Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 70

Subiect: Club Ψ

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Arrow Club Ψ

Deschis tuturor celor care NU umbla cu cioara vopsita.

EDIT: This topic is open for English speakers also. Please feel free to MIX languages. Chinese is welcome too. Whatever language you may speak can be used HERE.
    This edit is due to the rules of the forum that say that say we have to used the same language in our messages as the thread started with. If anyone wants to add a translation to this message in any other language, let me know and I'll put it up here.

Thanks a bunch!!

provocari intelectuale
    discutii amicale
    subiecte pentru zile bune
    subiecte pentru zile nebune
    cafeaua de dimineata
    ceaiul de la ora 5
    nopti albe (da, e ok sa speculati intelesul)
    ce va trece prin minte in clipa asta?

Nu sint admise scandalurile, limbajul trivial, glumele de prost gust si jignirile la adresa nimanui, indiferent de situatie. De asemenea, nu e permis a judeca pe altii decit daca sinteti absolut convinsi ca sinteti perfectiunea intruchipata si puteti aduce dovezi concrete in acest sens.

Toate mesajele care contrazic regulile de mai sus, or sa fie mutate la “bla-bla” si autorii respectivi raportati administratiei forumului. Contez pe faptul ca majoritatea celor de aici avem discernamint atit incit sa nu fie nevoie sa ne pazeasca cineva.

__________________________________________________ ___

Problema mea in clipa de fata, in caz ca va intereseaza pe careva:

Am insomnii! Ceva lista de activitati pentru insomniaci?

Truth or Dare: La citi va trece prin cap o sugestie legata de activitati sexuale extenuante ca leac pentru insomnii?
    Ultima modificare făcută de Rebela; 13.11.2008 la 20:53.
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de Rebela Vezi post
    [FONT="Comic Sans MS"][COLOR="Navy"]

Truth or Dare: La citi va trece prin cap o sugestie legata de activitati sexuale extenuante ca leac pentru insomnii?
    Rar si eu am insomnii ,ce-i de facut atunci?..deschid fereastra ,posibil sa fie o tensiune interioara acumulata din timpul zilei ,ori merg si imi fac un dus ,daca insomnia a aparut trezindu-ma din somn ,merg la bucatarie imi fac un ceai sau uneori chiar trebaluiesc ceva sau pur si simplu raman intinsa in pat incerc sa-mi golesc mintea de ganduri cautand o pozitie relaxata si adorm din nou ,sau daca poti iesi la o mica plimbare Rebela.
    De trecut prin minte nu-mi trecuse , daca ai amintit poti sa faci aceasta activitate fara a fi chiar extenuanta...
    Nu-mi amintesc de unde , stiam ca ....pe femei le energizeaza iar pe barbati ii moleseste! inaintea unor competitii barbatilor le este interzisa relatia sexuala! asa ca adormirea lor instantannee uneori sa nu deranjeze este genetic pentru barbati!

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

...

..
    Insomnii am avut si am si eu, ba in plus, cu cat inaintez in varsta observ ca devin din ce in ce mai ciclice.
    Insomniile pot avea nenumarate cauze. Eu am reusit sa le ameliorez, prin suprimarea cafelei dupa orele 14, cu toate ca sunt cel mai mare fan al acestei bauturi. Fiind un excitator psihoactiv, cafea e periculoasa chiar si dupa orele 14 sau 15.
    In plus, cauta ca eviti orice conflict psihologic, sa eviti orice disputa cu cei de langa tine incepand cu orele 18. Ma gandesc ca aceste conflicte pot fi cauze pentru insomnii.
    Alte trucuri ce le utilizez:
    Aprind lampa, si incep sa citesc. Dupa o ora, inchid cartea si lumina. Nu adorm bineinteles desi sunt foarte obosit. Dar stau in pat cu lumina stinsa. Incerc pe cat posibil sa ma concentrez asupra respiratiei. Inspir, sunt atent la miscarea diafragmei plexului solar, retin un pic aerul in mine, expir... sunt atent la felul cum aerul iese prin nari. Apoi reiau operatia.. inspir, sunt atent la miscarea diafragmei plexului solar.... etc etc.
    Ideea este de incerca pe cat posibil, ca tot fluxul de ganduri ce iti trec prin cap, sa-l diminuezi. Ai vazut cum este, un gand iti trece prin cap, si inainte ca el sa se disipeze in reteaua ta neuronala, un altul i-a luat locul. Tot acest flux de idei, ce pare ca nu se mai opreste, iti creeaza adevarata isomnie, deci, prin observarea respiratiei, mentalul tau foloseste un mic truc pentru a nu lasa ca acest flux de idei sa se genereze in permanenta.
    De fapt observarea respiratiei, este o metoda de a trai in momentul prezent.
    Ultima modificare făcută de christianT; 24.10.2008 la 05:59.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.304
    Putere Rep
    40

Implicit

Puncte orientative pentru cei fara sextant

Forme clinice de depresie:
    - depresia majora (simptomele dureaza mai mult de doua saptamani)
    - distimia (depresie cronica)
    - tulburarea bipolara sau boala maniaco-depresiva (existenta de episoade depresive si maniacale)
    - depresia asociata unui anumit sezon (depresie ce se instaleaza doar iarna).

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    poti iesi la o mica plimbare Rebela.
    De trecut prin minte nu-mi trecuse , daca ai amintit poti sa faci aceasta activitate fara a fi chiar extenuanta...
    Nu-mi amintesc de unde , stiam ca ....pe femei le energizeaza iar pe barbati ii moleseste! inaintea unor competitii barbatilor le este interzisa relatia sexuala! asa ca adormirea lor instantannee uneori sa nu deranjeze este genetic pentru barbati!
    La plimbare m-am gindit si eu. M-a alergat cateaua (am o catelusa vioaie foc) mai spre seara insa ce cred eu ca m-a dat peste cap ceal mai tare e cafeaua (pe cuvint ca am cerut decaf) pe care am baut-o pe la 4. Incredibil cum m-a tinut treaza pina pe la 3 jumate dimineata. Am nisip in ochi astazi..si ochelarii de soare. Se uita oamenii astia la mine dar vad ca nu ma intreaba nimeni nimic..inca

PS Ai dreptate. Se poate si fara sa fie extenuanta...

Citat Postat în original de christianT Vezi post
    suprimarea cafelei dupa orele 14Fiind un excitator psihoactiv, cafea e periculoasa chiar si dupa orele 14 sau 15.
    In plus, cauta ca eviti orice conflict psihologic, sa eviti orice disputa cu cei de langa tine incepand cu orele 18. Ma gandesc ca aceste conflicte pot fi cauze pentru insomnii.
    Alte trucuri ce le utilizez:
    Aprind lampa, si incep sa citesc. Dupa o ora, inchid cartea si lumina. Nu adorm bineinteles desi sunt foarte obosit. Dar stau in pat cu lumina stinsa. Incerc pe cat posibil sa ma concentrez asupra respiratiei. ... De fapt observarea respiratiei, este o metoda de a trai in momentul prezent.
    CT, adevarat ca m-a dat peste cap cafeaua si ceva discutie anterioara avuta cu parintii (care sint in Romania). Stii cum e cind pur si simplu, orice ai face, nu-ti poti calma gindurile si cu cit incerci mai mult, cu atit te coplesesc mai tare? Am incercat trucurile, chiar si pe cel cu respiratia yoga. Miraculoasa pranayama. Practici yoga? Daca da, ce fel si de citi ani?

Tuturor: Cum a fost ziua voastra pina acum?
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Salut rebela!
    Nu practic yoga, dar de ceva timp am inceput sa fiu interesat de spiritualitatea orientala, urmare a unei lecturi intamplatoate unde se incerca o apropiere a punctelor de vedere intre budhism si stiinta. Aceasta metoda de concentrare asupra respiratiei, am intalnit-o intamplator, am aplicat-o de cateva ori si cel putin o data a mers. Pe viitor in nici un caz cafea dupa orele 13 sau 14. Dar nici ceai! Ceaiul, mai ales cel negru, e mai puternic decat cafeaua.
    Spunea paulantoniu mai sus despre depresia sezoniera, ca se instaleaza iarna. Cred ca incepe din momentele in care ziua incepe sa se scurteze, incepand mai ales cu luna octombrie. Lipsa luminii, generatoare de depresie.De ce nu?
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Tuturor: Cum a fost ziua voastra pina acum?
    Pai, rutina, zic eu.
    Deosebit a fost doar faptul ca azi am gatit. Spilu-i ca nu stiu - inca - daca am avut, am, succes in activitatea asta...

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    Pai, rutina, zic eu.
    ....
    Rutina ne omoare mariane. spiritual vreau sa spun. ne face sa devenim simpli executanti ale unor gesturi, miscari.
    Am citit undeva o mica butada, cu tenta zen.
    Cica odata, un intelept a fost invitat intr-o casa. Gazda, privindu-l cu interes, l-a intreabat:
    - Maestre, ce metode folositi, cum faceti sa fiti atat de intelept?
    La care inteleptul:
    - Foarte simplu: cand mananc, mananc, cand beau apa, beau apa, cand car lemne de a padure, le car.

Imi place enorm mesajul, asa cum il vad eu.
    Adica, sa acordam fiecarui lucru, cat de neinsemnat ar fi el, atentia cuvenita. Une chose a la fois! Fara sa ne grabim... cand mancam, ne concentram asupra acestui proces. Mestecam cu atentie. Savuram gustul mancarii...Inghitim cu atentie bolul alimentar... Une chose a la fois. NU vorbim in acest timp, nu citim, nu ne uitam la televizor. Atunci cand ne uitam la tv, ne uitam la tv, cand citim, citim..une chose a la fois.
    Sa nu intelegi ca eu chiar traiesc asa...ca eram un intelept de mult timp. Dar sunt total de acord cu aceasta idee.
    Acest mod de a trai e in antiteza cu rutina, care ma ucide incet, incet.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    21

Implicit

bine v-am gasit pe toti acasa la rebela!!

ziua mea abia incepe..e 8 dimineata si am program de.."voie" azi..merg sa-mi cumpar costum de halloween :-) Am sa merg la un party saptamana viitoare si deci..imi trebuie(ps editez aici..ca m-am gindit ca se vor gasi "prieteni" sa faca misto..) deci merg sa-mi cumpar costum..unii m-ar intreba daca chiar imi mai trebuie costum

insomnii, am avut o buna perioada de timp rebela. Le aveam seara de seara. Nu beau cafea...poate decaff din cind din cind. Aveam ginduri multe si noaptea cind isomniile veneau gindurile ma ingrozeau si mai mult. Am inceput sa practic yoga la recomandarea doctorului..si o fac de un an si ceva. M-a ajutat, si nu mai am insomnii.

azi este ziua de nastere a unuia dintre forumistii prezenti aici. La multi ani ChristianT!!! (sper sa nu te superi ca am spus tuturor) E ziua ta si m-am gindit ca ar fi frumos sa te celebram si noi aici.

si in incheiere, am un subiect de discutie: compromisurile din viata. Traiti cu ele? le acceptati? De ce?
    Ultima modificare făcută de sad_rain; 24.10.2008 la 11:47.
    "Every person, all the events of your life, are there because you have drawn them there.
    What you choose to do with them is up to you"

- from "Illusions, The Adventures of a Reluctant Messiah"

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Implicit Happy Birthday, CT!

Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Book Club
    De Rebela în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 08.03.2009, 08:19
  2. Club de lupte in Ny?
    De angeleyes în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.11.2007, 07:18
  3. Vip Club
    De sabrynna în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 04.10.2007, 21:59
  4. Alumni Club
    De Vlad în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 01.08.2006, 11:30
  5. Club
    De foryoutupac în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 18.11.2005, 09:13

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi