Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 20 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 200

Subiect: putina gramatica [2]

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Stiu ca nu mai are nimeni treaba cu fiul lui Cronos. Totusi, asa ca chestie, ce ziceti: cuvantul "Zeus" este monosilab, sau disilab? Cu alte cuvinte, grupul "eu" este aici diftong, sau se pronunta in hiat?
    Aceeasi intrebare pentru grupul "ea" in cazul numelui propriu "Enea" (diftong, sau pronuntare in hiat).

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

kirk, începi să devii glumeţ cu astfel de probleme de gramatică, deja mi se învârte nuca-n cap, cu alte cuvinte sunt cu totul străină de subiectul propus mai sus

Totuşi, dacă tot am intrat aici să vă spun ceva hazliu: azi am stat 5 minute să mă gândesc cum se traduce "forecast", ştiam exact ce înseamnă dar nu puteam sub nici o formă să-mi aduc aminte cuvântul de atâtea ori auzit, de atâtea ori spus în viaţa mea în Ro, „prognoză”.

Îmi venea să râd de una singură dar şi să plâng şi atunci mi-am amintit cum după 3 ani de stat în Canada într-o discuţie cu cineva am auzit rostindu-se cuvântul „eugenie” mi-a sunat atât de ciudat acel cuvânt şi mi-am dat seama că era prima dată când îl auzeam şi îl rosteam. Am întrerupt partenerul de discuţie şi am început să spun: eugenie, eugenie, eugenie...., pe toate tonalităţile si intonaţiile de nu-mi mai venea să mă mai opresc.

deci până la urmă acest topic nu reprezintă numai "căcării" şi chiar forumul în sine, îmi sunt mie şi altora foarte utile.
    Ultima modificare făcută de fifi; 13.11.2008 la 17:43.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

fifi, si eu am avut probleme cu gasirea echivalentului romanesc pentru "forecast". Intelegeam sensul, dar nu stiam cum sa-i zic in romaneste. Asta ca mi-era lene sa ma duc la dictionar, ca as fi gasit "prognoza", cu siguranta. Am mai avut (si am inca) probleme cu gasirea echiv. in engleza al lui "oare". Merge "really", dar nu in toate cazurile.
    Sa presupunem ca intr-o propozitie ai avea de scris numele "Zeus". Ai ajuns la capatul randului si ti-a incaput doar "Ze". Ai pune linioara si ai scrie restul cuvantului (adica "us") pe randul urmator?
    La fel, in cazul numelui latinesc "Enea", personajul central al "Eneidei" lui Vergiliu. Daca ai ajuns la capatul randului cu "Ene", ai pune linioara si ai scrie pe "a" pe randul urmator?
    Cu alte cuvinte, mai pe scurt intrebarea ar fi: Din cate silabe se compun cuvintele respective?

Data înscrierii
    09.10.2008
    Locație
    USA
    Posturi
    506
    Putere Rep
    18

Implicit Zeus, Enea...

Kirk, interesanta "problema de gramatica", i-as spune. Si, stiu ca ai intrebat-o pe Fifi, nu sustin ca ma pricep, habar nu mai am de gramatica, in sensul de teorie, dar tot mi-as da cu parerea .

Eu, dupa ureche asa, as fi pus linioara si la Ze-us si la Ene-a, desi in al doilea caz, am intalnit cred nume de familie Enea, care se citea cu accent pe primul "e"(sau asa mi s-a cerut), incat n-as mai fi putut desparte in silabe.

Dar, as fi pus, zic, insa dupa ce ridici tu problema aici, cred ca cel mai corect ar fi s-o iau de la capat si sa scriu cuvantul intreg. Asa, voi fi sigura ca nu gresesc.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Suflet_solar, dupa ureche si eu as fi zis ca tine, adica Zeus are doua silabe, iar Enea trei. Totusi, discutand cu un prof. de romana, am inteles ca "Zeus" are o singura silaba, deci nu se poate desparti Ze-us. Cam ciudat. De asta as fi vrut si alte pareri. Enea are intr-adevar trei silabe: E-ne-a.

Data înscrierii
    09.10.2008
    Locație
    USA
    Posturi
    506
    Putere Rep
    18

Implicit :)

Vezi Kirk, asa invatam, cat traim.
    Si daca a zis profesorul de romana ca Zeus are o singura silaba, o sa incerc sa tin minte sa nu-l despart, desi, sincer, in capul meu tot 2 silabe se aud, cand pronunt numele asta .

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Suflet_solar, inteleg ca iti plac problemele. Cum zici: Iupiter, sau Jupiter? Inainte de a te uita in dictionare, incearca un raspuns propriu.

Data înscrierii
    09.10.2008
    Locație
    USA
    Posturi
    506
    Putere Rep
    18

Implicit

Eu am scris si citit intotdeauna Jupiter, si nu Iupiter, cel putin pana in acest moment. Si nu m-am dus la dictionare(cel putin , nu inca).
    Cat despre faptul ca "imi plac problemele", n-as putea afirma ca ai dreptate. ;) Dar ce sa fac si eu, daca se ivesc, incerc sa le rezolv. Ca mai bine ca mai putin bine,dar eu ma straduiesc.Si stradania conteaza,asa-i?

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    30

Implicit

de ce Enea nu ar avea 2 silabe Kirk?
    adica depinde cum pun accentul. daca e nume de fata imi da si mie 3 da daca e un nene de il cheama Enea imi rezulta numai doua. nu are cum zici tu asa-i?

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    Suflet_solar, dupa ureche si eu as fi zis ca tine, adica Zeus are doua silabe, iar Enea trei. Totusi, discutand cu un prof. de romana, am inteles ca "Zeus" are o singura silaba, deci nu se poate desparti Ze-us. Cam ciudat. De asta as fi vrut si alte pareri. Enea are intr-adevar trei silabe: E-ne-a.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de biliboaca Vezi post
    daca e nume de fata imi da si mie 3 da daca e un nene ...
    biliboaca, numele Enea eu l-am intalnit numai ca nume de familie, deci nici de fata, nici de baiat. Dar s-ar putea sa fie si sa nu stiu eu. Si mai mult l-am auzit pronuntat din doua, decat din trei silabe. Insa personajul legendar, despre care era vorba mai sus cred ca trebuie pronuntat din trei.
    Gramatica romana e frumoasa, dar si complicata. Mie imi pare mai complicata decat cea engleza; tu cum o vezi? Uite, de exemplu, noi folosim patru forme pentru unele adjective - frumos, frumoasa, frumosi, frumoase, in timp ce ei folosesc un singur termen pentru toate. Noi mai avem si o gramada de terminatii si forme diferite la conjugarea verbelor. In schimb, mi se pare vocabularul lor mai bogat.

Pagina 3 din 20 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. putina matematica
    De în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 360
    Ultimul post: 03.11.2012, 16:30
  2. Putina muzica
    De ramos în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 74
    Ultimul post: 28.08.2012, 06:50
  3. Putina Comedie
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 20.06.2009, 20:45
  4. putina gramatica
    De în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 392
    Ultimul post: 15.06.2008, 10:24
  5. Putina istorie
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse