Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: dubla cetatenie romano-americana

Data înscrierii
    03.10.2008
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Question dubla cetatenie romano-americana

pote sa-mi spuna si mie cineva cum pot sa imi pastrez cetatenia romana? o sa am juramintul curind si am auzit ca te pune sa renunti la cetatenia ta. Eu imi doresc sa am dubla cetatenie. Sunt f dezamagita de tot ce se intimpla aici, mai ales cand am auzit ca tb sa renunt si la cetatenia romana.Nu sunt sigura ca vreau sa ramin aici

Data înscrierii
    23.02.2006
    Locație
    Chicago, United States
    Posturi
    1.103
    Putere Rep
    14

Implicit

din cate am auzit eu, nu te obliga sa renunti la cetatenia romana...sau poate s-a schimbat legea de curand.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.062
    Putere Rep
    31

Implicit

din câte ştiu şi eu la cetăţenia română nu ţi se impune să renunţi decât dacă aplici pt şederea în altă ţară pe motive politice sau motive cauzate de organizaţii militare din România. Asta s-a practicat la cei care au plecat din România pe timpul comunismului si am mai auzit de un caz care era ameninţat cu închisoarea dacă nu se întoarce în Ro să-şi satisfacă stagiul militar, care nici aia nu mai e valabilă în România de acum.

ţie pe ce motive ţi se cere renunţarea la cetăţenia română?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.602
    Putere Rep
    10

Implicit

Statele Unite accepta dubla cetatenie. Mai multe detalii aici:
    http://travel.state.gov/travel/cis_p.../cis_1753.html

Nu mai credeti si voi in tot ce spun zvonacii, ci documentati-va intai, inainte de a va face ganduri de tot felul.

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    644
    Putere Rep
    9

Implicit

Citat Postat în original de ioana04 Vezi post
    pote sa-mi spuna si mie cineva cum pot sa imi pastrez cetatenia romana? o sa am juramintul curind si am auzit ca te pune sa renunti la cetatenia ta. Eu imi doresc sa am dubla cetatenie. Sunt f dezamagita de tot ce se intimpla aici, mai ales cand am auzit ca tb sa renunt si la cetatenia romana.Nu sunt sigura ca vreau sa ramin aici
    "aici", unde?
    Tristetea mea aude nenascutii caini
    pe nenascutii oameni cum ii latra
    .

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.062
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    ..Nu mai credeti si voi in tot ce spun zvonacii, ci documentati-va intai, inainte de a va face ganduri de tot felul.
    eu mă cam simt zvonacă, renunţarea la cetăţenia română pe timpul menţionat de mine mai sus nu se impunea de către oficialităţile americane sau canadiene ci era „ridicată”, refuzată sau interzisă de către oficialităţile române.

Data înscrierii
    29.09.2008
    Locație
    parter
    Posturi
    158
    Putere Rep
    7

Implicit

Depinde unde esti, ioana, Statele Unite accepta dubla cetatenie, dar tari din Europa ca Germania, Austria.... nu accepta, si atunci trebuie sa alegi.

Data înscrierii
    08.10.2008
    Locație
    USA
    Posturi
    715
    Putere Rep
    9

Implicit

Statul american accepta dubla cetatenie. Insa daca vrei un job guvernamental de exemplu pentru asa zisul clearance trebuie sa renunti la cea romana.
    Pe de alta parte te deplasezi mai lejer cu pasaportul romanesc in UE. Ca american in Romania de ex nu ai voie sa stai mai mult de 3 luni in 6 luni fara viza de prelungire.

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.968
    Putere Rep
    22

Implicit

Pentru a pastra dubla cetatenie, ambele state trebuie sa accepte asta. Din fericire pentru noi, Romania si USA nu se opun la dubla cetatenie. Totodata, cetatenii romani care au si cetatenie canadiana pot primi si cetatenie americana fara probleme (trei cetatenii).
    Chestia cu "clearance" n-o stiam. Esti sigur? Orice job guvernamental? Posteaza cineva un "link" sa ma conving?
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Data înscrierii
    08.10.2008
    Locație
    USA
    Posturi
    715
    Putere Rep
    9

Implicit

Clearance e de mai multe feluri in fct de cerintele jobului. Majoritatea cer sa ai numai cetatenie americana, nu dual citizenship.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. alocatie de stat /copii dubla cetatenie
    De siuzy în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 17.08.2009, 17:11
  2. Firma romano-americana
    De în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 31.12.2007, 05:08
  3. cetatenie americana
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America