Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 75

Subiect: Putina muzica

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    643
    Putere Rep
    14

Implicit Putina muzica

Titlul este inspirat, desigur, din "putina gramatica" si "putina matematica". Intr-adevar, cate putin pe aici din fiecare, de aceea mi-am zis ca n-ar strica si "putina muzica".
    Despre muzica, mie-mi place si sa vorbesc nu doar sa o...dedic. Ca la cam atat se rezuma cultura muzicala forumistica si-mi pare mare pacat. Eu v-as mai fi intrebat ba de una, ba de alta pe cei care ati postat dedicatii de mi-au placut, dar de frica off-topicului am tacut. Fiinteaza topicul "imbogatirea culturii generale" dar nu este...dedicat muzicii. Postati aici o piesa fara vreun motiv altul decat ca v-a placut si vreti sa impartasiti bucuria voastra cu altii. Aici as vrea sa auzim opinii, informatii, critici din domeniul muzicii si, bineinteles, muzica.
    Tristetea mea aude nenascutii caini
    pe nenascutii oameni cum ii latra
    .

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    643
    Putere Rep
    14

Implicit

Am observat ca gusturlile mele se pliaza pe ale catorva colegi, insa vreau sa mentionez ca topicul este deschis oricarui gen muzical, fara exceptie. Chiar m-ar intereseaza, ce muzica ascultati? Eu am (re)descoperit Nightwish, mai exact pe solista lor vocala, Tarja Turunen si regret faptul ca s-au despartit. Vocea ei de soprana, compozitiile basistului si orchestratia se imbinau de minune. Dar, deh, tot ce-i frumos e muritor si piere. Ma mai necajesc ca Tarja a fost de curand in concert solo in America latina si Mexic si n-a venit pana aici s-o pot vedea. Ia uitati-va (dar, mai ales ascultati, ca muzica nu-i de vazut, precum bine zicea nu stiu cine)...

si, mai ales, comentati, va rog!

poate in piesa urmatoare se gaseste si explicatia pt ce nu a concertat in US, ascultati si votati (nu mai ma mut pe celalalt topic, dedic de aici aceasta piesa presedintelui)

.

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Si acum, cele doua de mai sus, combinate

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    643
    Putere Rep
    14

Implicit

Asa, Florine, fa-ma sa-mi para rau ca n-am fost la Van Halen cand a concertat anul asta in Chicago. De fapt n-am mai fost la un concert rock de prin 2001 cred, cand m-am lasat convins de un amic ca Ozzy Osbourne merita vazut. Au meritat intr-adevar Zach Wilde si Rob Zombies care au cantat in deschidere. Pe Ozzy unde-l puneau acolo statea pe scena pana termina piesa si apoi veneau sa-l ia ca se anchilozase deja; spectacol grotesc. Pt asta, baladele lui tot imi plac

.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

ramos, iti place melodia asta?
    http://www.youtube.com/watch?v=8A3zetSuYRg

Ce sa mai comentez? Sa zic ca e magnifica? Stii ca termenul nu prea e agreat. Zic si eu ca e frumoasa.
    Si sa mai zic si ca "ce a fost verdi s-a uscat". Pacat! M-as fi bucurat sa fi fost inca in viata si sa ne ofere si in continuare bijuterii de astea muzicale.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.299
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de kirk Vezi post

Ce sa mai comentez? Sa zic ca e magnifica? Stii ca termenul nu prea e agreat. Zic si eu ca e frumoasa.
    Si sa mai zic si ca "ce a fost verdi s-a uscat".
    in fiecare limba dispar cuvinte si sant inlocuite cu altele in decursul timpului..cuvantul magnific fiind si el un cuvant imprumutat..a fost doar o chestiune de timp ca in urma globalizarii si notiunea de politicaly correct sa se etabilizeze pe forum..dupa cum probabil si tu ai observat , tot mai multi forumisti folosesc in locul cuvantului magnific ,cuvantul camila...ramos, a prevazut numai partial efectele colaterale care insotesc evolutia..ce a fost verde s-a uscat,ce a fost tare s-a inmuiat.....

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    643
    Putere Rep
    14

Implicit

...Si sa mai zic si ca "ce a fost verdi s-a uscat". Pacat!
    Nu stiu daca la Verdi te referi sau la Pavarotti dar ai dreptate, muzica, asemenea orcarui domeniu al artei nu mai e pretuita la justa valoare, vorba lui paulantoniu, evolutia...

Am pe Molerei, topicul meu de poze, o fotografie dintr-un concert simfonic tinut in Millenium Park, Chicago, pe care am intitulat-o...Metalica. De ce oare? mai intai, titlul mi-a fost inspirat de decorurile scenei (nu-s urate, nu zic asta, dar cam mult...metal), iar apoi de zgomotul facut de helicopterul politiei care survola tot la cinci minute zona acoperind ordchestra, tenor, soprana, aplauze, tot, cum se nimerea. La o arie din "O Sole mio", tenorul a facut o pauza mai lunga si privea spre cer. Concertul s-a numit Tribute to Pavarotti.

Nu fi necajit, kirk, salvarea vine de la japonezi. Seiji Ozawa:

Ultima modificare făcută de ramos; 06.11.2008 la 07:59.
    .

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

How about this?
    http://www.youtube.com/watch?v=6bt9R...eature=related

Trebuie sa umplem si noi topicul asta cu ceva, ramos, pai nu?

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    643
    Putere Rep
    14

Implicit

Trebuie sa umplem si noi topicul asta cu ceva, ramos, pai nu?
    Exact asta a fost ideea si ma bucur ca ai imbratisat-o.

Ma grabeam de dimineata, dar as mai fi spus cate ceva despre japonezul ala maruntel de dirijeaza o asa mare orchestra. Am gasit undeva, normal, nu mai stiu unde, scris despre el ca a fost sau inca este dirijorul orchestrei Operei de Stat din Viena. Altfel spus, subalternul conationalului nostru, Ioan Hollender, directorul respectivei institutii. Poate de asta l-am indragit. Mai merge una?

.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    21

Implicit

inca o melodie favorita (ca si formatia dealtfel)

Guns N' Roses - November Rain

Ultima modificare făcută de sad_rain; 06.11.2008 la 22:57.
    "Every person, all the events of your life, are there because you have drawn them there.
    What you choose to do with them is up to you"

- from "Illusions, The Adventures of a Reluctant Messiah"

Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. putina gramatica [2]
    De sorin în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 199
    Ultimul post: 14.08.2016, 22:19
  2. putina matematica
    De în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 360
    Ultimul post: 03.11.2012, 16:30
  3. Muzica si muzichie (muzica folk)
    De JulianM în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 07.09.2010, 06:02
  4. Putina Comedie
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 20.06.2009, 20:45
  5. Putina istorie
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 29.05.2007, 23:07

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi