Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 25

Subiect: Pentru mamici si copii

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Deschid acest topic pentru tinere mamici din afara Romaniei. Ca sa-i faceti pe copiii vostri sa nu uite sa vorbeasca limba romana si chiar s-o indrageasca, ii puteti atrage cu poezioare si povestiri pentru varsta lor. Stiu ca le putem cauta pe net dar mie mi se pare o idee buna sa adunam aici, fiecare din ce ne mai aducem aminte poezioare care credem ca sunt mai reprezentative din literatura romana. Pt povestiri, din cauza de spatiu, propun ca, ori sa se dea link, ori sa se aminteasca numele povestii si autorul.

Cateva sfaturi utile:
    -atunci cand le cititi prima data o poezioara sa puneti si o fotografie semnificativa pe ecranul computerului sau sa priveasca o carte cu ilustratii in tema poeziei;
    -sa cititi poezia inainte de 2-3 ori daca n-o stiati dinainte si sa exersati o intonatie cat mai potrivita versurilor;
    -sa nu fie aglomerati cu foarte multe poezii in aceeasi zi, asta apreciati voi dupa varsta copilului;
    -dupa fiecare poezie citita sa purtati o convorbire libera despre subiectul ei sau despre intamplari asemanatoare;
    -sa se propuna de catre voi recitirea poeziei dupa cateva zile, asta in cazul in care nu vrea sa fie recitita imediat.

Daca acest topic este considerat fara rost, poate fii sters oricand, fara nici o suparare.

Puisorul motat (3 ani+)

de Elena Farago

Puii mamii, pui,pui,pui,
    Are closca sapte pui:
    Cinci pestriti, unul baltat,
    Numai unul e motat
    Si curat si

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

[img]smileys/smiley32.gif[/img]foarte frumos.2 aspecte importante vad eu aici:ca trebuie sa ne invatam copiii ca fiecare relatie are nevoie de minimul de timp "de calitate" si sa comunice emotional.

eu stiu destul de multe versuri de cantece folk. am vazut ca copiilor le plac foarte mult.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

multumesc pt aprecieri Georgian@, sa speram ca si mamicile rom

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

cenzura (care nu tot timpul este daunatoare):
    -daca ati observat, din poezia "Tano" am taiat ultima strofa:
    "- Stii, fetita mea cuminte,
    Iarta-ma ca-ti spun, dar eu,
    Pentru asta, te-as si bate
    Dac-ai fi copilul meu!"
    si cred ca e bine s-o taiati si voi cand le cititi copiilor acea poezie, macar pana la varsta cand vor putea intelege de ce in alte timpuri si locuri bataia era OK.

-nu as recomanda niciunui parinte sa le citeasca sau spuna copiilor povestea "Hansel si Gretel", aceasta poveste nu cred ca-si are rostul si nici un folos in copilaria cuiva.

sa revenim la literatura copiilor mici si bucalati:

[b]C

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

probabil ca stiti cu toate acest website, dar eu cred ca aceasta citire a povestii Punguta cu doi banide Ion Creanga, in afara de viteza citirii, poate fi un bun exemplu de interpretare in dulcele grai moldovenesc.

si aici o Dramatizare audio, a aceleiasi povesti, la care se cer ilustratii neaparat, ori sa cunoasca povestea dinainte.

eu cred ca orice copilas are multe de invatat din intelepciunea acestei povesti [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Data înscrierii
    16.01.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    275
    Putere Rep
    15

Implicit

Buna ideea cu cenzura,si mie mi s-a parut ciudata strofa aia dar nu mi-a trecut prin cap s-o sterg pur si simplu.Iar Hansel si Gretel, de acord .Si mai sunt povesti care ametesc copiii.Cumparasem acasa o carte cu o poveste in care o fatuca a cazut in fantana si acolo pe fundul fantaniui ce lume minunata mai era ...Asa ca la intoarcere a luat-o si pe sora-sa si pac amandoua au sarit in fantana [img]smileys/smiley118.gif[/img].Citeam copilului din ea si cand vad ca se ingroasa gluma am aruncat-o cat colo si a doua zi am facut-o bucati.[img]smileys/smiley7.gif[/img]

Guest

Implicit

Mi se pare greu de decis ce sa le citesti copiilor si ce nu. Sa le citesti Capra cu trei iezi? Sa vada acolo rautatea (sau cruzimea) lupului? Sau tragedia celor doi iezisori? Sau spiritul de razbunare al caprei? Sunt si parti bune, bineinteles. Ce mult valoreaza ascultarea fata de parinti. Ce mare este iubireamamei pentru pruncii ei. Apoi, sa le citesti Amintiri din copilarie? Sa vada acolo cate nazbatii facea el, fura cirese, o supara pe mama-sa cu indaratnicia lui ...? Basme cu feti-frumosi si zmei? Sa le spui minciuna cu Mos Craciun? Sau sa le spui mai bine adevarul? Chiar si Punguta cu doi bani e discutabila. Rautatea babei...si apoi enormitatile alea cu inghititul animalelor din curtea omului. Si, cand mai cresc copiii, ce sa facem cand vrand-nevrand se uita si ei la TV si vad sau aud la stiridesprefapte inspaimantatoare? E greu de navigat pe apele acestei lumi. Si totusi trebuie s-o facem. Dar cu intelepciune.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

Mai copii
    <DIV class=artc&#111;ntent>Mai copii veniti aici
    Ia uitati cate furnici
    Cum alearga vin se duc
    Toate cara, toate-aduc
    Fire, boabe, viermisori
    Ce mai graba, ce mai zor.</DIV>
    <DIV class=artc&#111;ntent></DIV>
    <DIV class=artc&#111;ntent>
    <DIV class=artc&#111;ntent>Ceata lui Pitigoi</DIV>
    <DIV class=artc&#111;ntent>Ceata lui pitigoi,
    Trece mandra prin zavoi.
    Toti luptatori de soi,
    Dai intr-unul tipa doi.

Aualeu ce taraboi,
    Dai intr-unul tipa doi.
    Aualeu ce taraboi,
    Dai intr-unul tipa doi.

Ageri ca niste zmei
    Si cu pusca dupa ei.
    Sprinteni si ochesei,
    Latra cainii dupa ei

Ham, ham, ham langa bordei,
    Latra cainii dupa ei.
    Ham, ham ham langa bordei,
    Latra cainii dupa ei.</DIV>
    <DIV class=artc&#111;ntent>astea sunt 2 dintre cele maidragi mie. pe mine m-arinteresa sijocurile, tin minte ca erau o groaza, dar multe dintre ele nici nu-mi mai amintesc cum se numesc sau cum se joaca. noi nu aveam asa de multejucarii sau jocuri pe atunci, si astea le jucam intre noi cu materiale de nimic pe care le procuram usor. as vrea tare mult sa ajut cat mai multi copii sa si le insuseasca, inclusiv pe ai mei. noi nu ne plictiseam niciodata de ele, le reinventam din mers, azi copiii se plictisesc repede de o jucarie sau un joc.</DIV></DIV>

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

[QUOTE=fifi]multumesc pt aprecieri Georgian@, sa speram ca si mamicile rom
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

iar ma bucur pt cat de idioata(plina de idei constructive) [img]smileys/smiley36.gif[/img]sunt, hazel, rimele si textele scurte ii atrag pe copilasii bucalati, ii fac sa le repete si uite asainca un cuvintel invatat in limba noastra care e cea mai frumoasa de pe lume [img]smileys/smiley1.gif[/img]

din memorie:

Morcovelul cu codita
    Creste mare-n gradinita.
    Mamamare(Mamicuta) l-a luat
    Si-n ciorbita l-a tocat.

Toc-toc-toc, ciorbita e pe foc
    Sa pape a mea fetita
    Cand vine de la gradinita,
    Sa se faca doctorita.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Muzica pentru copii
    De bismusic în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.06.2010, 15:05
  2. atlanta ....mamici cu copii,un bouncing bob???
    De browneyes în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 12.02.2009, 14:44
  3. Online tutoring pentru copii $5/ora
    De anca în forumul Info diverse,bilete avion,posturi tv/radio,cluburi,juridic
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.12.2008, 13:00
  4. Online tutoring pentru copii $5/ora
    De anca în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.12.2008, 12:52

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii