformare în focă
    GHINIOANE = varianta moldovenească pentru ardelenescul „Bine, Ioane"
    ÎMPRĂŞTIERE = rezultatul procesului prin care beţivii se fac praştie
    BIZAR = zar dublu
    MĂCEL = mac mic
    MICROSCOP= scop mărunt
    ÎNVIORAT = Prevăzut cu vioară
    LEŞINA = pe unde merge „le tren"
    MERITORIU = teritoriul ocupat de livada de meri
    RATEU = pateu din carne de raţa )

Eu nu am studiat Moldovian DEX, dar mi-a spus Olga precum ca:
    BOSCHETAR - jucator de baschet
    A SE PICURA - a face pipi

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Talking Spre cimitir? Cine urca?

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de godrimartis Vezi post
    Godri,

Ia-ma si pe mine pana la urmatoarea statie:

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit Basescu: "Yes, we Kent, we blugi si we video"(((:

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Cool Hai fetele la bronzat, imediat e vara aici!

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit colegul meu de servicu, Marius (atentie PL)

Azi mi-am amintit de colegul meu de serviciu Marius. Cu ani in urma (cred ca aveam vreo 22 de ani) , eu, Biliboaca, proaspat angajata merg la primul meu teambuilding. Seara aveam program de voie. Un grup a hotarat sa joace billiard, in randurile caruia m-am inrolat si eu. Biliard nu stiam cum nu stiu nici azi, dar ii incurcam pe profesionisti cu placere! Marius, colegul meu – analist de profesie (caruia apucasem sa-I admir ceva rapoarte), imi spune:
    “Biliboaca, daca nu ne mai sabotezi, eu ma angajez sa te invat “pivot table” in cazul in care castig aceasta runda” (auzisem eu ca face minuni, iar el imi confirmase asta in urma cu cateva zile, cand eu imi manifestam dorinta de a invata cu ce se mananca pivotii astia iar el a incheiat discutia cu un ..”daca platesti bine...”). Asa incat eu m-am sacrificat in acea seara de dragul pivotilor si i-am lasat pe profesionisti sa joace billiard. Si astfel Marius ..a castigat runda!
    Cand ne-am intors la lucru, fireste ca Marius imi era dator asa incat a inceput sa plateasca. Asa se face ca maestrul, intr-o zi cand a avut nitel timp liber, incepe sa-mi explice cum sta treaba si ce minuni pot face pivotii astia. Dupa asa o prelegere trece la partea tehnica! Si incepe el a vorbi pe limba lui …iar eu dadeam din cap se pare destul de covingator desi nu intelegeam o iota, dar daca el continua pe semne ca era de bine. In mintea mea imi spuneam – asta-I dupa alta planeta! Apoi incepe sa-mi explice precum ca primul pas ar fi sa invat sa prelucrez baza de date. Si vorbea asa de profesionist ca pe mine m-a convins. Si iaca asa ajungem si la vlookup – ce complicatenie plictistoare imi spuneam, da' cand am vazut cum stia el asa o formula lunga si imbarligata ..mi-a starnit admiratia! Si uite asa usor usor m-am trezit inamorata in secret pana peste urechi de geniu Marius. De la vlookup mi se tragea. Pai sa nu va mirati ca daca stiti formula cu siguranta ca ma puteti intelege. Era si normal sa ma extaziez!
    Cand am vazut ca el stie asa ceva de genul =VLOOKUP(D2909,VLOOKUP!$C$2:$D$7,2,FALSE), m-a impresionat teribil. Si asta-I scurta da el stia pe dinafara altele si mai lungi. Si ..imi dadea Marius tema: “uite – asta-I baza de date (si-mi arata mii de linii si zece coloane de ma ametea de cap) si trebuie sa ajungi la asta (adica un raport foarte frumos colorat). “ In sinea mea speram sa uite sa ma mai verifice si sa renuntam la pivotii astia dara el se pare ca si-a luat rolul in serios ca ma intreba zilnic daca mi-am facut tema. Si am inceput asa sa stau cu noptile pe la serviciu de ma dadeau paznicii afara, si ma intrebam ce o fi cu dolaru ala din formula si de ce D2909 si G5411. Da de ce paranteza dreapta? Da de ce semnul exclamarii si nu al intrebarii si cu false ala din coada ce e? Imi construiam singura rationamente de aplicare a acestei minunate formule din exemplele lui, pentru baza mea de date tema. Nu pricepeam nici un bob de mazare dar..in ruptul capului nu i-as fi cerut lamuriri – ca doara tocmai el sa ma creada proasta apoi?!
    Incet incet m-am lamurit cu vlookup-ul, chiar daca la inceput copiam si invatam pe dinafara carnat de formula, mai tarziu m-am prins si eu ca era relativ simplu si se facea din 2 – 3 mutari (logice)! Imi faceam temele sarguincioasa.
    La scurt timp dupa initierea mea in ale pivotilor, m-am surprins cautandu-l cu privirea pe maestru Marius in fiecare dimineata cand ajungeam la birou! Mi-am luat toata garderoba la purtat doar doar sa il impresionez. Precum si pe a prietenei mele, care satula sa ma tot auda cat e Marius de nemaipomenit imi spune dupa cateva luni:
    “fata da pune-I in pana mea piedica la bou asta ca asa poate pica. Asta ori e prost ori e orb de nu te vede iar eu nu mai am ce haine sa-ti imprumut sa-l dai pe spate”
    Marius oricum parea ca nu pricepe nimic din toata asta! Trecea mereu tantos pe langa mine cu un zambet enervant de “sigur pe el” intiparit pe fata ca si cum nimic nu-I perturba. Niciodata nu ma observa! Eu il studiam pe furis sa nu cumva sa ma prinda cineva sau mai rau sa ma surprinda el si il gaseam atat de irezistibi....! Daca imi dadea el buna dimineata cand trecea pe langa mine ziua-mi era mult mai senina! Cand ma mai baga in seama ocazional nu rezistam mai mult de 2 minute ca ma fastaceam toata si spuneam numai perle de-mi era rusine mie de cat eram de penibila. Ma coloram la fata si imi transpirau mainile si era musai ca “am ceva de facut” ca altfel ma faceam de rusine de nici o apa nu ma mai spala. Niciodata nu eram sufficient de inspirata pentru el. Imi reprosam 2 zile apoi si imi gaseam alte replici mult mai interesante. In ritmul asta au trecut luni. Eu dezvoltasem in secret (doar prietenea mea stia) o adanca pasiune pentru colegul Marius, in vreme ce el nici nu ma remarcase. Ma consolam totusi cu asta de cate ori o dadeam in bara. Imi spuneam: amplific eu totul ca sunt inamorata dar el nu si-a dat seama cat de ridicol m-am comportat! Ma simteam vinovata fata de prietenul meu pentru ca nu se cuvenea sa simt ce simteam! Dar ma linisteam la gandul ca povestea e secreta si neimpartasita, iar eu nu intentionam sa-I dau curs doar ca nu ma puteam controla. eram depasita de situatie. Stiam insa ca o sa treaca ..!
    Il simteam cand trecea pe langa mine si ma rugam sa nu am rimelul deranjat , sau patrunjel in dinti cand ii zambeam! Apoi dadeam fuga la oglinda din baie si incuviintam multumita sau ma mustruluiam pentru ce nu era in regula.
    Si..intr-o zi, ma nimeresc cu el in lift! Eu mai mult de salut altceva nu mai eram in stare sa-I spun ca ma cuprindea asa o goana de idei in preajma lui ca nu stiam cum sa o intind mai repede desi apoi ma gandeam 5 ore si disecam, interpretam tot ce imi adresa si mi se parea ca spunea numai chestii neipomenite. Si ma judecam pentru lipsa mea de inspiratie. Si .. ca intotdeauna, el , privindu-ma asa increzut si cu zambetu-I enervant pe fata zice:
    "M: ti-am spus ca mi-am luat masina?
    B: Nu!
    M: Vrei sa stii ce masina mi-am luat?
    B:?
    M: mi-am luat masina Garfield. E super!
    B: s-o stapanesti sanatos. Nu ma pricep la masini dar daca ai luat-o tre’ sa fie buna (e drept ca singurele branduri de le stiam eu erau : Dacia, Oltcit si Masina Straina asa ca Garfield asta se incadra destul de bine la masina straina.
    M: Multumesc!"

Apoi , spre bucuria mea ca nu mai stiam ce sa mai spun si mai eram si teribil de tolomaca - nu stiam nimic despre masini sa descopar calea de comunicare cu el, liftul a ajuns la 3 si am fost salvata de clopotel. Am respirat usurata ca “parca m-am descurcat mai bine ca altadata totusi”.
    Inca de pe vremea cand ma invata pivoti noi am mai socializat – eu de fapt pana la a ma inamora ma descurcam binisor intr-o discutie cu el. Cumva ne si imprietenisem da apoi nimic nu imi mai iesea.
    Dupa vreo 2 saptamani iarasi ne nimerim singuri la lift. Ba chiar el tine liftul si ma asteapta. Era dimineata! Si ..ca intotdeauna, bine ca era Marius inspirit sa incropim o discutie ca altfel ne uitam in plafon pana la etajul 3 si incheiam cu “o zi buna”.
    "M – ti-am spus ca mi-am luat masina?
    B – da
    M – mai stii ce masina mi-am luat?
    B – nu mai tin minte. Ca nu prea ma pricep.
    M – Garfield!
    B – s-o stapanesti sanatos.

(Si…. Iata cum se naruie totul pe umerii mei si vreau sa intru in pamant de rusine!)
    M – ha ha ha ha ha ha ha ha (el rar radea dar avea mereu acelasi zambet stapan pe el si pe orice situatie). Am ras o ora si eu si prietenii mei cand le-am povestit. Si acum ma mai intreaba de tine! Cum ma’ sa nu stii tu cine-I Garfield?
    Si deodata m-a fulgerat o idée – mai parca era un desene animate cu un motan gras si lenes da nu mai tin minte sigur! In secunda imediat urmatoare urechile imi ardeau, mainile imi tremurau de draci, nu mai aveam spatiu sufficient si nu voiam decat sa ajunga liftu asta o data la 3 ca nu am mai intalnit lift asa de lenes. Nu am avut nici o replica! Mi-au dat lacrimile instantaneu de furie si fara sa ma uit spre el o clipa, cand facea pe cavaleru sa imi tina usa, nu am mai auzit si vazut nimic. Nu voiam sa-i dau satisfactia sa vada ce-mi facuse. Voiam doar sa scap. M-am oprit direct la baie si am plans .. de ciuda sau nici eu nu mai stiu de ce plangeam. Imi era rusine sa mai ies din buda. Chiar asa ajunsesem sa rada de mine el si cu prietenii lui idioti!? Frustrarea mea nu avea margini si evenimentu mi-a zguduit povestea pastrata cu sfintenie in secret.
    Am realizat ca de fapt ma tradasem pe undeva, ca ma credea si proasta si cel mai probabil si-a dat seama ca aveam ceva pentru el si se distra pe seama mea de cate ori avea ocazia... Mi se parea crud si nedrept!! Am iesit intr-un final din baie, am incercat sa ma comport firesc, m-am facut ca ploua cand a trebuit sa-I dau niste rapoarte. I-am raspuns doar “nu am timp” fara sa-l privesc, prefacandu-ma foarte ocupata si nu stiu de ce nici el nu a insistat desi era de datoria mea sa le fac. M-a mai intrebat cateva zile de ele si a primit acelasi raspuns asa incat si le-a rulat singur o vreme! Mai avea tentative sa vorbeasca cu mine dar eram surda si il ocoleam de fiecare data. Daca ne nimeream la lift – eu intram in chioscul din cladire (situal langa lift) si studiam reviste pana pleca. Daca-l vedeam in fata mea, mergeam mai incet sa se departeze si daca era in spate ma grabeam sa nu ma prinda din urma sau chiar o luam pe scari.

Imi ranise sentimentele profund si ..durea asa de rau! Il …URAM cu toata fiinta! Nu mai voiam decat sa ma razbun!

VA URMA!
    Ultima modificare făcută de biliboaca; 26.01.2009 la 09:49.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit simulare de incendiu

Si .. cum va spuneam dragilor, cu gandul razbunarii ce imi bantuia zilele, l-am ignorat pe Marius vreme indelungata - poate vreo 2 luni sau mai bine. Imi alimentam ura fata de el la gandul ca le-a povestit episodul Garfield nu numai prietenilor lui cretini da si la colegi iar asta era dramatic pentru mine. In tot acest timp ma enerva la culme cu bunavointa lui! Si cand auzeam cum toata lumea cand nu stia ceva la vreun la raport il striga pe Marius si el venea asa destept si increzut de rezolva problema, imi crestea tensiunea va spun sincer de draci. Pentru mine putea sa-mi fie si ultima salvare tot nu il mai intrebam nimic indiferent ce nu stiam sa fac.
    Ma enerva ca are raspuns la toate. In sedinte, cand il vedeam ca vorbeste asa de impecabil si niciodata nu da gres eu ma faceam ca nu spune nimic important doar asa sa nu-i dau satisfactie. Dar.. ce era al lui nu-i lua nimeni - baiat destept toata lumea se prinsese dar asta nu facea decat sa ma infurie si mai tare pe mine ca na.. ce sanse aveam eu sa ma mai razbun. absolut zero ca asta era fara cusur si Dl. Stie Tot pe deasupra. Dupa vreo luna incepusem deja sa ma mai vindec si sa imi mai temperez resentimentele. Flacaul Marius, a mai incercat sa socializeze de cateva ori si vazand ca nu are cu cine a renuntat. Nu mi-a reprosat niciodata nimic ca facea rapoartele in locul meu deoarece eu refuzam sa i le dau - deja i le transferasem si se obisnuise cu ideea. La vreo luna jumate de la incident cand i le-am dat intr-o zi s-a si mirat ca mi-a trimis reply " Te simti bine?". Eu desigur ca nu i-am raspuns nimic. Apoi incetul cu incetul incidentul a inceput a se estompa, chiar daca imi aminteam de cate ori dadeam nas in nas cu el si recidivam totusi trecea reped. imi reveneam usor usor la ale mele. m-am resemnat cu gandul ca voi ramane cu polita neplatita si parca nici nu mai conta. iar Marius nici nu era asa de nemaipomenit - "ce Dumnezeu oi fi vazut la el? are burtica, nasul prea mare, se imbraca prea serios pentru varsta lui - semn ca vrea sa para ce nu este!" si.. uite asa ... pe semne ca ma vindecam. Nu ma mai gandeam la el. Nu il mai observam. Nici nu ma mai emotionam daca eram fortata de imprejurari sa comunic cu el. Ba chiar aveam asa o abordare de femeie ocupata care nu are timp de prostii si nici nu ma mai straduiam. imi iesea.
    Eeeei da ce credeti voi ca minunea tine mult? Primim mail intr-o zi de la imparatie ca peste cateva zile - adica vineri avem la ora 2 simulare de incendiu. ei si? ce-i cu asta imi zic - astia se plictisesc si ne alearga acu pe scari!
    Desigur ca ziua de vineri nu a intarziat sa soseasca si la 2 se trage alarma. "toata lumea afara/ toata lumea afara" - ne usuia administratia. hai Biliboaca ca mai lucrezi si cand te intorci! si uite asa ne ingramadim cu totii (si eram o multime) - angajatii firmelor din toata cladirea (nu numai ai nostri);
    Ce ti-e si cu providenta asta... pe scari in marea ingramadeala in fata cui credeti voi ca ma nimeresc? A lui Marius evident. si eu cum mergeam intepata si cu nasu in vant, foarte importanta, (eram imbracata intr-o tinuta de vineri - cu jeansi negri foarte evazati si foarte frumosi dar imi erau cam lungi ca ii cam tavaleam pe jos). Ei bine si cand imi era mie lumea mai draga si constientizam cine-i in spatele meu ca imi ardea ceafa domn'e nu stiu cum reusesc ca ma incurc in evazeurile de la frumosii mei pantaloni si ma intind pe jos peste multime cat eram de mare. Nu era mare bai ca am coborat scarile mai repede. Da desteptu... in spatele meu, trebuia sa se pronunte grav:
    " Usor usor. nu va grabiti ! Ca scapam cu totii! (de incendiu)."
    Apoi, cavaler cum il stiam, se ofera sa ma ajute sa ma ridic - adica mai degraba se baga in seama ca nu i-a cerut nimeni nimic. ma descurcam si singura ca doar nu imi rupsesem gatu. decat ma julisem in genunchi si in cot. Si cand incearca el a ma prinde frumos de brat sa ma ridice ma trezesc eu ca tip o data " da lasa-ma'n puii mei ca nu am nevoie sa ma ajuti tu".
    Toata lumea de pe scara se uita siderata la mine. apoi eu fac o grimasa asa justificativa pentru compotamentu-mi deplasat - studiindu-mi atenta genunchiu julit - asa de diversiune sa treaca lumea de mine. nu ridicat capu din pamant pana nu au trecut toti. Nici nu mai stiam de ce am atat de multi draci. Ca ma julisem, ca ma facusem de ras, sau ca iarasi ma facusem de ras. Tot intrebandu-ma eu incep sa cobor scarile sa nu ma prinda cumva din urma flacarile mistuitoare. si un etaj mai jos cine credeti voi ca ma asteapta... ei bine ati ghicit - Maestru Marius!
    - Biliboaca ce-i cu tine. Te doare rau? Esti ok?
    - Nu am nimic sunt ok si nu inteleg ce te freaca pe tine grija. Mergi domn'e jos de graba sa scapi de incendiu si lasa-ma in pace.
    - Stii ceva, imi zice, eu m-am saturat de figurile astea ale tale!
    Iarasi eu ma trezesc interzisa. La asa o abordare nu ma asteptam si nu eram pregatita. Asa ca ce putea sa fie mai inspirat (garantat nu dadeam gres) decat s sa fac stanga imprejur si sa-l las aclo balta si cu gura cascata. Asa ca incep sa cobor (destul de repezita dupa busitura totusi). Aud in spatele meu:
    " Ti-am spus sa astepti ca trebuie sa discutam". Iar eu ... setata si ca placa stricata raspund din inertie.. "nu am timp" si imi vad de drum!
    Si uitati asa se probeaza sintagma - la omu sarac nici boii nu trag !
    Bine macar ca am scapat de incendiu ca in rest... iarasi am iesit pe plus!

Si... VA URMA!
    Ultima modificare făcută de biliboaca; 26.01.2009 la 16:00.

Pagina 3 din 30 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Bancuri ,glume ,comicarii despre soacre
    De Loniia în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 20.02.2013, 12:37
  2. Mi-e dor de glume
    De în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 120
    Ultimul post: 16.10.2008, 18:17
  3. INTAMPLARI ADEVARATE
    De celalb în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.12.2006, 02:38
  4. Fabule /Glume
    De în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 24.10.2006, 23:52
  5. Cadouri haioase
    De mihhu în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.05.2006, 03:40

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •