Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 25

Subiect: Panarama in ultimul hal!

Guest

Implicit

Mai fratilor,

Inteleg ca trebuie sa importam unele lucruri precum calculatoare, ca de, sintem in urma altora, ca atunci cind altii cercetau cibernetica, noi construiam epoca de aur... Dar in halul asta a ajuns Romania, ca trebuie sa aduca tocmai companii Americane sa le toarne ciment ca sa faca o strada? Ce, Romanii nu mai stiu sa toarne ciment pe jos? Romanii fac foamea si sint fortati sa plece sa fie umiliti prin strainatate la capsuni si prin nenorocirile ce patesc in Italia si astia le da tot la strainimiliarde de euroca sa nu faca nimic? Sau cu Taricelu' e la moda doar sa fim bataia de joc a tuturor?

Bechtel primeste un miliard de euro pentru zero kilometri de autostrada

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de sex_la_greu
    Mai fratilor,

Inteleg ca trebuie sa importam unele lucruri precum calculatoare, ca de, sintem in urma altora,... Dar in halul asta a ajuns Romania, ca trebuie sa aduca tocmai companii Americane sa le toarne ciment ca sa faca o strada? Ce, Romanii nu mai stiu sa toarne ciment pe jos?...si astia le da tot la strainimiliarde de euroca sa nu faca nimic? Sau cu Taricelu' e la moda doar sa fim bataia de joc a tuturor
    he, he, sex-ule ...bine ai revenit pe strada noastra asta se numeste politica banului impusa de politicienii romani mai tii tu minte cand eu spuneam ca cei mai mari dusmani ai romanilor sunt politicienii romani ?! iata demonstratiunea pentru a nu stiu cata oara

Guest

Implicit

Mersi mult, Angeline.

Pai in cazul asta, ar trebui sa se schimbe toti politicienii din Romania si sa fie inlocuiti cu unii care le pasa de Romania si de Romani, si care mai ales ridica salariile si pensiile sa aiba lumea ce cacao sa puna pe masa de mincare. Si cei unsi noi sa dea socoteala ce se intimpla cu economia in Romania, precum fac si politicienii din alte tari. Economia e cea mai importanta sarcina pentru un politician in occident - daca nu merge banu', il schimba pe loc (impeachment) nici nu mai asteapta alegerile. In Romania e un bairam continuu si bataie de joc din partea clasei politice - ai avut dreptate, Angeline!

Data înscrierii
    27.01.2006
    Posturi
    3.522
    Putere Rep
    29

Implicit

Sexule

...vad aici la locatie ca esti prin State. Sa nu uiti de cel mai mare scandal de presa din toate timpurile:afacerea Watergate care a scos la lumina coruptia Casei Albe si pe Nixon,si implicit oficiali care au demisionat sau au fost arestati. Ai vazut cum cuvantul scris al presei a rasturnat cel mai mare guvern al planetei. Si atunci ce te mai minunezi atat? Eu zic ca mai ai timp sa si razi, ca... cam asa e peste tot. De aici se vede si aude repede. Ca suntem mici! Si avea cineva insemnat o vorba: patru ziare ostile fac mai mult rau unui guvern decat o mie de baionete!

La greu!

Guest

Implicit

Lebada micuta,

Nu te contrazic la ce ai zis aici deloc. Coruptia e in toata lumea, nu e doar in Romania. Ceea ce este in Romania, este scapare totala de sub control a coruptiei - si asta risca sa destabilizeze tot restul zonei din jurul Romaniei. Nu e vorba despre presa - este vorba despre lipsa de controlasupra coruptiei.

Hai sa iti ziccum e inState, ca si aici e coruptie, darnu se trece masura. Cine trece masura, e bagat la pastrare.S-ar zice ca... Mita mai merge ca sa se treaca cu vederea mici modificari la lucrari de constructie la casa ta personala, si alte maruntisuri. Dar in Romania e prea de la obraz, si nu are limita, totul e de vinzare. Nu este amenintata Romania degeaba cu activarea clauzelor de salvgardare din parte UE - ceea ce ar face legile si hotaririle judecatoresti luate in Romania nule in UE. Daca justitia e PREAcorupta in Romania si nu se poate redresa la nivel UE, atunci merita. Intelesu-m-ai?

Data înscrierii
    15.04.2008
    Locație
    .
    Posturi
    436
    Putere Rep
    0

Implicit

Aici ce te enerveaza este ca toata lumea comenteaza...da nimeni nu face nic...sa schimbe ceva, comenteaza ca Doctorii iau mita dar si cei ce comenteaza, cind se imbolnavesc merg cu plicu'...exact ca si cu gunoaiele...toti sint de acord ca e mizerie dar nimeni nu se abtine sa nu mai arunce ambalajele pe jos...eu am fost la un picnic cu niste prieteni si cind am plecat am strins toate ambalajele de pe jos...in timp ce ei rideau de mine...dar o domnisoara care n-am mai vazut-o niciodata, si care era si ea cu prietenul,...a venit si m-a ajutat...si mi-a spus ca pina atunci nici ea nu le strinsese dar de atunci inainte o sa le stringa....deoarece a impresionat-o gestul meu....de aceea cred ca ar trebui lucrat la conceptia oamenilor ca daca ne "dam mari" doar teoretic ....toata vorbaria e apa de ploaie.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.088
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de Ninu100
    Aici ce te enerveaza este ca toata lumea comenteaza...da nimeni nu face nic...sa schimbe ceva, comenteaza ca Doctorii iau mita dar si cei ce comenteaza, cind se imbolnavesc merg cu plicu'...exact ca si cu gunoaiele...toti sint de acord ca e mizerie dar nimeni nu se abtine sa nu mai arunce ambalajele pe jos...eu am fost la un picnic cu niste prieteni si cind am plecat am strins toate ambalajele de pe jos...in timp ce ei rideau de mine...dar o domnisoara care n-am mai vazut-o niciodata, si care era si ea cu prietenul,...a venit si m-a ajutat...si mi-a spus ca pina atunci nici ea nu le strinsese dar de atunci inainte o sa le stringa....deoarece a impresionat-o gestul meu....de aceea cred ca ar trebui lucrat la conceptia oamenilor ca daca ne "dam mari" doar teoretic ....toata vorbaria e apa de ploaie.
    Exemplul dat e graitor Ninu ,cand vor fi mai multi care gandesc in felul acesta se schimba si in Romania totul,este ca o pietricica aruncata in apa ,apar mici valuri si se preschimba intr-un val mare,speranta am in schimbare spre bine,vorbim la tot coltul ce nu e bine ,fara a ne implica,cred implicarea incepe de acasa din familie ,din fiecare casa prin felul cum ne comportam cu copii cum ii educam,ei ne copiaza prin ce aud si vad in casa,mai tarziu devin intr-o anumita masura si influentati de mediul in care traiesc sau isi aleg prietenii ,unde avem obligatia de parinte sa deschidem ochii...din pacate la ora actuala ca parinti suntem preocupati de valul de a avea mai multe cat mai multe sa oferim copiilor,aici intervine greseala ,poate acel copil are nevoie sa petrecem mai mult imp cu el nu lasat toata ziua la comp sau ca prezenta inlocuita prin cadouri de multe ori inutile.

... in ultimul timp tot mai multi parinti isi dau seama de aceasta greseala si este un semn imbucurator, unii copii chiar de la varsta de 16 , 17 ani sunt trimisi/lasati sa munceasca in timpul liber , parintii au situatii materiale bune ,inseamna ca ceva invata si romanul...

Data înscrierii
    27.01.2006
    Posturi
    3.522
    Putere Rep
    29

Implicit

Markus Ferber, desi foarte dur in declaratia lui, trebuie sa recunosc avea dreptate: intrarea Romaniei in UE e un esec total. Scena politica din Romania se face vinovata de tot. Nimic din ce-au promis inainte de aderare nu au facut. Promisiuni si atat. Mesajul este dur si-l meritam. Agricultura ar putea beneficia de atatea fonduri, si stau cu limba-n gura. Lenesi nenorociti. Basescu da senzatia ca a obosit sa mai lupte cu coruptia, mai ales in randul politicienilor de rang inalt, care mai si beneficiaza de imunitate parlamentara. Eu sper ca Guvernul asta sa se trezeasca odata, pana nu va pati si Romania precum Bulgaria. UE sa-i suspende cea mai mare parte din fonduri. Procurorii trebuie sa-i ancheteze pe toti politicienii vizati de coruptie. Dar nu-i lasa Parlamentul. Una peste alta, niciun progres intr-un an si jumatate. N-au decat cei din UE sa ne dea cele mai aspre sanctiuni. Recunosc. Le meritam. Poate ne trezim!

Guest

Implicit

Asa e! Bine ati zis! Bravo!

Clasa politica din Romania e sub orice critica, fara nici o indoiala. Dar inca ceva face mare rau societatii Romane: Faptul ca marea majoritate a lumii s-a dat pe brazda la coruptie, aburealasi bascalie, dar prea putini mai pun mina sa faca ceva bun. Si aici ma refer la fapte bune, precum sa tina curat in jurul lor, in loc sa treaca nepasatori si nemultumiti ca nu vine altcineva sa faca curat, etc. Imbunatatirea situatiei incepe cu fiecare om in parte facindu-si datoria de a fi corect, de a isi face datoria fatza de familia proprie si fatza de societate, de a tine curat, de a fi om, nu pleava! Daca fiecare om si femeie ar aveastandarde inalte si ambitie in ceea ce vor, cum se poarta, si ce asteapta de la viata, altfel arfi lucrurile!

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

http://www.realitatea.net/constantin...ov_312771.html

Avem o clasa politica de toata jena.

Cazul de mai sus poate pentru multi e irelevant dar e un exemplu perfect. PSD Brasov nu au facut nimic in ultimi 10 ani, nu tu un primar nu tu un consiliu judetean, nimic pe linie. Dupa ultimele alegeri face si PSD o "reforma" si decide sa dizolve cateva conduceri deoarece nu a facut nimic.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ultimul mesaj al lui bleksi
    De sorin în forumul Arhiva de subiecte
    Răspunsuri: 43
    Ultimul post: 29.01.2015, 16:31
  2. ultimul cuvant.
    De FidelKatzo în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 08.01.2010, 10:50
  3. STUDENTII IN ULTIMUL AN DE FACULTATE
    De sunny_girl în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc