Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Orasele si satele Romaniei

Data înscrierii
    29.04.2008
    Locație
    RO & USA
    Posturi
    1.150
    Putere Rep
    15

Implicit

Deschid acest topic in ideea de a afla mai multe informatii cu privire la schimbarile, transformarile care au avut loc in ultimii 10 ani in marile orase ale Romaniei: Bucuresti, Timisoara, Cluj, Brasov, Iasi, Constanta , precum si in satele din imprejurimi.

Si ce puteti spune despre locuitorii acestor orase si sate ?Care sunt opiniile lor ?

Ma adresez Romanilor stabiliti temporar sau permanent in Europa, SUA, Canada, America Latina, Australia, care s-au reintors in Romania in vacante sau concedii, dupa absente mai lungi de 1-2 ani.

Cum percepeti aceste schimbari si ce sentimente aveti ?

Ce nemultumiri aveti ?

Ati dori sa contribuiti intr-un fel laschimbarea si dezvoltarea acestora ? Si in ce fel ?Ati fidispusi sa faceti donatii sau munca voluntara daca ar fi cazul ?

Fotografiile sunt binevenite.

Data înscrierii
    20.06.2007
    Locație
    44°27'13.39"N , 26° 5'14.92"E
    Posturi
    1.347
    Putere Rep
    14

Implicit

sal

www.orasul.ro despre bucuresti

www.panoramio.com tone de pics

nu ma lansez in discutii pt ca o sa ajungem la pagina 20

bye

fara comentarii

Guest

Implicit

NYCDream, problemele Romaniei ca si ale oraselor de mai sus sunt multiple.

mizerie. Este mizerie peste tot... se arunca gunoaie pe jos, oamenii nu sunt educati sa mentina curatenia iar firmele de salubrizare ori nu fac fata ori sunt insuficiente. spatiile verzi nu sunt ingrijite asa cum am vazut noi in america... nu exista mexicanii sa taie iarba, nu au masini speciale de intretinut landscapingul si considera ce e in afara casei lor ca terenul altora.

preturi mari, salarii mici. Preturile sunt mai mari ca in USA la aproape toate produsele. Ca salarii, depide insa un salariu mediu e cam pe la 500 USD. Au noroc ca majoritatea nu mai cheltuie cu chiria caselor insa si asa nu e o feririre sa traiesti din bani putini. Intretinerea, curentul, gazele sunt f mari.

mediu de afaceri. E un mediu cu o doza fff mare de risc. Cei ce au facut bani acolo sunt acei jmekeri care au stiut cum sa fure. Si securistii bineinteles. Incearca sa mai intre fel de fel de firme mari si sa profite de plata redusa a fortei de munca insa o fac cam greu pentru ca autoritatile romane blocheaza cat pot de mult accesul altor firme pe piata loccala...fie asteapta dreptul fie gandesc "nu ne vindem tara"

cu toate astea e tara noastra si o iubim si multi dintre noi nadajduim sa ne intoarcem intr-o buna zi

Data înscrierii
    07.05.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    5.240
    Putere Rep
    24

Implicit

Ady, banuiesc ca ai scris toate acestea dupa o vizita la fata locului.
    In urma ultimelor statistici reiese ca unul din cinci (1 din 5) romani are pe cineva din familie plecat in strainatate, pentru a munci.
    In principiu, DA, aceasta este Romania.
    Este un risc sa traiesti in Romania.
    Platim cu varf si indesat, cei ramasi in tara pretul de a fi ramas, pretul de a supravietui...

In urma cu ceva ani am cunoscut un d. inginer roman, cetatean american care 26 de ani a trait departe de Romania. S-a casatorit in State, are fii si a muncit ca inginer petrolist.
    La cativa ani dupa Revolutie, a revenit in tara repatriindu-se. L-am cunoscut lucrand ca agent imobiliar pe atunci, apeland la serviciile mele, pentru a-si investi banii in mai multe propietati. Pentru mine era un client iar targurile aveau sa fie un castig de ambele parti. Fiecare moment petrecut in dialoguri cu el ori in afaceri, ori despre viata in general, erau placute.
    In scurt timp eram nu doar simple cunostinte intr-o relatie agent-client si descopeream experiente de viata, calatorii si o viata traita intens, fascinant. Cu toate acestea nu-l puteam intelege si nu reuseam sa imi explic, de ce a revenit dupa atatia ani, in timp ce eu imi doream enorm sa plec. La un moment dat m-a intrebat:
    -Presupunand ca ai castiga o suma fabuloasa sau ai ajunge in posesia unei mari mosteniri, ai mai pleca din tara ? Te rog, nu imi raspunde azi. Cand ne vom revedea cu proxima ocazie sa-mi raspunzi.
    Imi era greu sa imi imaginez o suma fabuloasa castigata peste noapte pentru ca nu joc la Lotto, nu am rude cu averi imense.Totusi, am incercat sa imi imaginez. Zile la rand imi repetam intrebarea si incercam sa rezolv tema de casa.
    La o noua reantalnire dupa intrebarile protocolare si rutina, revenim la tema de casa la care raspunsul meu a fost:
    -DA. Chiar daca as castiga o suma imensa sau as intra in posesia unei mari averi, mosteniri si atunci as pleca.
    Omul ma privea tacut descifrand pe fata lui splendoarea tacerii printr-un suras. As fi dorit sa rupa tacerea provocandu-ma sa-mi justific raspunsul dar el tacea, privindu-ma. Era atat de apasatoare si cumplita aceea tacere, de parca mi-as fi semnat o sentinta. La un moment dat, am insistat:
    - Da, chiar si atunci as pleca, poate atunci cu atat mai mult.
    Mi-a zambit si m-a intrebat scurt si concis, cu o alta intrebare:
    - De Ce ?
    Pe moment eram tentata sa raspund, De Aia dar vazundu-i fata ridata, mainile muncite, stiindu-i viata de familist plecat ani de zile departe de familie pentru o viata mai buna, imi parea un raspuns superficial, obraznic, cat se poate de nepotrivit.
    - De Ce ?...m-a intrebat din nou.
    - Pentru ca orice avere as avea, indiferent ce as mosteni sau orice pozitie as dobandi, tot nu as fi fericita, aici.
    Mirat repeta acel De Ce, care uneori parca orice raspuns ai incerca sa dai, nu este corect sau cand acel De Ce, practic nu are nici un raspuns.
    - Presupaunand sa am tot ce imi doresc, ba chiar mult mai mult, mi-ar fi foarte greu sa traiesc bine si sa vad in jurul meu saracie. Sa traiesc intr-o sociatate bolnava de saracie, coruptie la tot pasul...sa privesc poate rudele, vecinii, colegii cum se zbat in neputinta
    Mi-a zambit si mi-a spus cuvinte pe care nu am sa le uit niciodata cat voi avea suflare si voi fi in deplinatatea facultatilor mintale.
    Daca tu ai trai indestulator, de-ai fi putred de bogata, nu esti raspunzatoare de saracia din jurul tau. Nu esti TU, personal vinovata de X,Y...si problemele lor. Singura, nu vei reusi sa le rezolvi chiar daca ai imparti averea ta, lor.
    Plecarea nu este o solutie, oricat ai dori sa rezolvi unele neajunsuri, ineficiente, dorinti, aspiratii...
    Se poate sa sa izbutesti. Se poate sa reusesti sa te afirmi, sa iti mearga mai bine intr-o lume mai civilizata

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.281
    Putere Rep
    17

Implicit

NYCDream, parerea mea e asta:

As adauga la capitolul curatenie ca nu stiu cine pe unde a umblat de a gasit doar mizerie, dar Brasovul, ca sa dau doar un exemplu cunoscut de mine, e bec!

Ca mediu de afaceri, a fost cam periculos, dar intotdeauna periculos inseamna cu posibilitati de castiguri mari.
    Pericolul s-a cam dus de-acum, castiguri serioase inca se mai pot face, ca piata este inca virgina pe destule sectoare. Poti face bani frumosi fara sa fii smecher, securist, milionar israelian sau mai stiu eu ce, doar roman care-si pune un pic mintea la contributie si are ceva bani de investit.

Guest

Implicit

problema e ca salariul minin este 250 USD pe luna si salariul mediu cam 500 USD pe luna asta in conditiile in care preturile sunt mai mari ca in USA.

Shogunelu, spune-mi daca tu ai putea trai cu 500 usd pe luna in Romania acum, neavand nici casa si trebuind sa locuiesti cu chirie. Pune-te in situatia a 60% dintre romani care supravietuiesc cu acest salariu. Aici e problema adevarata a Romaniei..nivelul de trai e jos de tot. Si calitatea vietii la fel. Ca se mai descurca ei ca tot romanul, mai o spaga al 2-lea job, mai iau o curca de la tzara samd...e altceva insa tot greu o duc.

Data înscrierii
    20.06.2007
    Locație
    Posturi
    1.347
    Putere Rep
    14

Implicit SAl

Dovada sint 21 mil de Ro care traiesc cu banii astia ....ma intreb daca ce ai scris acum 2 luni mai e valabil ...pe toate canalele media se spune ca USA e aproape de colaps ..mai ales ca sa votat si ajutorul acela de 700 Md. unde e economia de piata acum ??? ce sa se inteleaga ca intr-un final tot statul e cel mai tare ...se spunea demult ca comunismul e rau si periculos ...aplicat prost cum a fost la noi si peste tot da dar in teorie ..mi se pare bun ..practica il doboara ...capitalismul ....se spunea ca este lozul cistigator acum cu amestecul guvernului usa in sistem mi se pare ridicol sa mai crezi asa ceva ....Se spunea inainte sa nu se mai finanteze gaurile negre din economia RO ..gen Sidex , minele de carbuni , tractorul BV si alte zeci poate sute , venea F.M.I si Banca Mondiala sa ne invete , acum ce mai pot spune ?

In parte e adevarat ce se spune de RO : coruptie cit cuprinde ,legi sint dar ori sint prea blinde ori nu se aplica ,preturi mari salarii mici ,ca ex gazele le platim cel mai scump din EU si extragem 60 % din propiul nostru sol .Mai zilele trecute sa dat pe B1TV cum prin niste artificii la vedere Petrom a facut inginerii cu gaze pe care in loc sa le bage la consum l-a trimis propiului sau combinat la pret de dumping niste nesimtiti ....Se bat astia ca leii ca sa ataseze insula Serpilor si definitivarea platoului continental pt ca s-au facut mari prospectiuni de petrol si gaze in zona ..Dar d c ne batem noi ca prostii pt altii ,pt austriecii de la OMV care au achizionat Petrom si toate prospectiunile de petrol pe urmatorii 50 ani ...adica tot ce se scoate din sol RO e proprietatea Petrom . D C ne agitam ? Gazele inca nu au fost privatizate si sa blocat la timp ca companiile west europene vroiau si acest zacamant.Singura tara din EU care si-a vandut toate rezervele de hidrocarburi...

Daca am traii dupa statistici in RO am fi morti de mult ...cred ca in salarizare vom ajunge W EU in maxim 15 - 20 ani insa doar atit in rest ca natie sintem PA PA. Infrastuctura nu stiu daca vreodata vom avea 1000 de km de autostrada calitatea oamenilor e praf ...ex . acum vreo 3 saptamani am fost in DE cu masina cu inca 3 baieti ....2 dintre ei aruncau in RO tot ce le cadea in mana pe geam ...cutii de energizant goale coji de banane resturi alimentare ...brusc cum au intrat in HU erau civilizati. Cind i-am intrebat d c au facut asta ...cica nu e frumos ...logica m-a dat peste cap si le-am spus .. d c nu faceti invers macar pt ca macar ati mentine voi romania mai curata ....fara raspuns ...unul dintre ei mai statuse si prin IT vreo 7 ani CICA ,halal natie .

bye
    fara comentarii

Data înscrierii
    29.09.2008
    Locație
    in a box
    Posturi
    21
    Putere Rep
    0

Implicit

da mah eu ma mut acolo. Sper ca gasesc ceva de lucru sa nu mor de foame. Sau daca nu imi cresc niste gaini pe la tzara, un porc, pun niste rosii, imi iau o vaca, o caruta si m-oi descurca eu.
    Da talica ce faci de o duci asa bine?

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.700
    Putere Rep
    17

Implicit

"pe toate canalele media se spune ca USA e aproape de colaps"

asta e ca si bancul cu olteni daca ii zici unui oltean el o sa iti dea replica ca de fapt acel banc e cu ardeleni.

Europa in ce stadiu este? de ce se nationalizeaza banci?
    In Romania e totul bine, salarile si pensile au crescut cu 50% ce conteaza ca nu am reusit sa construim 100 km de autostrada in 4 ani, bine ca avem 6 milliarde euro pentru marire de salariu, asta da economie sanatoasa.
    Am vandut Petrom am zis ca investim in infrastructura, am vandut BCR facem autostrazi, si am reusit sa finalizam centura Pitestiului. Bravo.
    De ce crezi ca a fost boomul economic in Romania din ultimii ani? Iti zic eu, cea mai mare parte au fost din cauza creditelor pentru ca sau cheltuit de doua ori castigurile reale, ia sa vedem in urmatori ani cand trebuie sa ii dam inapoi?
    Ziceai ca gazele nu sau vandut dar Eon Gaz a cui este Bogdan.
    Cat a fost azi dimineata euro si $ la BNR? Creditele au fost facute in marea majoritate in euro, azi sa atins nivelul decurs de acum 4 ani.

Succes

Data înscrierii
    20.06.2007
    Locație
    Posturi
    1.347
    Putere Rep
    14

Implicit SAl

Nu s-au vindut resursele de gaze ca in cazul resurselor de petrol ,cotatia e volatila ...anu trecut era euro 31500 acum e 37.500 maine poate va fii 45.000 sau poate va devenii 30.000 (vb in lei vechi ca e mai usor) oricum majoritatea cistiga pe lei dar fac paritatea la euro(in minte). Salariile ," lumea ie proasta " ati trait sau traiti in RO nu stiti cum sint romanii toti vor bani ca suma nu conteaza ca inflatia le va inghitii tot si chiar mai mult ...visul Romanilor si inainte de revolutie a fost sa fie milionari. Si eu am credit in euro la masina ,insa noi avem in RO unul dintre cele mai mici grade de indatorare din PIB .....USA mi se pare ca si-a depasit 100% in PIB chiar daca se dubleaza rata ...cea ce ar fii imposibil tot mi-as permite sa o platesc ...si practic e imposibil sa se dubleze, pur si simplu economia ar fii in colaps.In RO sint niste norme precum stiti care iti limiteaza accesul la credit ....numai cite acte iti trebuie si te ia ameteala. Sa iei un credit in RO este o adevarata aventura.Daca va aminintiti de anii 90 cind erau dobanzi si de peste 100 % lumea facea si atunci credite si mare parte l-au si platit ...cred si eu ca e greu in usa unde se iau credite cu valoarea dobanzi intr-o singura cifra iar acum cind sint 2 cifre toata lumea a luat foc. E rindul USA acum sa fie in cadere maine poate fi EU raspoimaine ASIA ...oricum pietele sint f. legate intre ele nu se mai poate o cadere fara sa afecteze si restul zonelor asta inseamna globalizarea.

Boom-ul RO de care spunea-i te contrazic nu a fost consumul ...constructiile au fost ...ca sa construit aiurea ca la prosti e alta poveste ....ca si-au facut multi vile ...dar fara drumurile aferente fara infrastructura si acum asteapta sa le faca statul ca e de datoria lui .
    Au dreptate dar doar pe jumatate ...cine ia pus sa isi ia terenuri la tara ??? unde nici astfalt nu e .

Nu fi mirat(a) ? sa stii ca multi tarani adopta tactica asta ...porci vaci oi gaini ....vin muncesc in orasele mari (strica si piata muncii) fac o gramada de bani dar daca ar fii destepti ar face si mai mult ...dorm(noaptea) prin santiere prin fabrici sau chiar se angajeaza paznici + o mica ciordeala o mica ciupeala iar vinerea se duc acasa si sint priviti ca smecherii ....sparg toti banii pe bautura si luni o iau de la capat.

bye

P.S. momentan nici somer nu sint ...pur si simplu am incetat sa mai ma duc la munca m-am plictisit ...
    Ultima modificare făcută de bogdan178; 03.10.2008 la 04:16.
    fara comentarii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Orasele lumii
    De florin92 în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 02.07.2010, 07:39
  2. Ziua Romaniei
    De AndreiCurt în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.11.2008, 09:53
  3. Ziua Romaniei - NYC
    De NYCDream în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 22.06.2008, 20:14
  4. Despre zona de sud a Romaniei
    De olimpiu2net în forumul Despre Romania si despre romani-forum general
    Ultimul post: 22.03.2008, 03:03
  5. SOS - Satele Copiilor Romania
    De sauzimdebine în forumul Anunturi Umanitare - Mesaje, cereri, donatii, ajutoare
    Ultimul post: 15.11.2004, 01:53

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •