Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 61

Subiect: Impact

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    sorine, cu riscul să mă pui şi pe mine „pe bara de rezervă”, nicidecum că-ţi contest deciziile de administrator şi moderator, mutaşi postarea mea la off topic, e treaba matale ce şi cum consideri dar acea frază a lui Ninu. nu te-a zgâriat nici măcar aşa un pic pe creieri din punctul de vedere al omului care a stat pe un loc, a citit, s-a bucurat sau s-a întristat de ce a scris Rossa?!
    ce spui e corect. mie mi-a scapat. Ninu a sarit calul si nu e prima data, plus ca am si observat in ultimul timp o inconsecventa din partea lui, ceea ce ma face sa cred ca si-a pierdut "busola" si nici el nu mai stie ce sa creada si cum sa reactioneze in diverse situatii, dovada expresii de genul "dusmani deveniti amici peste noapte" (de pe alt topic) s.a.m.d.

toni42, scuze pt. partea de mesaj in afara subiectului.

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    ...toni42, scuze pt. partea de mesaj in afara subiectului.
    No pb. sorin!

Tare as vrea sa testez in seara asta impactul virtualului asupra lu' fi-meu, Mihai. Mihai are astazi ziua de nastere, 22, dar din pacate nu citeste acest forum. E activ doar pe cele in limba germana si tare ma tem ca o sa inceapa sa ignore radacinile lui din Ro. Vorbeste româneste cu un accent teribil si e usor iritat când il indemn sa mai vorbeasca limba mamei.
    Va rog pe cei care urmariti acest topic sa-i trimiteti un scurt mail la adresa cu care sunt eu logat. Ca tata, sunt gata sa inghit tot spamul in locul lui! Voi redirecta mailurile pe adresa lui.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

eu iniţial am crezut că e vorba de adunat/ donat bani pe calea simplă însă se pare că nu este aşa. Oricât de atent am citit ce a scris toni42, nu am reuşit să înţeleg ce anume vrea să facă.

aşadar, ideea m-a încântat dar nefiind sigură dacă îşi va duce sau nu planul la îndeplinire, şi pentru că timpul trece fuga, am recurs la metoda clasică şi am trimis angelinei prin western union o sumă modestă de bani. Dacă şi alţii vor să mă urmeze, pot face la fel ca mine.

Pe angeline o puteţi contacta pe platforma provizorie de astă vară a forumului, http://groups.yahoo.com/group/romanianportal/ unde are chiar adresa de email.

Am recurs la angeline, pt ca ştiu sigur că ea şi atunci când s-a întâmplat nefericitul eveniment, ea a fost cea care a luat legătura cu famila lui Rossa.

menţionez că nu postez ca să influenţez pe nimeni, ci doar m-am gândit că poate sunt şi alţii care gândesc la fel.

şi mai menţionez că şi dacă am contribuit prin angeline, în cazul în care toni42 ne da detalii mai clare, mă alătur cu mare bucurie şi lui.
    Ultima modificare făcută de fifi; 15.11.2008 la 09:21.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de toni42 Vezi post
    Salut!
    ...cum sa incep? ... Mai bine o spun direkt! M-am inpotmolit! Am nevoie de o mâna de ajutor! Engleza mea nu e nici pe departe suficienta pentru a traduce un text,care sa fie citit de multi. Indraznesc sa rog pe unul/una dintre voi sa-mi traduca o jumatate de pagina din cartea de care va spuneam. Pls. PM.

Sper sa pot, cu ajutorul vostru sa lansez "Actiunea" ;-) cel mai tâziu in doua saptamâni.
    îmi cer scuze că revin, acum m-am împotmolit eu... deci ca să poţi lansa acţiunea cu ajutorul nostru ai nevoie să-ţi traducă numai o jumate de pagină din germană în engleză. Acea persoană, fiind aici pe forum ar trebui să le ştie pe toate 3 limbile: germană, engleză şi română.

păi dacă e vorba numai de o jumate de pagină, de ce n-o traduci tu în română mai întâi,(sau roagă-te de paulantoniu, parcă şi el e în Germania) că văd că ştii destul de mult şi apoi din română, sunt sigură că se va găsi cineva pe acest forum s-o traducă în engleză.

zic şi eu, aşa ca idee... şi dacă îmi permiţi o întrebare, de ce trebuie neapărat jumatea de pagina tradusă în engleză?! deja sunt pierdută de tot...
    Ultima modificare făcută de fifi; 15.11.2008 la 09:37.

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Excelent fifi, ai facut foarte bine. Simplu si eficace.

Edit: Felicitari angeline, sper sa facem impreuna o treaba buna.

Detaliile de la mine vor veni la timpul potrivit iar pe moment nu ma simt fugarit de nimeni. Ah, curiozitatea si nerabdarea feminina! Pentru ca incerc sa organizez ceva din care sa ajutam un pic mai mult decât anul trecut nu ma voi precipita. Cred ca ar fi bine sa aveti rabdare pâna la sfârsit si ma bazez inca pe suportul promis de voi. Stim cu totii ca vorbele mestesugit alese pot discredita intentiile bune si in acelasi timp zvonurile fac pe multi sa mearga cu sacul la pomul laudat! Sunt sigur ca ma intzelegi, daca nu da-mi PM.
    Ideea e foarte simpla dar graba strica treaba.

In legatura cu traducerea, recunosc, n-am fost explicit de loc! Jumatatea de pagina ar trebui tradusa din româna in engleza dar va functiona si fara daca nu se gaseste traducator.

"menţionez că nu postez ca să influenţez pe nimeni, ci doar m-am gândit că poate sunt şi alţii care gândesc la fel"
    Nu te teme fifi, te asigur ca cine gândeste cu propriul cap nu va fi deloc influentzat. Si tu gândesti cu propriul tau cap!
    Ultima modificare făcută de tonita; 15.11.2008 la 12:40.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Excelent fifi, ai facut foarte bine. Simplu si.... Si tu gândesti cu propriul tau cap!
    am priceput ce vrei să zici, am gândit cu nuca mea care a ajuns să fie celebră pe forum, adică atât m-a dus capul, atât am făcut.

restul roşiilor aruncate de matale mi le însuşesc, până la proba contrarie o să tac chitic si o să aştept răbdătoare dar totuşi cu „sacul” pregătit.

cine are, însă, nedumeriri şi după proba contrarie, să ma contacteze şi pe mine în PM

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

fifi, tu esti o inimoasa, chiar daca te ia uneori gura pe dinainte, ca si mine!
    Declaratiile de dragoste le voi pune pe alt topic, te asigur ca urmeaza!

sunt bucuros ca topicul e atât de citit, chiar daca nu sunt multi care indraznesc sa posteze. Pentru mine e un semn de modestie si curatzenie sufleteasca... Imi inchipui ca unii nu vor sa iasa in fatza spunând: Uite eu ce curat sunt!!! Sunt sigur ca ideea a prins radacini dupa ceea ce am primit pe PM.

Ca sa mai reduc suspansul lui fifi dau câteva detalii asupra "Actiunii";-)
    In germana se numeste "Solidaritätsaktie"- actiunea de solidaritate , idee care apare si in textul scriiturii mele.

Ceea ce vom strange, 1 Euro sau 100000 Euro va fi impartit in felul urmator:

1 procent pentru editarea cartii,
    9 procente pentru acest forum in sânul caruia unii se simt bine si altii din pacate nu.

Restul* va fi donat baiatului! Daca actiunea are succes putem ajuta si pe altii. Rosa si-a dorit sa câstige la lotto, ca si mine dealtfel- vezi topicul paranormal. A fost o prostie. Meditând mi-am dat seama de ce. Religiile, al caror adept nu sunt, spun o treaba buna: Nu pariati!! Si Rossa ar spune acum acelasi lucru.
    In fond nu e corect ca din sperantza altuia sa câstigam. Vezi criza fibanciara... vezi Caritas etc. Corect este ca prin solidaritate sa ne facem viata mai frumoasa si bogata. Dar din dar se face rai;-))

*cu litere mici trebuie sa scriu ca diverse taxe nu le voi prelua personal.
    Asta ar face din mine un om perfect. Nu sunt!

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    643
    Putere Rep
    14

Implicit 0,5%

toni, daca are cartea ta si poze, poti sa-ti retii pt editare procentul intreg din viitoarea-mi contributie, daca nu are, ia de la mine doar 0,5%. Sau, stiu eu? mai scrie pe aici ce-ti trece prin cap, asa-mi voi putea face o idee mai clara despre arta ta scriitoriceasca si poate ma razgandesc.
    Tristetea mea aude nenascutii caini
    pe nenascutii oameni cum ii latra
    .

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Ceea ce vom strange, 1 Euro sau 100000 Euro va fi impartit in felul urmator:

1 procent pentru editarea cartii,
    9 procente pentru acest forum in sânul caruia unii se simt bine si altii din pacate nu.
    toni42, cred ca e o mica neintelegere aici. eu nu am solicitat asa ceva si nu ma intereseaza nici un procent pentru forum. as vrea sa se inteleaga foarte bine acest lucru.

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    toni42, cred ca e o mica neintelegere aici. eu nu am solicitat asa ceva si nu ma intereseaza nici un procent pentru forum. as vrea sa se inteleaga foarte bine acest lucru.
    Intr-adevar cred ca nu am fost destul de clar. Imi cer scuze daca s-a putut interpreta gresit ceea ce am postat.
    Incerc sa clarific.
    Daca se va strânge ceva pentru "spirirul lui rossa" sau mai pragmatic spus, pentru a ajuta moral si material pe fiul forumistului rossa, se va face absolut benevol. Fara nici o constrângere, din partea nimanui. Acest ajutor nu se limiteaza doar la contributia forumistilor de pe acest forum, va veni si din exterior. Pentru ca ma ocup personal de acest lucru intentionez, fara sa fiu solicitat de nimeni sa donez ceva si pentru forum. Ma simt bine in aceasta comunitate si sper ca acest lucru nu se va schimba. Consider ca portalul face un serviciu foarte important unei mari comunitati românesti. De aceea o donatie pentru portal e in ultima instantza in folosul tuturor si prin aceasta un act umanitar.
    Daca mai sunt necesare clarificari le voi da. Sorin, daca ai in continuare un sentiment de disconfort fata de aceasta idee voi renuntza desgur dar voi sustine in continuare donatiile asa cum s-au facut anul trecut.
    Daca cineva isi face griji ca ceva nu e in regula il rog sa posteze aici sau sa-mi dea pm.

Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Swine flu impact on travel
    De Melina în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 26
    Ultimul post: 09.07.2009, 09:43
  2. Reactii la Impact
    De tonita în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 53
    Ultimul post: 29.12.2008, 15:33

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare