Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 19 din 19

Subiect: copiii-ce limba vorbiti in casa

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de Ninu. Vezi post
    e simplu..in cazul in care criza economica se accentueaza...si vor fi nevoiti sa vina in RO sa-si caute un job....le-ar prinde bine sa stie Româna
    te-ai intalnit cu shogunelu? Apropo in Jurnalu National nu ai citit nimic despre criza din RO care se accentueaza?

Cei mai multi romani pe care i-am cunoscut pe aici vorbesc cu copii in romana, dar copii raspund in engleza.

Data înscrierii
    08.10.2008
    Locație
    .
    Posturi
    326
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de godrimartis Vezi post
    te-ai intalnit cu shogunelu? Apropo in Jurnalu National nu ai citit nimic despre criza din RO care se accentueaza?

Cei mai multi romani pe care i-am cunoscut pe aici vorbesc cu copii in romana, dar copii raspund in engleza.
    godrimartis...pe Romani ii caracterizeaza cumva pierderea identitatii nationale... eu am cunostiinte persoane de nationalitate Maghiara care sint nascute in RO.. si cu toate acestea ei vorbesc in casa cu copii lor in maghiara...si cred ca asta spune multe...am cunoscut si o familie de lipoveni..venita in Jud. Arad de 3 generatii si erau doar familia lor acolo nu erau o comunitate si totusi copii lor stiau vorbi bine in limba materna...desi si parintii lor si ei fusesera la scoala romana... asta tine de educatia familiala... cind un parinte e Roman si unu American e mai greu sa-ti cresti copilul ca sa stie si limba ta materna..dar sint si famili Romanesti care nu si-au educat copii sa stie vorbii Romaneste... din cauza ca ei cred ca asta ar fi o pierdere de vreme...ori poate cred altceva..nu stiu ce..insa limba materna pt ei nu e pe primul plan...am vazut persoane care dupa ce au stat 2 ani in italia nu mai stiu vorbii corect Romana..e chiar de ris o asemenea situatie...ori nu..?

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

mi se pare corect sa inveti copiii limbile vorbite de parinti, chiar daca e greu, si este! limba materna e limba tarii in care te nasti.....ori copiii nu sunt vinovati ca nu cunosc tara in care s-au nascut parintii prea bine uneori. Poate sa fie din pricini financiare, nu poti sa tii copilul suficient timp in ambele parti, plus ca asta l-ar bulversa . poti sa te plimbi pana merge la scoala. apoi s-a sfarsit. te opresti la una din tari
    cat despre limba care nu e vorbita si uitarea, se intampla sa uiti cuvinte sau sa iti scape cuvinte din limba tarii in care traiesc in momentul actual, dar nici eu nu am inteles cum poti sa iti uiti limba materna, vorbesti cu accent, vorbesti mai rar sa-ti gasesti cuvintele.....dar sa o uiti....hmmmm
    eu am uitat intr-adevar limba in care mi-am dat licenta si am profesat 2 ANI......dar daca incerc, reusesc sa ingaim ceva acolo...si nu e limba materna! dar intre noi fie vorba, nu suntem toti la fel
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    16.11.2015
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna !

Imi puteti da cateva informatii despre romani care traiesc in USA si au copii.
    Eu am o fetita de 4 ani acum si ma gandesc cam in 2 ani sa ma mut in USA.Imi puteti explica sistemul ?
    Engleza la ce nivel trebuie sa o stie copilul?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

la ce nivel va știi copilul engleză depinde de tine, cât de ușor vrei să îi fie. altcumva există clase limba engleză peste tot, gratis. nu prea cre dsă fie una specială pentru români, dar se poate atașa de o clasă de spanish.

la ce te referi când întrebi de sistem? și mai ales, cum intenționezi să te ”muți” în SUA?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.491
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Ionela_10 Vezi post
    Eu am o fetita de 4 ani acum si ma gandesc cam in 2 ani sa ma mut in USA.Imi puteti explica sistemul ?
    Engleza la ce nivel trebuie sa o stie copilul?
    Sistemul este cam in felul urmator in cazul tau: copilul va merge la gradinita, invata engleza, apoi la 6-7 ani incepe clasa 1, ca orice alt copil de varsta scolara. Cu engleza nu trebuie sa-ti faci griji, la varsta asta, in cateva luni, copiii devin fluenti in limba engleza. Cand am venit eu in State, fiica-mea avea 5 ani jumate, a mers la gradinita, in jumate de an era fluenta si fara nici un pic de accent in engleza, apoi a inceput cu clasa 1 si asa mai departe.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    fiica-mea avea 5 ani jumate, a mers la gradinita, in jumate de an era fluenta si fara nici un pic de accent in engleza, ...
    ...si acum are accent cand vorbeste romaneste!?
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.491
    Putere Rep
    10

Implicit

Accent nu prea, dar amandoua (mai ales cea mica) folosesc uneori combinatii interesante de cuvinte, mai bine spus traduc din engleza in romana si nu prea iese cum trebuie.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    la ce nivel va știi copilul engleză depinde de tine, cât de ușor vrei să îi fie. altcumva există clase limba engleză peste tot, gratis. nu prea cre dsă fie una specială pentru români, dar se poate atașa de o clasă de spanish.

la ce te referi când întrebi de sistem? și mai ales, cum intenționezi să te ”muți” în SUA?
    Ce sa faca in clasa de Spanish?? Cred ca prima metoda care se aplica la gradi o sa fie Language immersion, e cea mai potrivita pt copiii de virsta fiicei tale. Uite citeva detalii:
    Language immersion, or simply immersion, is a method of teaching a second language in which the learners’ second language (L2) is the medium of classroom instruction. Through this method, learners study school subjects, such as math, science, and social studies, in their L2. The main purpose of this method is to foster bilingualism, in other words, to develop learners' communicative competence or language proficiency in their L2 in addition to their first or native language (L1). Additional goals are the cognitive advantages to bilingualism.

O alta metoda de a o introduce in noul vocabular e sa se uite la desene in limba Engleza.
    Partea cea mai importanta e sa nu o streseze invatarea noii limbi, sa faci sa para ca e un joc, sa iei carti cu benzi desenate in Engleza sau sa incepi sa ii spui cuvintele si in Engleza si in Romana dar casual, in vorbirea normala de zi cu zi. Sint jocuri pe calculator super fun care invata copiii cuvinte in Limba Engleza.

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...si acum are accent cand vorbeste romaneste!?
    Da, al meu de exemplu vorbeste relativ putin lb Romana si are accent de US cind vorbeste. Si la 4 ani vorbea fluent ambele limbi fiecare cu accentul specific, fara nici cea mai mica greseala. Acum face multe similitudini cu Saniola si il va ajuta la alegerea unei foreign Lang. in HS.
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte similare

1. Copiii noştri
    De fifi în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 215
    Ultimul post: 05.09.2016, 06:59
  2. limba tiganeasca=limba romana?
    De incognita în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 09.06.2010, 13:07
  3. Copiii cobai