Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 18 din 20 PrimulPrimul ... 81617181920 UltimulUltimul
Rezultate 171 la 180 din 200

Subiect: putina gramatica [2]

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    singularul genitiv-dativ nearticulat de la gheţă este gheţi.
    Intr-adevar mi-a scapat notiunea de "nearticulat" dar cum pui intrebarea la "gheti" ca sa-ti fie la genitiv-dativ?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

habar nu am... de când am învăţat eu lucrurile astea a trecut o grămadă de apă pe Cibin.

ce zic unii mai pricepuţi decât mine:

Genitiv-dativul singular
    La substantivele feminine de tipul apărătoare, casă, femeie, gramatică, lipitoare, vulpe, genitiv-dativul singular nearticulat este identic cu pluralul nearticulat (niște apărătoare (persoane) sau apărători (obiecte), case, femei, gramatici, lipitori, vulpi — acestei apărătoare sau apărători, case, femei, gramatici, lipitori, vulpi), iar cel articulat se formează adăugând articolul hotărât -i la genitiv-dativul singular nearticulat; apărătoarei sau apărătorii, casei, femeii, gramaticii, lipitorii, vulpii.

La substantivele feminine terminate la nominativ-acuzativ singular nearticulat în -ie în hiat (tipul câmpie, pustie, vie), genitiv-dativul nearticulat este de asemenea identic cu pluralul (acestei câmpii, pustii, vii), dar cel articulat se formează adăugând articolul hotărât -i la nominativ-acuzativul singular nearticulat: câmpiei, pustiei, viei.

Substantivele feminine terminate la nominativ-acuzativ singular în -e sau -ee (care au pluralul tot în -ee sau nu se folosesc la plural) au aceeași formă și la genitiv-dativul singular nearticulat: justețe, onomatopee; acestei justețe, onomatopee, iar cel articulat se formează adăugând articolul hotărât -i la această formă comună: justeței, onomatopeei.

La substantivele feminine cu pluralul în -uri, genitiv-dativul singular nu corespunde formei de plural: trebi față de treburi.

Unele substantive feminine omonime la nominativ-acuzativ singular au genitiv-dațivul singular diferit: !maică1 „călugăriță”, g.-d. art. maicii; !maică2 „marnă”, g.-d. art. maicei/maicii/maichii; soră1 „grad de rudenie”, g.-d. art. surorii, soră2 „infirmieră”, g.-d. art. sorei; la substantivul piele, genitiv-dativul diferă in funcție de sens: pielii, dar (la animale) pieii.

La unele substantive feminine nume de rudenie terminate în -ică, precum și la substantivul masculin vlădică, asemănător formal cu ele, sunt admise mai multe forme de genitiv-dativ singular: mămicăi/mămicii/mămichii, vlădicăi/vlădicii/vlădichii.

Formațiile cu structura substantiv denumind persoane (grade de rudenie sau relații sociale) + adjectiv posesiv: bunicu-meu, bunică-mea, nevastă-mea, soră-mea au genitiv-dativul la masculin cu articolul proclitic lui: lui bunicu-meu, iar la feminin bunică-mii, nevesti-mii, soră-mii.

Unele substantive proprii provenite din substantive comune au genitiv-dativul diferit de acela (articulat) al substantivelor comune respective: lui Brăduț, Floricicăi/Floricichii, Vioarei, față de brăduțului, floricelei, florii.
    La unele nume proprii, normele actuale admit variante de flexiune: Floricicăi/Floricichii, !Ilenei/lleanei.
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 01.05.2011 la 07:31.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    habar nu am... de când am învăţat eu lucrurile astea a trecut o grămadă de apă pe Cibin.
    Dativul raspunde la intrebarea "cui?" iar genitivul la "al, a, ai, ale cui?"
    Asa ca pentru formarea la genitiv al cuvantului gheata este nevoie de 2 de "i", adica ghetii.

