Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Detalii despre viza K1

Data înscrierii
    05.07.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

ajung in State cu o viza K1,la cit timp ma pot intoarce in tara,daca aveti timp,dati-mi ceva detalii despre cum functioneaza sistemul,ma refer la cetatenie,drepturi,ce inseamna rezident permanent,cetatean american,care sunt diferentele. . .Sunt in ceata,pina acum m-am concentrat pe obtinerea vizei,acum ma bintuie alte griji

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.448
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de anamarya30
    Sunt in ceata,pina acum m-am concentrat pe obtinerea vizei,acum ma bintuie alte griji
    MDa...deci asa se explica [img]smileys/smiley2.gif[/img]...ai ceva de lecturat dar daca ai obtinut viza de-acum e floare la ureche sa citesti sectiunile cu trimitere la aceste informatii [img]smileys/smiley2.gif[/img]...mai bine te indragosteai [img]smileys/smiley2.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    05.07.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Problema e ca m-am si indragostit intre timp cred ca de aia nu am avut timp sa ma documentez

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

anamarya, bine ai venit pe forum. Raspunsul la intrebarea ta nu-i simplu, pt ca tu ai 90 de zile sa te casatoresti, apoi poti depune aplicatia pt adjutment of status, plus AP (advance parole). AP iti da dreptul sa calatoresti in afara usa pina-ti vine GC. Problema e ca in perioada dupa ce ai trimis aplicatia pt adjustment of status, tu ai de trecut printr-un proces: biometrics, apoi interviu. Ori daca tu te grabesti sa te intorci in tara, nu stiu cum se va desfasura procesul. In plus, nu totdeauna AP iti garanteaza reintoarcerea. De cele mai multe ori nu-i nici o problema, dar uneori... Uite aici mai studiaza.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    05.07.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Merci,de lamuriri light,vrei sa spui ca "procesul" asta e si pentru GC,credeam ca numai pt cetatenie e toata tevatura,chiar acun am studiat Ghidul pt naturalizare,aici e vorba de un copil care va ramine in urma mea,ceva afaceri,ce inseamna AP?

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

anamarya, se pare ca tu chiar nu ai nici cea mai mica idee ce te asteapta. Daca si logodnicul tau e tot atit de "stiutor", sincer cred ca aveti nevoie de avocat. De cele mai multe ori sustin ca 98% dintre aplicanti pot procesa singuri actele, dar cred ca tu faci parte dintre cei 2%. Te rog n-o lua personal, dar daca tu ai acceptat sa vii aici, aproape te-ai maritat, si nu stii macar in linii mari procesul, si mai ai si un copil, ma cam pui pe ginduri. Anamarya, nu stiu daca deja ai viza in mina, si daca in aplictia principala nu a fost trecut si copilul, atunci cred ca va trebui sa treaca ceva vreme pina-l vei putea avea linga tine. In postarea anterioara ti-am dat linkul la visajourney, te rog citeste cu atentie. Asa cum ti-am spus, dupa ce ajungi aici ai 90 de zile sa va casatoriti. Apoi depuneti dosarul de ajustare, care poate dura 5-6-8 luni, si pe parcursul caruia trebuie sa treci prin biometrics(adica luarea amprentelor) apoi, interviul, care nu-i chiar buna-ziua, ci trebuie sa va prezentati cu alte dovezi cum ca mariajul e real. Dupa luarea deciziei, de cele mai multe ori se acorda GC, in f putine cazuri e nevoie de un al doilea interviu. La2 ani fara 3 luni de la obtinerea GC conditional aplici pt removal of conditional status, cu alte documente, alte dovezi, si probabil inca un interviu. Mai nou doar unii sint chemati la interviu. La 3 ani fara 3 luni de la obtinerea GC, adica la un an dupa ce ai cerut removal of conditional status, poti aplica pt cetatenie. Din nou alte documete, alti bani, alte dovezi, si un interviu, cu inclusiv un test. Asta-i asa in trei cuvinte tot procesul, care in cel mai fericit caz poate dura 4 ani, dar poate dura si mult mai mult, functie de cum intocmiti dosarul, cite greseli faceti, cit de serioase sint dovezile. Din cite stiu eu, daca copilul tau nu a fost trecut pe aplicatia initiala de K1, va trebui sa astepti pina primesti GC, si abia apoi poti depune aplicatie pt el, si va mai dura. Nu stiu din ce motive nu ati vrut sa-l iei de la inceput, dar daca nu asta v-a fost intentia, atunci poate ca o convorbire cu D-na Cristina Milaciu va poate ajuta.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    05.07.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Iti multumesc pt ajutor,sincer,nu-mi gasesc scuza pt nestiinta,dar am vrut sa iau lucrurile pe rind ca daca cineva crede ca-i usor sa ai o viata in Rominia cu gindul la emigrare in USA(am asta in cap de cind eram copil)e "putin visator".In mare stiu ca ma asteapta multa birocratie,dar macar e rezolvabila,comparind cu birocratia din Romania.Am si viza pt mine si copil,acesta "s-ar putea sa ramina"aici,ceea ce logic pt mine e dezastru,Acesta e si motivul pt care incerc sa ma pregatesc pt mai multe situatii,sa-mi cunosc drepturile inainte de a ajunge acolo,unde poate voi avea noroc sa obtin lamuriri ori nu.Am avut ceva patanii si la interviu si asta ma face mai precauta,tin sa va anunt ca pt mine totul a mers snur,de la momentul,depunerii aplicatiei pina la interviu.Oamenii, un pic reticenti la ambasada(un pic cam prea mult)dar stiu ei mai bine de ce.

Data înscrierii
    05.07.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Ok Sorin,sunt la inceput...inca mai invat,dar nu promit ca nu mai fac greseli!

Subiecte similare

1. Instrucţiuni, detalii despre postarea pozelor pe forum
    De fifi în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.11.2009, 17:57
  2. despre viza
    De alc în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 01.06.2009, 13:20
  3. Viza H2B - detalii,comentarii
    De arhang3l în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 51
    Ultimul post: 12.03.2009, 22:24
  4. Rog cateva detalii legate de viza stat...
    De tatianaS în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 09.12.2006, 11:27
  5. Are cineva detalii despre Nevada-Vegas
    De robocel în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 21.10.2006, 15:02

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •