Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 20 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 200

Subiect: putina gramatica [2]

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

continuare de aici

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de sorin
    recunosc faptul ca intotdeauna am avut probleme cu virgulele puse unde trebuie.
    Aha, si eu recunosc ca ma bat cu virgulele uneori.
    Este clar, mi-au spus-o si altii...ori eu nu le iubesc pe ele ori ele pe mine. Uneori pun prea multe, alteori prea putine, acceptand varianta prin eliminare.
    Asa si cu linioarele alea, la care i se spune ba linioara de unire, ba linioara de despartire. Mie imi place cum suna unire</span>, mai degraba decat despartire dar banuiesc ca nu-i dupa auz sau ce simnt ca imi place
    Citat Postat în original de suflet_solar
    Multumesc, Angeline, de aprecieri! Dar se pare ca desi stiu, da, unele lucruri, ceea ce stiu, nu e perfect...
    Ah ! ca ma fac cu tine suflet ?!
    Odata, Candva, Undeva pe intinderea Pamantului, un Artist cu-adevarat inteligent spunea,
    "Nu va temeti de perfectiune. N-o s-o atingeti niciodata!" si pe de-asupra avea si un nume predestinat ca si salvator, si m-a salvat de la zbenguiala mea impatimita de dorinta sa fiu in tot si toate perfecta. Salvador Dali</span>. El a spus-o. Cand am dat peste scrierea incurajatoare, credeam ca doar mie mi-a spus-o. Mult mai tarziu, am descoperit ca de fapt, este la plural si ca mai iubea si pe altii.

Citat Postat în original de suflet_solar
    sa recapitulam...verbul"a sti"
    Eu as sti; tu ai sti; el/ea ar
    sti; noi am sti...Si sa stii...tocmai ca sa inteleaga toata lumea(si cei care au mai uitat
    anumite notiuni, ca mine), cand se spune ceva de genul
    &lt;&lt;utilizarea in perfectul compus,ca auxiliar, e corect cu un
    singur "i" ...&gt;&gt; ma gandesc ca ar fi bine sa se dea un exemplu in
    paranteza, si uite-asa ne mai improspatam memoria.
    Tu ce vrei sa spui acum suflet ?!
    Tu nu mai esti sigura pe ce stii sau nu stii, numai pentru faptul ca nu stii cine mai stie regulili de gramatica si cine nu ?! presupui ca asa c um ai uitat tu, se prea poate sa fi uitatsi noi iar acum vrei sa ne testezi de stiinta stiutului si a nestuitului, cine-s stiutorii si cine-s nestiutorii ?

Sunt unii care stiu ce stiu, stiu ce stii tu si inca mult peste stiinta ta si a mea la un loc

Guest

Implicit

Doamne, Angeline, eu am vrut sa spun doar ca...dar ai explicat tu ce am vrut sa spun. Aproape ca m-ai convins si pe mine.;)
    Sa fii iubita! Si sa stii sa apreciezi iubirea, asta iti doresc! A sti sa apreciezi ce ai inseamna a trai cum trebuie!
    PS: Stii care e culmea? Am reusit si ti-am boldit numele. Si am scris inclinat (ca albastru nu mi-am permis;) ) verbele "a fi", "a sti", "a trai".
    Si totusi, cand postez, nu se pot vedea ingrosarile sau inclinarile cuvintelor. Ce sa fie, ce sa fie? Stii ce propun, sa ma crezi pe cuvant si sa-ti citesti numele ca si cum ar fi boldit, da?

Guest

Implicit

Uitati un exemplu de greseala pe care am facut-o eu, cred, pe un topic, nu conteaza care anume, cu expresia "ati ajuta".
    In contextul urmator: "Daca s-ar putea, ati ajuta la stransul cireselor, nu-i asa?", eu cred ca "ati" se scrie legat,caci face parte din formarea verbului la timpul respectiv(dar nu-mi amintesc cum se numeste timpul verbului care presupune formularea:eu as.., tu ai.., el/ea ar..,voi ati.., noi am.., ei/ele ar..).
    Insa, in situatia aceasta: "Ce ai fi dispus sa faci pentru a-ti ajuta familia la cules de cirese?", consider ca "a-ti ajuta" e compus din verbul "a ajuta" si pronumele(iar nu mai stiu denumirea acestui pronume, din pacate, spre rusinea mea!!)"ti", adica precizeaza ca familia "ta" are nevoie de ajutor.
    Daca gresesc corectati-ma,iar daca stiti,reamintiti-mi denumirile acelea, va rog frumos!

Guest

Implicit

suflet-solar, asa e cum zici. Si bine-ai facut ca ai readus in discutie problema lui "ati" si "a-ti", pentru ca greseala respectiva se intalneste frecvent. Ai intrebat despre timpul verbului (eu as, tu ai, el ar...). Nu, nu este vorba de un timp, ci de un mod, si anume modul optativ. In ceea ce priveste a doua intrebare, acel " -ti" este pronumele personal, persoana a doua, forma neaccentuata.

Guest

Implicit

Multumesc, Kirk! Si sincer, ar trebui sa mai pun mana pe o gramatica a limbii romane, ca uite, chiar imi pare rau ca am uitat unele notiuni, desi de scris, ma straduiesc sa scriu corect, si de aceea, nu m-as supara ori de cate ori as fi corectata pentru vreo greseala.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

he, he ...acum eu sunt convinsa ca americanii nu vor retrage diplomele de inalte studii de la romanii de peste balta pentru ca nu mai stiu romaneste dar macar decide strainght si scrie acelasi verb de doua ori in acelasi fel, atunci cand verbul este la acelasi timp si persoana

Citat Postat în original de straightheart
    Am vrut doar sa iti atrag atentia sa fi autentic si sa fii tu insuti
    sorry! am vrut doar sa iti atrag atentia ca mai era o fata cu ma multe diplome, nu sunteti cumva gemene ?
    iata marea intrebare: a fi sau a nu fi ?.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

doamne, angeline, tie de gramatica iti arde acum, sa mai pui si tu paie pe foc, mai iarta si tu, esperto, ca poate s-a aprins prea taredupa toata spalarea in public a rufelor murdare si apoi a mai trebuit sa-mi raspunda si mie, doamne, cat timp pierdut, cata energie, cred ca e epuizata micutza, plange in baie facuta ghemotocca` nici un plan nu i-a iesit cum a vrut ea, nici una dintre sustinatoare nu-i acolo s-o consoleze, si sorin asta n-avu de lucru decat sa-nchida mandrete de topic bun, cu :D racisi sa intrerupa telenovela de ultima ora a forumului, ca de pink areli ne cam saturasem toti. [img]smileys/smiley80.gif[/img]

Data înscrierii
    13.03.2008
    Posturi
    84
    Putere Rep
    12

Implicit

Citat Postat în original de angeline
    he, he ...acum eu sunt convinsa ca americanii nu vor retrage diplomele de inalte studii de la romanii de peste balta pentru ca nu mai stiu romaneste dar macar decide strainght si scrie acelasi verb de doua ori in acelasi fel, atunci cand verbul este la acelasi timp si persoana

Citat Postat în original de [b
    straightheart]Am vrut doar sa iti atrag atentia sa fi autentic si sa fii tu insuti
    Asa. Si ?? Maaaaare tragedie. Omul se mai si grabeste cand scrie, angelinae ...si in plus, eu nu am avantajul tau &amp; al vostru sa ma intorc imediat la text ca sa corectez posibilele greseli facute in graba caci am sub 100 postari. .... iar despre ce studii am si unde, este EXACT treaba mea.

In rest, toate bune si tie

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

ai dreptate nu e tragedie pentru ca uneori ele sunt facute pur teoretic, alteori omul studiaza un domeniu si lucreaza in cu totul altul si nici nu are cum sa fie multilateral dezvoltat in toate stiintele dar nu te necaji ca abia ai aterizat pe forumel, si mai ai vreme sa faci postari cate iti doreste inimioara, de-acum inainte

Numai de bine la toti care ma iubesc

Pagina 1 din 20 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. putina matematica
    De în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 360
    Ultimul post: 03.11.2012, 16:30
  2. Putina muzica
    De ramos în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 74
    Ultimul post: 28.08.2012, 06:50
  3. Putina Comedie
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 20.06.2009, 20:45
  4. putina gramatica
    De în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 392
    Ultimul post: 15.06.2008, 10:24
  5. Putina istorie
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse