Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 61

Subiect: Impact

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Smile Impactul virtualului

http://www.romanian-portal.com/forum...652#post106652

Citat "cine ar putea spune, citind posturile de mai sus ca
    inimioarele oamenilor de dupa nick-uri nu tresalta putin ?! Probabil ca nimeni
    dintre cei care observa lumea din jur cu un minimum de atentie si empatie nu o
    va face. Lumea virtuala - o iluzie ? Nici poveste!"

Pentru cei care mai cred intr-o idee si pentru cei care doresc o dovada a impactului lucrurilor nevazute asupra lumii reale, deschid acest topic, invitându-va la meditatie si actiune.

Rossa, prietene, fiul tau va invatza sa te recunoasca! Nu sunt patetic, doar realist.

Sper sa-l miscam chiar pe florin10 un pic;-) Sa recunoasca, chiar daca nu vrea sa-i zica "Dumnezeu" sau "Allah" sau "Brahma" ca ESTE nu-i o iluzie (Delusion) Spiritul e viu...

Ceea ce am scris mai sus nu e o aberatie, de aceea va rog sa nu postati decât dintr-o inima curata si daca intzelegeti despre ce-i vorba.
    Ultima modificare făcută de tonita; 07.11.2008 la 14:44. Motiv: virgule;-)

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Nu sunt adeptul unei fapte bune pe zi si nici a donatiilor inghesuite in preajma Craciunului care sa ne faca sa credem ca suntem oameni buni. Suntem si fara asa ceva. Sunt constient ca nu toti nenorocitii pot fi ajutati,si nu toate mâinile intinse se pot satisface. Ocolesc cu grija anuntzurile umanitare care ma fac sa ma simt vinovat ca imi merge bine... In ciuda acestui fapt nu sunt un om rau. E imposibil sa-i ajuti pe toti!!

sad_rain (cred ca tu esti cea cu care am vorbit despre rai, la unul din topicele de religie) ai prins ideea care o reiau acum. Dar din dar se face rai!
    Am discutat, eu de pe pozitia de ateu, tu credincioasa, pe tema asta...Incerc sa aduc un pic de "rai" din cer, aici, pentru ca acolo nu pot sa-l vad asa bine!

Ideea donatiei pentru fiul lui rossa e un pic altfel. E un semn de solidaritate cu spiritul, despre care se zice de multe ori ca: "asa ceva nu exista". Spun cei care n-au vazut girafe!
    Nu inseamna ca de acum vom reactualiza an de an aceasta actiune!!! Dar toate lucrurile bune sunt 3! Ne-am strans,o parte din nucleul forumului in 2006 si 2007 si am comis fapta;-) Sper ca incununarea sa aiba loc anul asta.

Am lansat si in Germania ideea, pe forumul "Tinerii romani in Germania". Activez acolo de aproape 7 ani. Heiii...eram mult mai tânar când m-am inscris!!!
    Dar forumul meu de suflet e asta, asa cum ie iel! Tare as cita pe unul sau altul aici da imi sui nemultzumizii in cap!

Am scris o cartzulie on line care contine ideea pe care o prezint si aici. Pentru cei care stiu germana dau linkul:
    http://sites.google.com/site/gottfurharz4/
    Pe scurt, scriu despre ideea de solidaritate si subliniez faptul ca desi bine integrat, sunt român. Am si sperantza unei alte perceptii a "românului" in strainatate. Daca iese bestseller ne-am scos! asa cum glumeam cu rossa pe topicul "paranormal". Sanu uit, e sub pseudonim!

Va dau detalii in masura in care vad ca reactionati aici. Din pacate sunt foarte "prins" dpdv profesional si nu am timp sa citesc tot ce apare pe forum. Pe topicul asta o sa intru regulat.

Astept reactii!

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de toni42 Vezi post

Nu inseamna ca de acum vom reactualiza an de an aceasta actiune!!! Dar toate lucrurile bune sunt 3! Ne-am strans,o parte din nucleul forumului in 2006 si 2007 si am comis fapta;-) Sper ca incununarea sa aiba loc anul asta.

toni42, imi pare putin neclara partea asta. Vrei, te rog, sa ma lamuresti? De ce toate lucrurile bune sunt 3?

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

E o zicala româneasca ma mir ca nu o cunosti! in cazul nostru ar fi 2006,2007 si 2008.
    inca ceva sa nu uit. ma tem ca trebuie sa ies incet, incet din spatele pseudonimelor. cine vrea nickul meu de pe forumul din germania sa-mi dea pm

sunt paranormal daca am banuit ca esti primul care va reactiona?

Data înscrierii
    08.10.2008
    Locație
    .
    Posturi
    326
    Putere Rep
    0

Implicit

Rossa, prietene, fiul tau va invatza sa te recunoasca! Nu sunt patetic, doar realist.
    Noroc cu realismul dumitale..altfel bietul baiat nu stia nimic de tatal lui...si traia vesnic cu impresia ca l-a adus barza....
    Daca ti-ar fi venit ideea asta asa gindind de unu singur ar fi fost bine....

eu stiu insa un lucru invatat in viata asta a mea pe care am trai-o de pomana , ca atunci cind vrei sa faci ceva faci..fara sa trimbiţezi sus si tare ce vrei sa faci...doar cind vrei sa faci ceva pe banii altora atunci incepi sa bati apropouri..poate poate cineva pricepe....
    Daca-ti reuseste actiunea anunta-ma si-ti livrez inca citeva adrese de copii care n-au nici un parinte....de fapt n-au pe nimeni...poate au sa aiba si ei macar o portocala de Craciun...
    Trist este ca nu lasam un om care nu mai este sa se odihneasca in pace...si-i tot scormonim viata si familia... fara a fi nevoie...

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de Ninu. Vezi post
    Daca ti-ar fi venit ideea asta asa gindind de unu singur ar fi fost bine....

eu stiu insa un lucru invatat in viata asta a mea pe care am trai-o de pomana , ca atunci cind vrei sa faci ceva faci..fara sa trimbiţezi sus si tare ce vrei sa faci...doar cind vrei sa faci ceva pe banii altora atunci incepi sa bati apropouri..poate poate cineva pricepe....
    Daca-ti reuseste actiunea anunta-ma si-ti livrez inca citeva adrese de copii care n-au nici un parinte....de fapt n-au pe nimeni...poate au sa aiba si ei macar o portocala de Craciun...
    Trist este ca nu lasam un om care nu mai este sa se odihneasca in pace...si-i tot scormonim viata si familia... fara a fi nevoie...
    In primul rând iti multzumesc pentru parerea sincera, Ninule!
    Nu intzeleg insa ce vrei sa spui cu faptul ca ideea asta nu mi-a venit de unul singur. Ti-as fi recunoscator daca ai datalia putin.
    Sunt convins ca nu ti-ai trait viatza de pomana asa cum zici tu. Chiar am remarcat, citind o parte din posturile tale profunzime si simtzire.
    Nu bat nici un apropou. Cer explicit celor ce au sentimentul ca putem pune o picatura de omenie si solidaritate laolalta sa doneze pentru baiat.

Dupa cum spuneam in postul la care te referi sunt constient ca nu putem ajuta toti nevoiasii. Putem insa sa dam, ca si comunitate virtuala, un semn vizibil de solidaritate!
    Nu am luat contact cu familia si nici nu o voi face decât daca reusim sa punem ceva in miscare, nu te teme de scormonit!
    Ma tem ca te-a suparat faptul ca m-am declarat ateu, e adevarat? Stii prea bine ca, "cuvântul" e un simbol. Etichetele pe care le lipim semenilor nostrii ne impiedica mult prea des sa le cunoastem inima...
    M-as bucura sa-mi raspunzi cât de curând, Ninule.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.088
    Putere Rep
    35

Implicit

" Spiritul viu...si pururea tanar" toni42 ,cu ce putem ajuta ?..poti veni cu amanunte ? te rog ,nu cunoastem limba germana si m-ai/ne-ai facut curiosi si interesati de propunerea ta .Scuze ca vorbesc la plural ,am credinta ca suntem mai multi !
    Rossa fie-i tarana usoara ,cred se uita la forum in stilul lui impetuos si hatru !stiind ca nu e uitat!

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    ..poti veni cu amanunte ? te rog ...
    Multzumesc Loniia! Bine ca sunt oameni care indraznesc sa aduca visul in realiate!

Asteptam un raspuns al lui sorin pe pm insa se pare ca e in WE...
    Cu ce ma puteti ajuta? ... American dream nu-i de mine, lipseste ideea de solidaritate din el, cel putin asa ne spune Televiziunea Germana!

Spun deschis care e "Traum"-ul meu -(German dream) Despre carte:
    In carte, personajul principal, e un migrant bolnav psihic, amenintzat de saracie. Prin innoirea spiritului sau paralizat de o depresiune cronica, iese din situatia aparent fara iesire. "nebunul" indeamna la solidaritate. O alta solidaritate decât biserica oficiala pe care o ia in balon. El crede ca biserica trebuie sa dea mult mai mult decât ia. Crede ca din veniturile sale trebuie sa dea 90 % pentru ceilalti si sa opreasca 10% pentru sine. Dar din dar se face rai...

Ce vreau. Vreau sa am cititori! Oops am uitat sa spun ca e o carte online, in care cititorul poate interveni cu corecturi. Desi sunt jumate neamtz nu vorbesc limba ca un nativ. Cred ca cunoasteti problema!! Cititorii sunt incitati sa treaca o granitza deschisa peste bariere culturale, sa ne cunoasca mai bine emotiile. Am chiar un link la Balada lui Ciprian Porumbescu pe care l-am luat de aici, nu mai stiu cine l-a pus...

Asa! Deci sper ca mai târziu sa pot da cartea unei edituri de aici pentru tiparire si s-o traduc. Sunt si eu un pic nebun!!

"Nebunul" râde de criza financiara vânzand actiuni din aer! - Aici e cheia! Publicul german e iubitor de cabaret si in acelasi timp crestin (ceea ce respect) Titlul se traduce cam asa: "Dumnezeu pentru saraci".

Despre mine. Ar fi absurd sa nu recunosc ca imi fac reclama! Cu cât lipseste talentul cu atât e nevoie de mai multa reclama!!

Astept insa raspunsul lui sorin ca sa va dau detalii despre modul in care il vom ajuta pe baiat. Va reusi poate mult mai devreme decât noi sa comunice cu ...viatza si sa ajute la rândul lui pe altii.
    Si o veste buna, doua native (naive, ca si mine au citit deja ceea ce e online si au trecut la corecturi;-))

Sunt prin preajma...intrebati! si scuzati daca imi lipseste un pic coerentza.
    Ultima modificare făcută de tonita; 08.11.2008 la 10:07.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Astept insa raspunsul lui sorin ca sa va dau detalii despre modul in care il vom ajuta pe baiat.
    toni42, atata timp cat mi-am dat acordul in deschiderea de catre tine a acestui topic, consider ca de aici incolo iti poti modera singur topicul, asa ca nu stiu ce raspuns ar trebui sa-ti mai dau. e topicul tau, fa ce doresti cu el, mie neramanandu-mi decat sa-ti urez inspiratie maxima si multa bafta! daca totusi ai nevoie de vreun ajutor din partea mea, sa-mi spui, in cazul ca e ceva care nu am priceput eu prea bine.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.088
    Putere Rep
    35

Implicit

Bine ca sunt oameni care indraznesc sa aduca visul in realiate!
    esti unul dintre ei toni 42 !...
    Tema indrazneata ai gasit,o parere daca imi pemiti,oamenii tind sa izoleze acesti semeni care au probleme psihice,si cred e o mare defavoare,si ei au dreptul la o viata traita in societate ,izolarea lor cred e crunta,ma refer la cei care nu trebuie sa locuiasca in vre-un stabiliment pentru boli psihice supravegheati de cadre competente.
    Cu ceva timp in urma ma gandeam sa aduc pe forum acest subiect,despre cei cu probleme psihice ,pe care toata lumea ii ocoleste!
    Remarca ta"Dumnezeul saracilor"...ce nepotrivit e in vremurile de azi ,bisericile care reprezinta casa Domnului acumuleaza bogatii din donatiile enoriasilor...isi construiesc "palate somptuoase "... biserici unde se rog Lui oameni napastuiti si saraci,daca deschidem ochii vedem saracia din jurul nostru si bogatia parca ostentativa...cred se ridica o bariera intre Creator si Creatia lui omul....omul care isi pierde credinta vazand pe Dumnezeu asa de bogat care nu il ajuta?! ci mai mult il indeamna sa ramana sarac ca in viata de apoi castiga imparatia Lui!
    Sorry toni 42 m-a cuprins off-ul meu!
    Deschide-ti visul si asterne-l pe hartie...e un prim pas spre realizare!

Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Swine flu impact on travel
    De Melina în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 26
    Ultimul post: 09.07.2009, 09:43
  2. Reactii la Impact
    De tonita în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 53
    Ultimul post: 29.12.2008, 15:33

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare