Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 19

Subiect: copiii-ce limba vorbiti in casa

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

copiii....nu vin cu instructiuni de folosinta. eu am dificultati in ceea ce priveste limba vorbita in casa...limbile vorbite

eu-romana si engleza....sotul - engleza.

voi cum faceti? sau cum ati procedat? idei noi?

sugestii? am senzatia ca la 3 ani vocabularul lui e mai saracut decat al celorlalti...tocmai pentru ca le vorbeste pe amandoua

<<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    20

Implicit

sunnydana,

chiar nu a raspuns nimeni la topicul asta...hmmm

cred ca este absolut normal ca vocabularul copilului tau sa fie mai saracut decit al celorlalti. Dar copilul tau deja la 3 ani vorbeste si intelege doua limbi..asa mai limitat dar o face.
    Din experienta iti pot spune ca peste un pic de timp vocabularul lui va fi exact la fel de bogat ca al celorlati copii (de engelza vorbesc). Pe masura ce creste, va fi interesat sa citeasca si in felul asta isi va imbogati vocabularul. In acelasi timp, nu stiu ce sansa ai sa ai cu el sa mentina limba romana in conditiile in care tatal nu vorbeste romaneste. iti va fi destul de greu sa faci lucrul asta dar nu imposibil.
    "Every person, all the events of your life, are there because you have drawn them there.
    What you choose to do with them is up to you"

- from "Illusions, The Adventures of a Reluctant Messiah"

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

nu ştiu dacă o să mai dea sunnydana de forum, nu i-a mai răspuns nimeni pt că in perioada aia cred că s-a închis forumul...

îi scriu şi eu, totuşi părerea mea: că la 3 ani copilul are un vocabular sărăcuţ, nu e nici un motiv de îngrijorare, e mic, şi mai ales pentru faptul că în familie se vorbesc două limbi contribuie, da la asimilarea unui nr restrâns de cuvinte din fiecare limbă. Dacă aduni cuvintele ştiute de el la această vârstă în cele două limbi, probabil are în vocabular acelaşi nr de cuvinte ca orice alt copil de vârsta lui.

ceea ce face sunnydana, să continue să i se adreseze copilului şi în română, deşi soţul e vorbitor de engleză, e de admirat. Chiar dacă ea crede acum că-l chinuie şi-l zăpăceşte pe copil, îi face un bine imens, la această vârstă sunt ca un burete, absorb foarte multă informaţie, iar pe măsură ce creşte îi va fii şi mai uşor.

când va merge la şcoală îşi va perfecţiona engleza, poate la lb română va avea handicapul să nu ştie să scrie până va fii mai mare dar chiar şi să înţeleagă şi să aibă curajul să vorbească lb română zic eu, e un avantaj, e ca şi cum ar învăţa o limbă în plus, fără bani pe meditator.

eu o apreciez şi pe ea şi grija sau îngrijorarea ei.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

ceea ce face sunnydana, să continue să i se adreseze copilului şi în română, deşi soţul e vorbitor de engleză, e de admirat. Chiar dacă ea crede acum că-l chinuie şi-l zăpăceşte pe copil, îi face un bine imens, la această vârstă sunt ca un burete, absorb foarte multă informaţie, iar pe măsură ce creşte îi va fii şi mai uşor.

eu o apreciez şi pe ea şi grija sau îngrijorarea ei.

multumesc mult, am revenit si eu, e drept ceva mai tarziu, dar am revenit. acum mai vorbesc si engleza, si asa e, le stie pe ambele
    : )

Data înscrierii
    08.10.2008
    Locație
    .
    Posturi
    326
    Putere Rep
    0

Implicit

bine ai revenit sunnydana...!!!

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Smile

multumesc mult. bine te-am regasit!

Data înscrierii
    12.09.2007
    Locație
    Canada
    Posturi
    759
    Putere Rep
    0

Implicit

Copiii mei , nestiind romana , doar in franceza si/sau engleza ...
    Acum sint mari ca sa mai incerc sa-i invat romana
    Daca vreodata , vor dori sa o invete ( desi nu cred asa ceva ..) imi va face placere ..
    Locuind in strainatate de atita timp , nu vad exact motivul pentru care ar fi trebuit sa invete si limba romana . In Canada se vorbeste franceza si engleza ..

Data înscrierii
    08.10.2008
    Locație
    .
    Posturi
    326
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de lordul Vezi post
    Copiii mei , nestiind romana , doar in franceza si/sau engleza ...
    Acum sint mari ca sa mai incerc sa-i invat romana
    Daca vreodata , vor dori sa o invete ( desi nu cred asa ceva ..) imi va face placere ..
    Locuind in strainatate de atita timp , nu vad exact motivul pentru care ar fi trebuit sa invete si limba romana . In Canada se vorbeste franceza si engleza ..
    e simplu..in cazul in care criza economica se accentueaza...si vor fi nevoiti sa vina in RO sa-si caute un job....le-ar prinde bine sa stie Româna

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

da ninule,
    teoretic. insa practic, eu nu prea am vazut copii nascuti in alte tari gasindu-si fericirea si adaptandu-se in Romania. E foarte greu, foarte greu.Mai ales pentru ca ei s-au nascut in alte tari, si automat tara lor natala nu e romania, asa cum e pentru parintii lor. Eu am rude din portugalia, si copiii s-au nascut in USA.....nu prea vorbesc portugheza..cat despre a locui acolo, li se pare imposibil. Poate vor fi curiosi muuult mai tarziu.
    Am iarasi niste prieteni vietnamezi, la fel, nascuti copiii in USA. Vorbesc vietnameza stalcit, si o viziteaza, dar daca ii intrebi daca vor sa traiasca acolo, nici nu se gandesc la asa ceva. E drept ca viata te schimba, insa copiii nostri nu gandesc ca noi, si poate e bine, poate e un semn de evolutie. ce zici?

Data înscrierii
    29.10.2007
    Locație
    New York
    Posturi
    326
    Putere Rep
    12

Implicit

Eu personal vorbesc cu copiii mei in Romaneste. Baiatul meu desi e mai mic, imi raspunde in Romaneste mai bine decit fiica mea. Ea are un accent teribil si degeaba o invat, nu tine.

Recent am inceput sa ii trimit mesaje in romaneste si imi raspunde si rid de nu mai pot (ea are 10 ani ). O Romaneasca cu accent ...

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Copiii noştri
    De fifi în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 215
    Ultimul post: 05.09.2016, 06:59
  2. limba tiganeasca=limba romana?
    De incognita în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 09.06.2010, 13:07
  3. Copiii cobai
    De Felicity în forumul Despre Romania si despre romani-forum general