P.S. daca adaugam un adjectiv demonstrativ inaintea substantivului atunci poate lua si forma spusa de tine. Dar in niciun caz singur.
    Ultima modificare făcută de lara_iulia; 01.05.2011 la 07:49. Motiv: adaugare

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Interesant! Cat traim tot invatam.
    Englezii, oameni practici, nu s-au mai complicat cu genuri: feminin, masculin, neutru.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    Interesant! Cat traim tot invatam.
    Englezii, oameni practici, nu s-au mai complicat cu genuri: feminin, masculin, neutru.
    practici sau comozi?! au mai scos şi pluralul de la pronumele personal, persoana a II-a, „tu, voi”= "you", ca să nu mai vorbim de cuvinte cu mai multe înţelesuri, un ex. este "to paint" care înseamnă şi „a vopsi” şi „a picta”.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    un ex. este "to paint" care înseamnă şi „a vopsi” şi „a picta”.
    sau "to ask", care inseamna si "a cere", si "a ruga". Pai una e una si alta e aillalta. Daca vrei sa zici: "Bai, roaga-l pe taica-tau sa vina pana la mine (sa ma ajute cu ceva)", cum zici? "Hey (nu stiu cum se zice la 'bai'), ask your dad..."? Pai nu-i ceri, ca nu il obligi, il rogi. Sau, la o adresare directa e foarte utilizat termenul "please", dar ce te faci cand actiunea e la timpul trecut - l-am rugat sa-mi dea niste bani? Sau la viitor - o sa-l rog sa...? I-am cerut? O sa-i cer?
    Ce mai incoace si-ncolo, nu se pricep.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    ... "Hey (nu stiu cum se zice la 'bai')..."? .
    "dude" ))))))

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

fifi, pai "dude" mancam cand eram copil. Aveau ai mei un dud in fundul curtii, toata ziua eram in el. Ha! ha! Pe englezi sa-i lasam, ca le avem si noi pe ale noastre destule. Spunem, de exemplu, "cataracta" si la albeata, si la caderea aia de apa. Si cate altele!
    Sa revenim la ale noastre. Am citit cu atentie citatul dat de aramis. Explica multe, intr-adevar. Dar ceva parca este inca neclar. Ma refer la substantive feminine care nu se folosesc la plural (defective de plural), cum ar fi: faina, motorina... Cum formam genitivul? Pentru ca zicem "pretul fainii", dar nu zicem pretul motorinii, ci al "motorinei". Deci cum? Este vreo regula sau...dupa ureche? Dupa parerea ta, "gheata" are plural?
    Si inca ceva. Cum articulam cuvatul "idee"? Idea sau ideea?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

regulile sunt explicate clar în ceea ce am citat eu.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de encore Vezi post
    Evident. 90% to 10% ar fi mare majoritate; 51% to 49% e tot majoritate dar mica.
    Nope.

Majoritate (din ceva) = cea mai mare parte (din acel ceva), adica peste 50%.
    51% sau 90% se numesc la fel: majoritati. Daca vrei sa faci diferenta intre ele se folosesc alti termeni ex. "vasta majoritate", "majoritate zdrobitoare" etc.; "marea majoritate" e pleonasm pt. ca "majoritatea" nu poate sa fie decat mare.

La fel, "avanseaza inainte" (unde sa avansezi daca nu inainte?), coboara jos (coborare in sus nu se poate), urca sus (nu poti sa urci in jos) etc. sunt pleonasme.

PS:
    Cucurigarile lui Pruteanu sunt la fel de muzicale ca ale claponilor de cotet: inventeza sensuri pt. cuvinte gen apreciere = evaluare (deci apreciere favorabila nu e pleonsam dupa gramatica Pruteanu) cand de fapt apreciere = 1) stima, pretuire sau 2) judecata, analiza, deci doua intelesuri diferite in functie de context (in cazul 1 "apreciere favorabila" e pleonasm, in cazul 2 nu e pleonasm). Idem 51% e "majoritate mica" pt. ca mai putin decat 99% care e "majoritate mare". Urmarind logica rezulta ca 51% e de fapt "majoritate mare" pt. ca mai mult decat 50.01% si 99% e "majoritate mica" pt. ca e mai putin decat 99.99% si tot asa, dupa cate zecimale au, toate sunt majoritati si mari si mici in acelasi timp.
    Ultima modificare făcută de Raven; 12.07.2011 la 06:52. Motiv: Adaugat PS.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Pagina 18 din 20 PrimulPrimul ... 81617181920 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. putina matematica
    De în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 360
    Ultimul post: 03.11.2012, 16:30
  2. Putina muzica
    De ramos în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 74
    Ultimul post: 28.08.2012, 06:50
  3. Putina Comedie
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 20.06.2009, 20:45
  4. putina gramatica
    De în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 392
    Ultimul post: 15.06.2008, 10:24
  5. Putina istorie
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse